Toreador ili matador naoružan ubojitim kopljem i mačem, a
bik sa svoja dva roga, podjednako smrtonosna. Borba sa bikovima, čuvena korida je svojevrsna predstava smrti, nastala je u Španiji u 17. veku, takođe se održava u Portugaliji, i u nekim zemljama Latinske Amerike.
Najveća španska korida Las ventas u Madridu, vraća nas 1000 godina unazad. Uz zvuke truba koje izvode pesmu Paso doble, u arenu će ući
noviljadas – mladi toreadori početnici, spremni na sve za naklonost publike, kako bi im pružili vrhunsku “zabavu”. Na drugoj strani će ih čekati najsortniji bikovi koji su odgajani na plodnim ravnicama severne Katalonije.
Ali toreador i bik nisu sami.Tu su pikadori, konjanici čija je uloga da umore bika, vitlajući lasom, ali ne previše, kako bi bik imao dovoljno snage za finale borbe. Inače konji su zaštićeni neprobojnim oklopom, oči su im pokrivene povezom, kako bi izbegli “strah” u koridi. Nekada su pikadiri zadavali završni udarac biku, međutim danas je ta “čast” dodeljena matadoru, kao glavnoj zvezdi, “nosiocu programa”. Tu su i banderiljasi, toreadorovi pomoćnici koji izazivaju bika plaštevima koji su jarke roze boje, što će bika dovesti do vrhunca razjarenosti.
Ova vrsta zabave je kroz svoju istoriju,
bila veoma osporavana, smatrana nasilnom i nehumanom zbog zlostavljanja životinja, ali sa druge strane veliki broj pristalica ovakve vrste “sporta” je i dalje fasciniran i željan ovakve zabave.
Krugovi španske arene – predstava u tri čina
Tercio de varas (trećina sa kopljima) je
početak borbe u kome pomoćnici bodu bika mačevima kako bi ga što više razbezneseli. Na kraju ove faze, dvojica pikadora na konjima, naoružani kopljima imaju zadatak da biku “puste prvu krv”. Tokom ovog dela matador procenjuje na koji će se način boriti sa bikom, tačnije sa koje će ga strane napasti. Suština je da se bik što više izmori, i ovde se ne može govoriti o ravnopravnosti između bika i toreadora.
Drugi deo može da počne, tercio de banderillas (trećina sa zastavicama). Ovde glavni zadatak imaju bandariljerosi koji biku u leđa zabadaju strelice, životinja je sada spremna za finale, razjarena i unezverena.
Krvava završnica, tercio de muerte (trećina smrti) trenutak koji je čekala cela arena. U ovom delu se na muci pokazuju junaci, hrabrost i bika i matadora, koji treba da proceni u kom trenutku da zada završni, ali ne nužno smrtonosni udarac mačem, jer se dešava da bik ne umre. Toredaor tada ima pravo da traži od glavnog sudije milost za bika, ovo je jedini čin “humanosti” koje se može videti u španskoj koridi. Pomilovani bikovi se više ne bore i
koriste se isključivo za priplod.
Čuveni matadori
Jedan od najčuvenijih matadora španske koride je
“El Kordoba” Manuel Benitez Perez. Bio je građevinski radnik i sitni kriminalac, rođen 1936 i oduvek je želeo da “zapleše” u koridi. Ta prilika mu se ukazala u 28-oj godini, gde je pokazao novu tehniku borbe sa bikovima, koja mu je donela svetsku slavu i najveći novac. Bio je najplaćeniji toreador svih vremena, naravno i najslavniji. Nakon povlačenja sa scene, ponovo se vratio u arenu, gde je tokom prve povratničke borbe nastradao jedan od učesnika koride, što je čuvenog El Kordobu izvelo pred sud, pod optužbom da je mogao da spreči ovaj čin. Nakon ovoga se povukao. Život El Kordobe je postao tema nekoliko knjiga, a on lično se pojavio i u par filmova.
Luis Migel Domingin, takođe jedan od najboljih matadora prošlog veka. Poznat i po tome da je u 29-oj godini već bio milioner. Počeo je u areni sa 14 godina kada je i ubio prvog bika, a do 29-te godine ih je usmrtio 2300, što je zastrašujući podatak. Nakon pauze, vratio se 1955. u arenu, gde mu je u sledećih nekoliko borbi veliki rival bio zet Antonio Ordonjese. Ovo suparništvo je čak Ernest Hemingvej ovekovečio u svom posthumnom delu “Opasno leto”.
Domingin se povukao 1961, ali se nakon 10 godina opet vratio u arenu, u kojoj je bio aktivan još par godina kada konačno napušta borbe sa bikovima.
- Citat :
Jedna od zanimljivosti za koju možda niste znali je da je španska korida gostovala na Tašmajdanu u Beogradu, 2. oktobra 1971 godine, naravno glavna zvezda je bio Domingin, koji je ovom prilikom, iako na zalasku karijere i sa povređenom rukom, uspeo da usmrti dva bika.
A koliko danas zarađuju najslavniji matadori?
Po borbi mogu da zarade od 90 do 150 hiljada dolara, u zavisnosti od njihovog umeća, a najbolji zarađuju najviše. Ko je najbolji? Najbolji je onaj koji je tehniku doveo do savršenstva, koji može da usmrti bika jednim udarcem mača, u određeno mesto veličine 5 x 2 cm, na leđima bika i tako ga presecanjem kičmene moždine, momentalno usmrti. Kažu da je ovako “sposobnih” matadora danas samo četiri ili pet u Španiji.
„Borba s bikom jedina je umetnost u kojoj je umetnik u smrtnoj opasnosti” i bik!Međutim, ovaj krvavi “sport” je nemilosrdan i prema glavnim “zvezdama” toreadorima, od ranjavanja sa teškim posledicama, pa do smrtnog ishoda, dovoljan je samo jedan pogrešan potez.
Prošle godine je život u areni izgubio slavni i nagrađivani španski toreador Victor Barrio, na očigled supruge, gledalaca u areni, u direktnom televizijskom prenosu. Razjareni bik ga je oborio i zadao mu udarac rogom u grudni koš, Barriu nije bilo spasa.
Svake godine u arenama nastrada preko 2000 bikova, čak i nekoliko ljudi van arene, tokom mnogobrojnih festivala sa bikovima, kada unezverene i uplašene bikove puste na ulicu u jurnjavu sa posetiocima i učesnicima festivala. Ovim je španska korida je postala jedina turistička atrakcija u kojoj posetioci mogu da izgube život, da li zbog svoje želje za adrenalinom, uzbuđenjem? Ili jednostavno iz gluposti.
Kako god bilo, španska korida nastavlja da privlači pažnju, podjednako aktraktivna, nekad, pa i sad.
Farmia