Šljunkovita bašta je dobro rešenje za površine koje se nalaze ispod drveća i na kojima trava ne može da uspeva
Šljunkovita bašta je idealna za one koji nemaju vremena za njeno redovno održavanje ili često odlaze na duga putovanja. Čak i posle višenedeljnog odsustva sačekaće vas lep prizor. Šljunkovita leja laka je za održavanje i otporna na sušu.
Napravite sami šljunkovitu leju - Postoje dve varijante za pravljenje šljunkovite leje. Prva varijanta podrazumeva uklanjanje travnjaka i sloja crnice. Na raščišćeno zemljište postavite vodonepropustivu foliju ili geotekstil, pa im ivice savijte naviše, a zatim nanesite sterilan supstrat, na primer lagani šupljikavi kamen. U njega posadite trajnice i travu na rastojanju od 20 do 30 cm, sve pokrijte šljunkom ili slojem rizle debljine 2 do 3 cm. Posle nekog vremena potrebno je da proredite biljke.
I druga varijanta podrazumeva sklanjanje travnjaka i sloja crnice. Oslobođeno sirovo zemljište rastresite do dubine od 30 cm, izmešajte sa peskom ili rizlom kako bi dobro propuštalo vodu. Celu površinu pokrijte geotekstilom na kojem zasecite krstaste proreze gde ćete posaditi trajnice i travu. Preko geotekstila stavite sloj šljunka ili rizle. Zbog ograničenog prostora ovde se trajnice ne mogu razmnožavati ni korenom ni semenom, pa se posle nekoliko godina moraju zameniti.
Šljunkovite leje malo zalivajte, jer voda koja se zadržava jedini je neprijatelj biljaka.
Macina trava
Među niskim trajnicama, koje su pogodne za gajenje u šljunkovitoj leji, posebno je zanimljiva macina trava (Nepeta cataria). U pitanju je višegodišnja biljka člankovitog stabla, sivozelenih listova i prijatne arome. Od juna do septembra krase je ružičasti ili cvetovi plave boje sakupljeni u cvasti. Posle cvetanja biljku treba orezati.
Gipsofila
Gipsofila (Gypsophila repens) jedna je od najlepših biljaka za šljunkovitu baštu. Visoka je 15 do 20 cm, a njene polegle stabljike krase mnogobrojni beli, roze i bledoljubičasti cvetovi. Cveta od maja do avgusta.
Sunčanica
Sunčanica (Helianthemum nummularium) je višegodišnja biljka sa žutim, ponekad i narandžastim ili crvenim cvetovima, koji se pojavljuju od juna do septembra. Posle prestanka cvetanja biljku treba orezati da bi se sprečilo njeno brzo širenje.
Holandska trava
Holandska trava (Armeria) niska perena guste, busenaste rozete i listova nalik vlatima trave. Cveta od maja do jula, u glavičastim cvastima, na stabljikama visine desetak centimetara. Najbolje raste na osunčanim položajima.
Zečje uši
Zečje uši (Stachys lanata) često se viđaju u šljunkovitim lejama, pre svega zbog dekorativnih listova koji su naspramni i elipsoidni. Cela biljka prekrivena je srebrnastim mrljama. Bledoljubičasti cvetovi u uspravnoj cvasti pojavljuju se tokom juna i jula.
Santolina
Santolina je zimzeleni, okruglasti žbun sa granama potpuno obraslim sitnim, igličastim i mirisnim listićima. Svetložuti cvetovi ukrašavaju biljku tokom jula i avgusta. Biljka je otporna na sušu i letnju žegu, najviše joj odgovaraju sunčani položaji.
Novosti