Američka letelica špijunira kinesku svemirsku laboratoriju?
Blic Online
Američka svemirska letelica X-37B verovatno špijunira Kinu, piše magazin “Svemirski let”. Američke vazdušne snage lansirale su bespilotnu letelicu u orbitu u martu 2011. godine.
Letelica X-37B
Pentagon je odbio da komentariše misiju X-37B, ali su amaterski posmatrači letelica primetili kako je putanja letelice oko planete maltene identična sa kineskom svemirskom laboratorijom Tjangong-1. Stoga se uveliko spekuliše da američka letelica služi za prisluškivanje kineske laboratorije.
“Nadzor u svemiru je potpuno nova igra koju su omogućili novi senzori i detektori, za koje smatramo da ih koristi X-37B kako bi nadgledao razvoj kineske svemirske stanice”, izjavio je urednik “Svemirskog leta” Dejvid Bejker.
X-37B, poznat i kao Orbitalno test vozilo (OTV), izgleda kao mini svemirski brod i može se “klizati” na dole, kroz atmosferu, kako bi se spustila na pistu, baš poput letelice američke svemirske agencije NASA, sa ljudskom posadom, koja je povučena iz upotrebe prošlog jula.
OTV je napravio “Boing”, a letelica je duga devet metara i ima prostor za teret veličine omanjeg kombija. Šta se događa u tom prostoru, američke vazdušne snage ne žele da podele sa javnošću.
Tjangong-1
Letelica se nalazi u niskoj orbiti, nešto preko 300 kilometara uvis, sa nagibom od 42,79 stepeni ka ekvatoru, što je neobično za američku vojnu misiju koja normalno ide u orbitu iznad polova.
Od lansiranja, letelicu prati posvećena grupa američkih i evropskih stručnjaka, zaintrigiranih njenom svrhom. Oni su primetili kako je njena orbita bliska Tjangongovoj.
Svemirska laboratorija, u koju bi Kina trebalo da pošalje ljudsku posadu ove godine, lansirana je u septembru sa nagibom od 42,78 stepeni i nalazi se na visini veoma sličnoj kao i OTV.
“Sa diferencijalnim periodom od oko 19 sekundi, dve letlice će se pomerati napred ili jedna nasuprot drugoj, približavati se ili razilaziti, ugrubo, svakih 170 orbita”, istakao je Bejker.
Američke vazdušne snage tvrde da X-37B služi kao test za nove tehnologije.
Stručnjak: Špijunski sateliti obično u polarnoj orbiti
Brajan Viden, tehnički savetnik u Fondaciji Bezbedni svet i bivši orbitalni analitičar američkih vazdušnih snaga, objavio je prošle godine svoju procenu mogućnosti i uloge X-37B kao platforme za nove tehnologije, pre nego što se one ugrade u špijunske satelite. Viden smatra da je Bliski istok verovatnija meta za bilo kakve nove senzore koje OTV možda ima.
“Tipični špijunski satelit je u polarnoj orbiti, koja vam omogućava pristup čitavoj Zemlji. X-37B je u mnogo nižem nagibu, a od stvari koje tu možete da vidite od interesa su Bliski istok i Avganistan. Da li špijunira Tjangong-1? Ne verujem. Mislim da je u pitanju slučajnost što se njihove orbite presecaju tu i tamo. Da SAD stvarno žele da posmatraju Tjangong, ne treba im za to X-37B jer već imaju dovoljno sredstava”, zaključio je Viden.