Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Opasnost od hakera i kako se zaštiti?

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Empty
PočaljiNaslov: Opasnost od hakera i kako se zaštiti?   Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Sat610Uto 16 Maj - 12:08

Evo načina kako da se ZAŠTITITE od toga da vam neko UNIŠTI ŽIVOT.

Hakera je svakog dana sve više.

Više je razloga nego ikad da naučite kako da zaštitite svoje lične informacije. Hakovanje velikih sajtova dešava se sve češće. Programer Kvinsi Larson obrzaložio je zašto bi moglo biti korisno za nas da svoje privatne podatke učinimo teže dostupnim za hakovanje, odnosno da ih se napadači teže domognu.
- Kada kažem "napadač" mislim na bilo koga ko pokušava da pristupi vašim podacima, a da ga za to niste ovlastili. Bilo da je reč o hakeru, korporaciji ili čak nacionalnoj vladi - napisao je Kvinsi.
"Njujork tajms" predstavio je osam osnovnih koraka koje treba preduzeti da biste svoje podatke zaštitili najviše što možete.

[You must be registered and logged in to see this image.]


1. Daunloudujte "Signal" a za slanje poruka koristite "Vacap" 
Enkripcija je veoma popularan metod zaštite podataka, ali zapravo je mnogo kompleksnija od smišljanja proste kombinacije slova ili brojeva. Najbolji način da uništite podatke, kaže Larson, nije da ih obrišete, pošto je moguće povratiti ih, već da ih kodirate na dovoljno dobar način. 
"Signal" je jedna od najpopularnijih aplikacija za one koji žele da zaštite tekstualne poruke. Besplatna je i veoma laka za korišćenje. A za razliku od "Eplovog" "ajmesidž", koji je takođe kodiran, "Signal" koristi "open-sours" kod. 
- Po kodu znate da vam niko nije brljao po podacima - dodao je Larson. 
Iz organizacije koja je osmislila "Signal" kažu da je zamisao aplikacije "da privatnost i komunikacija budu što je moguće jednostavnije". To znači da vam aplikacija dozvoljava korišćenje emodžija, slanje fotografija i grupnih poruka. 
Jedna začkoljica: morate da ubedite prijatelje da se i oni prebace na servis, ako želite da sa njima razmenjujete poruke. 


2. Zaštitite hard disk na računaru uz pomoć "FailVolta" ili "BitLokera" 
Telefon je možda uređaj koji vam živi u džepu i uvek je uz vas, ali kompjuter je, tvrdi Larson, zlatni rudnik ličnih podataka. Čak i u slučaju da su podaci zaštićeni šiframa, neko ko bi uspeo da pristupi vašem računaru, "imao bi pristup svim vašim podacima ukoliko nisu kodirani".  Srećom, i "Epl" i "Vindovs" nude sredstva automatskog kodiranja koje je samo potrebno uključiti. 


3. Pametno rukujte lozinkama 
Ovo se verovatno znali dosad. Promena šifre neretko je jedan od najjednostavnijih načina da se zaštitite od digitalnog napada. Ali smišljanje novih kombinacija non-stop em je dosadno, em neefikasno.  Preporučuje se korišćenje "pasvord menadžera" u kojem se skladište sve lozinke, a koji se pokreće jednom glavnom. Neke od popularnijih aplikacija ove vrste su "LastPas", "1Pasvord" i "KiPas".  
U slučaju da se nepoverljivi prema ovakvom načinu čuvanja lozinki, posebno uzevši u obzir činjenicu da je "LastPas" i sam bio hakovan protekle godine, možete da jednostavno zapisujete lozinke na jednom mestu gde će one biti na sigurnom. Ipak, ukoliko se odlučite za ovakav način rukovanja lozinkama, preporučuje se da ih menjate jednom nedeljno.  A ako ih budete zapisivali, ne morate čak lupati glavu ni da budu dovoljno smislene da biste ih lako pamtili; sasvim je u redu da to bude nasumična kombinacija brojeva, slova i znakova interpunkcije.


4. Zaštitite mejl adresu i druge naloge dvostrukom autentifikacijom "tu-faktor autentikejšn" 
To praktično znači da bi bilo ko sa drugog uređaja pristupio vašoj mejl adresi, mora da unese i kod koji vam je SMS porukom poslat na mobilni. 
Ovakav princip zaštite može se koristiti i za naloge na društvenim mrežama i drugim sjatovima. Ali mejl je najvažniji nalog, zato što brojni sajtovi upravo putem mejla vrše oporavak lozinke, što hakeri dobro umeju da iskoriste. Kada pristupe vašoj mejl adresi, automatski dobijaju pristup bankovnim računima, društvenim mrežama, i svim drugim nalozima koji su povezani sa mejl adresom. 


5. Za pretraživač koristite "plag-in HTTPS Evrivere" 
Ovaj plag-in obezbeđuje da konekcija sa sajtom koji posećujete bude kodirana i tako vas štiti od različitih formi prismotre i hakovanja. A sada je dobar trenutak da se podsetimo da je veoma važno proveriti da li je Wi-Fi mreža koju koristite bezbedna. Javne mreže - pa čak i privatne koje su nezaštićene - često nisu.

 
6. Investirajte u VPN 
VPN preporučuje se kako bi se zaštitite informacije o pretraživanju i sakrila lokacija. Neki od najboljih su: "Fridom", "TunelBer" i "Prajvat Internet Ases". 


7. Upamtite da "inkognito mod", tzv. privatni režim, nije uvek privatan 
Možda ste u žurbi prevideli upozorenje koje vam, kada uđete u privatni režim, "Hrom" ispiše u drugom pasusu: "Niste nevidljivi", kaže. Privatni režim ne štiti vaše pretraživanje od poslodavca, internet provajdera ili sajtova koje posećujete. 


8. Škakljivije pretrage obavite na "DakDakGo" 
Ukoliko ste paranoični kada je reč o "Guglu", možete isprobati alternativni pretraživač - "DakDakGo". "Gugl" je, međutim, izgrađen na hakerskoj etici, kažu stručnjaci, i u mnogim aspektima princip stavlja iznad profita. Ipak, činjenica je i da su rezultati pretrage na "Guglu" mnogo tačniji i korisniji nego na drugim pretraživačima baš zbog načina na koji sakuplja i analizira informacije o korisničkim pretragama. 

Nedeljnik.rs
Nazad na vrh Ići dole
neno

MODERATOR
MODERATOR

neno

Muški
Poruka : 35951

Učlanjen : 09.02.2014

Raspoloženje : ~~~


Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Empty
PočaljiNaslov: Surfate internetom na javnim WI-FI vezama? Evo na što trebate obratiti pažnju!   Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Sat610Sre 13 Sep - 9:35

Javne Wi-Fi pristupne točke mogu biti pravi mali raj za hakere. Iz tog razloga najvažnije što svatko od nas može učiniti jest dobro se osigurati. Ako budete slijedili upute vezane uz sigurnost, vaše pregledavanje interneta će postati i ostati sigurno dok će potencijalni hakerski napadi na vašu privatnost biti smanjeni na najmanju moguću mjeru.

 
Internet, pogotovo onaj ”brzi” (iako se brzina pregledavanja, skidanja podataka kao i njihovo učitavanje razlikuje u različitime dijelovima svijeta) je danas postao dostupan svima nama i to je nešto što je opće poznato. Više čak niti ne trebate aktivirati opcije vezane uz internet pakete, trebate proći kroz proces aktivacije ”flat” interneta u vašem stanu ili kući.
Dovoljno je otići na bilo koje mjesto na kojemu postoji mogućnost spajanja na besplatnu Wi-Fi mrežu da biste mogli uživati u blagodatima besplatnog i, opet ovisno o provideru, brzom ili malo manje brzom internetu. Takva mjesta mogu biti kafići, trgovi, internet-kafići i slično.
Iako spajanje na besplatnu Wi-Fi mrežu donosi puno toga dobroga korisniku (najviše to što se radi o besplatnom internetu), postoje i opasnosti na koje treba paziti prilikom spajanja na neku od ponuđenih Wi-Fi pristupnih točaka. Hakeri, krađa osobnih podataka i slične neugodnosti su danas dio stvarnosti možda više nego ikada prije i to najviše iz razloga što se sa povećavanjem dostupnosti internetske veze u isto vrijeme i povećala opasnost od potencijalnog hakerskog napada.
To što je neka internetska veza slobodna i/ili besplatna ne znači i da je ona sigurna za korištenje. Kako razaznati je li neka internetska veza sigurna i koliko je sigurna kao i to kako se maksimalno zaštititi od potencijalnih ružnih stvari – saznati ćemo u nastavku.

[You must be registered and logged in to see this image.]


Odaberite ”točnu” mrežu

Jeste li se ikada pokušali spojiti na javnu Wi-Fi mrežu da biste nakon što ste to pokušali vidjeli nekoliko Wi-Fi pristupnih točaka koje imaju isto ime? Ovo je u stvari trik koji je osmišljen od strane hakera koji se još naziva WiFi-Phishing. Radi se o tome da hakeri stave dodatna imena (ili ime) uz već postojeće ime Wi-Fi pristupne točke i na taj način pokušavaju korisnike namamiti na logiranje i pokušaj ostvarivanja pristupa na tzv. ”lažnu” mrežu.
Na ovaj način hakeri u stvari prikupljaju podatke korisnika da bi ih kasnije zloupotrijebili. Stvar je u tome da u velikoj većini vremena korisnici nemaju vremena provjeriti koja je od istoimenih mreža ona ‘prava’ nego se automatski logiraju na mrežu koja ima najsnažniji signal. Ipak, prije nego što se ulogirate u mrežu koja ima najsnažniji Wi-Fi signal, provjerite je li ta mreža autentična.
 

Odaberite mrežu koja je sigurna

Prije nego što se ulogirate u neku Wi-Fi mrežu, pokušajte pronaći onu koja je zaključana. Bolje je i puno sigurnije ulogirati se u mrežu koja je inače zaključana (pod uvjetom da vam netko da lozinku) nego samo ”uskočiti” u prvu ”slobodnu” Wi-Fi mrežu.
To znači da je puno sigurnije ulogirati se u mrežu nekog mjesta koje ima Wi-Fi mrežu koja je zaključana lozinkom koju možete saznati recimo ako koristite usluge mjesta koje pruža tu internet vezu (na primjer- naručite kavu u kafiću, zamolite konobara da vam da Wi-Fi lozinku i to je to, nema razloga da ju ne dobijete).
 

Uključite opciju putem koje će vaš uređaj ”pitati” prije nego što se automatski spoji

Još jedna mjera sigurnosti se ogleda u tome da u svome uređaju onemogućite automatsko spajanje na prvu dostupnu Wi-Fi pristupnu točku. Umjesto da se vaš uređaj automatski odmah sam od sebe spaja na prvu dostupnu Wi-Fi pristupnu točku, to regulirajte na način da odete pod Settings – Wi-Fi – Ask to Join Networks – Off ili Settings – Wi-Fi – Advanced – Wi-Fi Notifications – Off .


Budite svoja vlastita internet pristupna točka

Ovo pravilo vrijedi samo pod uvjetom da u svome domu imate internet ili da je vaše računalo spojeno na internet vezu. Gotovo svako računalo- bilo ono prijenosno ili stolno, ima mogućnost da ”postane” internetska pristupna točka za vas i za bilo koje druge korisnike koji mogu imati pristup vašem računalu.
Na Windowsima 10 to je moguće uključiti ako odete pod Settings – Network & Internet – Mobile Hotspot i ondje odaberite željenu internetsku konekciju (ako postoji više od jedne najbolja opcija je Ethernet ili mogućnost interneta ”preko kabela”). Ako imate MAC, to možete omogućiti ako odete pod Apple Menu – System Preferences – Sharing – Internet Sharing. Ovdje odaberite vrstu internetske konekcije koju želite dijeliti i način na koji je želite dijeliti (u ovom slučaju Wi-Fi način dijeljenja).
 

Koristite vlastiti VPN

Virtualna privatna mreža (ili VPN- Virtual Private Network) je ono što bi bilo dobro da imate, pogotovo ako ste spojeni na javnu internetsku mrežu. VPN stvara privatan kanal koji se proteže između hardvera preko kojeg korisnik pregledava internet (u ovom slučaju pametni telefon) na jednom kraju i VPN pružatelja usluga na drugom.
Uz VPN, korisnik u biti kriptira i na taj način dodatno štiti sav internet promet od neželjenih ”promatrača”, čak i u slučaju kada se radi o vlastitom ISP-u ili operatoru pružatelja pristupne točke.
 

Izbjegavajte obavljanje osobnih aktivnosti dok ste spojeni na javni Wi-Fi, pogotovo ako je on ”slobodan”

Ako je ikako moguće izbjegavajte da tako kažem- ”osobne” aktivnosti dok ste spojeni na javni Wi-Fi (aktivnosti kao što su plaćanje putem interneta, slanje i primanje novca putem interneta, i sl.). Jeste li pomislili na popunjavanje vašeg računa ili nekakvih stvari vezanih uz poreze dok ste spojeni na javni Wi-Fi?
To vam ne bih nikada preporučio da radite. Sve te aktivnosti sačuvajte za situacije kada ste u dometu sigurne internetske veze, kao što je internetska veza u vašem domu, koja je ipak sigurnija od bilo koje veze koju pruža javni Wi-Fi bez obzira na sve potencijalne zaštite i mjere opreza.
 

Onemogućite dijeljenje

Prilikom spajanja na internetsku vezu, bez obzira radi li se o spajanju na internetsku vezu putem vašeg računala ili putem javnog Wi-Fi-ja ono što trebate napraviti jest isključiti dijeljenje podataka između korisnika.
Na Windowsima 10 to možete učiniti tako da idete pod Settings – Network & Internet – Wi-Fi – Change Advanced Sharing Options – Guest or Public – Turn Off Network Discovery (ili ako želite onemogućiti dijeljenje bilo kakvih podataka) – Turn off File and Printer Sharing.


Koristite vatrozid

Možda se oslanjate na vatrozid na vašem routeru koji se nalazi u vašem domu, no dobro je za znati da bi vatrozid na routeru trebao biti ”uparen” sa vatrozidom koji se nalazi u operativnom sustavu vašeg računala. Windows 10 ima poprilično kvalitetan vatrozid kojeg se može aktivirati ako idete pod Control Panel – System and Security – Windows Firewall. Ako u pogledu vatrozida želite dodatnu sigurnost, pogledajte Check Point ZoneAlarm Free Firewall 2017.

PCCHIP
Nazad na vrh Ići dole
Icki

Član
Član

Icki

Muški
Poruka : 70

Godina : 39

Lokacija : Negde na Internetu

Učlanjen : 24.05.2017

Raspoloženje : Uvek super


Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Empty
PočaljiNaslov: Re: Opasnost od hakera i kako se zaštiti?   Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Sat610Uto 19 Sep - 18:56

vatrozid Very Happy
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Empty
PočaljiNaslov: Re: Opasnost od hakera i kako se zaštiti?   Opasnost od hakera i kako se zaštiti? Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Opasnost od hakera i kako se zaštiti?
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Kako zaštiti fajlove od brisanja
» DA NE OSVANETE GOLI NA INTERNETU: Evo kako da se zaštitite od hakera!
» 7 načina kako zaštiti ekran pametnog telefona od lomova
» Štampači na udaru hakera
» Za programere..
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Aktuelnosti :: I-Tech-