Ebru je umjetnost slikanja po površini vode. Ebru umjetnost se u početku koristila u uvezivanju knjiga, dekorisanju papira i predmeta, i kao bordura na slikama i levhama. Kako se sve više razvijala, ebru umjetnost sve je više dobijala izgled zasebne umjetnosti, tako da su umjetnici počeli sa ukrašavanjem prostorija i enterijera apstraktnim ebru slikama, te je tako ebru postao zaseban dio islamske umjetnosti.
Neke od specifičnosti ebrua jesu recimo to, da se ne mogu izraditi dva identična ili potpuno ista ebrua, zatim da sam umjetnik ne može znati ustvari kako izgleda njegova slika sve dok papir ne izvuče iz posude. Neki od velikana su ebru smatrali trenutnim stanjem čovjekove duše i nutrine, što zbog odabira boja, kompozicije ili izgleda same slike koju dotična osoba slika, pa su ebru definisali i kao umjetnost čovjekove duše.
Danas se takvi primjeri i tragovi ebru umjetnosti mogu nači u muzejima i bibliotekama poput Gazi Husrev begove, korišteni u uvezivanju knjiga, u administrativnim sveskama iz prošlog doba, kao i na starim levhama kao pozadina za pisanje i bordura na levhama. Ne postoje predaje o imenima ebru umjetnika u Bosni niti na prostorima Balkana, ali kako su recimo kaligrafi sami sebi izrađivali često ebru po potrebi, tako se smatra da je među onima koji su se bavili kaligrafijom i knjigovestvom bilo ebru umjetnika.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ebru umetnost - slikanje na vodi Pon 17 Jun - 22:14
Porijeklo ove umjetnosti veže se za drevno Kinesko bojenje papira poznato još kao i suminagaši. Suminagaši je tehnika bojenja papira tako što se po površini vode nanose tinte raspršivanjem ili kapaljkom, a slika se na papir prenosi polaganjem papira na površinu vode sa koje se boje lijepe na papir, i time ostaju na istom. Putem svile suminagaši dolazi do prostora stare Perzije, današnjeg Irana, gdje umjetnici počinju da koriste razne druge vrste boja i materijala za izradu. U perziji ebru dobiva zvanični naziv i formu izrade. Ebru umjetnost je dobila naziv izvođenjem definicije iz dvije perzijske riječi ebru i abi-ru. Riječ ebru znači oblak, i po njoj se ebru umjetnost definiše kao pokušaj oslikavanja oblaka na vodi, a po drugoj riječi koja znači lice vode, ebru se definiše kao slika koju sama voda stvara. U Iranu su se za izradu ebrua koristile prirodne boje i materijali, kao i boje na bazi ulja. Također iranci su u ebru umjetnost uveli i miješanje vode sa određenim smolama kako bi se gustoća vode povečala i kako bi se lakše moglo slikati na istoj.
Dolaskom ebru umjetnosti na prostore Turske počinje novo doba ebrua, i u Turskoj ebru dobiva svoju konačnu formu i podjelu na vrste ebru umjetnosti. Nakon dolaska ebrua u Tursku, turski su umjetnici dugo koristili način izrade preuzet od iranaca, da bi se kasnije počelo sa zamjenom materijala i boja, što je rezultiralo sa nastankom turskog tradicionalnog ebrua.
Ovaj naziv označava tehniku izrade ebrua, posebno rađen tradicionalnim i nepromijenjenim metodama, koristeći iste materijale i boje od nastanka ove vrste izrade ebrua pa do danas. Razlika između turskog ebrua od ostalih je u korištenju boja i životinjske žući od kojih turski ebru ima baršunastu površinu i postojane boje, te ga kao takvog izdvaja od izgleda ostalih ebrua poput iranskog kod kojeg se u izradi koriste večinom uljane, akrilne i mineralne boje.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ebru umetnost - slikanje na vodi Pon 17 Jun - 22:15
Ebru umjetnost se izrađuje tako što se voda miješa sa određenom vrstom smole koja vodi daje veču gustoću i manju pokretljivost. Boje se miješaju sa životinjskom žuči koja bojama daje sljedeća svojstva:
- plutanje i nerastapanje na površini vode, - širenje po površini vode - nemješanje boja međusobno - ljepljivost
Voda tj. smjesa se nakon što je pripremljena istresa u posebno korito ili posudu, ravnih stranica, po kojoj se nanose boje. Boje se na površinu smjese nanose posebnim četkicama izrađenim od ružinih stabljika i konjske dlake, kao i kapaljkama ili iglama. Pored navedenog pribora koriste se još i posebno izradženi češljevi i igle. Nakon što se boje nanesu na smjesu, i iscrtaju neki motivi ili oblici, na kompoziciju se polako stavlja papir na koji se slika prenosi. Papir se iz korita vadi prevlačeći preko ruba korita, tako da se višak vode vrati u korito.
Pored ovih, postoje i druge vrste poput: resim (slikani), mermer (kameni), barut (po osnivaču nazvan) i dr. Neki od dvanaest osnovnih vrsta imaju svoje podvrste, a moguća je kombinacija između vrsta.
Wikipedia
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ebru umetnost - slikanje na vodi Pon 17 Jun - 22:21
Jedna od najbitnijih karakteristika ove umetnosti je to što njom može svako da se bavi. Naravno, od talenta i kreativnosti zavisi koliko će radovi biti interesantni i različiti. Da li će to biti mermer u različitim bojama, cvet oslikan na mermeru ili neki drugi oblik, pitanje je vaše mašte i inspiracije. Ebru se koristi za ukrašavanje ivica kaligrafskih dela, na koricama rukopisa, kao podloga u reprezentativnim kaligrafskim albumima, na kravatama, pokrivačima za sto i ukrašavanje zidova. Na časovima ćete naučiti samu tehniku izrade, a nakon toga je sve prepušteno vašoj kreativnosti. Pošto se sam proces oslikavanja odigrava u vodi, ne postoji mogućnost da nešto "pogrešite" kao na papiru. Vodu na kojoj ste slikali možete koristiti do mesec dana, a posle se ona menja. Inače opuštajući efekat vode u kombinaciji sa raznim bojama koje plivaju na njoj je zaista fascinantan.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ebru umetnost - slikanje na vodi Pon 17 Jun - 22:22
Postoji nekoliko vrsta umetnosti ebru. Ovde ćemo pomenuti samo neke. Battal ebru - naizgled najjednostavnija vrsta ebrua. Međutim, stručnjaci kažu da je to zapravo najkomplikovanija vrsta ove umetnosti. Od ostalih vrsta se razlikuje po tome što se za ukrašavanje ne koriste šila, niti bilo kakav drugi pribor, već se dezen dobija samo nakapavanjem boje. Iako izgleda sasvim jednostavno, u praksi je potpuno drugačije. Ukoliko nemate iskustva, može doći do toga da se pojave praznine između boja, ili da vam se boje izmešaju. Kažu da se veština jednog ebru umetnika vidi iz njegovog battal rada.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ebru umetnost - slikanje na vodi Pon 17 Jun - 22:23
Gel-git ebru* - specijalnim šilima se prave šare, potezima napred-nazad. *(Na turskom jeziku gel-git znači: idi-dođi (u ovom slučaju aludirajući na pokrete rukom u dva smera, od jedne do druge ivice posude), a takođe se koristi i kao izraz za plimu i oseku.) Šal ebru - ebru tehnika koja je dobila ime po pojasu koji narod iz Anadolije vezuje oko struka. Za nju kažu da je jedna od najšarenijih vrsta ebrua. Ovu vrstu ebrua dobićete ako debelim šilom pravite spontane, proizvoljne pokrete na gel-git dezenu. Slavujevo gnezdo nastaje kada se na battal ebruu uspomoć šila prave spirale, idući od spolja ka unutra. Češljani ebru – pomoću specijalnog češlja, prave se šare, idući od jedne ivice posude ka drugoj. Pored nabrojanih vrsta postoje još: cvetni ebru, pisani ebru, kaligrafski, igličasti ebru i mnoge druge vrste.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Ebru umetnost - slikanje na vodi Pon 17 Jun - 22:25
S obzirom na to da ebru radovi nisu potpisivani i da ima vrlo malo pisanih izvora o ovoj umetnosti, ebru je jedna od umetnosti o čijoj se prošlosti zna veoma malo. Danas je skoro nemoguće utvrditi otkada tačno datira jedna od najvažnijih umetnosti ukrašavanja papira, ebru. Iako su se ebru radovi mogli naći među koricama veoma starih knjiga (unutrašnje strane korica su obično bile ukrašene ebru radovima), nemoguće je dati sud o periodu njihovog nastanka, zbog mogućnosti da su dodati naknadno. Najstariji radovi ovakve vrste poticu iz XV veka. Što se etimologije reči „ebru“ tiče, smatra se da ona potiče iz čagatajskog jezika. Umetnost ebru rođena je u Buhari, zatim je došla do Irana, odakle je dospela do Anadolije. Značenje pomenute reči može biti sledeće: šareni papir koji se koristi za pravljenje svezaka i korica, zatim na persijskom jeziku: poput oblaka, obrva itd. Na Zapadu ebru nazivaju "turskim mermernim papirom".
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
Abu Dabi
MODERATOR
Poruka : 130824
Učlanjen : 07.04.2011
Naslov: Slikanje na vodi Sub 29 Jun - 13:27
Slikanje na vodi
Najnoviji popularan oblik umetnosti je slikaje na vodi i dolazi iz Kine. Cetkom i bojom, umetnik nanosi mustre na vodu, a zatim stavlja papir ili tkaninu preko, na cemu ostaje ono sto je naslikano na povrsini vode. Ova tehnika potice jos iz 15. veka, ali je do danas bila prilicno zapostavljena, jer se malo umetnika bavilo time. Neophodna je mirna i sigurna ruka kako bi se dobile lepe mustre.