|
| Estetska hirurgija - da ili ne? | |
| Autor | Poruka |
---|
Dinka
Poruka : 29514
Godina : 40
Učlanjen : 26.09.2011
| Naslov: Estetska hirurgija - da ili ne? Sre 21 Dec - 21:04 | |
| Estetska hirurgija je postala naša svakodnevnica. Zagovornika ima na obe strane; i onih koji je podržavaju i onih koji su izričito - protiv. Oni koji se odlučuju za takav poduhvat, sigurno moraju biti upoznati sa svime što im "novi izgled koji uliva samopouzdanje" ( što je najčešći izgovor za pristanak odlaska pod skalpel) ....
„Estetska hirurgija pruža zadovoljstvo ljudima. Neki ljudi su nesigurni u sebe, neki ne vole svoj izgled, nešto im smeta i žele da se promene. Ako će biti zadovoljniji zbog svog fizičkog izgleda zašto da to ne promene. Naravno, ne može sve da se reši estetikom. Možda smo kao društvo, planeta, civlizacija poremetili neki redosled i možda više pridajemo važnost estetici ali je to ipak važan faktor, zapravo sve važniji. Jeste da je lepota iznuta, da se projektuje ali i na ono spolja moramo da obratimo pažnju“, kaže Dr Colić.
Koreni – dosežu u duboku prošlost, pominje se stari Egipat, Rim, Indija. Setimo se vremena kada su lopovima sekli noseve a onda su ih lekari prišivali. Bazični principu su ostali isti. Naravno, treba li to reći, tehnika je uznapredovala.
Plastična i rekonstruktivna hirurgija su osnovne a estetska je vrh ledenog brega. Plastikos znači vajati, rekonstruisati. Ova vrsta hirurgije je izuzetno korisna kada se radi o raznim vrstama anomalija, bilo urođenim ili stečenim, posle raznih udesa, bolesti. Rekonstruktivna hirurgija ima dodira sa svakim delom tela i svakom granom medicine.
Rekonstruktiva hirurgija u Srbiji, za razliku od razvijenih i bogatih zemalja, nije tako razvijena. Govoreći recimo o operacijama posle malignih oboljenja kod žena Dr Colić kaže: „Nekako je još uvek prisutno mišljenje, važno je da imaš živu glavu na ramenima, nije važno da li imaš dojku. A znamo da je zbog toga dolazilo do razvoda brakova, depresija. Tako Fond odobri operaciju za 300 ili 500 žena a trebalo bi je uraditi na nekoliko hiljada. Dakle, rekonstruktivna je neophodna a kad se već radi treba da bude i esetetska“, kaže Dr Colić.
Estetska se nadovezuje na plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju.
Najčešće se estetskom hirurgijom operišu uši, nos, grudi, lice.
Lice, može se operisati uvučena brada, nos, očni kapci, klempave uši. Mogu se podizati obrve, raditi transplantacija kose, liposukcija vrata, liposukcijau lica. Najčešće se radi face lifting, zatezanje i podizanje opuštenih tkiva lica i vrata.
Grudi se mogu povećavati i smanjivati, može se raditi korekcija asimetrije dojki, rekonstrukcija dojke, ginekomastija, hirurgija dojki kod transeksualaca.
„Povećanje grudi traje jedan sat a smanjenje četiri sata. Daleko je zahtevnije i delikatnije raditi operaciju smanjenja u odnosu na povećanje“, kaže Dr Colić. Povećanje grudi košta između dve i tri hiljade evra.
Savet, oparacije nosa i grudi ne bi trebalo raditi pre osamnaeste godine.
Telo, može se zatezati i oblikovati celo telo što se zove total body lifting, može se zatezati nadlaktica, stomak, raditi korekcija zadnjice, podebljavanje potkolenice ili liposkulptura tela što znači preoblikovanje tela uklanjanjem masnih naslaga sa raznih delova tela.
Žene se mnogo češće odlučuju na estetske operacije.
Muškarci čine 20, 25 posto pacijenata. Najčešće rade transplantaciju kose, korekciju opuštenih kapaka, face lifting, zatezanje stomaka. ” Mnogo su delikatniji kao pacijenti, mnogo se više plaše i teže odlučuju od žena. Pohvaljujem nas muškarce jer smo napredovali. U početku estetske hirurgije pacijenti su bile žene i nula posto muškaraca”, ističe Dr Colić.
Godišnje doba, ranije su se operacije u estetskoj hirurgiji radile uglavnom u julu i avgustu. A onda se shvatilo da godišnji odmor nije baš idealno vreme za hirurgiju. Danas se najviše radi s proleća.
Oporavak, traje prosečno od dva do sedam dana i tada se čovek vraća u funkciju radne sposobnosti. “Ako je operacija rađena na stomaku ili grudima pacijent može posle par dana da počne da funkcioniše. Ako je na licu ili je veća ili je organizam stariji onda traje malo duže. Ljudsko tkivo nije drvo i pitanje je kako će koji organizam da odgovori. A pacijenti različito reaguju. Neki su žive hodajuće reklame a neki ne žele ni za živu glavu da kažu da su bili na operaciji”, govori dr Colić.
Reakcije mogu biti i negativne kada pacijenti nisu zadovoljni svojim novim izgledom. “Morali smo da postanemo i psilholozi, da pokušamo da predvidimo koji pacijent može praviti probleme. Neko dođe, hoće da operiše nos, uradi to jednom, pa drugi put. Onda dolazi i kaže da je nezadovoljan a vidite da se nos slaže sa konturom lica i da on zapravo projektuje svoje probleme na fizički izgled. Pokušavamo onda da ih odgovorimo da rade operacije. Evo još primera, dolaze recimo devojke koje žele prevelike usne iil grudi i mi to odbijamo da radimo. Odbijamo da radimo ako znamo da će nešto biti ružno ili da se mogu javiti problemi nakon nekog vremena.
Estetska hirurgija je veoma ozbiljan posao i težak. Pričamo dosta sa pacijentima, govorimo im o operaciji, eventualnim rizicima, moraju da znaju šta ih očekuje a mi da znamo njihova očekivanja i da li se podudaramo. Najbolje prođu oni koji kažu nešto bi želeli da promene, nezadovoljni su sobom. Mi moramo da se držimo pravila da najmanjom intervencijom postrignemo najveći efekat. To je prvi postupalat svake hirurgije. Objašnjavamo pacijentu šta se može uraditi, koji su rezultati i koliko će koštati. Pacijenti potpsuju da pristaju na interveniciju. U Americi se svaki razgovor snima. To štiti i lekare i pacijente. Kod nas počinju takođe da se snimaju razgovori i ja to odobravam. Mi fotografišemo pacijenta pre i posle operacije. Dobra dokumentacija je prevencija problema“, kaže Dr Milan Colić.
Ekonomska kriza nije uticala na smanjenje broja pacijenata u klinikama gde se radi plastična, rekonstruktivna i estetska hirurgija. „Pre desetak godina kada je sekretarica u Americi počinjala da radi mesečno je odvajala deo plate kako bi za desetak godina mogla da ode na operaciju. Morala je to da uradi jer joj je za vratom disalo mnogo novih i mlađih kandidatkinja. Dakle, ima profesija gde je estetski izgled veoma važan. Bilo je tako u Americi a došlo je i kod nas,“ ističe Dr Milan Colić, dodajući da se posle tih intervencija čovek oseća jače, bolje, samopouzdanije.
Zabluda, kad jednom počnem da se operišem onda ću to morati stalno. „Nije tačno da morate da istu operaciju ponavljate više puta. Zavisi od kvaliteta kože, nege posle operacije, starenja. Naravno, vremenom sve ima tendenciju da pada, uši, nos, grudi, koža stari i za očekivanje je da će gubiti na kvaliltetu. Ali to su normalni procesi i zato je tu estetska hirurgija da čoveku povrati samopuzdanje, osećaj zadovoljstva“, konstatuje Dr Colić.
Izvor: Vesti rs |
| | | Dinka
Poruka : 29514
Godina : 40
Učlanjen : 26.09.2011
| Naslov: Re: Estetska hirurgija - da ili ne? Sre 21 Dec - 21:34 | |
| Podaci govore da se u Srbiji godišnje izvede oko 1000 operacija iz oblasti estetske hirurgije o trošku države. Uglavnom su deca sa uredjenim deformitetom ušiju, nosa, nepca, mladeži, Ne naplaćuju se ni medicinski opravdane intervencije, dok one druge, čiji je cilj novi imidž - moraju da dreše kesu. Ne odlučuju se samo žene da se zarad svog novog izgleda podvrgnu skalpelu....I muškarci su sve češći posetioci klinika koje "vraćaju samopouzdanje". Najčešće je to zatezanje stomaka ili povećanje njihovog "ponosa".... Naša zemlja nimalo ne zaostaje sa rezultatima kakvi se postižu u svetu. Klinike su opremljene i kadar obučen za takvu vrstu delatnosti. Onima koji se odluče treba jedino hrabrost da udju i - plate. Šta će dobiti, retoričko je pitanje. |
| | | nemo Član
Poruka : 460
Učlanjen : 28.11.2011
| Naslov: Re: Estetska hirurgija - da ili ne? Sre 21 Dec - 23:25 | |
| - Citat :
- Od pogotka na paintaballu joj prsnule silikonske grudi!
London, 25.08.2011., 19:11 Jedna 26-godišnja Britanka se oporavlja u bolnici nakon što joj je tijekom paintballa prsnuo implantat u grudima. To je prva takva ozljeda zabilježena u Velikoj Britaniji no paintball centri diljem zemlje već su počeli inzistirati da žene tijekom igre nose posebnu zaštitu za grudi, izvijestio je Croydon Guardian.
26-godišnjakinja je bila na paintballu u Whyteleafeu, južnom dijelu Londona, kada se dogodio incident. Dio zabave na paintballu jest upravo to što malo boli kad te pogode, no sve ove godine otkako postoji ova igra u Britaniji nisam vidio ništa slično', kazao je glasnogovornik britanske Paintball asocijacije. 'To nas je 'trgnulo' da poradimo na još boljoj sigurnosti igrača. Nitko ne bi smio biti zabrinut tijekom igre. No, vrijedi napomenuti i to da su veće grudi lakša meta neprijateljima', dodao je. - Citat :
- Da ne eksplodiraju
ŠVEDSKA ZABRANILA SILIKONSKE GRUDI Petak, 2. April, 2010.| STOKHOLM - Švedska Agencija za medicinske proizvode zabranila je tri vrste silikonskih umetaka za grudi! Ovaj radikalan korak napravljen je pošto je ocenjeno da postoji „značajan rizik od eksplozije“ kod implantata PIP (Polz Implant Prothese). Procenjuje se da je od 2001. oko 45.000 žena u Evropi ugradilo implantate nezadovoljavajućeg kvaliteta. Implantati PIP su ranije zabranjeni u Francuskoj, posle izveštaja o eksplozijama, navodno zbog loše napravljene mešavine silikona. Silikonci, da, ili ne ? Koliko su zapravo sigurni? Silikonski implanti za grudi je vrsta proteze koja se upotrebljava za korekciju velicine i oblika grudiju ,a kod raka dojka u slucaju hirurskog odstranjenja,za estetski nadomestak . Istorijski, postoje od 19 veka, kada je hirurg Czerny, upotrebio pacijentovo masno tkivo, da bi ispunio prostor gde je odstranjen tumor dojke...Pocetkom 20 veka , u upotrebi su bili slonovaca, staklene perle, guma, volovska hrskavica, umetna vuna, gutaperka, spuzve sa formalinom, ili alkoholom..itd Od 1963 godine, koja je prekretnica u grudnoj implantologiji, upotrebljavaju se bazicno tri vrste 1. implanti ispunjeni fizioloskom otopinom soli 2. silikonski implanti ispunjeni polutekucom silikonskom zelatinom 3. alternativni slozeni implanti ispunjeni soja zejtinom ili necim drugim (ne proizvode se vise ) Kako napraviti izbor kod uvecanja grudiju? http://www.poliklinika-mester.hr/587/ Koliko su sigurni? Imaju isti opsti rizik kao svaka druga operacija (anestezija, krvarenje, infekcija), ali specificno, traju oko 10 godina (poneki puno dulje) Nemaju veci rizik za rak dojke od opste populacije Nemaju veci rizik za autoimuna oboljenja Problem je iznenadna trauma, kada tekucina , ili zelatina iscure u dojku Da li majka moze dojiti bebu ako ima silikonce? Moze, bez ikakvih problema (pod uslovom da prilikom hirurgije nisu bili povredjeni kanali iz kojih dolazi mleko). Pitanje otrovnosti sredstva koje ispunjava ulozak (implant ) je cesto bilo raspravljano; fizioloska otopina nije otrovna, a silikonski djel je neprobabljiv, pa ga beba ne moze razgraditi. |
| | | Dinka
Poruka : 29514
Godina : 40
Učlanjen : 26.09.2011
| Naslov: Re: Estetska hirurgija - da ili ne? Čet 22 Dec - 19:02 | |
| Sve češće se zbog lepote, žene ( češće no muškarci) podvrgavaju hirurškim intervencijama, spremne da ponose i bolove ne bi li izgledale zadovoljne, za sebe ili nekog drugog, pitanje je sasvim suvišno. Sem hiruruških zahvata postoji i ultrazvučna neinvazivna metoda uklanjanja celulita i lokalizovanih masnih naslaga na pojedinim mestima na telu. Metoda se zove KAVITACIJA. ... "Šta je Kavitacija? AUTOR: SLOBA BUBANJA Ultrazvučna KAVITACIJA je najnoviji hit u tretiranju celulita i uklanjanju lokalizovanih masnih naslaga. Kavitacija se danas smatra jednim od najmoćnijih mehanizama pomoću koga se uništavaju masne ćelije .
To je najnovija metoda, čija tehnologija omogućava neinvazivan i bezbolan tretman koji je ciljano usmjeren na one dijelove tijela gdje imamo nakupljene te tvrdokorne masnoće, kojih se ne možemo osloboditi ni jednom do sada dostupnom metodom, niti dijetom a ni vježbama.To su najčešće: stomak, kukovi,butine,unutrašnji dio koljena,nadlaktice, stražnjica.....Znači oni dijelovi sa kojih nikakvom dijetom ne možemo vidno smanjiti te naslage.
Ultrazvučna KAVITACIJA uklanja upravo te tvrdokorne masne naslage ciljano,na tačno određenim mjestima i to bez ikakvih operativnih zahvata.
Ovaj mehanizam funkcioniše kombinacijom ultrazvuka velike snage i niske frekvencije i radio-talasa jačine20KHz(kiloherca), koje ljudsko tijelo ne može osjetiti.Ultrazvučne talase usmjeravamo za svakog klijenta posebno, tačno na određenu dubinu u tkivu, što omogućava i obezbjeđuje selektivno razbijanje masnih ćelija, pri čemu koža, krvni sudovi, nervi i mišići ostaju zdravi.Ultrazvuk stvara u tkivu mjehuriće, koji se uvećavaju dekompresijom i rastom temperature do 400stepeni, usled čega ovi mjehurići explodiraju i masne ćelije pucaju.Nakon razbijanja, masne ćelije odlaze kao trigliceridi u međućelijske prostore i tamo se pomoću enzimskih aktivnosti dijele na glicerol i više masne kisjeline, koje metaboličkim procesima odlaze u jetru i dalje se ta masnoća razgrađuje isto kao i hrana koju unosimo u organizam.Za što uspješniju eliminaciju otopljene masnoće, veoma je važno da aparat za kavitaciju bude sa ugradjenim radiotalasima. To ima najnovija serija aparata, koja klijentima garantuje bezbjednost, luksuz i zadovoljstvo, jer je smanjenje obima poslije prvog tretmana mnogo vidljivije, upravo zbog limfne drenaže koja je obavezni i sastavni dio tretmana.
Metoda nije invazivna, ne osjećate skoro nikakav bol , samo blago zujanje u ušima. i ne postoje neželjeni efekti nakon ovog tretmana.Ono što je obavezno je da obavimo preventivni pregled i razgovor sa osobom, kao mjeru predostrožnosti i selekciju, kome možemo a kome ne, da radimo KAVITACIJU. Tretman se ne preporučuje jedino osobama koje imaju bilo kakav metal u organizmu(proteze, baj pas)zatim, diabetičarima i osobama koje imaju tromboflebitis kao i u toku trudnoće.
Pored topljenja masnih naslaga KAVITACIJOM poboljšavamo stanje i izgled cijelog tijela. Najnovija verzija našeg aparata,koji je kombinacija RFa(radiofrekvence) i ultrazvuka velike snage a niske frekvencije, (što znači dva aparata u jednom),masne naslage topimo a koža izgleda glatka i zategnuta a cirkulacija je mnogo bolja.
Ovaj tretman preporučujemo i poslije porođaja za zatezanje stomaka, zatim poslije liposukcije, kad koža ostaje neravna i talasasta. KAVITACIJOM se te neravnine otklanjaju u potpunosti, tako da koža postaje ravna i glatka. Jednim tretmanom KAVITACIJE obim može da bude manji za jedan konfekcijski broj , tj oko 4sm,a kod vodenog celulita i smetnji usled zadrzavanja vode i više od toga,i do 6 santimetara."
izvor: Estebel |
| | | Dinka
Poruka : 29514
Godina : 40
Učlanjen : 26.09.2011
| Naslov: Re: Estetska hirurgija - da ili ne? Čet 22 Dec - 19:05 | |
| Mesta gde se najčešće primenjuje kavitacija: Izvor: Estebel |
| | | Sponsored content
| Naslov: Re: Estetska hirurgija - da ili ne? | |
| |
| | | |
Similar topics | |
|
Strana 1 od 1 | |
| Dozvole ovog foruma: | Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
| |
| |
| Ko je trenutno na forumu | Imamo 679 korisnika na forumu: 0 Registrovanih, 0 Skrivenih i 679 Gosta :: 2 Provajderi
Nema
Najviše korisnika na forumu ikad bilo je 930 dana Pet 27 Sep - 15:38
|
Dvorana slavnih |
Naj Avatar Haossa !
Kreja
|
Poslanici naj aktivniji nedelje | |
|