Internet zavisnostBritanska agencija Rojters nedavno je objavila frapantne podatke o internet zavisnosti u ovoj zemlji prema kojima od novodefinisanog poremećaja nazvanog diskomguglejšn, koji se javlja usled nemogućnosti pristupa internetu, "boluje" čak 44% ostrvljana, a dodatnih 27% priznaje da je pod većim stresom kada ne mogu da se priključe na Internet...
Prema ovim podacima, 76% Britanaca ne može da živi bez interneta, 19% provodi više vremena na internetu nego sa svojim porodicama, 47% veruje da je internet u ljudskom životu važniji od religije, dok 20% poklanja više pažnje internetu nego svom partneru.
Naziv diskomguglejšn potiče od engleske reči diskombobjulejt što znači zbuniti, frustrirati i svima poznatog Gugla koji je sinonim za internet.
Rojters citira: "Sve pristupačniji širokopojasni pristup internetu doveo je do toga da smo prvi put u istoriji zakoračili u kulturu "instant odgovora" - kaže dr Dejvid Luis koji je poremećaj definisao mereći otkucaje srca i aktivnost mozga. Čitav svemir različitih informacija nalazi se samo nekoliko klikova dalje, tvrdi ovaj stručnjak, a postali smo zavisni o internetu. Zato, kad ne možemo prići internetu, nastupa diskomguglejšn. Ako su predugo odvojeni od interneta, kod onih koji pate od ovog poremećaja dolazi do povećanja krvnog pritiska i povećanja moždane aktivnosti.
Razvojem interneta kao medija dostupnog širokoj populaciji, 1995. godine prvi put je upotrebljen izraz "Internet zavisnost" odnosno Internet Addiction Disorder (IAD) po simptomima, kako neki stručnjaci smatraju, identičan zavisnosti od narkotika, alkohola, kocke i slično.
Naši stručnjaci definisali su zavisnost od interneta kao klinički poremećaj sa snažnim negativnim posledicama na socijalno, radno, porodično, finansijsko i ekonomsko funkcionisanje ličnosti. Kineski doktori dali su dijagnostičku definiciju zavisnosti od interneta i odredili njene simptome: potreba za čestim vraćanjem na mrežu, mentalne ili fizičke poteškoće, problemi sa koncentracijom i spavanjem. Navodi se da 80% zavisnika može biti izlečeno za tri meseca. Kina bi mogla da postane prva zemlja u svetu koja će zavisnost od interneta proglasiti kliničkim oboljenjem, stavljenim u istu ravan sa kompulsivnim kockanjem ili alkoholizmom, objavio je Tajms.
Zavisnost od interneta ima nekoliko oblika, od opsednutosti sajber seksom, preko zamenjivanja realnih prijateljstava virtuelnim, do online računarskih igara i prezasićenosti informacijama.
Početak
Sve je počelo, naravno, u SAD. Naime, 1997. godine gospođa Olbridž sa Floride izgubila je starateljstvo nad svojom maloletnom decom jer je toliko bila na Internetu da je zaboravljala da ih u stvarnom životu hrani! Jedan od čestih razloga razvoda braka u ovoj zemlji je prevelika opsednutost sajber seksom američkih muževa. Supruge koje se osećaju nepoželjno radije se odlučuju na razvod braka nego za dalji život sa "virtuelnim" partnerom.
Postoje dva kriterijuma za konstataciju da li je upotreba kompjutera normalna ili patološka. Prvi je vreme provedeno na internetu ili za računarom. Stručnjaci smatraju da se prelazi u patologiju kada se online provede četiri do šest sati. Drugi kriterijum je taj da sajber svet postaje svet za sebe, bekstvo od realnosti, bez mnogo kontakta sa stvarnošću.
Dr Aleksandar Jugović, sa Katedre za prevenciju i resocijalizaciju poremećaja ponašanja Defektološkog fakulteta u Beogradu izdvojio je pet vrsta zavisnika: kompulzivni pretraživači informacija ( Information overload), opsednuti sajber seksom, zavisni od virtuelnih veza i prijateljstava, opsesivni igrači na mreži (kockanje, interaktivno igranje - Net gaming) i patološki korisnici elektronske pošte ili mejloholičari.
ogledalo.rs