Seizmolozi u šoku: Potres koji je pogodio Japan znanstvenici su smatrali nemogućim Ono što se dogodilo 11. ožujka 2011. godine nije se smatralo mogućim:
mape seizmičkog hazarda nisu predviđale potres magnitude 9,0 prema Richteru na obali japanske regije Tohoku. Ipak, dogodilo se, a snažni je potres bio okidač za kataklizmički tsunami koji je u smrt odveo 20.000 ljudi, izbrisao cijele gradove i doveo do havarije nuklearke Fukushima Daiichi.
Niz iznenađenjaOd 2004. godine niz katastrofalnih potresa iznenadio je i ponizio znanstvenu zajednicu, tvrdi Washington Post. Počelo je 26. prosinca 2004. kada je potres kod Sumatre generirao tsunami koji je odnio živote 230.000 ljudi diljem Indijskog oceana.
Nastavilo se 2008. godine iznenađujućim potresom u kineskoj provinciji Sečuan gdje je živote izgubilo 68.000 ljudi, 2010. na Haitiju poginulo je više od 200.000 stanovnika, zatim 2010. i 2011. na Novom Zelendu te,
naposljetku, u Japanu. Zanimljivo, no karte seizmičkog hazarda za ta područja nisu predviđale tako razorne potrese.
Bez koristiOd 60-ih godina 20. stoljeća, kada je razvijena teorija tektonskih ploča, znanstvenici se trude razumjeti zašto se duž njih događaju potresi. Mape seizmičke opasnosti pokazuju gdje bi se potresi najvjerojatnije mogli dogoditi tijekom određenog razdoblja te predviđaju njihovu očekivanu magnitudu. No, kritičari tvrde da te mape opisuju ono što se već dogodilo te nemaju veliku prediktivnu vrijednost.
- Gotovo je nemoguće napraviti osjetljivu mapu potresne opasnosti - ustvrdio je geofizičar
Seth Stein s Northwestern Universityja. Potresi će tako i u budućnosti temeljno biti nepredvidljivi.
(Jutarnji.hr)