Parlament planira da uvede strog Kodeks ponaŠanja
Poslanici se odriču psovanja i mobilnih
Dres kod - Skupština Srbije pripremila pravilnik o ponašanju narodnih poslanika koji zabranjuje dosadašnje nedolično ponašanje, pretnje i omalovažavanja i propisuje dres kod
U Skupštini Srbije biće uskoro uveden kodeks koji zabranjuje poslanicima skandalozno ponašanje koje se tamo potpuno odomaćilo i zbog čega je najviša zakonodavna institucija izgubila ugled u javnosti.
Poslanicima će ovim pravilnikom, koji će morati svi da potpišu, biti zabranjeno da psuju, prete, zvižde, puštaju muziku, igraju i pričaju mobilnim telefonima na sednicama, da se snimaju kamerama, iznose detalje iz privatnog života kolega, gađaju cipelama, unose u salu laptopove i druge zanimacije da bi prekratili radno vreme.
Pravilnik zahteva i prikladno odevanje, odnosno ne dozvoljava poslanicima da „šetaju" majice sa likom lidera partije, što je stajling radikala.
Moralni pojmovi
Ako ta pravila prekrše, parlamentarci će, u zavisnosti od stepena nedoličnog ponašanja biti kažnjeni opomenom, zahtevom za javno izvinjenje, pokretanjem postupka za oduzimanje poslaničke funkcije i novčanom kaznom. Visina kazne još nije određena, ali se očekuje da će biti u visini poslaničke plate, koja sada iznosi oko 105.000 dinara.
Neki od incidenata u Skupštini:
- 26. novembra 2009. - Gordana Pop-Lazić (SRS) u skupštinskoj sali skinula cipelu i bacila je u pravcu stola predsedavajuće Gordane Čomić
- 11. maj 2009. - Miloš Aligrudić (DSS) privatnom video-kamerom snimio da poslanici vladajuće većine izglasavaju zakon iako ih u tom trenutku nije bilo dovoljno ni za kvorum, ali su njihove kartice bile ubačene
- 12. februar 2009. - Srboljub Živanović (SRS) udario poslanika Igora Bečića (SNS) i razbio mu nos
- 27. decembar 2008. - Tomislav Nikolić (SNS) počupao za kosu radikala Srboljuba Živanovića jer mu je psovao majku
- 1. oktobar 2008. - poslanici SRS i SNS Srboljub Živanović i Predrag Mijatović šamarali se i pljuvali ispred Skupštine
- 9. septembar 2007. - Nataša Jovanović (SRS) šutnula u cevanicu poslanika G17 plus Miloljuba Albijanića
- 13. maj 2002. - Nataša Jovanović (SRS) polila vodom predsednicu Skupštine Natašu Mićić, a zatim počupala skupštinske kablove
- 18. novembar 2002. - Aleksandar Stefanović (DHSS) povukao za uvo, a zatim lupio i šamar Rajku Baraliću (SPS) na sednici Administrativnog odbora
Kodeks, prema radnoj verziji u koji je Press imao uvid, u 36 članova upozorava poslanika da govori istinu, da bude pošten, pravedan, ne uzima mito i da se aktivno angažuje u borbi protiv korupcije, kao i da mu privatni ili partijski interes ne bude iznad javnog. Parlamentarcima se usput objašnjavaju i osnovni moralni pojmovi - da je „istina temeljna vrednost, na osnovu koje se stiče poverenje i ugled kod drugih, a koja obavezuje da se ne izgovara jedno, a radi drugo i da se ne obećava što nije ostvarivo i realno". Slika prazne sale trebalo bi da postane prošlost pošto se poslanik obavezuje da bude prisutan na svakoj sednici.
Nalaže mu se da se ponaša „pristojno, ljubazno i sa dužnom pažnjom i poštovanjem" odnosi prema građanima i naročito uvažava kolege poslanike, čiju će intimu da štiti ne iznoseći nijedan podatak iz njihovog intimnog života. Kodeks ukida praksu da se službene prostorije i imovina parlamenta koriste za privatne poslove ili izbornu kampanju, dok će za „namernu ili iz krajnje nepažnje" nanetu materijalnu štetu morati da plate iz svog džepa.
Nedolično ponašanje sada se kontroliše Poslovnikom o radu Skupštine na osnovu koga je u ovom sazivu naplaćeno oko 200 kazni. Kodeks, međutim, treba da upristoji rad i van skupštinske sale. Da za tim postoji potreba, ukazuje događaj iz oktobra prošle godine, kada je radikal Srboljub Živanović u holu parlamenta poslaniku DS-a Srđanu Milivojeviću pretio rečima: „Zaklaću te." Živanović je prošao nekažnjeno jer se incident desio van sale za zasedanja.
Za takve i slične slučajeve, a nakon usvajanja kodeksa, biće nadležan tzv. Etički savet, koga će činiti tri predstavnika Administrativnog odbora i po dva iz Odbora za pravosuđe i Odbora za predstavke i predloge.
Press