|
| Autor | Poruka |
---|
neno MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
| Naslov: Kako voziti po zimi? Pon 12 Dec - 8:54 | |
| Prvo se raskomotite, pa onda sedite za volan. Stigla je zima, grejanje u vašem automobilu ne radi najbolje, a relacija koju treba da pređete nije kratka. U navedenim uslovima, veliki broj vozača obući će na sebe više slojeva glomazne odeće, a to može ugroziti bezbednost. Osim što u takvom slučaju nećete biti u mogućnosti da upravljate komandama na način kao što to činite u nekim drugim situacijama, odeća može da zasmeta kad je u pitanju jasan vidik i kompletan pregled situacije. Iako zakon ne govori ništa o ovome, neke savete za adekvatno oblačenje tokom vožnje zimi treba imati na umu: Pravilno sedenje u automobilu. Kako biste se što prijatnije osećali zimi tokom vožnje, čim uđete u automobil i startujete motor, uključite grejanje. Dok ono ne počne da radi, skinite debelu jaknu i stavite je na zadnje sedište, gde joj je mesto, zajedno sa ostalim komadima zimske odeće. Do tada će se i kabina zagrejati, a vama će biti mnogo lakše da zakopčate pojas. Sedište podesite tako da kad pritisnete kočnicu do kraja koleno bude blago povijeno. Naslon sedišta podesite tako da razdaljina između upravljača i grudi bude najmanje 30 centimetara. Kapa. Prilikom naglog kočenja ili u nekoj drugoj nepredviđenoj situaciji, kapa može da ograniči vidik tako što spadne, a ako je još debela i navučena preko ušiju, sigurno ćete slabije čuti. Dugačka debela jakna. Veoma je korisna kad je napolju hladno, ali bi bilo dobro da je skinete pre nego što sednete za upravljač. Prvo, imaćete problema da zakopčate pojas, a ako i uspete, neće pravilno naleći. Grejači za uši. Nisu česta pojava, ali oni koji ih koriste sigurno ne čuju isto kao i bez njih. Ukoliko ne čujete sirene u situaciji kad je vidljivost ionako smanjena, to može biti veoma opasno. Vunene rukavice. Rukavice od ovog materijala prosto klize po upravljaču, što u nepredvidivim situacijama može da bude problem. Kožne rukavice su mnogo bolji izbor. Debeli šal. Bez sumnje će vas dobro ušuškati, ali može prilično da zasmeta zato što ograničava okretanje glave, čime se vidokrug značajno smanjuje. Čizme za sneg. Ove debela i široka obuća nikako ne ide uz vožnju - rizična je jer zbog nje možete da pritisnete pogrešnu pedalu ili, još gore, dve pedale istovremeno! Alo |
| | | neno MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
| Naslov: Saveti vozačima za zimu Čet 22 Dec - 21:17 | |
| Niske temperature, sneg, led, magla… sve su to problemi sa kojima se vozači susreću ovih dana. Napravili smo izbor 20 aktuelnih „zimskih“ pitanja, na koje smo pokušali da damo što kraći odgovor…
1 – Da li se akumulator može zamrznuti tokom zime? Da, ali samo ukoliko je na granici istrošenosti. Ukoliko se spoljna temperatura spusti ispod -11 stepeni Celzijusovih, postoji ozbiljna opasnost od smrzavanja akumulatora. Sa druge strane, ispravan i dopunjen akumulator može da izdrži temperature do čak -68 stepeni. Ukoliko se baterija smrzne, nikako je ne treba povezivati na punjač pre nego što se na sobnoj temperaturi otopi. 2 – I benzin se smrzava zar ne? Samo teoretski. Naime, u slučaju da temperatura padne ispod -45 stepeni on će promeniti agregatno stanje. Kako je ta situacija, makar na našim prostorima nerealna, daleko veća opasnost su visoke temperature kada benzin počne da isparava i pravi veoma opasnu i zapaljivu smešu sa vazduhom. 3 – Na kojoj temperaturi se smrzava dizel-gorivo? Po standardu koji poštuju proizvođači kod nas, dizel gorivo D2 smrzava se na najmanje -15, evrodizel na -20, a pojedini derivati premijum klase tek na -32 stepena Celzijusovih. 4 – Kakve probleme zimi mogu imati vlasnici automobila na tečni naftni gas (TNG)? Na niskim temperaturama, motor koji koristi TNG ima problema sa startovanjem. Zato ga prvo treba pokrenuti na benzin, a tek kasnije, kada dostigne radnu temperaturu preći na auto gas. Kod modernih TNG uređaja ovo se dešava automatski. 5 – Šta se dešava sa metanom zimi? Komprimovani prirodni gas (KPG) ili metan, znatno je pogodniji za niske temperature od TNG-a jer se motor koji ga koristi znatno brže prebacuje sa benzina na alternativno gorivo nego što je to slučaj kod vozila na tečni naftni gas. To je i dobro jer vozila na KPG obično imaju veoma mali rezervoar za benzin.
6 – Imam katalizator. Zašto mi pri niskim temperaturama iz izduva izlazi beli dim? Ne brinite, nema mesta panici. Iako gust i beli dim obično znači ozbiljan problem u motoru, ipak, pri niskim temperaturama ga ne uzrokuje kvar već kondenzovana vlaga u izduvnom sistemu. 7 – Do koje temperature mora izdržati antifriz? Proizvođači automobila navode različite specifikacije. Neki opšti standard kaže da bi trebalo da izdrži do -25 oC. Ipak, treba voditi računa o tome da antifriz ne služi samo za zaštitu hladnjaka od niske temperature već i od korozije, a povećava i temperaturu ključanja, pa ga zato treba proveravati makar dva puta godišnje. 8 – Zašto je potrošnja goriva tako visoka nakon hladnog starta motora? Više faktora utiče na povećanu potrošnju goriva. Zavisno od temperture, elektronika motora zahteva bogatiju ili siromašniju smešu goriva kako bi katalizator što pre dostigao radnu temperaturu. Dalje, gorivo koje se spušta niz hladne zidove cilindara ne sagoreva do kraja, a povrh svega, interna frikcija nezagrejanog motora je veća. 9 – Dugo verglanje je opasno? Ako se motor ne pokrene nakon pet sekundi napravite pauzu od 30-ak sekundi, jer nakon tog perioda trošenje starter-uređaja (anlasera) drastično raste. Obratite pažnju da nakon dugog i bezuspešnog startovanja motor može da „presisa“, a gorivo da stigne do katalizatora i ošteti ga. 10 – Čime se motor štiti od leda? U okviru motora, tačnije dela kroz koji prolazi rashladna tečnost postoje sigurnosni ventili protiv zamrzavanja. U slučaju da se tečnost zamrzne, njihova uloga je da izlete i omoguće ledu da se širi sprečavajući da dođe do pucanja motora.
11 – Da li zimi treba koristiti klima-uređaj? Svakako. Klima pomaže da se spreči magljenje prozora, a i životni vek klima-uređaja je kraći ako se ne koristi duži period. Budite oprezni da kada ga koristite temperatura bude najmanje pet stepeni iznad nule. 12 – Zašto se motor zimi više haba? Naročito pri vožnji na kraćim relacijama, zimi se u motorno ulje slivaju nečistoće, kondenzovana voda i nesagorelo gorivo. Na ovaj način ulje ubrzano gubi svoja svojstva pa se i motor više haba. Zato je preporuka da se pre početka zime zameni motorno ulje. 13 – Zašto moj automobil sporo dostiže radnu temperaturu? Savremeni dizel-agregati su veoma štedljivi i energetski efikasni, loša strana toga, ako je tako možemo nazvati, je da ne rasipaju višak goriva pretvarajući ga u toplotu. Iz tog razloga teže dostižu radnu temperaturu. Zato pojedini proizvođači uz štedljive dizel motore kao doplatu nude i dodatni grejač unutrašnjosti. Sa druge strane, problem može biti i u neispravnom termostatu, koji, kada ne radi dobro, ne zatvara cirkulaciju tečnosti u hladnjaku pa motoru treba cela večnost da dostigne radnu temperaturu. 14 – Zašto je opasno voziti u debeloj jakni? Iako, najblaže rečeno, ovo pitanje zvuči smešno ipak ima smisla. Osim što će te se u debeloj jakni znojiti pa će vam koncentracija biti niža, ona sprečava pojas da naleže pravilno pa niste adekvatno zaštićeni u slučaju sudara, a pri tom vam pojas preko jakne znatno ograničava pokrete. 15 – Šta bi sve zimi trebalo imati u automobilu? Neki minimum su grebalica za led i krpa za brisanje stakla. Mada, ne bi bilo loše imati i baterijsku lampu, ćebe, rukavice i kablove za startovanje zavisno od toga gde ste se zaputili i po kakvom vremenu.
16 – Da li specijalno za zimu treba podešavati pritisak u pneumaticima? Generalno, ne. Treba poštovati preporuku proizvođača. To ujedno i znači da, kada se zaputite na duže putovanje, recimo zimovanje, a automobil je opterećen, u skladu sa tim treba i povećati pritisak, opet po savetu proizvođača automobila. Sa druge strane, na snegom prekrivenom kolovozu trakcija će biti bolja ukoliko je pritisak nešto ispod propisanog, jer je tada veća površina gazećeg sloja na podlozi. 17 – Kako set za reparaciju pneumatika funkcioniše zimi? U velikoj većini slučajeva lepak koji služi da ispuni pukotinu na pneumatiku postaje veoma gust na niskim temperaturama. Zato njegovo ubrizgavanje u gumu predstavlja pravi izazov čak i za one snažnije. Savetujemo da kanister sa lepkom zagrejete na izduvu toplog vazduha. 18 – Da li zimi treba prati i voskirati automobil? Svakako, štaviše, ovo se preporučuje jer se pranjem skidaju nečistoće i so koja nagriza farbu i oštećuje limariju, a vosak će dati preko potrebnu zaštitu i na duže staze. 19 – Kako zimi da se otarasim viška vode u automobilu? Prvo treba utvrditi kako je ona uopšte ušla u vozilo. Najčešći krivci su zapušeni otvori za odvod viška vode, krovni otvor, porozna creva, kederi, otvori za sprovod kablova do motorskog prostora, a često i zapušen filter polena i vazduha. Kada nađete i uklonite uzrok, patosnice unesite u kuću i ostavite da se tamo osuše. Ukoliko imate mogućnost, odnosno garažu, možete to uraditi i u kolima, sa običnim fenom za kosu. 20 – Kako zaštititi kedere na vratima? U ponudi je veliki broj sredstava baziranih na glicerinu. Posle svakog pranja automobila kedere treba osušiti i ponovo naneti sredstvo.
Intermagazin |
| | | Gost Gost
| Naslov: Re: Kako voziti po zimi? Uto 3 Jan - 19:47 | |
| Evo sinoć pao snijeg i kod nas, mislim bliže velebita i ne znam točno gdje smo stale, pa sam krenula sa ekipom malo da osjetimo tu radost bijelu bilo je ludo i nezaboravno, jedva ih odlijepiti od tog bijelila,a to je tako kad smo ga svi željni,,, cesta mi nije bila očišćena na svim mjestima jer nema ljudi u blizini pa očito im se ne da to čistiti,prvo me bilo strah da me ne bi zanosilo ali sam vozila polagano bez naglih pokreta i kočenja snijeg je bilo evo tu sam ga parkirala da se vidi hehhehee nove su gume tako da se nisam niti imala razloga bojati mali vuče ko veliki samo mi je žao što ga nema točno kod nas a ne da se do njega vozim 140km |
| | | neno MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
| Naslov: Re: Kako voziti po zimi? Pet 13 Jan - 8:56 | |
| Za vožnju u zimskim uslovima uvek je potrebno mnogo više opreza i koncentracije. Pored posedovanja zimske opreme koja je obavezna, svi vozači koji se odluče da prihvate izazov vožnje po neočišćenim ulicama, trebalo bi da raspolažu i određenim znanjem. Deset pravila za vožnju u zimskim danima 1. Kod poledice nežno postupajte sa volanom i pedalama, nikada istovremeno volanom i kočnicom. Ako osetite da više ne upravljate vozilom, pritisnite kvačilo, pustite pedalu gasa i lagano pokušajte da volanom okrenete vozilo u željenom smeru. 2. Kočenje na zaleđenom putu je praktično „zabranjeno“, a ako bez kočenja ne može, onda papučicu kočnice pritisnite krajnje nežno. 3. Uključivanje nižeg stepena prenosa gotovo je jednako kočenju. Najbolje je „šaltati“ sa međugasom. 4. Blokirani točkovi slabo koče i onemogućavaju upravljanje vozilom. Ukoliko automobil krene da zanosi, nogu odmah sklonite sa kočnice. Na poledici je glavni vozačev pomoćnik volan. Blagim okretom volana, uz oduzimanje gasa i nežno kočenje pokušajte vozilo da vratite na željenu putanju. 5. Ako ne možete da izbegnete prepreku, najbolje je da se sklonite sa puta. 6. Ponašanje zadnjeg dela automobila vozač oseća leđima u naslonu sedišta, a ponašanje prednje strane rukama na volanu. Preduslov za to je pravilno držanje ruku i leđa naslonjena na sedište. 7. Slabi amortizeri i loše podešene kočnice najbolje pokazuju „zube“ na poledici. 8. Gume, bez obzira kakve, moraju imati najmanje 4 mm profila. Pritisak vazduha bi trebalo povećati za 0,15 bara. 9. Ukoliko želite da u opasnim okolnostima sa osećajem upravljate volanom i nožnim komandama, morate da budete prikladno odeveni. 10. Zimska vožnja traži staloženost i čvrste živce. Nemojte da vozite umorni ili uzbuđeni. SD |
| | | neno MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
| Naslov: Re: Kako voziti po zimi? Čet 29 Nov - 9:47 | |
| Skidanje leda brisačima i prskanjem vetrobrana, ne samo da nije previše efikasno već i izaziva štetu - ali ovo će pomoći svim vozačimaKomad kartona i dve čarape mogu vas spasiti od neprijatnog jutarnjeg čišćenja automobila koje oduzima dosta vremena i živaca. Postavite li karton uveče na vetrobransko staklo, ono se neće zalediti, a čarape na metlicama brisača sprečiće njihovo zamrzavanje i lepljenje na staklo. Ako tako nešto niste uradili, čišćenju pristupite ispravno. Skidanje leda brisačima i prskanjem vetrobrana, ne samo da nije previše efikasno već i izaziva štetu. Ako su brisači koje želite pokrenuti "zalepljeni" za staklo može doći do kvara elektromotora ili mehanizma. Struganjem po ledu brisači se oštećuju i kasnije prilikom brisanja ostavljaju tragove. Vrata ne treba otvarati na silu, nego s osećajem, kako ne biste oštetili gumu oko vrata. Ne očistite li sneg s krova ili poklopca motora, postajete velika opasnost za sebe, ali i druge učesnike u saobraćaju. Sneg koji leti s vašeg automobila smetaće drugim vozačima, a vas prilikom kočenja može potpuno zaslepiti zbog čega lako možete izazvati saobraćajnu nesreću. Ako vas policija zaustavi s takvim automobilom, dobićete i novčanu kaznu. Takođe motor tokom zime zahteva duže vreme kako bi postigao radnu temperaturu pa ga tako nemojte odmah terati u visoke obrtaje. Dok čistite auto upalite motor, ali nemojte bez potrebe sedeti u njemu i čekati da se zagreje. Motor će puno lakše dostići radnu temperaturu dok vozite. Ako vaš auto nema sistem daljinskog otključavanja i zaključavanja, jednostavno u otvor brave možete našpricati tečnosti za podmazivanje, poput spreja WD40. Ako ne želite da stružete stakla, kod kuće napravite tečnost za odleđivanje stakala koju samo pošpricate po ledu. Pomešajte litru alkohola, decilitar vode i jednu čajnu kašičicu deterdženta za pranje suđa. Takođe možete pomešati alkohol i vodu u razmeri 2:1. Kako ujutru ne biste pronašli brisače "zalepljene" za vetrobransko staklo, možete nataknuti stare čarape na brisače. Osim toga, možete jednostavno podići brisače. Spoljni retrovizori se mogu zalediti kao i stakla. Kako ih takođe ne biste morali strugati, jednostavno obmotajte plastičnu vrećicu oko retrovizora te tako sprečite zaleđivanje ili ih možete očistiti prethodno navedenom tečnošću. Vrlo često možete vieti kako vozači stavljaju karton na stakla tokom zime. Upravo to je odlično rešenje za sprečavanje zaleđivanja pa tako ujutru nećete morati da stružete stakla. Takođe možete koristiti i stari peškir. Osim što ćete sebi olakšati, smanjujete šanse da oštetite stakla strugalicom. Nađete li se bez strugalice ili nekih od navedenih alternativa, a stakla su vam zaleđena, jednostavno posegnite za bankovnom karticom i ostružite stakla. 24sata.hr |
| | | Sponsored content
| Naslov: Re: Kako voziti po zimi? | |
| |
| | | |
Similar topics | |
|
Strana 1 od 1 | |
| Dozvole ovog foruma: | Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
| |
| |
| Ko je trenutno na forumu | Imamo 686 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 686 Gosta :: 2 Provajderi
Nema
Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 930 dana Pet 27 Sep - 15:38
|
Dvorana slavnih |
Naj Avatar Haossa !
Kreja
|
Poslanici naj aktivniji nedelje | |
|