Verovatno ste ponekad zaželeli da svet oko sebe posmatrate nešto drugačije nego što izgleda. Na to vas može ohrabriti umetnost Sandra Del-Pretea (Sandro Del-Prete), vizionara koji je prevazišao sve konvencije i stvorio sopstvenu zemlju iluzija. Kroz duhovite umetničke forme, on poziva čovečanstvo da razmišlja o sebi. Navodi nas da ne gledamo samo površinu, nego zavirimo duboko u suštinu stvari. Ulazak u Sandrov svet je neverovatno ohrabrujući i osvežavajući. Budi maštu i ima moć da prenese ideje o snovima i preobrazi stvarnost u nešto više misteriozno, toplije i lepše. Del-Prete nam otvara vrata kapije koje vraćaju ka detinjstvu, nadanjima, željama i uverava nas da nismo samo sanjari na ovom svetu.
Polazna tačka za umetnički rad tada 23 godine starog Sandra je Firenca, prestonica lepe umetnosti. Tokom studija na akademiji, on je našao vreme i idealnu okolinu da se otisne ka svom putu u svet optičkih iluzija. U radu Mikelanđela, Rembranta i Rubensa, mladi umetnik je proučavao tehnike svetlosti i senke, forme dizajna i boje, kao i povezanih strukturnih elemenata. Nakon šestomesečnog školovanja, vraća se u rodnu Švajcarsku i sprovodi svoju strast prvenstveno kao hobi, bez želje da prodaje svoja dela.
Inspiraciju za zadivljujuće slike je pronašao dok je proučavao malo stvorenje čudnog izgleda – kameleona. Razmišljao je kako ta životinja vidi svet oko sebe, pa je i sam počeo da gleda stvari iz druge perspektive. Tako je otkrio novu dimenziju u kojoj se ne može odrediti šta je napred, a šta pozadi, gore ili dole, levo ili desno. Kod Sandra je prednja strana u isto vreme bila i zadnja i obrnuto. Svi pojedinačni delovi su pravilno nacrtani, ali ceo komad izgleda nestvarno. Svi njegovi eksperimenti su sažeti u raznim knjigama i izloženi u umetničkoj galeriji “Zemlja iluzija” koju je sam otvorio u Bernu, 1984. godine.
Spiralne stepenice sa slike predstavljaju dešavanja u životu ljudskog bića. Svi mi težimo ka vrhuncu, ali na tom putu, skloni smo i padovima. Penjemo se, a silazimo. Srećni smo, a opet povređeni. Bez obzira na put kojim se krećemo ka cilju, saplešćemo se pre ili kasnije. Na ovim stepenicama, nemoguće je odredi koji je pravac čovečijih koraka.
“Zemlja je prelepa planeta, ali zle sile pokušavaju da je preuzmu i njene stanovnike uče kako da vode rat sa oružjem koje je još opasnije. Ukoliko čovečansto nauči da njime rukuje, to će biti kraj.”
Ilustracija je odličan primer za razvoj percepcija kroz iskustvo. Mladi i čestiti će najverovatnije spoznati grupu delfina. Odrasli, sa druge strane, verovatno će videti par zaključan u zagrljaju.
Da li će se vozovi sudariti? Most ima samo jednu traku. Dve parne lokomotive jurišaju jedna prema drugoj, ali katastrofa će biti izbegnuta jer će jedan proći ispod drugog – primer upotrebe dvostruke perspektive.
Dva anđela okrenuta jedan prema drugom igraju se – jedan s loptom, drugi sa rogom – u grimasi lica klovna. Posle detaljnijeg ispitivanja, uočava se i treća scena – starac koji maramicom briše oči.
Pozivamo vas da podstaknuti ovim primerima počnete da stvari posmatrate malo drugačije. Za sve postoje barem dva lica, u zavisnosti od načina na koji ih gledamo.
“Sve što vidimo se može videti na drugi način. Dakle, pitam se, nije li sve ionako iluzija? Stvarnost je već pitanje percepcije, a percepcija neizbežno varira u zavisnosti od nečije perspektive. Različita gledišta dovode do različitih dimenzija.” Sandro Del-Prete
Ove dve slike su potpuno identicne, ali izgleda kao da je toranj sa desne strane vise nakrivljen. Razlog za to je sto nas vizuelni sistem ove dve slike tretira kao jednu scenu.
Skoncentrisite se na centar slike oko 30 sekundi i odmah zatim skrenite pogled na prazan beo zid ili parce belog papira. Skoncentrisite se, i slika ce se pojaviti. Sto duze gledate, slika ce biti jasnija.
Pogledajte trik koji je za nedelju dana pogledalo, verovatno i isprobalo, skoro dva miliona ljudi.
Tvorac videa koji je za sedam dana pogledalo skoro dva miliona ljudi nije poznat, ali je poznato da je njegov trik sa vodom koja “stoji” bez čaše, postao pravi Internet hit.
U ovom klipu, mladić izvodi trik dajući jasna uputstva kako da ga i sami izvedete. Odgovor na pitanje koje se niko ne bi setio ni da postavi – “da li nam je potrebna čaša za vodu?”, je “da, ali ne onako kako ste mislili”.
Za izvođenje trika potrebni su čaša, voda, karton, peškir i puno strpljenja.
Prvo što morate da uradite je da sipate vodu u čašu, pokrijete je kartonom, potom okrenete čašu naopako, a onda izvučete karton, pa, naglim pokretom na gore, uz uvrtanje, podignete i samu čašu.