Često se na televiziji i filmovima raspravlja o tome da li postoji život na drugoj planeti. Jedan od glavnih argumenata za to je upravo žilavost života na Zemlji. Naime, nismo ni svesni, da život na Zemlji postoji i održava se u najnegostoljubivijim uslovima. Danas ćemo nabrojati neke od mesta na Zemlji, za koja nikada ne bi poverovali da u njima opstaju živa bića.
1) Asfaltna jezera
Asfaltna jezera predstavljaju interesantan geološki fenomen, kada se umesto vode u pukotinama zemlje nalazi tečni asfalt. Ima ih nekoliko na svetu, a najpoznatije je u Trinidadu, gde je jezero velika turistička atrakcija, a istovremeno i koristan izvor asfalta za upotrebu. Naučnici nisu očekivali da, u dubinama ovog jezera, nađu bilo kakav život jer tamo skoro da i ne dopiru voda i svetlost. Međutim, oni su otkrili veoma bujan svet bakterija i mikroorganizama, koji žive u dubinama tečnog asfalta.
2) Radioaktivni otpad
Doza radijacije od deset stepeni ubija čoveka, ali postoje bakterije koje mogu da izdrže radijaciju do čak 5000 stepena, bez ikakvih posledica. Na primer, bakterija “Deinococcus radiodurans” može da preživi u ovakvim uslovima, zahvaljujući izvanrednoj i jedinstvenoj sposobnosti regeneracije DNA. Bakteriju sada naučnici pokušavaju da iskoriste za uklanjanje štetnih materija iz nuklearnog otpada.
3) Dno mora i okeana
Na samom dnu okeana vlada mrkli mrak, jer sunčeva svetlost ne dopire. Uprkos tome, tamo se mogu naći najegzotičniji oblici života, koji se prilično razlikuju od onih na zemlji. Štaviše, na dnu Sredozemnog mora, naučnici su pronašli čepove u kojima, pored svetlosti, nije postojao ni kiseonik, a u kojima su slobodno živela stvorenja pod nazivom Loricifera. To su prva otkrivena živa bića, koja uspevaju da žive bez kiseonika i stoga predstavljaju dokaz da je život bez kiseonika moguć.
4) Mrtvo more
Mrtvo more, kao što mu i samo ime kaže, predstavlja jedno od najslanijih vodenih područja na planeti. Salanitet, koji iznosi i do 35%, osam puta više nego u okeanima, onemogućava život riba i sličnih morskih stvorenja. Međutim, tamo cveta život drugih stvorenja, pre svega bakterija, algi i gljivica.
5) Led
Život ne samo da može da opstane u jezerima, koja postoje duboko ispod leda, već se uspostavilo da neki mikroorganizmi mogu da prežive milione godina zamrznuti u ledu. Zbog toga postoje i strahovanja da bi se njihovim odleđivanjem, greškom mogle osloboditi i raznorazne smrtonosne bakterije i virusi.
6) Polarne pustinje
Polarne pustinje na Antarktiku, su izuzetno suve i hladne, pa dosta podsećaju na uslove na planeti Mars. Predstavljaju jedne od najekstremnijih oblasti na planeti, bez životinjskog i biljnog sveta. Međutim, zemljište je puno bakterija od kojih neke preživljavaju bez kiseonika i svetlosti.
7) Duboko ispod površine zemlje
Naučnici su proučavajući rudnike u Južnoj Africi, našli bakterije koje opstaju i na dubinama nekoliko milja ispod površine zemlje. Štaviše, kod obale Njufaundlenda, život je pronađen i hiljadu metara ispod morskog dna.