Srpski borbeni avion ipak samo san?
Beograd -- Ministar odbrane Dragan Šutanovac kaže da bi Srbija mogla da nastavi rad na projektu višenamenskog borbenog aviona, ali samo u kooperaciji.
Obilazeći Vojnotehnički institut u Žarkovu, Šutanovac je podsetio da je pred raspad SFRJ u institutu bio razvijan i višenamenski nadzvučni borbeni avion.
Nakon posete Tranšoničnom tunelu, koji služi za ispitivanje aerodinamičkih osobina novih letelica i koji je jedini te vrste u ovom delu Evrope, on je rekao da Srbija ima stručnjake koji bi mogli da nastave taj projekat.
Međutim, kako je dodao, država više nema ekonomske kapacitete za tako nešto, kao i da sve vodeće zemlje u svetu tako složene avione razvijaju u kooperaciji.
Ruski ambasador Aleksandar Konuzin je, za vreme prezentacije razvojnih projekata VTI-ja, predložio da se izviđačke bespilotne letelice koje Srbija razvija nabave za potrebe rusko-srpskog humanitarnog centra koji se osniva u Nišu, jer se radi o opremi koja može da se koristi i u civilne svrhe, prilikom kontrole požara, na primer.
Srbije ne bi mogla samostalno da radi na tom projektu, osim ako bi imala saveznika u tom poslu, kazao je Šutanovac.
Upitan za zajedničke projekte Šutanovac je kazao da se u tunelu za ispitivanje letelica, a koju su ambasadori i vojni izaslanici danas obišli, trenutno odvija zajednički projekat sa zemljom koja je moćna i jaka u odbrambenoj industriji, ali da se radi o poverljivom projektu.
U VTI 20 miliona evra
Šutanovac je najavio da će ministarstvo na čijem je čelu, uprkos smanjenju budžetskih izdvajanja, ove godine investirati oko 20 miliona evra u razvoj kapaciteta i projekte Vojno-tehničkog instituta (VTI) u Žarkovu.
"Mi smo u proteklih nekoliko godina svake godine investirali novac sa željom da VTI ponovo bude lider, ne samo u regionu, nego i šire", rekao je Šutanovac novinarima nakon prezentacije mogućnosti te vojne naučne ustanove ambasadorima i vojnim izaslanicima akreditovanim u Srbiji.
Ministar je ocenio da je taj institut "srce i mozak" odbrambene industrije Srbije i podsetio da je, od svog osnivanja, ta ustanova razvila oko 1.300 proizvoda iz oblasti naoružanja i vojne opreme ali i za civilne potrebe.
Prezentaciju mogućnosti VTI-ja održao je direktor ustanove, pukovnik Zoran Rajić, koji je rekao da se u ovom trenutku radi na 35 projekata, medju kojima je izdvojio bespilotne letelice Vrabac I Pegaz, protiv-oklopni sistem Bumbar, samohodno vozilo artiljerije
kalibra 122 milimetra, vozila za artiljerijsko izvidjanje, kao i niz transportnih i teretnih terenskih vojnih vozila.
Šutanovac je dodao da su svi najveći izvozni projekti koje je ostvarila odbrambena industrija Srbije pokrenuti u VTI-ju i zbog toga izrazio veliko zadovoljstvo zbog posete ambasadora i vojnih izaslanika jer se tako otvara mogućnost da bude nastavljena međunarodna saradnja.
Govoreći o edukativnim kapacitetima VTI-ja, on je rekao da je u prethodnom periodu 25 alžirskih oficira završilo poslediplomske studije na institutu a da se uskoro očekuje nova grupa stranih starešina koji će svoje školovanje nastaviti u Beogradu.
Američka ambasadorka Meri Vorlik rekla je, nakon posete VTI-ju, da je imala veliko zadovoljstvo da se upozna sa ogromnim mogućnostima instituta i izrazila nadu da će SAD ostvariti saradnju s tom ustanovom.
B92