JESENJI PLOD U SLUŽBI ZDRAVLJA - DUNJA
Dunja je vitaminska bomba jeseni i od davnina je poznata u narodnoj medicini. Ovo blagotvorno voće je poreklom iz jugozapadne Azije, a lekoviti su joj plod, listovi i seme, a posebno sok i sirup ploda.
Sastav i lekovitost dunjePlod dunje raste na istoimenom stablu srednje veličine, koje dosegne visinu između 2,5 i 4 metra. Ružičasto-beli cvetovi niču u proleće pa se razvijaju u zlatnožute plodove. Sezona branja dunje počinje u Septembru. Dunjin plod je oblika kruške, ali je nešto veći i kvrgaviji pa je stoga i kraćeg vrata. Dunja je niskokalorično voće koje na 100 grama sadrži samo 57 kalorija. Obiluje vlaknima, sadrži vitamin C, vitamine B kompleksa tiamin, riboflavin i piridoksin kao i minerale bakar, gvožđe, kalijum i magnezijum. U nekim izvorima se navodi da semenke dunje sadrže vitamin B17.
Svakodnevno konzumiranje dunje pokazalo se blagotvornim kod tuberkuloze, insuficijencije jetre, proliva, dizenterije, čira na želucu kao i bolesti jetre i očiju.
Visoka koncentracija dijetalnih vlakana pomaže kod mršavljenja. Kod problema s crevima ili želucem nema boljeg leka od dunjinog kompota. Sok dunje pomaže kod kardiovaskularnih, disajnih i gastrointestinalnih poremećaja. Njeni antioksidansi značajno smanjuju rizik od raka.
Dunjina tinktura (Tinctura Ferri cydoniata) od soka svežih plodova ima moćno lekovito delovanje kod malokrvnosti. Dunju možete iskoristiti i kao osveživač prostora: jednostavno je stavite tamo gde želite da lepo miriše.
Dunjine semenkeZahvaljujući visokom postotku sluzi, semenke dunje neguju i hidriraju kožu. Regulišu proces prirodnog vlaženja, pomažući koži u zadržavanju vlage. Zbog toga postaju sve zastupljeniji sastojak u kozmetičkoj industriji. Preporučuju se kao jedno od najboljih sredstava protiv dekubitusa, opekotina, ispucale kože, svrabeža i kao obloga za upaljene oči.
Čaj od semenkiU oralnoj primjeni čaj od dunjinih semenki pomaže u oslobađanju od stresa i nesanice. Pomaže i kod upala usne šupljine i ždrela i kao sredstvo za ublažavanje bolova. Ostavite kašičicu semenki preko noći u vodi. Zagrejte pre konzumiranja i pijte tri šoljice na dan. Isti čaj, ali ne grejan, koristite protiv kožnih problema kao lokalno sredstvo.
Čaj od lišćaPrelijte kašičicu osušenih listova dunje s pola litre ključale vode. Nakon 30 minuta procedite i pijte toplo. Čaj od lišća dunje pomaže kod proliva kod dece i odojčadi, kao i kod akni.
Losion protiv boraDvadeset dekagrama kožice dunje prelijte sa tri decilitra žitnog 40% alkohola. Nakon dve sedmice procedite, ulijte u bočice i dobro zatvorite. Pripremljenim losionom mažite bore dvaput dnevno – ujutro i uveče.
Dunja u kulinarstvuSirova dunja zbog svoje astrigentnosti (skuplja usta) se ređe jede, ali u toplijim krajevima, ako odstoji dovoljno dugo na stablu može biti vrlo ukusna i u sirovom obliku. Termičkom obradom uništavaju se tanini koji je čine astrigentnom, a dodavanjem agave ili javorovog sirupa pretvara se u pravi delikates. Od nje se mogu pripremati marmelada, džem, kompot, žele, sok, kolači, salate i umaci. U pripremi ovih namirnica savetujemo da koristite prirodne složene šećere (npr. agave ili javorov sirup).
tinkturedrsulca.com