Balade Balada je oblik stiha, često priča postavljena kroz muziku . Balade su bile naročito karakteristične za popularnu poeziju i pesme na Britanskim ostrvima iz kasnije srednjovekovnog perioda do 19. veka i koristila se intenzivno širom Evrope , a kasnije i Americi , Australiji i Severnoj Africi . Forma je često korišćena od strane pesnika i kompozitora iz 18. veka pa nadalje kao lirska balada. U 19. veku je preuzela sporu formu popularne ljubavne pesme i od tada je termin često korisćen kao sinonim za ljubavnu pesmu, posebno pop ili rok baladu.
Naziv balada verovatno potiče od srednjovekovnih francuskih plesnih numera ili "ballares" (iz kojih smo takođe dobili balet), kao i alternativni oblik koji je postao francuska Balada . U temi i funkciji mogu da potiču i iz skandinavskih i germanskih tradicija pripovedanja, koji se mogu videti u pesmama poput Beovulfa . Najraniji primer prepoznatljive balade imamo u Engleskoj u rukopisu ' Juda ' iz 13. veka .
Balade oblici:Najsevernije i zapadno evropske balade su pisane u strofama ili katrenama (četiri-linijske strofe ) od naizmeničnih redova , tetrametar (osam slogova) i jamb trimetar (šest slogova), poznatim kao balada metar. Međutim, postoje znatne varijacije na ovom šablonu u skoro svakom pogledu, uključujući dužinu, broj linija i šemom rime , što čini definiciju balade izuzetno teškom.
Klasifikacija:Evropske Balade su uglavnom podeljene u tri glavne grupe: tradicionalne, Broadside i književne. U Americi je razlika između nacrtane balade koje su verzije evropskim, naročito britanskim i irskim pesama, i 'Native American balada razvijene bez pozivanja na ranije pesme. Dalji razvoj je evolucija blues baladi, koja meša žanr sa afro-američkom muzikom. Za kraj 19. veka muzička izdavačka industrija pronašla je tržište za ono što se često naziva sentimentalna balada, a to je poreklo moderne upotrebe termina balade da znači spora ljubavna pesma.
Tradicionalna baladaSmatra se da tradicionalne, klasične ili popularne balade su poreklom iz kasne srednjovekovne Evrope. Postoje zabeleške o baladama od kraja 15. veka što ukazuje na bogatu tradiciju popularne muzike.
Broadside balada:Broadside balada (takođe poznata kao roadsheet', 'stall', 'vulgar' ili 'come all ye' ballads) su bile proizvod razvoja jeftine štampe u 16. veku. One su obično bile odštampane na jednoj strani velikog lista papira lošeg kvaliteta. U svom procvatu u prvoj polovini 17. veka, bile su štampani u crno-gotskiim slovima i sa upadljivom ilustracijom, do 18. veka , kada su štampani u belom pismu ili rimskog tipa, a često i bez mnogo ukrasa.
Književne baladeKnjiževne ili lirske balade su imale sve veće interesovanje među društvenim elitama i intelektualcima, posebno u romantičarskom pokretu iz 18. veka i kasnije. Poštovane književne ličnosti poput Roberta Bernsa i Sir Valter Scott-a u Škotskoj, prikupljali su i napisali svoje balade, koristeći obrazac da bi kreirali umetnički proizvod. Slično su u Engleskoj, Vilijam Vordsvort i Semjuel Tejlor Coleridge napravili zbirku lirskih balada 1798 godine, uključujući Coleridgev The Rime antičkog Mariner-a. U isto vreme u Nemačkoj Gete je sarađivao sa Šilerom na nizu balada, od kojih su kasnije postavljene na muziku Šuberta . Kasniji važni primeri poetske forme uključuju Radjard Kipling-ovu "Barrack Room Ballads "(1892-6) i Oskara Vajldovu "Ballad of Reading Gaol" (1897).
William Hogarth
Balada opera:U 18. veku, opera balada razvijena je kao oblik engleske scenske zabave , delimično u suprotnosti sa italijanskom dominacijom na operskoj sceni u Londonu. Ona se sastojala od često satirično izgovorenog (engleskog) dijaloga, prošarana pesmom koja se namerno zadržavala vrlo kratko da bi se smanjio poremećaj toka priče.
Native American ballads:Native American balade su balade koje su poreklom iz Severne Amerike (ne treba mešati sa baladama koje su izvodile Indijanci ). Neke od 300 balada izvedene u Severnoj Americi su identifikovane kao da su poreklom iz tradicionalnih britanskih ili boadside balada. Primeri uključuju " The Streets of Laredo ", koja je pronađena u Britaniji i Irskoj kao" The Unfortunate Rake ", međutim, još 400 identifikovane su kao poreklom iz Severne Amerike, uključujući među najpoznatijim," Ballad Of Davi Crockett ' i baladu " Džesi Džejms " .
The Old Bush Songs by Banio Paterson
Buš balade:Buš balade su odvedene u Australiju od prvih doseljenika iz Britanije i Irske i stekle uporište posebno u ruralnoj zabiti . Rimovane pesme, pesme i priče napisane u formi balade često se odnose na putujući i buntovni duh Australije u "The Bush" oblastima , a autori i izvođači se često nazivaju Bush bardovima. 19. vek je zlatno doba Buš balada.
Sentimental balade:Sada najčešće upotrebljivano značenje termina balade, sentimentalne balade, ponekad nazivaju ""tear-jerkers" ili "drawing-room ballads" . Zahvaljujući njihovoj popularnosti u srednjoj klasi, imaju svoje korene u ranim " Tin Pan Allei muzičkoj industriji ' 19. veka. One su uglavnom bile sentimentalne, narativne, strophic pesme objavljene zasebno ili kao deo opere.
Jazz, blues i tradicionalni popSa novim žanrovima muzike, kao što su regtajm , bluz i džez , počele su da se pojavljuju u slabijem obliku početkom 20. veka , ali veza sa sentimentalnosti dovodi do upotrebe izraza "balada" za sporu ljubavnu pesmu od 1950 godine pa nadalje.
Pop i rock balada:Najčešća upotreba pojma balade u savremenoj pop muzici je za emotivnu ljubavnu pesmu. Kada se reč balada pojavljuje u naslovu pesme, kao na primer u pesmi s " The Ballad of John i Joko " The Beatles-a ili pesmi Billi Joel -a " Balada o Billi the Kid ", deo folk-muzike se obično podrazumeva. Balada se ponekad primenjuje na strophic priču-pesmu generalno, gleda kao što je pesma Don McLean-a " American Pie ".
Power balade:Sajmon Frit identifikuje poreklo power balade u emotivnom pevanju soul umetnika, posebno Rej Čarls-a i adaptaciju ovog stila od ličnosti kao što su Eric Burdon i Tom Džons i Džo Koker za proizvodnju spore pesme često izvođene glasno i emotivno uz hor uz podršku bubnja, električne gitare i ponekad horova. Prema Čarlsa Aronu, Power Ballads nastala je u ranim 1970-im, kada su rok zvezde pokušale da prenesu duboke poruke publici. On tvrdi da se power balada probila u mainstream američke svesti 1976 godine i i FM radio prijemniku udahnula je nov život sa prvim pesmama kao što su od Led Zeppelin -a " Stairvai to Heaven "(1971), Aerosmith i " Dream On "(1973), i Linird Skinird 's " Free Bird "(1974).
Drugi primeri uključuju značajne verzije pesme " Love Hurts "(1975) grupe Nazaret, Foreigner-ovu " I want to Know What Love Is " i Škorpions " Still Loving you " (obe 1984), Hearth -ovu " What About Love "(1985), i pesmom Whitesnake -a " Is This Love".
prevod sa wikipedije