Određenom broju životinja preti istrebljenje zato što ne mogu da isprate tokove na planeti koji se menjaju intervencijom čoveka. Mnoge vrste su već nepovratno izgubljene, a ukoliko čovek ništa ne preduzme, mnoge preostale vrste životinja slediće njihov put.
U Srbiji živi 429 životinjskih vrsta za koje se veruje da su na pragu isrebljenja.
Pod protektoratom države nalazi se 273 vrsta ptica, 66 vrsta sisara, 41 vrsta beskičmenjaka i 15 vrsta riba. Prema Uredbi o zaštiti prirodnih retkosti one su stavljene pod najstroži stepen zaštite.nalaze se pod najstrožim stepenom zaštite.
Kao i većina zemalja u svetu, i Srbija ima svoju „crvenu knjigu“, sa popisom životinja kojima preti izumiranje. Pomenuta lista redovno se ažurira. Na globalnom nivou formirana je „crna knjiga“, koja beleži više hiljada vrsta koje je čovek, nažalost, zauvek uništio. Srbija je svoj doprinos ovoj knjizi dala sa 4 vrste, koje su živele na našim prostorima, ali ih više nema.
Neke od njih su mala droplja, tetreb ruževac, bela kanja, orao bradan, crni lešinar...
Retke i zaštićene životinjske vrste u našoj zemlji su: vidra, slepi mišev, bubamara, jelenak, šareni tvor, vilin konjic, rečni rak, lastin repak, labud, jazavac, jež, balkanski ris, određene vrste roda, puh, apolonov leptir, lipljan, crni daždevnjak, patka njorka, orao krstaš, belonokta vetruška, velika droplja, prdavac, stepski soko, veliki tetreb, beloglavi sup i druge.
Prema podacima koje ima IUNC trećina ugroženih životinjskih vrsta su vodozemci, četvrtina sisari, a osmina ptice. U najugroženije vrste na svetu spadaju: džinovska vidra, gepard, madagaskarski aye-aye, velika bela ajkula, kineski aligator, hijacintna ara, gorile, pande...
U mnogim zoološkim vrtovima i nacionalnim parkovima sprovode se programi razmnožavanja ugroženih životinja, kako bi se povećao broj njihovih jedinki.
Dok neki ljudi ugrožavaju njihov opstanak na Zemlji, tako što ih love ili im skrnave prirodna staništa, postoje i oni koji se trude da i dalje uživamo u što većoj raznovrsnosti životinjskog sveta.