Programiranje je veština koja se danas uvukla u sve pore društva. Gotovo da se ne može zamisliti firma bez kakvog-takvog IT sektora, u kome okosnicu čine programeri
[You must be registered and logged in to see this image.] Programiranje je veština koja se danas uvukla u sve pore društva. Gotovo da se ne može zamisliti firma bez kakvog-takvog IT sektora, u kome okosnicu čine programeri. Zbog rastuće potrebe za ovom profesijom, sve je više kampanja kojima se programiranje kao predmet približava deci najmlađeg uzrasta. Upravo to rade i u kampanjama neprofitabilne obrazovne organizacije Code.org, u kojoj veruju da kodiranje treba da bude deo nastavnog plana i programa svakog deteta. U jednoj od tih akcija najveća imena današnjeg IT sveta, poput Marka Zakerberga i Bila Gejtsa, apeluju na uvođenje programiranja u škole.
Zbog očigledne koristi od ovih ideja, predstavljamo vam sajtove i aplikacije koji mogu da pomognu najmlađim uzrastima da lakše usvoje principe razmišljanja i planiranja, potrebne prilikom razvoja aplikacije. Mnogi od ponuđenih resursa su besplatni, a najbolja stvar jeste to što ne pretpostavljaju nikakvo predznanje iz oblasti programiranja.
ScratchScratch je jedan od prvih programskih jezika napravljenih specijalno za mlade. Studenti MIT-a su dizajnirali ovaj jezik za uzrast dece od 8 do 16 godina sa idejom da se primenjue za više platformi, a danas je dostupan onlajn.
Organizovan je vizuelno – učenici prevlače cigle po radnom prostoru kako bi oživeli linkove. Na ovaj način kreiraju varijable, pokreću zvukove, prave okidače… Na veb-sajtu scratch.mit.edu mogu se pronaći i priručnici, diskusije i razni drugi korisni resursi namenjeni instruktorima.
TynkerInterfejs Tynkera sličan je Scratchu, ali sa jednom fundamentalnom razlikom. Scratch je osmišljen upravo za programiranje, dok Tynker uči kako se programira. Ova aplikacija predstavlja svojevrsni nastavni plan, sa alatima za upravljanje nastavnim procesom, i veb-portal na kome se mogu pronaći programi koje su učenici napravili.
Posetioci mogu da prate lekcije samostalno, a takođe sami biraju i dinamiku učenja.
GameStar MechanicNamenjen deci od 7 do 14 godina, GameStar Mechanic će mališanima pomoći da prave svoje video-igre. Ovaj sajt integriše rešavanje problemskih zadataka sa kritičkim razmišljanjem. Aplikacija je integralni deo sajta Edmondo.com i koristi se onlajn.
Move the TurtleMove the Turtle je igrica putem koje se usvajaju pravila programiranja. Svaki nivo igre otkriva novu komandu. Što se duže igra, sve je teže i kompleksnije učestvovati u tome.
HopscotchNalik na Scratch i Tynker, igra u Hopscotchu je organizovana oko prevlačenja cigala u radnom prostoru i pomaže razvoju logičkog razmišljanja i rešavanju problema. Jedina mana jeste to što za korišćenje Hopscotcha morate imati iPad.
Cargo-BotOvo je još jedna video-igra namenjena učenicima osnovnih škola čiji je cilj pospešivanje logičkog razmišljanja. Cargo-Bot nije za najmlađe, jer je ideja da se igrači osposobe za programiranje u programskom jeziku Lua.
Programiranje je zaista posao sutrašnjice
Razna istraživanja pokazuju da je programiranje zaista zanimanje budućnosti. Samo će razvijanju globalnog projekta povezivanja uređaja na internet „Internet stvari” (Internet of Things) biti potreban sedmocifren broj developera. Očigledno je da će narednih godina programerima biti lakše da pronađu posao nego ikad.
Čak i ako programerska karijera nije u središtu interesovanja vašeg deteta, savladavanje kodiranja će mu pomoći da razvije važne sposobnosti i veštine, poput rešavanja problema i logičkog razmišljanja, kreativnosti.
Razloga za to da vašem detetu približite programiranje ima mnogo. Srećom, danas postoje temeljni obrazovni programi za buduće IT profesionalce. Od srednjih škola za informacione tehnologije do specijalizovanih kratkih programa u domenu programiranja, za vaše dete lako možete pronaći odgovarajuće obrazovanje.
Za kraj, evo citata Marije Klave, programerke i pronalazača, koja o fenomenu programiranja kaže: „Kodiranje je jezik kreativnosti današnjice. Sva naša deca zaslužuju šansu da postanu kreatori umesto da samo koriste računare“.