Ukoliko planirate da kupite laptop, a niste preterano upućeni u tehničke karakteristike i nemate naročito znanje o ovoj vrsti proizvoda, može se dogoditi da se budete krajnje zbunjeni i izgubljeni u moru informacija i ogromnom broju uređaja koji se nude u katalozima trgovina. A to nije nimalo prijatno, budući da je reč o uređaju koji se ne kupuje svaki dan i koji treba da vas služi godinama.
Novinar portala posvećenog informacionim tehnologijama, "IT Network", Saša Ristić, ističe da je osnovna stvar koja pomaže u orijentaciji pri kupovini novog računara ili laptopa -
znati razlog kupovine.
- Nije isto da li se laptop kupuje za neke opšte stvari poput kucanja tekstova, surfovanja internetom, četovanja, poseta društvenim mrežama ili se laptop kupuje za igranje video igara, ili za poslovne ili edukativne svrhe. Ogromnom broju prosečnih korisnika će skoro svaki laptop biti zadovoljavajuć, za one koji igraju video igre uglavnom su preporučljivi laptopovi visoke klase i cenovno i kvalitativno, a za poslovne korisnike poželjno je da uz laptop imaju i legalni operativni sistem. Onima koji će laptop koristiti za edukaciju bitno je da taj laptop može adekvatno da podrži stručne programe na kojima bi se radilo - kaže Ristić.
Kao jednu od karakteristika laptopa koja se odmah može videti, on navodi
veličinu ekrana, i napominje da najstandardniji laptopovi imaju LED HD ekrane veličine od 15.6 do 17 inča.
- Lepše je imati laptop sa većim ekranom ali pitanje je da li se finansijski isplati razlika u ceni, da li vam realno treba veći i obično teži laptop, da li uzeti jaču konfiguraciju ali sa manjim ekranom. Opet se i tu vraćamo na početak: prvenstveno se treba odlučiti prema potrebi - objašnjava naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, naročito treba voditi računa o
procesoru koji je ugrađen u laptop.
- Treba obratiti pažnju na proizvođača, tip i brzinu (radni takt) procesora, veličinu cashe memorije, broj jezgara. Veće brojke uglavnom znače i veći kvalitet, ali je u tom slučaju i cena veća, pa tu treba izabrati prema realnim potrebama - navodi Ristić i dodaje da treba tražiti laptop sa
baterijom koja ima što veći kapacitet i veći broj ćelija, što mu omogućava da duže radi bez struje, a poželjno je i da baterija može da se skine kada koristite laptop priključen na statični izvor elekrične energije, što produžava njen radni vek.
Što se tiče
hard diska, na kojem se skladište podaci, Ristić smatra da gotovo svaki "završava posao", bilo da je od 320GB, 500GB ili, primera radi, 1TB.
- Pažnju treba obratiti na to da, recimo, neki modeli laptova imaju SSD disk (veća brzina, manji kapacitet), ili da za sistem koriste memorijske kartice. Time se dobija ušteda na ceni, ali u najskorije vreme će biti potrebno 'pojačanje' internim ili eksternim hard diskom i ispašće verovatno skuplje nego da se odmah uzeo laptop sa hard diskom - kaže Ristić.
Najzad, on napominje i da je prilikom kupovine bitno da
uživo vidite modele između kojih se dvoumite, ako su sličnog kvaliteta i cene.
- Izaberite onaj koji vam uliva više poverenja, koji ima kvalitetniju finalnu izradu, koji ne krcka, koji vam uopšteno uliva veće poverenje jer samo ime proizvođača ne mora da garantuje da je to vrhunski kvalitet. Skoro svi imaju serije namenjene najnižem cenovnom rangu a one obično i nisu baš preporučljive - kaže Ristić
Na pitanje
da li je cena zaista pokazatelj kvaliteta kada su laptopovi u pitanju, naš sagovornik odgovara da obično važi pravilo "koliko para toliko muzike", ali pod uslovom da prodavci ne nude modele koji su im mesecima zaostali na lageru.
- Tržište laptopova je jedno od najdinamičnijih i skoro svake nedelje izlaze novi modeli sa boljim karakteristikama a sa istom ili povoljnijom cenom od prethodnika. Trgovci žele da što pre prodaju starije modele i krajnji kupci često mogu tada da povoljno prođu u kupovini - ističe naš sagovornik.
Tnx, F. Rogovic