Svi pametni telefoni danas imaju i GPS modul, a ti moduli pružaju korisnicima mogućnost da podele svoju lokaciju sa ostalima, da koriste neke igre bazirane na lokaciji, kao što je "Pokemon Go", koja je zaludela ceo svet, ili da koriste navigacione aplikacije kao što su iGO ili HERE Maps.
Može se reći da su se svi korisnici pametnih telefona “navukli” na prednosti GPS-a i. A ukoliko vaš GPS modul ne funkcioniše kako treba, možemo da vam pomognemo da to rešite sa nekoliko saveta.
Ponekad loša hardverska anomalija nije razlog za loš GPS signalu. Često se dešava da problem pravi softver. Ipak, nekada je potrebno aktivirati nekoliko opcija pa da problem bude rešen. Primera radi, ukoliko niste postavili telefon u režim visoke preciznosti, vrlo lako se može desiti da je to problem sa kojim se suočavate. Istina, kada je režim visoke preciznosti aktiviran, tada baterija strada i brzo se prazni. No, kada pogledate rezultate, malo veća potrošnja baterije ne predstavlja ogroman teret. Evo kako da aktivirate režim visoke preciznosti:
1. Pristupite podešavanjima Android uređaja.
2. Zatim pronađite kategoriju “Lokacija” i dodirnite je.
3. Unutar pomenute kategorije imate taster pomoću kojeg birate režim. Potrebno je da ga dodirnete i odaberete režim viske preciznosti.
4. Visok režim preciznosti podrazumeva korišćenje WiFi i 3G koneckije, ukoliko je ona dostupna, pa otuda i veći utrošak baterije.
Potencijala greška ili problem kod GPS preciznosti može biti i nepravilno kalibrirani kompas. Dakle, ako vam se dešavalo da vam neka navigaciona aplikacija prikazuje pogrešno orijentisan avatar, to je zbog loše kalibriranog kompasa. Evo kako to da rešite:
1. Preuzmite GPS Essentials aplikaciju sa Google Play prodavnice.
2. Pokrenite aplikaciju i dodirnite Comapass opciju.
3. Ukoliko kompas nije uredu, kalibrirajte ga na sledeći način: položite telefon u svoju šaku, sa pokrenutom Compass Essential aplikacijum, i u vazduhu iscrtajte broj “8”.
Pomoću GPS Essentials aplikacije u mogućnosti ste da ustanovite da li je GPS modul pokvaren ili ne. Evo kako da to uradite:
1. Na početnoj stranici aplikacije dodirnite “Satellites” opciju .
2. Ukoliko se ni jedan satelit ne pojavi, vrlo je verovatno da vam je GPS modul pokvaren. Ipak, ukoliko ste okruženi metalnim objektima ili ukoliko je telefon u metalnoj futroli, postoji mogućnost da je to problem.
3. U slučaju da se sateliti pojavljuju dok telefon i dalje ne može da uspostavi dobru GPS konekciju, onda je sigurno reč o softverskom problemu.
Nekada se dešava i da je vaš telefon konekcijski zaglavljen na nekoliko određenih satelita pa kada oni nisu u dometu GPS prestaje sa normlanim radom jer se telefon ne povezuje sa ostalim satelitima koji imaju bolji signal. Da biste to rešili potrebno je da uradite sledeće:
1. Preuzmite aplikaciju GPS Status & Toolbox sa Google Play prodavnice ili direktnog sa priloženog linka.
2. Pokrenite aplikaciju i dodirnite bilo gde na ekranu, a potom dodirnite taster “tri tačkice” za dodatne opcije pa na “Manage A-GPS state”.
3. Kada se pojavi novi prozor, dodirnite taster “Reset”.
4. Potom se vratite na početni ekran pa ponovo pristupite “Manage A-GPS state” opciji ali ovaj put dodirnite “Download”:
U slučaju da vam se problem sa GPS-om ponovo dogodi, a već ste ga rešili na ovaj način, onda samo ponovite ovaj postupak,
piše portal PametniTelefoni.rs.