Vanredni raspust sledeće nedeljeNeočekivana sreća za đake u Srbiji! Zbog obilnih padavina Vlada Srbije preporučila da nastave i ispita ne bude u školama od 5. do 10. februara.
Da bi zaštitila decu i učenike od vremenskih nepogoda, ali i da smanji potrošnju energenata, Vlada Srbije donela je danas odluku da obdaništa, osnovne i srednje škole ne rade sledeće nedelje zbog nevremena i snega.
Šef Kancelarije Vlade Srbije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović rekao je beogradskim medijima da je takva odluka doneta na osnovu preporuke Ministarstva prosvete da predškolske ustanove i škole budu zatvorene od 5. do 10. februara.
Ministar prosvete Žarko Obradović takođe je preporučio univerzitetima da tokom ispitnog roka donesu nove planove održavanja ispita i da se ispiti ili odlože, ili grupišu i održe u istom danu.
"Ova preporuka je doneta da bi se deca i učenici zaštitili od opasnosti zbog ekstremno niskih temperatura, otežanih uslova u kojima radi prosvetni sistem, ali i kao mera koja podržava stabilizovanje energetskog sektora u zemlji", piše u saopštenju Ministarstva prosvete.
Do škola po Srbiji danas nije stiglo 17.000 đaka. Beograd je već otkazao popodnevnu smenu u školama. Obdaništa u Beogradu neće moći da budu zatvorena, ali će racionalno biti organizovano čuvanje dece.
Vlada je preporučila danas preventivne mere za otklanjanje problema u snabdevanju energijom i energentima i omogućavanju rada energetskog sistema u zemlji u uslovima ekstremno niskih temperatura.
Industrijskim potrošačima energije i energenata preporučeno je da u skladu sa tehničkim mogućnostima svedu potrošnju na tehnološki minimum, a drugim potrošačima da maksimalno racionalizuju potrošnju energije i energenata.
Nadležnim organima jedinice lokalne samouprave, grada, odnosno grada Beograda, Vada Srbije preporučila je da u skladu sa svojim nadležnostima smanje upotrebu električne energije za javnu rasvetu, panoe i svetleće reklame.
Takođe, Vlada Srbije preporučuje energetskim subjektima da obaveste sve kupce o neophodnoj racionalizaciji potrošnje energije i energenata, navedeno je u saopštenju.
"Elektroenergetski sistem u Srbiji je za sada stabilan iako radi u vanrednim uslovima i moguć je i dodatan uvoz struje ukoliko bude potrebno", rekao je Petar Škundrić, savetnik za energetiku srpskog premijera.
Radna grupa je uputila apel svim građanima da smanje potrošnju struje i energenata, dodao je on.
On je naveo i da je isporuka gasa za Srbiju smanjena za dva miliona kubika zbog hladnog vremena, koje je zahvatilo najveći deo Evrope, i dodao i da se te količine gasa kompenzuju, iz podzemnog skladišta gasa u Banatskom Dvoru.
Iz Sektora za vanredne situacije u međuvremenu je saopšteno da je vanredna situacija proglašena u ukupno 26 opština u Srbiji.
Škundrić je naglasio da se ne razmišlja o uvođenju restrikcija struje i dodao da mazuta ima u dovoljnim količinama.
"Ministarstvo je dalo saglasnost za dodatni uvoza struje, ako to bude potrebno iz tehničih razloga. Svi termoblokovi rade u prenapregnunotom stanju i moguće je da dođe do iskakanja i u tom trenutku će biti povučene dodatne količine struje iz uvoza", istakao je on.
Direktor Uprave za energetiku Beograda Marko Stojanović najavio je da će Grad Beograd, ako bude potrebno, preduzeti i dodatne vanredne mere, kako bi potrošnja enegenata bila smanjena.
Zamenik direktora Beogradskih elektrana Petar Vasiljević je rekao da su i vanrednim okolnostima minimalni kvarovi u radu te elektrane, ako i da sve elektrane u Srbiji za sada dobro funkcionišu.
"Imamo govoljno gasa i mazuta za rad elektrana u narednih 10 do 15 dana", rekao je Vasiljević i istakao da su te količine enegenata bile predviđene za potrošnju do kraja grejne sezone.
On je dodao da su sve elektrane u Srbiji osposobljene i da koriste mazut, ako budu smanjene isporuke gasa.
Vasiljević je naveo da su Beogrdske elektarne, po zahtevu Srbijagasa, dnevnu potrošnju gasa smanjile za 500.000 tona, a povećane je potrošnja mazuta za dodatnih 500 tona.
(MONDO)