Izumljen uređaj koji kanalizacijska postrojenja pretvara u elektraneRiječ je o spravi koja kombinira dva tipa tehnologija koja proizvode energiju: mikrobne gorive stanice i obrnuti sustav elektrodijalizeKanalizacijska postrojenja mogla bi postati nove elektrane ako je vjerovati učincima novootkrivenog uređaja koji su znanstvenici predstavili u četvrtak, prenio je Guardian.
Riječ je o spravi koja kombinira dva tipa tehnologija koja proizvode energiju: mikrobne gorive stanice i obrnuti sustav elektrodijalize, a njen bi učinak bio takav da bi pretvarala otpadne vode u elektrane koje bi imale dovoljnu snagu za opskrbu cijele vodene mreže.
Dok produkcija bakterija koje konzumiraju organsku materiju kako bi proizvele struju sama po sebi nije dostatna, za obrnutu elektrodijalizu (koja se događa zbog razdvajanja negativnih i pozitivnih iona s nizom membrana) potrebno je osigurati mnogostruke membrane što je skup i dugotrajan proces.
No znanstvenici otkrivaju da kombiniranjem obje tehnologije dolazi do prevladavanja njihovih pojedinačnih ograničenja te revolucionarne sinergijske proizvodnje energije. Ključan trenutak u cijelom procesu je korištenje amonijeva bikarbonata kao goriva pri obrnutoj elektrodijalizi.
Uređaj bi time mogao proizvesti struju količine 0.9 kilovata po satu i to iz kilograma organskog otpada. Usporedbe radi, funkcioniranje pročišćavajućeg kanalizacijskog sustava obično potroši oko 1.2 kilovat po kilogramu.
U procesu bi se koristio organski otpad poput celuloze ili otpad od usjeva, a znanstvenici tvrde da bi pomoću sprave mogli proizvoditi električnu energiju iz 7 do 17 posto toplinskih gubitaka SAD-a.
(Večernji.hr)