Rusi prave kapsulu koja aterira i kosmicki brod novije generacije
MOSKVA - Rusija će 2018. godine početi probe novog pilotiranog transportnog broda, koji stvara korporacija "Energija", izjavio je zamjenik rukovodioca Federalne kosmičke agencije "Roskosmos" Vitalij Davidov.
On je istakao da radovi na stvaranju perspektivnog pilotiranog transportnog sistema nisu obustavljeni. Formirano je nekoliko radnih grupa, koje će ozbiljno raditi na perspektivnim projektima u budućnosti. Postoji grupa za pilotirane brodove i sredstva lansiranja.
Za sada, brod je planiran u dvije varijante. To su kapsula, koja aterira, i brod sa masom oko 20 tona, koji ima odjeljenje za kosmonaute. Naučnici će početi probe tog sistema od rada sa aparatom, koji aterira, jer on ima manju masu. Tu su i nosači, koji omogućavaju taj rad.
Dakle, oko 2015. godine mogla bi da bude lansirana raketa-nosač, a 2018. godine biće izvršene probe pilotiranog transportnog broda. Najveća pažnja posvećena je sistemu bezbjednosti pilotiranog transportnog sistema, između ostalog, njenog dijela – perspektivnog broda.
U njemu će sistem spasavanja biti pouzdaniji nego kod prethodnih brodova. Kosmički brod nove generacije će aterirati desetostruko preciznije od "Sojuza" zbog primjene padobransko-mlaznog sistema slijetanja.
Drugim riječima, padobran će se otvarati u posljednjoj etapi ateriranja i raditi zajedno s motorima na mlazni pogon.
Raketa-nosač "Sojuz-U" sa kosmičkim teretnim brodom "Progres", koji je nosio na MKS namirnice, vodu i opremu, pala je 24. avgusta poslije lansiranja sa kosmodroma Bajkonur. "Međutim, to ne znači da su `Sojuzi` već zastarjeli", ističe zamjenik direktora preduzeća "CNI-Imaš" Nikolaj Paničkin.
Stalno se vrši modernizacija "Sojuza", mijenjaju se motori, sistem upravljanja, uvodi se digitalni sistem.
Istovremeno, Rusija stvara novu moćnu raketu-nosač "Angara" za kosmodrom Pleseck. Razmatra se i pitanje montiranja jednog uređaja za lansiranja na kosmodromu Istočni.
Stračnjaci smatraju da na tom kosmodromu mora da bude zastupljen čitav sistem za lansiranje - od lakih do teških i superteških nosača, koji će se primjenjivati i za letove na Mjesec i na Mars - navodi "Glas Rusije".
Dakle, narednih godina Rusija će realizovati nekoliko važnih projekata, koji će joj omogućiti da sačuva vodeći položaj na tržištu usluga lansiranja. Konkurencija su Kine i SAD, naročito ako se ima u vidu projekat supermoćne rakete-nosača "Falkon hevi".
U tom kontekstu neuspjeh "Progresa", koji je lansirao raketu-nosač "Sojuz", mogao bi da postane svojevrsni katalizator. Zato je karakteristično da je "Roskosmos" već najavio strožije kontrole u raketno-kosmičkoj sferi.
(nezavisne.com)