"Imaginarni vrtovi Ibera Robera" u Narodnom muzeju
Tanjug
U atrijumu Narodnog muzeja u Beogradu otvorena je izložba "Imaginarni vrtovi Ibera Robera", zahvaljujući kojoj će posetioci imati priliku da prošetaju umetnikovim imaginarnim vrtovima i upoznaju francusku kulturu 18. veka.
Izložbu je sinoć otvorio ministar kulture, informisanja i informacionog društva Predrag Marković, a prisutnima su se obratile i direktorka Narodnog muzeja dr Tatjana Cvjetićanin i vanredni profesor Filozofskog fakulteta u Beogradu i autorka izložbe dr Saše Brajović.
Ministar Marković je otvarajući izložbu ocenio da na njoj ima mnogo toga imaginarnog i čudesnog. On je skrenuo prisutnima pažnju na nekoliko elemenata - trenutak u kome se izložba otvara, na istoriju izloženih slika i na ''našu mogućnost da vidimo ovu izložbu''.
On je rekao da što se trenutka tiče mi vidimo sve ono što je krasilo zrelo doba Francuske.
- Mi ponovo danas otkrivamo Ibera Robera koji je jedan od najslavnijih autora koji u sebi spaja mnogo toga što danas ponovo cenimo, a što je 20. vek dugo prezirao - kazao je Marković, dodajući da je Rober na početku svoje karijere bio dekorater, a potom i dobar slikar i istovremeno dizajner vrtova.
Cvjetićanin je istakla da ova izložba pokazuje iznenađujuću raznolikost zbirki Narodnog muzeja, onaj široki raznorodni spektar vrednosti koje taj muzej čuva.
Ona je ocenila da se na dvema izloženim slikama Ibera Robera (koliko ih Narodni muzej i ima u svom fondu) koje nisu na pravi način izučene i koje su ostale nepoznate i stručnjacima i široj javnosti da se na najbolji način pokazuje kako Narodni muzej učestvuje u zaštiti, ali pre svega u promociji kulturne baštine.
Posetioci izložbe biće u prilici da vide slike "Stepenište parka palate Farneze u Kapraroli" i "Park na jezeru", koja su dela jednog od vodećih francuskih umetnika druge polovine 18. veka.
Rober je kroz svoj rad ujedinio iskustva dizajnera vrtova i slikara. Rober od Ruina, kako su još nazivali ovog umetnika, najveći ugled stekao je slikajući idealizovane i vanvremenske vedute na kojima se prožimaju ruševine zdanja iz prethodnih epoha i perioda.
Slika ''Park na jezeru'' jedno je od mnogih dela manjeg formata koje Rober radi za tržište tokom 1770-ih, dok je slika ''Stepenište parka palate Farneze u Kapraroli'' jedan od najpoznatijih Roberovih radova.
Izložba će, kroz prateće tekstove, omogućiti posetiocima da saznaju brojne pojedinosti i o kompleksnom procesu konzervacije i restauracije i da vide kako je, uz pomoć specifičnih analiza i ispitivanja, moguće proniknuti u tajni život slika.
Za ovu sliku se misli da je najverovatnije naručena od samog kralja Luja XVI, kao deo celine koju su činile još tri slike istog formata, za trpezariju dvorca ''La Mijet'', prvog doma Marije Antoanete.
Izložbi je prisustvovao i princ Aleksandar Karađorđević.