V LOVNO PODRUČJE I LOVIŠTE
Ustanovljavanje lovnih područja
Član 31
Lovna područja ustanovljavaju se na celoj teritoriji Republike Srbije radi sprovođenja jedinstvene lovne politike i odgovarajućih mera zaštite, gajenja i unapređivanja gazdovanja divljači.
Ustanovljavanje lovišta
Član 32
Lovište se ustanovljava kao otvoreno ili ograđeno.
Otvoreno lovište ne može biti manje od 2.000 ha, osim lovište posebne namene i lovište na površini registrovanog ribnjaka.
Lovište na površini registrovanog ribnjaka ne može biti manje od 200 ha.
Ograđeno lovište ne može biti manje od 300 ha, osim lovište posebne namene.
Lovište se ne može ograđivati bez saglasnosti Ministarstva, a na teritoriji autonomne pokrajine nadležnog pokrajinskog organa.
Lovišta posebne namene
Član 33
Lovišta posebne namene ustanovljavaju se na površinama nacionalnih parkova i na površinama sa većinskim učešćem državnih šuma i šumskog zemljišta.
Način ustanovljavanja lovnih područja i lovišta
Član 34
Lovna područja na teritoriji Republike Srbije ustanovljava Vlada.
Lovišta u lovnim područjima iz stava 1. ovog člana ustanovljava ministar, a lovišta u lovnim područjima na teritoriji autonomne pokrajine ustanovljava starešina nadležnog pokrajinskog organa, u skladu sa ovim zakonom.
Ministar, a na teritoriji autonomne pokrajine starešina nadležnog pokrajinskog organa ustanovljava lovište na zahtev jednog pravnog lica koje je vlasnik zemljišta i ispunjava uslove iz ovog zakona.
Određivanje i obeležavanje granica
Član 35
Granica lovišta određuje se u zavisnosti od prirodne celine, ekološkim, geografskim i drugim uslovima, središnjim tokom velikih reka i autoputevima koji sprečavaju prirodnu migraciju dlakave divljači.
Granica lovišta mora biti uočljiva.
Ako granicu lovišta nije moguće odrediti na način iz stava 1. ovog člana, granica lovišta se određuje železničkom prugom, magistralnim i lokalnim putem, vododelnicom, središnjim tokom reke i granicom katastarske opštine.
Pri utvrđivanju granice lovišta mora se uzeti u obzir prirodna migracija divljači.
Korisnik lovišta dužan je da vidno obeleži, odnosno označi granice lovišta, terena za obuku pasa i poligona za lov divljači, kao i lovno-tehničke objekte u lovištu.
Ministar bliže propisuje način obeležavanja, odnosno označavanja granica i objekata iz stava 5. ovog člana.
Nelovne površine
Član 36
Nelovne površine su:
1) naseljena mesta i parkovi u naseljima;
2) plantažni voćnjaci i vinogradi, rasadnici i druge šumske i poljoprivredne površine koje su ograđene ogradom kroz koju dlakava divljač ne može da prolazi;
3) objekti za lečenje, odmor i rekreaciju;
4) aerodromi, groblja, javne saobraćajnice, aktivni površinski kopovi i druge komunalne površine;
5) površine koje se koriste za vojne namene;
6) površine koje su na udaljenosti manjoj od 200 m od naselja i stambenih i pomoćnih objekata izvan naseljenog mesta, dvorišta seoskog domaćinstva, dvorišta industrijskih i drugih objekata;
7) farme divljači i parkovi divljači;
ostale površine i objekti na kojima je u skladu sa drugim propisima zabranjen lov.
Ograđeni delovi lovišta
Član 37
Deo lovišta se može ograđivati ako je vlasnik zemljišta dao saglasnost i ako je na program gazdovanja za ograđeni deo lovišta pribavljena saglasnost u skladu sa ovim zakonom i zakonom kojim se uređuje veterinarstvo.
Površina ograđenog terena za obuku pasa ne može biti veća od 5 ha.
VI GAZDOVANJE LOVIŠTEM I DIVLJAČI
1. Pravo na gazdovanje lovištem
Davanje prava na gazdovanje lovištem
Član 38
Pravo na gazdovanje lovištem može da stekne jedan korisnik lovišta koji ispunjava uslove utvrđene ovim zakonom.
Korisnik lovišta može da bude pravno lice koje ispunjava uslove za sprovođenje lovnog gazdovanja u skladu sa odredbama ovog zakona i to u pogledu: odgovarajuće garancije propisane aktom iz člana 44. ovog zakona u vrednosti početnih fondova lovostajem zaštićenih vrsta divljači obračunatoj po propisanoj visini naknade i stručne i lovočuvarske službe, kao i druge uslove propisane javnim oglasom za davanje prava na gazdovanje lovištem.
Korisnik lovišta iz stava 1. ovog člana može da bude pravno lice osnovano kao javno preduzeće, privredno društvo, drugi oblik preduzeća, kao i lovačka udruženja i druga udruženja koja su osnovana i deluju u skladu sa zakonom.
Korisnik lovišta može da bude i pravno lice koje nije registrovano za obavljanje stručnih poslova u gazdovanju lovištem i/ili lovočuvarskih poslova, ako ima zaključen ugovor o obavljanju stručnih poslova u gazdovanju lovištem i/ili lovočuvarskih poslova sa pravnim licem registrovanim za obavljanje tih poslova pre podnošenja zahteva za dobijanje prava na gazdovanje lovištem.
Pravo na gazdovanje lovištem daje se javnim oglasom, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Izuzetno od stava 5. ovog člana pravo na gazdovanje lovištem daje se bez javnog oglasa za lovište posebne namene javnom preduzeću, odnosno drugom pravnom licu čiji je osnivač Republika Srbija, odnosno autonomna pokrajina, koje je korisnik državnih šuma i šumskog zemljišta na kojima je lovište ustanovljeno, kao i za lovište u kome je korisnik vlasnik zemljišta iz člana 34. stav 3. ovog zakona.
Period gazdovanja lovištem
Član 39
Pravo na gazdovanje lovištem daje se na period od 10 godina, osim u slučajevima kada je ovim zakonom drukčije određeno.
Pravo na gazdovanje lovištem posebne namene i lovištem u kojem je korisnik vlasnik zemljišta daje se na period od 20 godina.
Javni oglas za davanje prava na gazdovanje lovištem
Član 40
Javni oglas za davanje prava na gazdovanje lovištem priprema i dostavlja na objavljivanje Ministarstvo, a na teritoriji autonomne pokrajine nadležni pokrajinski organ, u roku od 30 do 90 dana pre isteka perioda na koji je dato pravo na gazdovanje lovištem.
Javni oglas iz stava 1. ovog člana objavljuje se u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Pravno lice dužno je da uz prijavu na javni oglas dostavi i dokaze o ispunjavanju uslova iz člana 38. stav 2. ovog zakona, kao i program ulaganja u lovište za period na koji se lovište daje na gazdovanje.
U slučaju da se na javni oglas za davanje prava na gazdovanje lovištem javi više pravnih lica koja ispunjavaju uslove iz člana 38. stav 2. ovog zakona, prednost pri dodeli prava na gazdovanje lovištem ima pravno lice koje u programu ulaganja ima najveću planiranu vrednost ulaganja u lovište.
Izuzetno, prednost u dobijanju prava na gazdovanje lovištem ima pravno lice koje ispunjava uslove iz ovog zakona, a koje je pravni sledbenik dosadašnjeg korisnika lovišta koji je lovištem gazdovao do dana stupanja na snagu ovog zakona i koji je ispunio sve obaveze propisane planskim dokumentom na osnovu koga je gazdovao tim lovištem, ukoliko se lovište ustanovljava na površini postojećeg lovišta.
Komisiju za izbor korisnika lovišta kome se daje pravo na gazdovanje lovištem obrazuje ministar, odnosno starešina nadležnog pokrajinskog organa.
Odluku o izboru korisnika lovišta kome se daje pravo na gazdovanje lovištem donosi ministar, odnosno starešina nadležnog pokrajinskog organa, na predlog komisije.
Ugovor o davanju prava na gazdovanje lovištem
Član 41
Na osnovu odluke o izboru korisnika lovišta kome se daje pravo na gazdovanje lovištem zaključuje se ugovor o davanju prava na gazdovanje lovištem (u daljem tekstu: ugovor).
Ugovor zaključuje ministar, odnosno starešina nadležnog pokrajinskog organa i ovlašćeno lice korisnika lovišta.
Ugovor sadrži naročito: obavezu korisnika lovišta da obezbedi odgovarajuće garancije propisane aktom iz člana 44. ovog zakona u vrednosti početnih fondova lovostajem zaštićenih vrsta divljači obračunatoj po propisanoj visini naknade, obavezu ulaganja u lovište u skladu sa programom ulaganja u lovište iz člana 40. stav 3. ovog zakona, period na koji se daje pravo na gazdovanje lovištem, brojnost početnih fondova divljači, prava i obaveze korisnika lovišta u pogledu zaštite i gajenja divljači, mere za unapređivanje gazdovanja lovištem, odgovornost za čuvanje lovišta i za sprovođenje mera zaštite, kao i uslove i način raskida ugovora.
Korisnik lovišta dužan je da na zahtev Ministarstva, a na teritoriji autonomne pokrajine nadležnog pokrajinskog organa, podnosi izveštaj o izvršavanju obaveza iz ugovora.
Raskid ugovora
Član 42
Ugovor se može raskinuti ako:
1) korisnik lovišta, u toku gazdovanja lovištem, prestane da ispunjava uslove na osnovu kojih je stekao pravo na gazdovanje lovištem;
2) korisnik lovišta ne izvršava odredbe ugovora;
3) korisnik lovišta ne donese lovnu osnovu u propisanom roku;
4) korisnik lovišta ne gazduje lovištem u skladu sa lovnom osnovom;
5) korisnik lovišta ne postupa u skladu sa propisima kojima se uređuje lovstvo i zaštita divljači, kao i drugim zakonima i podzakonskim aktima koji regulišu ovu oblast;
6) korisnik lovišta prestane sa radom;
7) lovište prestane da postoji u ustanovljenim granicama.
Zakup
Član 43
Korisnik lovišta ne može ustupiti lovište ili njegov deo drugom korisniku na gazdovanje ili ga dati u zakup.
Izuzetno, korisnik lovišta posebne namene može lovni revir dati u zakup pravnom licu na teritoriji Republike Srbije koje ispunjava zakonom propisane uslove samo uz saglasnost Ministarstva, a na teritoriji autonomne pokrajine uz saglasnost nadležnog pokrajinskog organa.
Ovlašćenje za bliže propisivanje sadržine akta o lovnim područjima i lovištima
Član 44
Ministar bliže propisuje način ustanovljavanja lovnog područja i lovišta, uslove za sprovođenje lovnog gazdovanja, postupak sprovođenja javnog oglasa, postupak za davanje i oduzimanje prava na gazdovanje lovištem, sadržinu ugovora, utvrđivanje visine odgovarajućih garancija koje je dužno da obezbedi pravno lice pre zaključivanja ugovora, kao i uslove i način za davanje lovnog revira u zakup.
2. Planski dokumenti
Strategija razvoja lovstva Republike Srbije
Član 45
Osnovni dokument upravljanja i zaštite divljači je Strategija koju donosi Vlada za period od 15 godina.
Strategijom se određuju dugoročni ciljevi, smernice i mere za razvoj lovstva i unapređivanje stanja populacija divljači, kao i način sprovođenja, u skladu sa privrednim, društvenim i kulturnim razvojem Republike Srbije.
Strategija, pored izveštaja o stanju divljači i lovstva, načina sprovođenja zaštite divljači, kao i opštih strateških ciljeva, sadrži naročito:
1) smernice za razvoj sektora lovstva i saradnje sa drugim sektorima;
2) smernice za upravljanje populacijama divljači i praćenje stanja divljači i njenih staništa;
3) smernice za zakonodavni i institucionalni okvir;
4) smernice za obrazovanje stručnih lica i lovočuvara;
5) smernice za uključivanje lokalnog stanovništva u proces zaštite divljači i unapređenja lovstva;
6) smernice za obaveštavanje javnosti i učešće javnosti u odlučivanju o zaštiti divljači;
7) planove za sprovođenje smernica sa utvrđivanjem prioriteta i mogućih izvora finansiranja;
način ispunjavanja međunarodnih obaveza u zaštiti divljači i njenih staništa.
Smernice utvrđene Strategijom primenjuju se u izradi programa razvoja lovnih područja i drugih planskih dokumenata u lovstvu.
Stručnu osnovu za izradu Strategije izrađuje Ministarstvo.
Revizija Strategije obavlja se po potrebi.
Strategija se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Program razvoja lovnog područja
Član 46
Sprovođenje ciljeva i mera za razvoj lovstva i unapređivanje stanja populacija divljači u lovnom području vrše se na osnovu programa razvoja lovnog područja koji donosi Ministarstvo za period od 15 godina.
Za lovno područje na teritoriji autonomnih pokrajina program razvoja lovnog područja donosi nadležni pokrajinski organ za period od 15 godina.
Program razvoja lovnog područja sadrži naročito: naziv lovnog područja, površinu i granice lovnog područja, prirodne i druge uslove za gajenje divljači, vrste lovostajem zaštićenih i trajno zaštićenih vrsta divljači, procenjene i optimalne brojnosti lovostajem zaštićenih i trajno zaštićenih vrsta divljači, ciljeve gazdovanja u lovnom području i mere za ostvarivanje ciljeva, mere gajenja i zaštite divljači, mere za sprečavanje šteta od divljači i šteta na divljači, kao i način i uslove participacije vlasnika zemljišta, voda i šuma obuhvaćenog programom razvoja lovnog područja.
Program razvoja lovnog područja za naredni period donosi se četiri meseca pre isteka vremena za koji je donet prethodni program razvoja lovnog područja.
Lovna osnova
Član 47
Lovna osnova je planski dokument na osnovu koga se vrši zaštita i gajenje divljači, uređivanje i održavanje lovišta, lov i korišćenje ulovljene divljači i njenih delova u lovištu.
Lovna osnova za lovište koje se nalazi u nacionalnim parkovima i drugim zaštićenim prirodnim dobrima mora biti usklađena sa propisima kojima se uređuju mere zaštite i način korišćenja nacionalnog parka i propisima kojima se uređuje zaštita prirode.
Korisnik lovišta dužan je da donese lovnu osnovu koja mora biti usklađena sa programom razvoja lovnog područja u okviru koga se to lovište nalazi.
Lovna osnova naročito sadrži: naziv lovišta, određivanje boniteta lovišta, brojno stanje lovostajem zaštićenih i trajno zaštićenih vrsta divljači u lovištu, ciljeve gazdovanja lovištem i mere za ostvarivanje ciljeva, mere gajenja i zaštite divljači, plan odstrela divljači, plan uređivanja i održavanja lovišta i mere za sprečavanje šteta na divljači i šteta od divljači i ekonomsko-finansijski plan gazdovanja.
Korisnik lovišta dužan je da za naredni period donese lovnu osnovu najkasnije četiri meseca pre isteka vremena za koji je doneta prethodna lovna osnova.
Korisnik novoustanovljenog lovišta dužan je da donese lovnu osnovu u roku od 90 dana od dana potpisivanja ugovora.
Korisnik lovišta dužan je da u lovnoj osnovi evidentira sve izvršene radove u lovištu najkasnije do 30. aprila tekuće godine za prethodnu godinu.
Sredstva za izradu lovne osnove obezbeđuje korisnik lovišta.
Lovna osnova donosi se za period od 10 godina.
Godišnji plan gazdovanja lovištem
Član 48
Korisnik lovišta dužan je da donese godišnji plan gazdovanja lovištem (u daljem tekstu: godišnji plan) usklađen sa lovnom osnovom.
Godišnji plan sadrži naročito: naziv lovišta, rezultate gazdovanja lovištem u prethodnoj lovnoj godini, brojno stanje lovostajem zaštićenih i trajno zaštićenih vrsta divljači u lovištu, mere gajenja i zaštite divljači, plan odstrela divljači, plan uređivanja i održavanja lovišta i mere za sprečavanje šteta na divljači i šteta od divljači i ekonomsko-finansijski plan gazdovanja.
Godišnji plan donosi se za period od 1. aprila tekuće godine do 31. marta naredne godine.
Korisnik lovišta dužan je da pre izrade godišnjeg plana utvrdi brojno stanje divljači u lovištu na način propisan programom razvoja lovnog područja, a utvrđeno brojno stanje prikaže u godišnjem planu kao matični fond na početku lovne godine.
Sredstva za izradu godišnjeg plana obezbeđuje korisnik lovišta.
Zabranjen je lov divljači pre donošenja godišnjeg plana.
Izrada planskih dokumenata
Član 49
Program razvoja lovnog područja, lovnu osnovu, godišnji plan, program gazdovanja za ograđeni deo lovišta i program naseljavanja divljači izrađuje pravno lice registrovano za obavljanje poslova planiranja u lovstvu koje ima zaposleno lice sa licencom za izradu planskih dokumenata.
Lovna osnova, program gazdovanja za ograđeni deo lovišta i program naseljavanja divljači donosi se po prethodno pribavljenoj saglasnosti Ministarstva, a na teritoriji autonomne pokrajine nadležnog pokrajinskog organa.
Ministarstvo raspisuje javni konkurs za izradu programa razvoja lovnog područja, u roku od 90 dana od dana ustanovljenja lovnog područja, odnosno najkasnije šest meseci pre isteka vremena za koje je donet prethodni program.
Ministar bliže propisuje sadržinu i način izrade programa razvoja lovnog područja, lovne osnove, godišnjeg plana, programa gazdovanja za ograđeni deo lovišta i programa naseljavanja divljači.
3. Prava i obaveze korisnika susednih lovišta, korisnika, odnosno vlasnika zemljišta, voda i šuma i korisnika, odnosno upravljača zaštićenog prirodnog dobra
Prava i obaveze korisnika susednih lovišta
Član 50
Korisnici susednih lovišta dužni su da međusobno usklađuju mere zaštite i gajenja divljači utvrđene lovnim osnovama, a naročito u pogledu utvrđivanja brojnog stanja divljači, planiranog odstrela, dinamike realizacije planiranog odstrela i drugih pitanja od zajedničkog interesa.
Prava i obaveze korisnika, odnosno vlasnika zemljišta, voda i šuma
Član 51
Korisnik, odnosno vlasnik zemljišta, voda i šuma na kome se lovište nalazi dužan je da dozvoli korisniku lovišta vršenje radnji predviđenih lovnom osnovom, godišnjim planom i drugim planovima i programima donetim u skladu sa ovim zakonom.
U slučaju iz stava 1. ovog člana korisnik, odnosno vlasnik zemljišta, voda i šuma ima pravo na naknadu za pričinjenu štetu koju plaća korisnik lovišta, čiju visinu korisnik, odnosno vlasnik zemljišta, voda i šuma i korisnik lovišta utvrđuju sporazumno.
Prava i obaveze korisnika, odnosno upravljača zaštićenog prirodnog dobra
Član 52
Zaštita, upravljanje, lov, korišćenje i unapređivanje populacija divljači u nacionalnim parkovima i drugim zaštićenim prirodnim dobrima vrši se u skladu sa ovim zakonom, propisima kojima se uređuje zaštita prirode i posebnim zakonom kojim se uređuju mere zaštite i način korišćenja nacionalnog parka.
4. Katastar lovišta i Centralna baza podataka
Katastar lovišta i Centralna baza podataka
Član 53
Ministarstvo vodi Katastar lovišta i Centralnu bazu podataka za sva lovišta.
U Katastar lovišta i u Centralnu bazu podataka upisuju se i vode svi podaci od značaja za planiranje, upravljanje i nadzor nad lovnim gazdovanjem, zaštitom divljači i staništima divljači.
Javna preduzeća i privredna društva iz člana 7. ovog zakona dužna su da obrađene podatke dostavljaju Ministarstvu na propisanom obrascu.
Korisnik lovišta dužan je da sarađuje sa javnim preduzećima i privrednim društvima iz stava 3. ovog člana u prikupljanju podataka.
Ministarstvo na osnovu podataka iz stava 3. ovog člana izrađuje godišnji izveštaj o stanju divljači i lovstva.
Godišnji izveštaj o stanju divljači i lovstva dostupan je javnosti.
Ministar bliže propisuje sadržinu i način vođenja Katastra lovišta i Centralne baze podataka, sadržinu i izgled obrasca za obradu i dostavljanje podataka, kao i sadržinu, način izrade i objavljivanja godišnjeg izveštaja o stanju divljači i lovstva.
5. Stručni i lovočuvarski poslovi u lovištu
Stručni poslovi gazdovanja lovištem
Član 54
Stručne poslove gazdovanja lovištem vrši lice sa licencom za obavljanje stručnih poslova gazdovanja lovištem zaposleno kod pravnog lica koje je registrovano za obavljanje stručnih poslova u lovstvu.
Lice iz stava 1. ovog člana je službeno lice koje vrši dužnost naoružano službenim oružjem, u skladu sa ovim zakonom i propisima kojima se reguliše oružje i municija.
Ministar bliže propisuje način organizovanja stručne službe za gazdovanje lovištem.
Lovočuvarska služba
Član 55
Lovočuvarska služba obavlja poslove zaštite i uređivanja lovišta, kao i gajenja i zaštite divljači u lovištu.
Lovočuvar
Član 56
Lovočuvar je službeno lice sa odgovarajućom licencom zaposleno kod pravnog lica koje je registrovano za obavljanje lovočuvarskih poslova.
Pravno lice kod koga je lovočuvar zaposlen dužno je da lovočuvaru izda legitimaciju na propisanom obrascu.
Lovočuvar vrši dužnost naoružan službenim oružjem, u skladu sa ovim zakonom i propisima kojima se reguliše oružje i municija.
Ministar bliže propisuje način organizovanja lovočuvarske službe, izgled službene uniforme lovočuvara, izgled i sadržinu legitimacije i oznake lovočuvara, vrste i pravila upotrebe službenog oružja lovočuvara, način zaduživanja i razduživanja službenim oružjem, vrste druge opreme lovočuvara, sadržinu i izgled obrasca zapisnika o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji i potvrde o privremenom oduzimanju stvari.
Prava i dužnosti lovočuvara
Član 57
U vršenju poslova lovočuvar ima pravo i dužnost da:
1) se predstavi i pokaže službenu legitimaciju svakom licu prema kojem interveniše;
2) sačini zapisnik o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji, izvršiocima, odnosno licima koja su pokušala da izvrše nezakonitu radnju, lovačkom oružju, predmetima, psima i prevoznim i drugim sredstvima korišćenim ili namenjenim za vršenje nezakonite radnje, kao i da o izvršenoj ili pokušanoj nezakonitoj radnji obavesti odgovorno lice u pravnom licu kod koga je zaposlen, korisnika lovišta, policiju i nadležnog lovnog inspektora;
3) fotografiše ili snimi lica koja su izvršila ili pokušala da izvrše nezakonitu radnju, nezakonito ulovljenu ili uhvaćenu divljač, trofeje i druge delove divljači, pse, kao i lovačko oružje, predmete i druga sredstva kojima je izvršen nezakonit lov ili naneta šteta lovištu;
4) licu od koga su privremeno oduzeti nezakonito ulovljena ili uhvaćena divljač, trofeji i drugi delovi divljači, psi i prevozna i druga sredstva i predmeti izda potvrdu o privremenom oduzimanju stvari;
5) podnese prijavu protiv lica koje je zatečeno u izvršenju nezakonite radnje;
6) zatraži pomoć nadležnog organa unutrašnjih poslova i nadležnog lovnog inspektora ako je onemogućen u vršenju poslova lovočuvarske službe.
Ovlašćenja lovočuvara
Član 58
U vršenju poslova iz člana 57. ovog zakona lovočuvar je ovlašćen da:
1) kontroliše lovnu kartu, dozvolu za lov, oružni list, identifikacionu karticu lovačkog psa i ispravu kojom lice zatečeno u lovištu potvrđuje svoj identitet;
2) lice bez javnih isprava zatečeno u vršenju nezakonitih radnji privede nadležnom organu;
3) kontroliše lovačko oružje, predmete i druga sredstva korišćena ili namenjena za vršenje nezakonite radnje, vozila i druga sredstva koja služe za prevoz ili prenošenje divljači, kao i lica za koja postoji sumnja da prevoze, odnosno prenose ulovljenu divljač, trofeje i druge delove divljači;
4) privremeno oduzme nezakonito ulovljenu ili uhvaćenu divljač, trofeje i druge delove divljači, pse, kao i predmete i druga sredstva kojima je izvršen nezakonit lov ili naneta šteta lovištu i odmah preda nadležnom organu na dalje postupanje;
5) zatraži uspostavljanje prethodnog stanja, odnosno preduzima mere za sprečavanje i uklanjanje štetnih posledica.
Lice zatečeno u lovištu dužno je da na zahtev lovočuvara pokaže isprave i omogući pregled ulova, lovačkog oružja i drugih sredstava za lov, vozila i drugih sredstava za prevoz ili prenošenje ulovljene divljači i njenih delova.
6. Lov divljači
Lov na lovnim površinama
Član 59
Lovostajem zaštićena divljač može se loviti samo u lovištima pod uslovima utvrđenim ovim zakonom.
Pravo na lov divljači
Član 60
Pravo na lov divljači imaju lica sa licencom iz čl. 54. i 56. ovog zakona i lica sa lovnom kartom za tekuću lovnu godinu koja ispunjavaju uslove iz propisa kojima se reguliše oružje i municija i kojima je korisnik lovišta izdao dozvolu za lov.
Pravo na lovnu kartu ima:
1) lice sa položenim lovačkim ispitom, u skladu sa ovim zakonom;
2) lice koje je steklo diplomu srednje ili visoke škole u kojoj je izučavalo predmet iz oblasti lovstva;
3) inostrani lovac, u skladu sa ovim zakonom.
Lovna karta
Član 61
Lovna karta može biti mesečna i godišnja.
Zahtev za dobijanje lovne karte podnosi se korisniku lovišta.
Zahtev iz stava 2. ovog člana sadrži: prezime i ime, jedinstveni matični broj građana, broj lične karte ili pasoša, pol, datum rođenja, mesto, opštinu i državu rođenja, državljanstvo, mesto prebivališta i adresu stana, datum podnošenja zahteva i vrstu lovne karte za koju se podnosi zahtev.
Uz zahtev za dobijanje lovne karte lice je dužno da priloži dokaze o ispunjenosti uslova za dobijanje lovne karte, u skladu sa ovim zakonom i dokaz o uplati naknade za lovnu kartu na račun propisan za uplatu javnih prihoda.
Ministar, a na teritoriji autonomne pokrajine starešina nadležnog pokrajinskog organa, u skladu sa Strategijom i programima razvoja lovnih područja bliže uređuje kriterijume za utvrđivanje broja lovnih karata koje se distribuiraju po pojedinim lovištima u okviru lovnog područja.
Izdavanje, štampanje i distribucija lovnih karata
Član 62
Lovnu kartu izdaje i štampa Ministarstvo.
Javna preduzeća i privredna društva iz člana 7. ovog zakona koja obavljaju poslove distribucije lovnih karata dužna su da Ministarstvu dostavljaju izveštaj o izvršenju poslova do 10-tog u mesecu za prethodni mesec.
Dozvola za lov
Član 63
Ovlašćeno lice korisnika lovišta dužno je da na propisanom obrascu, u skladu sa planskim dokumentom i svojim aktom, izda dozvolu za lov krupne divljači na ime lovca, odnosno dozvolu za grupni lov divljih svinja na ime vođe grupe.
Ovlašćeno lice korisnika lovišta dužno je da na propisanom obrascu, u skladu sa planskim dokumentom i svojim aktom, izda dozvolu za lov sitne divljači na ime vođe grupe.
Ministar bliže propisuje uslove i način organizovanja lova, izgled i sadržinu obrasca lovne karte, izgled i sadržinu obrasca dozvole za lov krupne divljači i dozvole za lov sitne divljači, kao i izgled i sadržinu obrasca izveštaja o izvršenom lovu.
Lovački ispit
Član 64
Lovačkim ispitom proverava se osposobljenost lica za lov.
Uz zahtev za polaganje lovačkog ispita lice je dužno da priloži akt o tome da je obučeno da rukuje lovačkim oružjem, koji se izdaje u skladu sa propisima o oružju i municiji.
Lovački ispit polaže se pred komisijom koju obrazuje lovački savez, a koju čine lica sa licencom za obavljanje određenih poslova u lovstvu.
Komisija iz stava 3. ovog člana vodi zapisnik o polaganju lovačkog ispita.
Lovački savez izdaje uverenje o položenom lovačkom ispitu.
Visinu naknade za izdavanje uverenja o položenom lovačkom ispitu utvrđuje lovački savez uz prethodnu saglasnost Ministarstva.
Poslove iz st. 3. i 5. ovog člana lovački savez obavlja kao poverene.
Ministar bliže propisuje način i program polaganja lovačkog ispita, izgled i sadržinu obrasca uverenja o položenom lovačkom ispitu, kao i izgled i sadržinu obrasca zapisnika o polaganju lovačkog ispita.
Akti korisnika lovišta
Član 65
Korisnik lovišta dužan je da donese akte kojima se bliže uređuje gazdovanje lovištem, a naročito način organizovanja stručne i lovočuvarske službe, način organizovanja lova, vreme trajanja lova, mere sigurnosti u lovu, način korišćenja objekata u lovu, kontrolu lovljenja divljači, postupanje sa ulovljenom i uginulom divljači i njenim delovima, kao i mere za sprečavanje štete na divljači i štete od divljači.
Ministarstvo, a na teritoriji autonomne pokrajine nadležni pokrajinski organ, daje saglasnost na akte korisnika lovišta.
Pravo svojine nad ulovljenom divljači
Član 66
Korisniku lovišta pripada ulovljena ili uginula divljač i njeni delovi (trofeji i dr.).
Korisnik lovišta dužan je da svojim aktom odredi cene odstrela divljači, mesa odstreljene divljači, usluga u lovu i žive divljači.
Promet ulovljene divljači i njenih delova
Član 67
Korisnik lovišta dužan je da obeleži svaku ulovljenu divljač i svaki trofej divljači na način propisan ovim zakonom i to pre pomeranja ulovljene divljači sa mesta odstrela.
Ulovljena divljač i trofeji divljači mogu se staviti u promet ako je za njih izdata propratnica, odnosno trofejni list i odgovarajuća dokumentacija, u skladu sa propisima kojima se uređuje veterinarstvo.
Korisnik lovišta dužan je da izda propratnicu za ulovljenu divljač i trofejni list na propisanom obrascu.
Korisnik lovišta dužan je da vodi evidenciju o odstreljenoj divljači, trofejima odstreljene divljači i o izdatim trofejnim listovima.
Ministar bliže propisuje uslove za stavljanje u promet ulovljene divljači i trofeja divljači, način obeležavanja ulovljene divljači i trofeja divljači, izgled i sadržinu obrasca propratnice, odnosno trofejnog lista i način njihovog izdavanja, kao i način vođenja evidencije trofeja i izdatih propratnica i trofejnih listova.
Sanitarni odstrel lovostajem zaštićene divljači
Član 68
Lovostajem zaštićenu divljač dozvoljeno je odstreliti i u vreme kad je lov zabranjen, u cilju sprečavanja pojave, sprečavanja širenja i suzbijanja zaraznih bolesti životinja, u skladu sa propisima kojima se uređuje veterinarstvo.
Povređenu i bolesnu lovostajem zaštićenu divljač dozvoljeno je odstreliti bez posebnog odobrenja i u vreme kad je lov zabranjen, u slučajevima kada nije moguće hvatanje radi lečenja i zbrinjavanja divljači.
Sanitarni odstrel lovostajem zaštićene divljači vrše isključivo lica koja obavljaju stručne i lovočuvarske poslove u lovištu.
Korisnik lovišta dužan je da odmah po izvršenom sanitarnom odstrelu lovostajem zaštićene divljači obavesti nadležnu veterinarsku službu radi veterinarsko-sanitarnog pregleda odstreljene divljači.
Lov bez odobrenja
Član 69
Divljač se može loviti bez odobrenja samo u slučaju kada od divljači nastupi neposredna opasnost po život i zdravlje ljudi ili neposredna ugroženost imovine pravnih i fizičkih lica.
Lov bez odobrenja u slučaju iz stava 1. ovog člana organizuje i vrši korisnik lovišta na čijoj teritoriji je nastupila neposredna opasnost po život i zdravlje ljudi ili neposredna ugroženost imovine pravnih i fizičkih lica.
Korisnik lovišta dužan je da odmah po izvršenom lovu iz stava 2. ovog člana divljači obavesti lovnog inspektora i nadležnu veterinarsku službu radi veterinarsko-sanitarnog pregleda ulovljene divljači.
Izvoz divljači ili delova divljači
Član 70
Korisnik lovišta može izvoziti divljač ili delove divljači samo ako je registrovan za obavljanje tih poslova.
Ocenjivanje trofeja divljači
Član 71
Ispitom za ocenjivanje trofeja divljači proverava se osposobljenost lica za stručno ocenjivanje trofeja divljači koje se vrši na osnovu standarda koje je utvrdio CIC.
Ispit za ocenjivanje trofeja divljači polaže se pred komisijom koju obrazuje lovački savez, član CIC, a koju čine lica sa licencom za obavljanje određenih poslova u lovstvu i koja vodi zapisnik o polaganju ispita za ocenjivanje trofeja divljači.
Lovački savez, član CIC, izdaje uverenje o položenom ispitu za ocenjivanje trofeja divljači.
Visinu naknade za izdavanje uverenja o položenom ispitu za ocenjivanje trofeja divljači utvrđuje lovački savez, član CIC, uz prethodnu saglasnost Ministarstva.
Poslove iz st. 2. i 3. ovog člana lovački savez, član CIC, obavlja kao poverene.
Korisnik lovišta dužan je da obrazuje komisiju za ocenjivanje trofeja divljači ulovljene u tom lovištu, čiji članovi moraju imati položen ispit za ocenjivanje trofeja.
Trofejni list izdaje se na osnovu privremene ocene komisije iz stava 6. ovog člana.
Ministar bliže propisuje način i program polaganja ispita za ocenjivanje trofeja divljači, izgled i sadržinu obrasca uverenja o položenom ispitu za ocenjivanje trofeja divljači, kao i izgled i sadržinu obrasca zapisnika o polaganju ispita za ocenjivanje trofeja divljači.
Iznošenje trofeja divljači iz zemlje
Član 72
Zabranjeno je iznošenje iz zemlje trofeja divljači, preparirane divljači i njenih prepariranih delova kao trofeja, čija je vrednost izražena u CIC poenima veća od trofejnih vrednosti nacionalnih prvaka.
Republika Srbija otkupljuje trofeje divljači čija je vrednost izražena u CIC poenima veća od trofejne vrednosti nacionalnog prvaka i koji su ocenjeni od strane nacionalne komisije.
Sredstva iz stava 2. ovog člana obezbeđuju se iz Budžetskog fonda za razvoj lovstva Republike Srbije i budžetskog fonda za razvoj lovstva autonomne pokrajine.
Lovački savez, član CIC, dužan je da se stara o trofejima divljači čija je vrednost izražena u CIC poenima veća od trofejne vrednosti nacionalnog prvaka.
Posao iz stava 4. ovog člana lovački savez, član CIC, obavlja kao povereni.
Korisnik lovišta dužan je da lovcu koji je odstrelio divljač čija je vrednost trofeja izražena u CIC poenima veća od trofejne vrednosti nacionalnog prvaka, uz trofejni list i odgovarajuću dokumentaciju, izda i odlivak trofeja divljači koji je veran originalu.
Odlivak trofeja divljači čija je vrednost izražena u CIC poenima veća od trofejne vrednosti nacionalnog prvaka izlaže se na međunarodnim sajmovima lovačkih trofeja na ime lovca koji je tu divljač odstrelio.
Zabrana iz stava 1. ovog člana ne odnosi se na prepariranu divljač i njene preparirane delove kao trofeje, koji se mogu privremeno izneti iz zemlje uz odobrenje Ministarstva.
O izdatim odobrenjima iz stava 8. ovog člana Ministarstvo vodi evidenciju.
Nacionalna komisija za izložbe i trofeje
Član 73
Nacionalnu komisiju za izložbe i trofeje obrazuje lovački savez, član CIC, uz saglasnost Ministarstva.
Komisija iz stava 1. ovog člana potvrđuje trofeje divljači ocenjene najvišim ocenama, sastavlja listu trofejnih vrednosti nacionalnih prvaka i rešava o prigovoru na akt za privremenu ocenu trofeja divljači koju je dala komisija korisnika lovišta.
Poslovi iz st. 1. i 2. ovog člana vrše se kao povereni.
Ministar utvrđuje listu trofejnih vrednosti nacionalnih prvaka koja se objavljuje u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Lovački psi
Član 74
Lovac koji koristi lovačkog psa u lovu mora imati rodovnik i potvrdu o upotrebljivosti u lovu ili identifikacionu karticu izdatu na osnovu rodovnika i potvrde o upotrebljivosti u lovu.
Korisnik lovišta dužan je da vodi evidenciju o lovačkim psima koji se koriste u lovu.
Ministar bliže propisuje način obuke i korišćenja lovačkih pasa i izgled i sadržinu identifikacionih kartica za lovačke pse.
Lovni turizam
Član 75
Turistička agencija koja ima zaključen ugovor o pružanju lovno-turističkih usluga sa korisnikom lovišta dužna je da obezbedi lovnu kartu i dozvolu za lov inostranom lovcu, kao i sve druge dokumente za lovačko oružje i lovačke pse inostranog lovca i izvoz mesa i trofeja divljači, u skladu sa odgovarajućim propisima.
Turistička agencija i pružalac lovno-turističkih usluga dužni su da usluge pružaju u skladu sa ovim zakonom i propisima kojima se uređuje turizam.
Zabrane u lovu
Član 76
Zabranjeno je loviti lovostajem zaštićenu divljač:
1) ako je ugrožena požarom, poplavom, snežnim nanosima, poledicom i drugim elementarnim nepogodama;
2) krupne divljači prigonom, pogonom ili psima, osim divlje svinje, vuka, šakala i lisice;
3) upotrebom reflektora (farova), baklji i drugih veštačkih svetlosnih izvora (osim u lovu na divlju svinju, vuka, šakala i lisicu), aeronautičkih mašina, ogledala, elektronskih uređaja, audio uređaja i živih mamaca, kao i upotrebom hrane sa omamljujućim sredstvima;
4) upotrebom pasa koji nisu lovački rasni psi, pasa koji nisu vakcinisani i obeleženi u skladu sa propisima kojima se uređuje veterinarstvo i pasa onih rasa čija upotreba nije predviđena lovnom osnovom;
5) upotrebom sokola i drugih ptica grabljivica u lovištima u kojima takav način lova nije predviđen lovnom osnovom;
6) upotrebom luka i strele i samostrela u otvorenim lovištima, kao i u ograđenim lovištima u kojima takav način lova na krupnu divljač nije predviđen lovnom osnovom;
7) zamkama ili klopkama, a ptice pomoću lepkova, mreža i kućica sa mrežom ili pomoću drugih sredstava za masovno hvatanje, odnosno uništavanje ptica;
gađanjem iz motornog vozila i gaženjem motornim vozilom;
9) vojničkim oružjem i vojničkom municijom;
10) sitnu divljač puškom sa olučenim cevima, puškom sa neolučenim cevima koja prima više od dva metka, kao i poluautomatskom puškom sa neolučenim cevima koja nije reducirana na dva metka;
11) krupnu divljač puškom sa neolučenim cevima, osim divlje svinje;
12) ostalim nehumanim metodama i sredstvima koja mogu da izazovu lokalni nestanak ili ozbiljan poremećaj u populaciji divljači.
Zabrane u korišćenju oružja i municije
Član 77
Zabranjeno je loviti:
1) jelena evropskog i divlju svinju, osim podmlatka ovih vrsta, lovačkom municijom kalibra ispod 7 mm i težinom zrna lakšim od 9,0 g;
2) divlju svinju municijom za neolučene cevi, osim kugle;
3) jelena lopatara, virdžinijskog jelena, muflona i divokozu, osim podmlatka ovih vrsta, lovačkom municijom kalibra ispod 6,2 mm i težinom zrna lakšim od 6,0 g;
4) srnu i podmladak vrsta iz st. 1. i 3. ovog člana lovačkom municijom kalibra ispod 5,6 mm i težinom zrna lakšim od 3,5 g.