"Da" pre punoletstvaNije mali broj slučajeva u kojima je sud morao da "preseče" da li su budući supružnici sposobni da dele dobro i zlo. Godišnje po nekoliko stotina zahteva.
Pre nego što se jedno drugom zakunu na večnu ljubav pred matičarem ili Bogom, budući supružnici koji još nisu položili ispit zrelosti moraju da traže od suda da "preseče" da li su sposobni da dele dobro i zlo.
Ista procedura važi i za poslovno nesposobne osobe, usvojioca i usvojenika, kao i za tazbinske srodnike - svekra i snaju, zeta i taštu, očuha i pastorku, maćehu i pastorka, kada odluče da stanu na ludi kamen.
Svake godine, sudovi u Srbiji dobiju po nekoliko stotina ovakvih zahteva. Uglavnom ih potpisuju buduće mlade, koje navode niz razloga zbog kojih žele da se venčaju pre punoletstva. Čak i u slučaju da ih od osamnaeste godine deli svega nekoliko meseci.
Sud prvo sasluša mladence. Značajno je, kako se navodi u zakonu, i da li postoji "slobodna volja maloletnika za zaključenje braka i da li je on dostigao telesnu i duševnu zrelost koja je potrebna za obavljanje prava i dužnosti u braku".
Na red, zatim, dolaze i roditelji koje sud pita za mišljenje. Ali, čak i ako se protive, to nikog ne obavezuje. Mišljenje o tome da li su budući supružnici psihički sposobni za brak daje Centar za socijalni rad, a sud poziva i lekara.
"Postupak se pokreće predlogom koji podnosi osoba koja ne ispunjava uslove za zaključenje braka, a ako je ne ispunjavaju obe, onda obe podnose predlog", objašnjava za "Novosti" portparol Prvog osnovnog suda u Beogradu sudija Gordana Vuković.
Među ovim postupcima nema maratonskih. Najčešće se sve završava na jednom ročištu, jer se prethodno dostave sva neophodna dokumenta, i u najvećem broju slučajeva u korist budućih supružnika.
(MONDO)