Načini lovaIzvor: lovac.ba
Zavisno od vrste divljači lov se može obavljati na više načina: čekanjem, šuljanjem, pogonom, prigonom, vabljenjem i lov sa lovačkim psima. Osim toga postoji tamanjenje štetočina i hvatanje žive divljači što takođe vrše lovci. Da bi se postigao što bolji uspjeh svaki od ovih načina zahtijeva dobro poznavanje života i ponašanja divljači.
LOV ČEKANJEMTo je pojedinačan način lova kod kojeg lovac sa određenog mjesta – stajališta ima pogodne uslove za ostrel. Čekanjem se lovi na mjestima gdje divljač izlazi radi ishrane, ili na premetima, putevima, preletima. Ovim načinom lova mogu se loviti jeleni, srne, divokoze, medvjedi, divlje svinje, lisice, patke, guske, golubovi, šljuke i td.
Za čeke se odabiraju pogodna mjesta gdje divljač obično izlazi, odnosno prelazi ili prelijeće. Ovakva mjesta – čeke mogu biti i posebno uređena na zemlji ili visoko iznad zemlje. Ovakvim načinom se može dobro osmotriti divljač koju lovimo i ustanoviti da li je za ostrel ili nije.
LOV ŠULJANJEMTo je takav način pojedinačnog lova kod kojeg lovac kretanjem po lovištu pronalazi divljač i prilazi joj na rastojanje odakle može izvršiti siguran pogodak. Šuljanjem se može loviti skoro sva divljač. Prilikom šuljanja lovac mora biti oprezan. Kretati se korak po korak uz stalno osmatranje i zastajkivanje.
LOV POGONOMPogon je takav način lova kod kojeg su lovci postavljeni u jednoj liniji na razmaku 40-60 m i laganim kretanjem naprijed pokreću divljač. Između lovaca mogu se postaviti hajkači čiji je zadatak pokretanje divljači. Ovaj način lova primjenjuje se u ravnim, otkrivenim ili slabo pokrivenim terenima. Mogu se loviti zečevi, fazani, jarebice i šljuke.
LOV PRIGONOM ILI HAJKOMOvaj način grupnog lova je takav da lovci na stajalištima i čekama dočekuju divljač koju im gonići prigone. Ovim načinom se love divlje svinje, vukovi, lisice.
U ovaj način lova ubrajamo kružni lov u kojem se lovci i hajkači pokreću prema jednom određenom mjestu u središtu kruga i tom prilikom lovci pucaju na divljač koja izlazi iz njega.
Ovakav način lova primjenjuje se u nizijskim i bogatim lovištima, gdje učestvuje veliki broj lovaca.
LOV VABLJENJEMOvaj način lova se sprovodi oponašanjem odgovarajućih glasova divljači kojim se ona primami na daljinu potrebnu za siguran pogodak. Vabljenjem se može loviti većina divljači. Neke vrste divljači vabe se na taj način što se imitira glas mužjaka ili ženke koji oni ispuštaju prilikom parenja ili prikupljanja. Kod nekih vrsta se imitira glas divljači kojom se vrsta, koju vabimo, hrani. Vabljenje se može vršiti priručnim sredstvima (trava, lišće i sl.), a može i specijalnim vabilicama.
Srndać se vabi imitiranjem glasa srne kojeg ona pušta prilikom parenja. Najefikasnije vabljenje je između 10 i 12 časova za vrijeme najvećih vrućina. Prilikom vabljenja dobro je da je lovac sakriven i maskiran, ali nije neophodno. Najbitnije je da je miran i da se ne miče. Poslije svakog vabljenja čeka se 5-10 minuta, zatim ponovo vabi. Srndać, obično mlađi, dotrči u najbržem kasu neposredno do lovca, što predstavlja pravi užitak. Stariji srndać je oprezniji.
Lisica se vabi pomoću oponašanja glasa miša, osobito u večernjim časovima ili kmečanjem zeca. Dobro se treba maskirati. Dobro je da dva lovca zajedno čekaju okrenuti leđima jedan drugom, jer tako imaju bolji pregled, pošto se ne zna odakle će lisica doći.
Za vrijeme parenja vukova zavijanjem se namami drugi vuk.
LOV SA PSIMALovački pas je nezamjenljiv pomagač u lovu. Tokom vremena je lovac usavršio i specijalizirao razne vrste pasa za pojedine načine lova i pojedine vrste divljači.