Mesec reflektuje život na Zemlji
Blic
Zvuči kao šala, ali astronomi su na Mesecu uočili tragove života na Zemlji uz pomoć nove tehnike koja ispituje reflektovanje sunčevih zraka sa naše planete na naš satelit, takozvani “Zemljin sjaj”.
Naučnici su uz pomoć teleskopa u Čileu primetili Zemljin sjaj na našem satelitu i, analizirajući ovaj slabi svetlosni signal, zaključili da Zemlja ima oblake, da je delimično prekrivena okeanima i da je na njoj prisutna vegetacija.
“Mi koristimo Mesec kao džinovsko ogledalo”, rekao je vođa studije Majkl Sterzik, zamenik direktora Evropske južne opservatorija “La Sila Paranal”. “Sunce obasjava Zemlju i svetlost se reflektuje na Mesec”.
Naučnici su potom analizirali reflektovanu svetlost, tragajući za znakovima života, takozvanim “bio-potpisom”, uključujući specifičnu kombinaciju gasova u Zemljinoj atmosferi koji postoje samo “u tandemu” sa nekim oblikom organskog života.
“U našoj atmosferi postoji nekoliko gasova, poput kiseonika i ozona, koji ne mogu da postoje samostalno jer su daleko od hemijske ravnoteže. Došlo bi do hemijske reakcije i nestali bi ukoliko se ne bi punili životnim procesima. To je jedan od ‘potpisa’ koje smo videli – atmosferski potpis elemenata”, objasnio je Sterzik.
Naučnici su uzeli u obzir polarizaciju svetlosti i uz pomoć "spektropolarimetrije" ispitali Zemljin sjaj. Oni su otkrili veoma jake bio-potpise na Zemlji u reflektovanoj svetlosti. Proučavanjem boja i stepena polarizacije svetlosti reflektovane sa površine Meseca naučnici su uočili da je naša atmosfera delimično prekrivena oblacima, razliku između kopna i okeana, čak i zelenilo vegetacije.
Istraživanje se tretira kao važan korak napred ka detektovanju života na drugim planetama. Spektropolarimetrija bi se u tome mogla pokazati kao važna tehnika.
“Ovo je prvi put da je život na Zemlji detektovan uz pomoć metoda koji, u principu, takođe može biti korišćen da se pronađe život na planetama van Solarnog sistema”, izjavio je profesor Kristofer Keler sa Univerziteta Liden.