|
| Autor | Poruka |
---|
zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
| Naslov: ARILJE Pet 28 Okt - 9:21 | |
|
ARILJE
Arilje je grad duge istorije. Brojni su dokazi o trajanju života na ovi prostorima, još od praistorije, ali je najviše sačuvanih tragova srednjevekovne srpske države. Nekada je dolinom Moravice vodio rimski put prema Ivanjici. Ovde su u 11. veku pronašli utočište izbegli stanovnici iz Tesalije, a mošti svog sveca Sv. Ahilija, položili u postojeći hrišćanski hram. Sava Nemanjić je 1219. godine Moravice (sadašnje Arilje) proglasio za sedište Moravičke episkopije. U ovom mestu je stolovao srpski pravoslavni episkop, a kasnije mitropolit. Novu sabornu crkvu Moravičke episkopije podigao je kralj Dragutin Nemanjić između 1283. i 1296. godine. Kraljeva zadužbina dobila je ime Crkva sv. Ahilija po svecu iz Larise i više od sedam vekova predstavlja simbol Arilja.
Jedno vreme, tokom 17. i 18. veka, Arilje i okolina su ostali gotovo pusti. Starosedeoci su se odselili za vreme velikih seoba, a novi žitelji iz današnje Istočne Hercegovine i Crne Gore, počeli da se doseljavaju na nenaseljene prostore sredinom 18. veka.
Ukazom kneza Milana Obrenovića Arilje je 1880. godine proglašeno za varošicu. Početak 20. veka obeležio je intenzivan razvoj zanatstva i voćarstva. Danas je Arilje grad maline i privatne privrede, ali i mesto sa dobrim uslovima za razvoj turizma.
Opština Arilje se nalazi u zapadnom delu Republike Srbije, u sastavu Zlatiborskog okruga. Smeštena je između slivova reka Moravice, Velikog i Malog Rzava, na ukupnoj površini od 349 km2. Ovo je brdsko-planinsko područje, sa nadmorskim visinama od 330 do 1382. metra. Arilje, kao administrativni centar opštine, nalazi se na nadmorskoj visini od 342 m,na samom ušću Rzava u Moravicu. Opština Arilje ima dobre veze sa većim privrednim, kulturnim i administrativnim centrima u Srbiji, naročito sa Užicem, Čačkom i Beogradom. Udaljena je od Beograda 195 km, Užica 38 km,Čačka 47 km.
Prema popisu stanovništva iz 2002. godine, u opštini Arilje živi 19.784 stanovnika, grupisanih u 22 naseljena mesta, od čega 6.744 živi u opštinskom centru. Opština se već više decenija suočava sa stalnim opadanjem broja stanovnika. Prirodni priraštaj u periodu 1991.-2002. godine iznosio je -1,6%0. Migracioni saldo je takođe negativan. Starosnastruktura stanovništva je nepovoljna. Stanovništvo opštine u celini nalazi se u procesu demografskog starenja, a seosko stanovništvo je u procesu dubokog starenja.
Priroda je ovo područje nagradila čistim vodama, bogatim i atraktivnim šumskim predelima, pa se ovaj kraj ubraja u najzdravije i najčistije sredine u Srbiji. Tako očuvana sredina pruža izvanredne uslove za proizvodnju zdrave hrane. Najveći dar prirode predstavlja obilje čiste i veoma kvalitetne vode. Bistre planinske rečice i potoci presecaju teritoriju cele opštine, pogodne su za vodosnabdevanje, gajenje ribe, ali nije zanemarljiv ni njihov hidroenergetski potencijal. Sistem za vodosnabdevanje «Rzav» u Arilju, vodom za piće snabdeva oko 300.000 stanovnika Srbije u 5 opština, a realna je i mogućnost flaširanja vode za piće na mnogim vrelima u opštini.
Arilje je danas prijatno i živopisno malo mesto sa velikim turističkim potencijalom. U selu Visoka, 34 km od Arilja, nalazi se banja čija voda izvire u samom koritu reke. Temperatura vode je 28 C, a iskustvo govori da leči bolesti kostiju, srčane tegobe, živce i poboljšava vid. Na granici između sela Brekova i Dobrača, u kanjonu reke Panjice nalazi se ulaz u atraktivnu Vodenu pećinu, čije brojne tajne još niko nije u potpunosti ispitao. Idealno mesto za odmor i rekreaciju je motel "Mlinarev san" sagrađen nedaleko od centra grada, na obali Rzava. Pored obala Rzava nalazi se više prijatnih i skrovitih plaža.
Opština Arilje, kao najmanja sa 5,7% teritorije, po ostvarenom stepen ekonomskog razvoja nalazi se na trećem mestu u odnosu na svih 10 opština Zlatiborskog okruga. Arilje svojim ekonomskim potencijalom doprinosi formiranju narodnog dohotka okruga u proseku sa 10%. Ovakav rezultat posledica je duboko ukorenjene tradicije privatnog preduzetništva na teritoriji opštine. Podatak da u našoj opštini aktivno posluje oko 1100 privatnih radnji i preduzeća dovoljno govori o preduzimljivosti i vrednoći Ariljaca. Ariljska privreda je pretežno proizvodno-prerađivačka, vrlo raznovrsna i nije usko specijalizovana, prilagodljiva je uslovima tržišta i sa povoljnom vlasničkom strukturom (završena privatizacija društvenog sektora). Dominantne privredne grane su poljoprivreda i prerađivačka industrija (tekstil, prerada drveta, metaloprerada). U regionu su poznati tekstilni proizvodi iz Arilja, sa zaštićenim žigom kvaliteta "Ariljski tekstil".
Arilje je u svetu prepoznatljivo po proizvodnji sitnojagodastog voća, naročito maline, pa se često naziva i svetskom prestonicom maline. Gajenjem maline se u našoj opštini bavi gotovo celokupno stanovništvo. Preko 5.000 malih fabrika pod vedrim nebom proizvedu godišnje oko 20 miliona kilograma maline i donose opštini značajna devizna sredstva. Ovde je najveća koncentracija zasada na svetu, najveća hladnjača za zamrzavanje voća u Evropi ("Zemljoradnička zadruga Arilje"), ovde je postignut pojedinačni rekord u proizvodnji maline (44.763 kg po hektaru), ovde praksa stvara teoriju... Malina je preporodila ariljski kraj, zato su joj Ariljci podigli spomenik. Opština ima komparativne prednosti za proizvodnju i drugog voća, pre svega šljive i jabuke.
Politička situacija je stabilna tokom više godina, što omogućava kontinuiran rad opštinskih organa. Višegodišnje opredeljenje opštine je aktivan odnos prema promenama. Poslednjih 10 godina lokalna samouprava ulaže značajne napore u poboljšanje kvaliteta lokalne infrastrukture (putevi, vodosnabdevanje, rasveta). U realizaciji kapitalnih objekata opština je uspostavila saradnju sa opštinama u okruženju (regionalna deponija, gasifikacija, vodosnabdevanje). Trenutno najveća investicija je izgradnja sportske hale. Značajne su i aktivnosti vezane za zdravlje stanovništva, naročito mladih. Uspostavljen je i novi vid institucionalne brige za stare kroz osnivanje Službe za pomoć u kući. Opštinska uprava ulaže napore u jačanje svojih kadrovskih i administrativnih kapaciteta kroz obuke zaposlenih i formiranje opštinskog uslužnog centra. Veliki deo ovih aktivnosti sprovodi se uz finansijsku podršku donatora. Opština je preuzela i aktivnu ulogu u stvaranju povoljnijih uslova za poslovanje donošenjem Strategije lokalnog ekonomskog razvoja, formiranjem Kancelarije za lokalni ekonomski razvoj i osnivanjem Inovacionog centra za razvoj poljoprivrede. U cilju ostvarenja jasne srednjoročne i dugoročne vizije ukupnog razvoja zajednice, opština je pristupila donošenju i drugih strateških dokumenata: Programa razvoja opštine, Strategije za mlade i Prostornog plana.
izvor:arilje.org.rs
Poslednji izmenio zjovan29 dana Pet 28 Okt - 10:20, izmenjeno ukupno 1 puta |
| | | zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
| Naslov: Re: ARILJE Pet 28 Okt - 9:31 | |
| GEOGRAFIJA
Opština Arilje se nalazi u zapadnom delu Republike Srbije u slivu čistih planinskih reka Rzava i Moravice, pored magistralnog puta Požega - Ivanjica. Predstavlja sastavni deo Zlatiborskog okruga, i po konfiguraciji zemljišta pripada brdsko-planinskom području sa uskim pojasom ravnice oko reke Moravice.
Udaljeno je od Beograda 195 km, Čačka 46 km, Užica 36 km, Požege 12 km i Ivanjice 28 km. Smešteno je u živopisnoj ravnici na nadmorskoj visini od 330 metara, a sela gornjeg područja opštine su i preko 1000 metara. Najviši vrh opštine je planina Kukutnica u selu Bjeluša sa 1328 metara nadmorske visine. Površina opštine je 349 km(2) na čijem području živi 19.784 stanovnika (prema popisu iz 2002 godine), grupisanih u 22 mesne zajednice. Prosečna gustina naseljenosti 56,5 stanovnika na 1 km2. Samo gradsko područje zahvata 668 ha, a naseljava ga oko 7.000 stanovnika.Broj zaposlenih iznosi oko 4.500, dok se oko 2.100 stanovnika opštine vodi kao nezaposleno. Putnu mrežu u opštini čini oko 360 km kategorisanih puteva i oko 400 km nekategorisanih. Od kategorisanih puteva oko 180 km je asfaltiranih. Sva mesta u opštini su elektrificirana i pokrivena telefonskom mrežom.Priroda je ovo područje nagradila bogatim i atraktivnim šumskim predelima, bistrim planinskim izvorima, potocima i rekama, tako da se ovaj kraj ubraja u najčistije i najzdravije i najzdravije sredine u Srbiji. Tako očuvana priroda, neugrožena čovekovom nebrigom, pruža izvaredne uslove za proizvodnju zdrave hrane.Sistem za vodosnabdevanje "Rzav" u Arilju snabdeva vodom za piće 5 opština u Srbiji (Arilje, Požega, Lučani, Čačak i Gornji Milanovac). Voda za ove potrebe zahvata se direktno sa vodotoka Rzava, koji sa prvom nosi epitet najčistije reke u Srbiji. Sadašnji kapacitet Fabrike za preradu vode od 1200 litara u sekundi pijaće vode, izgradnjom akumulacije "Svračkovo" biće povećan na 2500 litara u sekundi, čime će mnogo veći broj stanovnika Srbije dobiti čistu pijaću vodu sa reke Rzav.Vode Arilja nisu samo čiste, već i lekovite. U selu Visoka udaljenom 34 km od sedišta opštine, nalazi se visočka Banja, čija voda izvire u samom koritu reke. Ova voda pripada kategoriji kalijum – magnezijum – hidrokarbonatnim, oligomineralnim hipotermalnim vodama. Temperatura ove vode je 28OC a leči reumu, bolesti kostiju, srčane tegobe, živce i izuzetno poboljšava vid.Čiste reke pogoduju gajenju ribe. Na teritoriji opštine izgrađeno je više ribnjaka za proizvodnju riblje mlađi, potočne pastrmke, ali i kalifornijske.
Šume ovog kraja bogate su jestivim pečurkama: vrganjom, smrčkom, lisičarkom, mlečnjačom i drugim vrstama, prisutnim i u kuhinjama širom Evrope. Od 1970. godine, Arilje je poznato i po tome što predstavlja epicentar svetske proizvodnje maline. Proizvodnjom maline se u ovom kraju bavi gotovo celokupno stanovništvo, od poljoprivrednih proizvodjača kojim je to osnovno zanimanje do lekara, profesora, službenika koji na ovaj način ostvaruju potrebne dopunske prihode.
Trenutno se malina plantažno gaji na oko 1.200 ha, a godišnje se proizvede preko 1.400 vagona ekstra klase jagodičastog voća, odabranih sorti. Na području opštine postoji preko 50 hladnjača (u društvenoj i privatnoj svojini) za zamrzavanje maline, odakle se ovo voće u zamrznutom stanju tokom cele godine transportuje na strana tržišta.
Ovo područje je od davnina poznato i po proizvodnji drugog voća, pre svega šljive požegače i jabuke budimke. U poslednje vreme se u dolini Moravice plantažno gaje nove sorte jabuka i šljiva. Danas je na tržištu veoma pozanata i jabuka iz Arilja pod robnom markom "jabulend".Vredni domaćini proizvode i znatne količine krompira, ali i mlečnih proizvoda sira i kajmaka, kao i Užičke pršute.
U najkraćem, Arilje je grad vrednih i preduzimljivih ljudi, čiste vode i vazduha i grad zdrave hrane.
Arilje je ekološki grad.
izvor :arilje.org.rs
|
| | | zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
| Naslov: Re: ARILJE Pet 28 Okt - 9:40 | |
| ISTORIJA
Stara čaršija ušla je u razglednice sa vizurama nepoznatim očima, urbanim kompozicijama otvorenih horizonata, prizemnim kućama i dvospratnicama, koje su podignute po ukusu u onovremenoj meri građana. Najpre se u vidokrug postojanja i posmatranja pojavljuju nezaboravni pejzaži, a zatim impresivno rađaju dućani i zanatske radnje sa upadljivim firmama, ukusno i lepo uređenim izlozima, kafane mesta viđenja i druženja.
povratak zaboravljene ČARŠIJE
Sa izgradnjom konaka serdara Jovana Mićića u Arilju 1823 god. na aluvijalnoj terasi između Moravice i Rzava, otvorenim vidicima prema Pogledi, Nebeskoj, Blagaji, Golupcu, pored ruševina srednjovekovnog episkopskog manastira i hrama Svetog Ahilija, postavljene su osnove varošice. U promenljivom i tegobnom vremenu 19. veka, malo naselje sabijeno oko crkve i u njenoj senci, kao drumsko svratište i karavansko konačište, sporo se razvijalo i urbanizovalo. Međutim njeno privredno i kulturno izrastanje, pod duhovnim sticanjem, postojanjem i trajanjem crkve, nije moglo biti zaustavljeno. Tako je čarsija počela da živi najpre pred hramom, a zatim se širi i spušta sa isturene zaravni, kao kakve pozornice, u podnožje prema rekama.
Posle proglašavanja Arilja za varošicu 1880. godine, na predlog Alekse Đ. Popovića, narodnog poslanika, stvorene su mogućnosti i dati podsticaj da se prema urbanističkom i regulacionom planu izgrađuje varošica, najpre oko glavne ulice, a zatim i u bočnim saobraćajnicama. Poslovni ljudi podižu kuće, otvaraju trgovačke i zanatske radnje, mehane. Stare razglednice Arilja otvaraju živopisnu panoramu čarsije, lepe pejzaže, upečatljive i impresivne poglede i slike bogatog i dinamičnog života kao dragocena svedočanstva o minulom vremenu, u kome je čarsija živela punije i samosvojnije.
zapisi o arilju
Malo je sačuvanih narativnih izvora starog Arilja. Više su to usputna viđenja i kratki zapisi.
U susretu sa Ariljem Joakim Vijević (1826) pominje crkvu Svetog Ahilija "na vozvišenjem i prekrasnom mestu izmedju dve reke...", a zapazio je i konak serdara Jovana Mićića: "Iz Prilipca u Arilje na prenošćenije otiđem u dvorbl.g. Jovana Mićića ..."
Selo Arilje pri navedenoj crkvi Svetog Ahilija u kome je i sreska kancelarija smeštena, ima osobito i retko mestopoloženije i leži među sve reke: Moravom i Rzavom; a da je tu i stara srpska varoš bila svedoči, kako groblje na podobije onoga u Srezu zlatiborskom, tako i mnoge zidine kuda su domovi bili. No između ovih najznamenitija je zidina dvora "starca Stojadina", nekadašnjeg vojvode srpskog i mladog Lausa, koji je pri nesretnoj kosovskoj bitci krilom vojske srpske upravljao" (Stojadin Obradović, 1858)
Člankopisac "Zimzelena", 1868., učitelj Vladimir Popović, toplo i nadahnuto opisuje Arilje: "I Arilje po geografskom svom položaju spravedno (opravdano) možemo nazvati malim ovozemaljskim rajem, koga Moravica i Rzav kao Tigar i Eufrat orošavaju, i koji žubori i šumom svojih reka, i na njima vodenica, kao kao vodopad Amazonske reke, i najbrižniju zoru uspavljuju. Dalje ono Arilje izgleda kao kakva mala varošica, jer tu nahodi crkva, škola zajedno sa sreskom i opštinskom kućom, zatim ima šest kuća i pet dućana, od kojih su dve bakalnice, u ostala tri dućana vodi se trgovina sa saračkim opancima i zemljanim sudovima. A za ovamo, pak, nalaze se još tri mehane i tri pekarnice ..."
Austrijski naučnik i putopisac Feliks Kanic (1888) iznosi svoje viđenje Arilja: "Ostavljajući desno Godovik, prešli smo Rzav, koji ovde izlazi iz jednog tesnica, i na njegovom ušću u Moravicu, stigli pred čuvenu crkvu u Arilju. Blizu neugledne zgrade ariljeskog seotskog načelstva, nikla je izvrsna mehana, u kojoj me je zahvaljujući ljubaznosti i snalažljivosti vlasnika, dočekala trpeza kao u bajci. Iznenadila me i lepa opštinska zgrada sagrađena 1872 god., a najviše škola završena 1886. Ona znatno podiže glavni trg ove varošice sa svega 54 kuće ... U školi radi 5 učitelja, a pohađa 300 učenika, od toga 20 devojčica. Zajedno sa mestom izmenio se i izgled njegovih stanovnika: prelazak od nekadašnje raje u samosvesne građane slobodne države, ogleda se ne samo u ponašanju, već i u njihovoj sposobnosti. Mladi ljudi su zamenili fes udobnom šajkačom, a ženska nošnja sve više neguje evropskom kroju.
Najstarija poznata razglednica Arilja u izdanju Drag. V. Dumbelovića, otkriva izvaredan pejzaž stare čarsije, 1911. godine (Svojina Milenka Jokanovića)
Čim bi se fotograf pojavio u čaršiji, okupila bi se deca i trazila da se slikaju, 16. oktobar 1923 god (Svojina Branka Miloševića)
otkrivanje vremena i duŠE ČARŠIJE
Proglašenjem Arilja za varošicu 1880. god počinje brži privredni razvoj mesta, najpre na pravcu glavne ulice, zatim širenje oko crkve Svetog Ahilija, ali ne i u daljine. Osnovu maloga naselja koje izrasta u čarsiju čine desetine kuća, nekoliko dućana, zanatskih radnji, kafana, sreska kancelarija, škola i crkva
Ispunjeni osećanjem svojine i želje za zaradom, snalažljivi trgovci ulaze u trgovačke poslove otkupa jabuke, šljive, rakije, pekmeza i drugih proizvoda. A "grošisti" potvrđuju poslovnost u osnivanju novčanih zavoda, kako bi oplodili slobodne kapitale. Tako su u Arilju osnovane: Trgovačko industrijska banka, Ariljska štedionica i Prva trgovačka zadruga.
Akcija Trgovačko-industriske banke A.D. u Arilju, oktobar 1920.
izvor :arilje.org.rs |
| | | zjovan29
Poruka : 2503
Godina : 63
Lokacija : CRIKVENICA
Učlanjen : 18.09.2011
Raspoloženje : nikad bolje
| Naslov: Re: ARILJE Pon 7 Nov - 22:52 | |
|
ARILJE
Opština Arilje nalazi se u zapadnom delu Srbije, u sastavu Zlatiborskog okruga, na nadmorskoj visini od 330 do 1382 m. Smeštena je između slivova reka Moravice,Velikog i Malog Rzava. Po konfiguraciji zemljišta pripada brdsko-planinskom području, sa uskim pojasom ravnice oko reke Moravice. Prema popisu iz 2002. godine, u opštini Arilje živi 19.784 stanovnika. Iako najmanja od 10 opština u Zlatiborskom okrugu, treća je po stepenu ekonomskog razvoja. Neosporan privredni uspon rezultat je duboko ukorenjenog privatnog preduzetništva. Dominantne privredne grane su poljoprivreda i prerada poljoprivrednih proizvoda, tekstilna industrija,prerada drveta i metaloprerada. Arilje je u svetu prepoznatljivo po proizvodnji maline, pa se često naziva i svetskom prestonicom te aromatične i zdrave voćke, kojoj su žitelji grada podigli i spomenik. Ariljska opština ima najveću koncentraciju zasada u svetu - više od 5000 malih fabrika pod otvorenim nebom proizvede godišnje oko 20 miliona kilograma maline. Ništa manje poznati nisu ni tekstilni proizvodi sa zaštićenim žigom kvaliteta «Ariljski tekstil». Teritorija ariljske opštine naseljena je još od paleolita, što dokazuju arheološka nalazišta pećinskih naselja na obalama Velikog Rzava. U 1. veku nove ere te krajeve zauzimaju Rimljani, o čemu svedoče utvrđenje u selu Brekovu i rimski put od današnje Ivanjice, prema Požegi, dolinom reke Moravice. Propašću Rimskog carstva, pisani izvori se gube sve do 10. veka, kada se pojavljuju svedočanstva o dolasku izbeglica iz Larise u Grčkoj, koje na mesto današnje ariljske crkve donose mošti sv. Ahilija, grčkog episkopa i propovednika hrišćanstva, po kojem je današnje Arilje (nekada Moravice) dobilo ime i koji se slavi i danas kao narodni praznik i gradska slava, 28. maja. 1219. godine Sava Nemanjić je ariljski manastir proglasio za sedište moravičke episkopije. Prva katedrala moravičkih episkopa uništena je u 13. veku, novu je izgradio kralj Stefan Dragutin između 1283. i 1286. godine, a unutrašnjost je živopisana 1296. i iz tog razdoblja potiču sačuvani ostaci fresaka. Prema arhitektonskim svojstvima, pripada Raškoj stilskoj grupi, a slikanje fasada u stilu vizantijskog ćelijastog sloga, tehnike zidanja naizmeničnim redovima kamena i opeke, na romanički obrađenim zidovima, čini crkvu svetog Ahilija jedinstvenom građevinom 13. veka na području vizantijskog sveta. Pored arhitektonskih vrednosti i istorijskog značaja, crkva se ističe kao galerija dragocenih fresaka vladara loze Nemanjića, njihovih srodnika i svih arhiepiskopa od osnivanja nezavisne Srpske crkve, a u hramu je sahranjem i Dragutinov mlađi sin, princ Urošic. Freska Svetog Arhangela Gavrila nazvana Plavi ili Ariljski anđeo, svrstava se u najuži krug remek dela starog srpskog slikarstva. Crkva je građena u stilu karakterističnom za episkopska sedišta i na uzvišenju sa kojeg se vidi izdaleka, a i danas dominira varošicom i izaziva divljenje posmatrača. Proglašena je za spomenik kulture od izuzetnog značaja. U gradu postoje mnoga kulturna i istorijska svedočanstva da je čistotom vode, vazduha i ljudi vekovima privlačio goste. Na gradskom trgu i danas dominira konak Serdara Jovana Mićića, kneza rujanskog i serdara užičke nahije, sagrađen 1823. godine. Ni serdar Mićić, politički velikan onoga vremena, diplomata i neustrašivi junak, nije bio imun na strast srpskih političara za atraktivnim lokacijama, pa je sagradio kuću u Arilju, jer je tu voleo da boravi zimi. Iz 1895. godine datira Narodna biblioteka,koja je danas savremeni kulturno-informativni centar, sa bioskopom i galerijom i fondom od 30.000 knjiga, među kojima su i sva izdanja danas najpoznatijeg Ariljca, Dobrila Nenadića, po čijem je romanu Dorotej, snimljen i film. Narodna biblioteka je organizator brojnih kulturnih manifestacija, među kojima su Majski dani kulture, Dečiji pozorišni festival, Smotra stvaralaštva amatera Zlatiborskog okruga. Ariljska opština je bogata čistim vodama i atraktivnim šumskim predelima, što je ubraja u najčistije i najzdravije sredine u Srbiji. Očuvana životna sredina pruža izvanredne uslove za proizvodnju zdrave hrane. Bistre planinske rečice i potoci, koje presecaju teritoriju cele opštine, pogodne su za vodosnabdevanje i gajenje ribe, a nije zanemarljiv ni njihov hidroenergetski potencijal. Mnoge lepote i znamenitosti kraja mogu se naći oko tri ariljske reke. U kanjonu reke Rzav nalazi seVisočka banja, čija se voda, prethodno zagrejana u dubljim slojevima zemlje, izbijajući na površinu, meša sa rečnom vodom i hladi. Ovakav tip kanjonskih izvora, takozvani muzej prirodnih termalnih rariteta, jedinije takve vrste i Srbiji i bivšim jugoslovenskim republikama. Voda temperature 27 stepeni od davnina je poznata kao lekovita za reumu, srčane tegobe, nervna i oboljenja vida. Po predanju, na tom toplom izvoru lečili su se srpski junaci sa Kosova polja. Na levoj obali Rzava,nalazi se Bjeluška potajnica, kraški izvor sa prekidima u isticanju vode, koji je pod zaštitom države. U blizini je i pećina Zijača, iz koje ističe vrlo jak izvor, koji pokreće vodenice na tom delu toka Rzava. Najatraktivnija, mada još neispitana do kraja, je Vodena pećina, u kanjonu reke Panjice, na samom izvorištu Rzava, koja nedovoljno hrabrima pokazuje tek delić svoje divlje lepote, a u čijoj je blizini Josif Pančić otkrio endemsku vrstu biljke campanula secundiflora, savršenih ljubičastih cvetova. U srcu očuvane prirode i dubokoj šumskoj tišini, na proplancima pored tri reke, smestila su se ariljska sela, koja dobrodošlicom zdrave hrane,čiste vode i nasmejanih lica domaćina dočekuju putnike namernike. Prateći nizvodno tok reke Rzav, koja vodi do samog grada i dugo već važi za najčistiju u Srbiji, i najprobirljiviji posetilac može pronaći nešto za sebe – pecaroši mogu uživati u pecanju pastrmke u mušičarskimrevirima, begunci od gradske vreve i letnjih vrućina sigurno će pronaći mesto za sebe na nekoj od mnogobrojnih pitomih i divljih plaža, a rekreativci se mogu zaputiti šumskim stazama pored reke u potragu za pečurkama, šumskim voćem i lekovitim biljem. A kada se umorite, čeka vas soba u motelu Mlinarev san, koji je sagrađen na obali Rzava, baš na mestu koje je, prema legendi, u snovima davno video jedan stari mlinar. Tu vas čeka ukusna i zdrava hrana, najbolji domaći sok od maline i san sa mirisom šumskog vazduha i zvucima reke ispod prozora. izvor:glassrbije |
| | | Sponsored content
| Naslov: Re: ARILJE | |
| |
| | | |
Strana 1 od 1 | |
| Dozvole ovog foruma: | Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
| |
| |
| Ko je trenutno na forumu | Imamo 679 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 679 Gosta :: 3 Provajderi
Nema
Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 930 dana Pet 27 Sep - 15:38
|
Dvorana slavnih |
Naj Avatar Haossa !
Kreja
|
Poslanici naj aktivniji nedelje | |
|