Budvu već godinama prate priče o "paprenim" cenama, a dok turisti imaju izbor da prema svom džepu biraju destinaciju, sezonski radnici su u nebranom grožđu.
Iako su smeštaj i hrana obezbeđeni, postoje troškovi koji mogu da smanje zaradu sezonca u Budvi. Tako nam jedan konobar, D.A. priča kako je jedva našao frizerski salon u kom je šišanje 5 evra: - To je minimum, minumum, uglavnom je 10 evra, negde i do 20, to je ludilo, kaže nam ovaj mladić sa severa Crne Gore. Zvuči nereano, s obzirom da je ova usluga u Beogradu 200 dinara u većini salona, što je tek oko 1,7 evra. Dakle, šišanje u Budvi je od 3 do 11 puta skuplje. O kupovini odeće i obuće u Budvi, sezonci ne razmišljaju. Sačuvaće zaradu za rodne gradove, jer od nje ništa ne bi ostalo. No, neki troškovi su neizbežni. - Flaša gaziranog soka od 2l je 1,7 evra, kaže nam D.A. Hamburger ili parče pice 2 evra, dodaje. No, ako vam nekad zatreba taksi, to je tek avantura. Noću naročito, kad cene polude. - Ako ukapira da ste turista, svaki vozać će pokušati da vas "odere". Noću dižu cene, strašno je šta rade, priča za naš portal ovaj mladić koji nam je dostavio i snimak objavljen pre malo više od godinu i po, za koji kaže da oslikava stanje i sada. - Ovo je potpuno realno, snimio je neko koga znam, ovako "luduje" taksimetar u Budvi.
Naš sagovornik zato ne ulazi u taksi. Mada, možda bi mu se isplatilo da sedne, pa ode do Sutomora, ili Bara - na šišanje. Kako da vas ne "oderu" u Budvi
lokali u Starom gradu su preskupi, ako možete, izbegnite ih
piće kupite u marketu, ne na plaži
u taksi uđite samo ako morate, naročito noću
Plaža skuplja od smeštaja
Da uživate u plaži tokom dana, treba vam od 10 do 15 evra, a toliko košta i skromniji privatni smeštaj. Na nekim plažama su prodavali i "obavezne" plažne setove, gde su ljudi dve ležaljke, suncobran, voće i vodu plaćali i do 70 evra. No, to je svakako izbor naivnih turista.