Opis
Grad Kraljevo nalazi se u središnjem delu centralne Srbije u Raškom okrugu, na 180 km južno od Beograda. Prostire se na 208m nadmorske visine u dolinama reka Ibar i Zapadna Morava.
Šira lokacija Kraljeva je u vreme Rimskog Carstva bila deo tzv. "Dubrovačkog puta" ili trgovačka veza na liniji Dubrovnik - Carigrad. Ovo mesto se, kao Rudo Polje prvi put ominje 1476. godine u najstarijam turskom katastarskom popisu kao selo u nahiji Maglič u Brveničkom kadiluku. Od 1560. godine selo dobija naziv Karanovac, a pre proglasa Srbije za Kraljevinu, a kneza Milana Obrenovića za kralja, on je, na molbu Karanovčana, naredio da se u spomen proglasa kraljevine i njenog dolaska u ovu varošicu, Karanovac prozove Kraljevo.
Istorijat
Kraljevo sa svojom okolinom je, zahvaljujuci svom geografskom položaju, oduvek bilo pogodno za stvaranje ljudskih naseobina. U srednjem veku je bila i temelj srpske kulture i duhovnosti. U osamnaestom veku, Karanovac postaje granična oblast izmedju Austrije i Turske, kada se razvija u jak trgovački centar. U 19.
veku Kraljevo dobija sadašnji izgled zahvaljujući urbanističkom rešenju Laze Zupana...
Daleka istorija kraljevačkog kraja nije istražena iako logičke pretpostavke, s obzirom na geografski položaj i pojedinačna arheološka otkrića (tumuli, "bakarne strelice" itd), ukazuju na postojanje naseobine i dve hiljade godina pre nase ere. Na osnovu rezultata dosadašnjih istraživanja najstariji tragovi materijalne kulture potiču sa neolitskih lokaliteta "Divlje polje" u Ratini i "Lađarište" u selu Vrnjci.
Verovatno je da je grčki uticaj stigao do ovih krajeva jos u VI veku pre naše ere (grčki šlem, zlatni i ćilibarski nakit, keramičko posuđe) na čuvenim arheološkim nalazištima sa šireg područja Ibra i Morave (Atenica, Petrova crkva i Kruševica).
Kultura
Kraljevo predstavlja značajan kulturni centar Srbije. Kroz organizovan rad institucija i pojedinih stvaralaca, pisaca, slikara, muzičara... odvija se bogat, raznovrstan i zanimljiv kulturni život.
Narodna biblioteka "Stefan Prvovenčani" ima razvijenu kulturno-obrazovnu
delatnost. Organizuje književne večeri, promocije, predavanja, izložbe i
programe za decu. Pored toga, bavi se i izdavačkom delatnošću. Od 1971.
godine objavljuje časopis za književnost, kulturu, i umetnost "Povelja". Narodni muzej u Kraljevu bavi se zaštitom kulturnih dobara, istraživačkim i naučnim radom. Vredni i reprezentativni predmeti smešteni su u okviru istorijske, etnološke, arheološke i umetničke zbirke. U saradnji sa Istorijskim arhivom izdaje zbornik radova pod nazivom "Naša prošlost". MuzejU muzejskoj galeriji, pored reprezentativnih izložbi održavaju se i koncerti klasične muzike.
Turizam
Atar kraljevačke opštine pripada središnjem delu Republike Srbije i predstavlja značajan geografski, privredni, trgovački i interesni centar Raškog okruga, čiji je glavni grad Kraljevo. Veći deo teritorije pripada brdsko-planinskom području i
to dolinom Ibarske klisure dok se ravničarski deo proteže dolinom reke Morave i donjeg toka reka Ibar i Ribnice. To su ujedno i važni pravci saobraćajnica severa i juga, odnosno istoka i zapada na površini od 1.530 km2 koliko pokriva teritorija kraljevačke opštine.Uz skute gradu, na dvadeset petom kilometru uzvodno Ibrom vekovima odoleva srednjevekovni grad Maglič, na sedmom manastir Žiča, a na
šezdesetom kilometru manastir Studenica. Uz istorijska nasleđa teritorija opstine Kraljevo obiluje prirodnim bogatstvima mineralnih voda. Poznata izvoršsta u vekovnoj eksploataciji su u Mataruškoj i Bogutovačkoj Banji dok su potencijalni banjski izvori sa mogućnošću razvoja u balneološke cente u Sirči, Lopatnici, Vitanovcu i Odmenju.Veliki turistički potencijal u kraljevačkoj opštini leži na obroncima Goča, Stolova, Radočela, Troglava i Čemerna. Izgradnjom hotela Dobre
vode, planinarsko-smučarskog doma, sportskih terena za fudbal, odbojku,
rukomet, tenis, košarku itd. zatim uspinjače, ski lifta i ski staza Goč je u pravom smislu reči postao planinski centar dostojan hvale. Hiljadumetarska nadmorska visina na ovoj planini omogućava bavljenje i ostalim sportovima, pre svih lovom i ribolovom na Gvozdačkoj reci.
Sport
Grad koji jedva živi, od nekadašnjeg privrednog giganta postao je centar šverca, rada na crno. Ipak, nije sve tako crno. Grad se razvija, sve je moderniji, niču nove i veoma moderne gradske zone i naselja. U taj kolorit uklapa se i sport u Kraljevu.
Godinama poslednja rupa na svirali, kada su u pitanju budžetska sredstva izdvojena za ovu delatnost, sport je u ovom gradu ne samo opstao, već postao najuspešnija privredna ili koja god hoćete grana. Nigde nije manje uloženo, a da se više rezultatima vratilo.
Košarka je godinama unazad zaštitni znak grada na Ibru. Ovih godina, Kraljevo jedino, uz Beograd, ima dva prvoligaša. Jedino će Kraljevčani biti privilegovani da svake subote u mesecu gledaju po jednu utakmicu Prve lige. Sloga je jedan od stubova ovog grada, njegovog postojanja. I šestu godinu za redom “beli” su opstali u najkvalitetnijem rangu takmičenja, iako su klub sa ubedljivo najmanjim budžetom u ligi. Istovremeno, svake sezone Sloga ponudi neko novo ime za traženo košarkaško tržiste.
Odbojka takođe u ovom gradu ima tradiciju dugu pola veka, a odbojkaški klub Ribnica godinama unazad predstavlja najvažniji “saraf” u odbojkaškoj mašineriji ove zemlje. Ribnica je po četvrti put upala u prvu “A” ligu, a naredna sezona ce joj biti 23. u elitnom rangu takmičenja, računajuci tri prethodne Jugoslavije. Iz kluba su ponikla neka od najvećih imena ovog sporta, ne samo kod nas, a kada kažete braća Bićanin, braća Kovačević, Milan Žarković, Dejan Brđović, Željko Bulatović, to dovoljno govori. Samo u sadašnjem elitnom rangu takmičenja rade četvorica trenera iz ovog grada, a poslednja titula prvaka Srbije i Crne Gore otišla je u ruke odbojkašima C. zvezde koje su predvodili Bulatović, Brđović, Kovačević i Petković, rođeni Kraljevčani. U godini slavlja 50-to godišnjice postojanja, sadašnja generacija odbojkaša u plavom dresu ima zadatak da krene stazama slavih prethodnika.
Fudbal je godinama dominirao u ovom gradu i široj regiji, ali je dugogodišnje posrtanje uslovilo da svoje mesto prepusti košarci i odbojci. Kraljevačka Sloga je danas na najboljem putu da povrati interesovanje kraljevčana za taj sport. Posle preuzimanja upravljanja kluba od strane Zorana Milašinovića i Vlada Divca, kraljevčani sada mogu ponosno reći da imaju prvoligaša u svom gradu - Sloga je sredinom 2009.godine ušla u viši rang - Prvu ligu Srbije. Tribine Gradskog stadiona
su renovirane da ispunjavaju standarde druge po rangu lige u zemlji, a planovi novog rukovodstva tu se ne zaustavljaju. Novi cilj je postavljen - stabilizovanje Sloge u ovom rangu, jačanje igračkog kadra i pohod na Super ligu! Do tada mora se rešiti još mnogo stvari među kojima i najozbiljnija: Sloga igra utakmice i živi na stadionu koji nije njen,a za ostvarenje ambicija neophodno je rešenje tog problema. Za sada je sa aktuelnom gradskom vlašću komunikacija dobra, ali potrebno je mnogo više od toga. Razmatra se nekoliko opcija, od otkupa postojećeg, do modernizacije atletskog stadiona kraj Ibra.Uvek drugi kraljevački klub Metalac - Trgovački, uz dobru upravu, kvalitetan rad u klubu, a i malo sportske sreće, uspešno opstaje u Srpskoj ligi.
izvor:upoznajsrbiju.co.rs