Naslov: Španski fudbalski klubovi Ned 16 Dec - 14:20
Реал Мадрид (Real Madrid Club de Futbol) је шпански фудбалски клуб, који је најуспешнији фудбалски клуб на свету у двадесетом веку. Основан је 6. марта 1902. године. Наступа у првој шпанској лиги или Primera Divisiоn од формирања лиге 1928. године до данас без испадања у нижи ранг такмичења. Име клуба је било Madrid Club de Fútbol, али клубу је дозвољено да користи назив Real након што је краљ Алфонсо XIII дао клубу званични благослов у јуну 1920. Тим игра у белим дресовима по чему је и добио надимак Los merengues (бели). Утакмице играју на стадиону Сантијаго Бернабеу, који је направљен 1947. године. Капацитет стадиона је 80.400 гледалаца.Од средине двадесетог века Реал је увек у врху европског фудбала. Куп европских шампиона је освојио 9 пута.
Освојили су 1954. прву титулу првака Шпаније под именом Реал Мадрид.У периоду од 1954. до 1969. Реал је освојио 12 титула првака.Нешто слабије биле су 70-е године. Првенства Шпаније постала су рутина и Реал је од 1970. до 1981. освојио 6 титула првака.Куп краља освојен је два пута од 1981. до 1990., а лига-куп тек једном, и то је досад једини пут да је то такмичење припало Реалу. Шпанско првенство нису освајали од 1980. до 1986., а тада је уследио низ од 5 узастопних трофеја. Што се тиче суперкупа, завршило је 41 годину дуго чекање и 1988. је Реал освојио и тај трофеј, као и наредне две године. Као главни играчи тог периода памтиће се Хуго Санчез, Емилио Бутрагењо, Маноло Санчис, Мартин Васкез, Мигуел Паредез и остали.Године 1997. постали су прваци, освојили суперкуп, а у Лиги шампиона дошли напокон до толико очекиваног финала. Ослонац екипе су чинили жива легенда Раул Гонзалес, Кристијан Панући, Предраг Мијатовић, Давор Шукер.У финалу је чекао торински Јувентус са сјајним Зинедином Зиданом. Реал је победио 1:0 поготоком Мијатовића, завршивши тиме период од пуне 32 године без тријумфа у том такмичењу. Трофеј је опет освојен 2000. године, победом над Валенсијом, са чак 3:0. У јулу 2000. године започело је ново доба Реал Мадрида.Дошао је обећавани Зинедин Зидан, из најљућег ривала Барсе Луис Фиго, а из миланског Интера дошла је млада бразилска звезда Роналдо. Краљевски је клуб одмах назван Лос Галактикос (Свемирци). Испочетка се та екипа чинила светским чудом. Несавладива машина која је 2001. била првак Шпаније, 2002. првак Европе, уз још један освојени шпански суперкуп, те европски суперкуп и Интерконтинентални куп. Клуб је зарађивао астрономске своте преко маркетинга, поготово у источној Азији, где је Реал био као религија и где су се људи дословно тукли за њихов дрес или навијачки шал. Најзвучнији трансфер догодио се ипак кад је велика Манчестерова звезда Дејвид Бекам потписао за Реал.Од 2004. у клуб су дошли Робињо, који је прозиван новим Пелеом, Жулио Баптиста, Сисињо и Серхио Рамос који су требали бити нове звезде, но, ниједан се није посебно исказао. Од 2003. клуб није освојио ниједан трофеј.
Данас 2012.-те, Реал ка новој титули првака Шпаније воде Кристијано Роналдо и Жозе Мурињо.
СРПСКИ СТРУЧЊАЦИ НА КЛУПИ РЕАЛА
1974/ 197. године, након лоше претходне сезоне управа Реал Мадрида отпустила је Мигела Муњоза, а за новог тренера постављен је бивши стратег југословенске репрезентације Миљан Миљанић (1930 – 2012). У првој сезони, Миљанић је Реал Мадрид довео до титуле шампиона Шпаније на импресиван начин, са 12 поена више у односу на Сарагосу која је заузела друго место. Реал је први пораз доживео тек у 14. колу када су изгубили у Билбау 1:0. Овај пораз није осујетио њиегове планове и одмах је уследила нова серија без пораза која је трајала 12 недеља. Реал Мадрид је освојио титулу 27. априла 1975. године, пет кола пре краја шампионата. Куп краља је освојен после бољег извођења једанаестераца против Атлетика из Мадрида. Шпански диктатор Франциско Франко по традицији је пехар за шампионску титулу предавао тренеру шампиона. Последњи тренер који је примио из Франкових руку пехар за освојену титулу био је Миљан Миљанић. Југословенски тренер је креирао посебну атмосферу у тиму где су основе биле професионализам, напоран рад и Миљанов урођени победнички менталитет. Поново је уследила фуриозна серија и Реал Мадрид је остао непоражен до гостовања Барселони на Ноу Кампу у 14. колу Примере. Испоставило се да је ова серија била пресудна у освајању титуле. Барселона предвођена Јоханом Кројфом и Атлетико из Мадрида су се показали као достојни такмаци те је Миљан тутулу осигурао коло пред крај шампионата победом у Гранади, где је Реал пред последње коло имао залиху од недостижних 5 бодова у односу на Барселону. Услед неслагања са управом, Миљанић је 1977 напустио кормило Реала, али је баш он био тај који ће највише утицати на постављање Вујадина Бошкова за шефа стручног штаба краљевског клуба две године касније, 1979.
Вујадин Бошков био је на клупи од 1979. до 1982. и за то вријеме освојио по једном лигу и куп Шпаније.
Радомир Антић је у марту 1991. преузео место првог тренера Реал Мадрид од Алфреда Ди Стефана. Реал је водио на последњих 12 утакмица у првенству, у којима је успео да дође до трећег места на крају сезоне, чиме је изборио пласман у УЕФА Куп.Водио је екипу и у првом делу наредне сеозне, на укупно 19 утакмица. За Реал су тада играли Емилијо Бутрагењо, Мичел, Фернандо Јеро, Мануел Санчиз и Георги Хаџи. На Антићево инсистирање у клуб су дошли Роберт Просинечки, који је претходне сезоне освојио са Црвеном звездом Куп шампиона 1991, као и млади и талентовани Луис Енрике, из Спортинг Хихона.Тадашњи председник Реала, Рамон Мендоза, довео је Леа Бенхакера на место спортског директора. Бенхакер није био задовољан Антићевим начином вођења екипе, па га је након неколико недеља, средином јануара 1992. отпустио. У том тренутку, Реал се налазио на првој позицији на табели, са седам бодова предности у односу на другопласирану Барселону. Реал је такође у Купу УЕФА изборио пласман у четвртфинале. Вођење тима након одласка Антића је преузео сам Бенхакер. Под његовом командом Реал је испустио предност, па је Барселона у последњем колу освојила титулу.Треба напоменути да је Антић један од ретких тренера који је поред Реала са клупе водио и највечег ривала Барселону.
Net
Himna Reala
Golovi Ronalda
Enigma
MODERATOR
Poruka : 55658
Lokacija : misterija
Učlanjen : 29.03.2011
Naslov: Re: Španski fudbalski klubovi Sub 18 Maj - 11:57
Barselona
Barselona je slavni španski klub iz grada Barcelone, pokrajine Katalonije. Klub je osnovan 1899. godine od švicarskog poduzetnika Hansa Gamper te je od onda postao katalonska sportska institucija s geslom Mэs kue un club u prevodu više od kluba. Barcelona je veliko sportsko društvo ali najpoznatiji je nogometni klub. Nadimak kluba je Barsa ili Blaugrana (plavo-crveni).
Klub utakmice igra na stadionu Kamp Nou, kapaciteta 98 000 gledalaca. Barcelona je klub sa najviše članova na svijetu, 156 366. Poseduje vlastitu banku i radio stanicu. Jedan je od najbogatijih klubova na svetu.
Barcelona je jedan od najuspešnijih fudbalskih klubova na svetu. Prvaci španske La Lige bili su 20 puta poslednji puta 2011. godine. Pobednici Copa del Rej ili španskog kupa bili su 25 puta što je najviše od svih španskih klubova. Posljednji puta Kup su osvojili 2009. godine.
Klub je četiri puta osvojio UEFA-inu Ligu šampiona.
Najpoznatiji dio sportskog društva FC Barcelona je svakako fudbalski klub, koji je jedan od najslavnijih fudbalskih klubova. Barcelona je još poznata pod imenom Barsa. Tradicionalni protivnici Barcelone su Real Madrid (najveći derbi), Espanjol (gradski suparnici), Valencia, Athletic Bilbao i Atletico Madrid. Fudbalski klub Barcelona je nakon 107 godina bez sponzora na dresu prekinula tu tradiciju te će nositi natpis UNICEF. Barsa će svake godine izdvojiti 1,5 mil eura za obolelu decu. Barcelona takođe ima sjajnu fudbalsku školu (La Masi) iz koje su došli: Carles Pujol, Tiago Mota, Ćavi, Lionel Mesi, Viktor Valdes, Josep Guardiola, Andres Iniesta.
Hans Gamper je sam igrao rugbi, tenis, golf ali najviše ga je fudbal oduševio. Gamper je sam igrao fudbal u Cirihu od 1896. - 1898 .. U oktobru 1898. Gamper se seli u Barcelonu da radi kao sportski kolumnist za švajcarske novine. Gamper je nakon godinu dana provedenih u Barceloni imao ideju o osnivanju fudbalskog kluba zajedno sa 36 protestanata. Tadašnja vlast dopuštala je samo katoličanstvo i, tako su mnogi igrači i sam Gamper morali napustiti klub. Gamper se međuvremenu oženio katolkinjom i 1909. se vraća u Barselonu. Gamper je tokom 25 godina vladanja klubom napravio Barcelonu najuspješnjim klubom Pirinejskog poluostrva. U junu 1925. za vreme prijateljske utakmice u Barseloni Španija himna je izviždana dok su gledatelji pljeskali britanskoj himni. Gamper je izbačen iz zemlje radi podržavanje katalanstva a, stadion je zatvoren na 6 meseci. Svake godine se u čast Gampera u Barseloni igra turnir pod imenom Hans Gamper (Trofeo Joan Gamper).
1929 FC Barcelona je postala prvi prvak španske lige (Primera Division). 13. oktobar osnivač Barcelone Gamper se upucao u Nju Jorku. Gamperova smrt imala je velike posljedice u Barseloni. Osim što nisu osvajali trofeje pokazao se i pad broj članova. Tokom građanskog rata u Španiji od strane Franca ubijen je tadašnji predsednik Barcelone Josep Sunjol. Početkom vladanja Franca broj članova Barselone iznosio je 2500. Barcelona je morala promijeniti ime na Barcelona da zvuči španski. Katalonska zastava na grbu Barcelone se morala skloniti. Stadion je postao mesto gde su Katalonci mogli govoriti katalonski bez straha.
1943. Barselona je dobila Reala u polufinalnoj utakmici kupa rezultatom 3:0. U uzvratnoj utakmici u Madridu, Barselona je izgubila rezultatom 11:1. Nakon poraza Barselone povećala se mržnja Katalonaca prema Madridu.
1944. osnovan je prvi Fan - Club, a Josep Samitier se vratio kao trener. U ligaškoj utakmici Barcelona je u Barseloni dobila Reala rezultatom 5:0.
1945. Barcelona je osvojila svoju drugu ligu a broj članova se povećao na 20000. 1946. Barcelona je u zadnjem kolu izgubila od FC Seville. FC Sevilla je osvojila naslov prvaka, ali posle je utvrđeno da je Sevilla koristila igrača koji nije imao dozvolu za tu utakmicu. Sevilla je samo kažnjeno novčanom kaznom.
Barcelona je osvojila španska prvenstva 1948. i 1949. godine. U junu 1950. Barcelona je uspjela dovesti Ladislausa Kubalu. 1953. Kubala je predvodio Barcu do šestog naslova prvaka španske. Godine 1953. Barsa je uspjela dovest još jednu zvijezdu Luisa Suarez koji je do danas jedini Španac koji je osvojio nagradu za najboljeg evropskog igrača godine. Luis Suarez se smatra najboljim Špancem svih vremena.
24. septembar 1957 izgrađen je tada i danas najveći stadion europe Camp Nou. Kad je Camp Nou bio otvoren imao je kapacitet od 120.000 mesta. Sezone 1.960-61 Barц̧a je došla do svog prvog finala kupa prvaka kojeg je izgubila od Benfice Lisabon rezultatom 2:3. 1968. u finalu španskog kupa u Madridu Barsa je igrala protiv Reala. Tu utakmicu je dobila Barц̧a 1:0, nakon što je utakmica završila navijači Reala bacali su flaše na teren. Od tog dana je zabranjeno unošenje na španske stadione staklene boce. Nakon poraza predsjednik Reala Santiago Bernabeu je hvalio Espanыol Barcelonu činjenicom da klub u Kataloniji nosi ime Espanыol.
Šestog juna 1970 Barcelona i Real su se susreli u polufinalu španskog kupa. Barц̧a je vodila 1:0 kad je sudija Guruceta dosudio penal za Real (faul je bio učinjen nekoliko metara izvan 16 metara) i kad je dao crveni karton igraču Barceloni zbog pljeskanje sudačkoj odluki navijači Barselone su ušli na teren. Posledica je bila da je policija koristila agresivnost prema navijačima Barselone stoga se vikalo s tribina: policajci ubojice. Sudija Guruceta je kažnjen a Real je bio u finalu.
1973. Barsa je dovela Johana Krojf iz Ajaksa. Barselona je sa njim nakon dugi 14 godina osvojila ligu. 17. veljače 1974. Barsa predvođena Krojfom pobijedila je Reala u Madridu rezultatom 5:0. Josep Luis Nunez je 1978. izabran za predsjednika. U maju 1979. Barsa je dobila Fortunu Duseldorf u finalu kupa pobednik kupova. 1980. Barca je dovela Bernd Schustera. Broj članova narastao je na 100000. Godine 1982 Barsa je osvojila svoj drugi kup pobjednik kupova i izgrađen je Mini - Estado (kapacitet 15276).
Godine 1982 u Barcelonu stigao je Maradona. 1985 Barsa je osvojila svoju desetu ligu.Godine 1986 Barsa je došla po drugi put do finala kupa prvaka kojeg su izgubili od Steaue u penalima rezultatom 0:2.
Johan Krojf imenovan 1988 za novog trenera. Krojf je stvorio jednu dobru ekipu koja je imenovana Dream Team. Dream Team je osvojio četiri prvenstva zaredom od 1991 do 1994. 20. maj 1992 Barcelona je osvojila prvo izdanje lige prvaka na Uembleыu. U finalu protivnik je bila Sampdoria a gol za pobjedu dao je Ronald Koeman u stodesetoj minuti. Nakon pobede u finalu broj članova se povećao na 108000. Godine 1994. Barsa je ponovo došla do finala lige šampiona u kojem su izgubili od AC Milana rezultatom 0:4.
1996 Ronaldo je došao u Barcelonu s kojim je Barsa osvojila svoj posljednji naslov kup pobednika kupova. Između 1998-1999 Barsa je osvojila dve lige i jedan evropski superkup pod vođstvom Luisa van Gal. Godine 2000 Joan Gaspart je postao predsednik Barselone. Gaspartova doba nije bilo uspešno, klub nije ništa sa njim osvojio. Sezone 2003/2004 za novog predsednika izabran je Joan Laporta.
Laporta je u klub doveo igrače poput: Eto'o, Ronaldinha, Deca itd Sezone 2004/2005 Barcelona je osvojila ligu i španski superkup nakon dugog vremena. U sezoni 2005/2006 Barsa je obranila svoj naslov u ligi, španskom Superkupu iu finalu lige prvaka u Parizu protiv Arsenala dobila 2:1 Joan Laporta je godine 2006. ponovo izabran za predsednika.
Naslov: Re: Španski fudbalski klubovi Pon 25 Mar - 7:19
Planirano TabelaŠPANIJA: LaLiga
Kolo 29 29.03. 21:00 Girona Ath. Bilbao 30.03. 13:00 Getafe Leganes 30.03. 16:15 Barcelona Espanyol 30.03. 18:30 Celta Vigo Villarreal 30.03. 20:45 Alaves Atl. Madrid 31.03. 12:00 Levante Eibar 31.03. 14:00 Vallecano Betis 31.03. 16:15 Sevilla Valencia 31.03. 18:30 Valladolid Real Sociedad 31.03. 20:45 Real Madrid Huesca
Gost
Gost
Naslov: Re: Španski fudbalski klubovi Pon 25 Mar - 7:24
Španci ne blistaju, ali pobeđuju! Španija u Valensiji pobedila Norvešku teže nego što se očekivalo. Švajcarci zabeležili rutinsku pobedu u Tbilisiju, Irska se mučila protiv Gibraltara. Švedskoj drama u Solni protiv Rumunije. Švajcarska je na početku kvalifikacija za Evropsko prvenstvo 2020. u Grupi D pobedila kao gost Gruziju 2:0 (0:0).
Posle prvo prvog poluvremena, u kojem nije bilo pogodaka, "sajdžije" su u nastavku prilično rutinski odradile poslao na punom stadionu u Tbilisiju. Strelci za goste bili su Stiven Cuber u 57. i Denis Zakarija u 80. minutu.
Dugogodišnji vezni fudbaler Hofenhajma, a od ove sezone Štutgarta, prvi pogodak postigao je preciznim udarcem sa 16 metara. Cuber je dobio povratni pas od Zakarije, lepo se namestio i malo iskosa sa leve strane pogodio dalji, donji levi ugao gola Gruzije.
Sve je bilo rešeno deset minuta pre kraja meča.
Jedan od trojice braće Ajeti, Albian (najstariji Arlind igra za Albaniju, dok brat blizanac Albiana – Adonis nije dobio poziv od Vladimira Petkovića, imao je kolosalnu priliku, ali mu je zicer odbranio Giorgi Lorija, lopta se, međutim, odbila do Zakarije, koji pogađa mrežu za pobedu Švajcarske.
Irci su se poprilično namučili u gostima protiv Gibraltara. Mršavih 1:0 protiv potpunog autsajdera ne daje nadu navijačima Republike Irske da prilično tešku Grupu D mogu da završe na jednom od prva dva mesta.
Jedini pogodak postigao je Džef hendrik u 49. minutu.
*slobodna je Danska Španci, rezultatski gledano, nisu blistali na početku kvalifikacija za Evropsko prvenstvo. Ali su opet odigrali dovoljno da u prvom kolu Grupe F zabeleže pobedu protiv Norveške 2:1 (1:0) i da s tri boda započnu pohod ka EURU 2020.
Bučnu publiku na punoj "Mestalji" u Valensiji prvi je na noge podigao Rodrigo u 13. minutu. Posle ranog pogotka ljubimca domaćih navijača delovalo je da će "crvena furija" lako završiti posao protiv Skandinavaca.
Međutim, nije bilo tako…
Sudija Andrid Teimanis iz Letonije je prilikom jednog centaršuta posle kornera za Norvešku, video povlačenje u kaznenom prostoru i bez mnogo razmišljanja pokazao na "kreč" u 65. minutu.
Siguran izvođač bio je Džošua King.
Ipak, prednost gostiju nije potrajala, svega šest minuta. Alvaro Morata izbio je sam ispred gola Norveške, a golman Rune Jarštajn nije imao kud, već je napravio klasičan jedanaesterac i omogućio Serhiju Ramosu da vrati prednost Špancima.
Od tri kvalifikacione utakmice za Evropsko prvenstvo 2020, koje su igrane od 18 časova, najzanimljivije je bilo u Solni, gde je Švedska u okviru Grupe F ugostila Rumuniju.
Skandinavci su pobedili 2:1 (2:0), mada su do poslednjeg sudijskog zvižduka strepeli za tri boda.
Šveđani su prvi gol u novom ciklusu kvalifikacija postigli u 33. minutu. Robin Kvaison je iskoristio neopreznost odbrane Rumuna, što je na "Frends" stadionu izazvalo pravo oduševljenje među domaćim pristalicama.
Novi povod za slavlje navijači Švedske imali su u 40. minutu, kada je mrežu Rumunije pogodio i fudbaler Krasnodara Viktor Klaeson.
Međutim, dobrim početkom drugog poluvremena i golom postignutim u 58, Rumuni su se vratili u igru i utakmicu do kraja učinili neizvesnom. Lepu akciju izveli izabranici Kozmina Kontre, a nakon asistencije Razvana Marina gol je postigao Klaudiu Kaseru, koji je u igru ušao na početku drugog dela.
Malta je kao domaćin pobedila Farska Ostrva 2:1 (1:0) i sada deli prvo mesto sa Švedskom u Grupi F.
Grupa F:
Malta – Farska Ostrva 2:1 (1:0) /Nvoko 13, Borg 77 - Tomsen 90+8/