Mnogi predmeti koji se u većini država ne smatraju opasnima zabranjeni su zakonom u nekim drugim krajevima sveta.
Reč je o predmetima koji su nepodesni zbog političkih i religijskih stavova, kulture ili brige za zdravlje građana. „Biznis insajder“ sastavio je listu devet takvih predmeta, a među njima su i sledeći.
Dubak (Kanada)Sedmog aprila 2004. godine, u Kanadi su zabranjeni prodaja, reklamiranje i uvoz „hodalica“ za bebe. To podrazumeva i preprodaju polovnih i prilagođenih predmeta te vrste, a osobe u čijem se vlasništvu pronađe dubak moraju platiti novčanu kaznu u visini od 100 hiljada dolara ili odslužiti zatvorsku kaznu (koja može dapotraje i do šest meseci).
Odluka o ovoj zabrani je doneta nakon što su kanadski naučnici utvrdili da upotreba dupka može da dovede do teških povreda glave, preloma kostiju i čak smrti.
Lutke za izlog (Iran)Na listi „Biznis insajdera“ su i plastične lutke u obliku ženskog tela koje su u Iranu zabranjene 2009. godine.
Reč je o zabrani lutaka koje prikazuju obline i nemaju hidžab.
Plave farmerice (Severna Koreja)
Korejske vlasti su zabranile ovaj odevni komad jer simboliše Sjedinjene Američke Države.
Četke za penu za brijanje iz Japana (Sveta Lucija)Nakon pojave antraksa početkom XX veka, ova mala ostrvska država je zabranila uvoz četkica za nanošenje pene za brijanje koje su proizvedene u Japanu.
Žvake (Singapur)
Početkom devedesetih godina prošlog veka (1992), vlasti Singapura su zabranile žvakanje žvakaće gume zbog toga što su ih mladi lepili na poštanske sandučiće, u ključaonice, tastere liftova, pločnik, stepenice... Zbog svega toga, troškovi čišćenja su poskupeli. Kada je prvi put predložena, ova zabrana je odbačena kao previše drastična mera, ali je posle nekoliko godina, kada je utvrđeno da zalepljene se žvakaće gume lepe i za senzore vrata na vozovima i ometaju njihov rad, usvojena.
Od 2004. godine, žvaka se može dobiti isključivo uz lekarski recept, u svrhe lečenja.
nacionalgeographic.