Za pocetak kako se nanosi: Nanosi se na apsolutno cistu spoljnu povrsinu stakla, znaci staklo se opere vodom i nekim samponom i dobro osusi; potom, bar ga ja tako perem, uzmem jabuku odsecem nekoliko kolutova i njme predjem po staklu (moze i limun, ista fora kiselina razlaze organske necistoce) potom ga prebrisem suvim papirnim ubrusom a onda se finisira sredstvom za pranje prozora, onih na kucama, makar dva puta ili dok ne primetite da na krpi kojom brisete nema vise necistoca.
Drugi korak je nanosenje ClearVue sredstva koje se mora nanositi na suvo staklo i tako da vam ne kaplje sok sa drveca ili necistoce dok radite. Ja sam ga nanosio vatom, ne nekim velikim parcetom, i to kruznim pokretima (oko fi 150) koji se preplicu, trljajte jedno mesto slobodno sve dok kapljice koje ostaju za vatom ne predju u jako sitne ili u film. Vazna stvar je da se sredstvo nanosi u dva sloja (tj. ja ga na soferku nanonosim u dva sloja dok na zadnje stavljam samo jedan, u stvari samo "repariram" postojeci sloj koji se potrosi). Drugi sloj se nanosi kad se predhodni sloj uslovno receno osusu, a preposnacete da je suv posto ce se pomalo zabeliti, ne kao paste za polituru ali ce izgledati ko da ste jeli burek na soferki. Tada nanosite drugi sloj po istom principu kao i prvi i opet sacekate da se "osusi". Kada postane belicasto onda uzmete prskalicu, ako nemate posebu uzmite onu sto se dobija sa gorepomenutim sredstvom za pranje stakala u domacinstvu samo dobro je isperete da nema ostataka sredstva, i naprskajte malo vode na staklo otprilike 2-3 stiskanja rucke za pola soferke. Potom uzmete papirni ubrus u rolni odcepite dva tri lista i trljate po tom delu sa vodom sve dok ne primetite da za ubrusom ne ostaju nikakve "muzge", kad tako odradite celu povrsinu posao je gotov ostaje samo da cekate kisu.
E sada idu utisci...
CleraVue (CV) koristim od marta ali nisam imao priliku da ga isprobam po nekoj ozbiljnijoj kisi (cale je vozio i njegova rekacija je bila "Sta si ono radio, ne moram da koristim brisace?!") sve do pre nedelju dana kada sam se uverio sopstvenim ocima, a CV sam naneo u utorak te nedelje. Efekat je bio iznenadjujuci, pri prvim kapima kise sam odma primetio nesto cudno, kapi kise su se razbijale u dosta sitnih kapljica i klizale na gore apsolutno ne ometajuci vidljivost. Kako je kisa prelazila u pljusak vidljivost je ostajala ista, tj odlicna, a ja bez neke potreba da palim brisace a voda se "slivala" na gore i u stranu tj. kako ju je aerodinamika terala! Slivanje se nije odvijalo u potocima koji bi prelamali svetlost nego u sitnim kapima koji apsolutno nisu ometali vidljivost ni pri najjacem pljusku. I sve se to odvijalo pri brzinama od 50-120 km/h i bilo je pomalo komicno gledati kako drugim vozilima brisaci rade supersonicnom brzinom sto mi je i skrenulo paznju d abas pljusti posto ja nisam imao taj osecaj.
Za tih sat i po kise brisace sam upali samo dva puta i to ne da su ostajali ubaljeni nego samo da odrade jednu cirkulaciju. Jednom je bilo aj da vidim sta ce biti kad ih upalim a drugi put jer su se neki mamlazi pozabijali jednu drugima u dupe a mi cekali u koloni jer je murija pustala saobracaj naizmenicno.
Elem cujem pitate: "Sto si mazao kad nisi do sad vozio na kisi sa tim?" e pa primetio sam da u mnogome olaksava skidanje rascopanih insekata i smole koja kaplje sa lipe i cetinara, znaci bukvalno je potrebno samo prebrisati u tri poteza vlaznom jelenskom kozom ili malo poprskati stakla sistemom za pranje i brisaci sami skinu naslage. Tu nastaje jedini, uslovno receno problem. Ako vam se soferka pere preko brizgaljki koje pucaju samo jedan ili dva mlaza koristicete ogromnu kolicinu sredstva za pranje posto ce sredstvo koje padne na staklo samo scureti sa njega velikom brzinom. Ja imam srecu da mi mlaznice na oba auta prave kisu kapi koja prekrije gotovo celu soferku. Takodje ne ocekujte cuda pri brzinama ispod 50, ipak se odvodjenje vode oslanja vise na aerodinamicki efekat nego na gravitaciju, ipak stanje je i dalje bolje nego kod stakla koje nije tretirano ovim sredstvom, narocito primetno kada pada jaca kisa i stojite, onda se kapi samo lepe jedne za druge i klizaju sa stakla.
E da, CV traje otprilike mesec ipo do dva nakon cega bi se ponovo trebalo naneti, primetice te da posustaje tako sto ce se pojaviti delovi stakla sa kojih voda ne bezi tak odobro kao sa ostalih.
nacionalnaklasa.com
Poslednji izmenio Shadow dana Uto 3 Jul - 15:14, izmenjeno ukupno 1 puta
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Firewall za automobil Pon 20 Jun - 12:43
Firewall za automobil
Čitaoci našeg časopisa su itekako svesni opasnosti od hakerskih napada na računare i pametne telefone, ali malo kome pada na pamet da je i automobil moguća meta. Kad shvatite da savremena vozila imaju nekoliko desetina međusobno povezanih računara u sebi, jasno je da situacija nije naivna...
Svi volimo komfor, a automobili nam čine život komfornijim. Sofisticirani sistemi koji manje ili više upravljaju automobilom, kao što su ABS, kontrola trakcije, daljinsko otključavanje / zaključavanje ili GPS navigacija, postaju sve složeniji i sve više liče na klasične računarske mreže. A kada nešto podseća na računarske mreže, pomislili su na nekoliko zapadnih univerziteta, treba ispitati koliko je to nešto otporno na maliciozne namere. Naročito otkada su se u igru uključili bežični protokoli. Stvar je ozbiljna
Rezultati su, jednostavno rečeno, užasavajući – moglo bi se slobodno reći da proizvođači automobila nisu ni čuli za bezbednost ili za zlonamerne hakere, a izgleda da mislite i da se vrata još uvek obijaju štanglom i kalauzom. A stvari su zapravo itekako napredovale. Razmotrimo samo nekoliko primera.
Jedna od novijih ideja je primena beskontaktne kartice umesto ključa, pri čemu automobil detektuje njenu blizinu i uspostavlja komunikaciju, sam se otključava i omogućava pokretanje motora. Posle testiranja 10 modela automobila koji su stigli od 8 proizvođača, stručnjaci u Cirihu su utvrdili da ni na jednom od njih ne postoji odgovarajuća zaštita, što je pružilo mogućnost za relativno jednostavan hak – korišćenjem dve antene (jedna mora biti u neposrednoj blizini automobila a druga na najviše 8 metara od ključa) i odgovarajuće elektronike, lako je uspostaviti „most“ koji prevari vozilo da se ključ nalazi u neposrednoj blizini.
Lako je napraviti scenario gde jedan lopov ostane pored ciljanog automobila na parkingu, dok saučesnik jednostavno šeta iza njegovog (uskoro bivšeg) vlasnika. Delovi za sistem povezan kablom koštaju oko 50 američkih dolara, a za bežični 100 do 1.000 dolara – nije previše za kradljivce. Inicijalni problem je bilo kašnjenje prenosa signala, zbog kojeg je auto shvatao da nešto nije u redu, ali je ubrzanjem rada i on prevaziđen. Direktan pristup
Na američkim univerzitetima su, posle ranijih istraživanja koja su pokazala da se kontrola funkcija automobila (npr. rada kočnica) može u potpunosti preuzeti putem standardnog interfejsa koji imaju sva novija vozila, prešli na ispitivanje ranjivosti bežičnim putem. Ispostavilo se da su uspeli da kontrolišu praktično sve funkcije, od zaključavanja vrata do rada kočnica, neovlašćeno (i neopaženo) pristupivši računarskom sistemu vozila putem u Americi rasprostranjenih GM OnStar i Ford Sync sistema namenjenih praćenju parametera vozila i automatskog poziva u pomoć u slučaju nesreće odnosno ozbiljnijeg kvara, ili putem Bluetooth interfejsa namenjenog povezivanju sa mobilnim telefonima.
U nekim slučajevima uspeli su da uđu u sistem i putem medija plejera... kao što jedan od studenata reče, kad si unutra, onda si unutra – dakle bitno je da se prodre u sistem u bilo kojoj tački, i onda nema granica. Pored provale u auto i njegove krađe, ovako je moguće izvršiti i mnogo manje očigledne stvari, kao što su praćenje pri kome bi automobil sam povremeno prijavljivao svoju GPS poziciju, ali i sabotažu kroz deaktivaciju kočnica ili naglo dodavanje gasa u toku vožnje.
Na kraju, pomenimo i (takođe američki) rad koji IT sistem auta hakuje putem bežičnog interfejsa za očitavanje pritiska u gumama. Istraživači su dešifrovali komunikacioni protokol bez dokumentacije. Ne samo što se ispostavilo da je moguće dati sistemu pogrešne informacije, već je teorijski moguće i pratiti vozilo korišćenjem ID‑ja senzora. Oprema za to košta oko 1.500 američkih dolara, sa sve javno dostupnim softverom. Koliko smo ugroženi?
Iako možda postoje lakši načini da se ukrade automobil, veliki problem predstavlja činjenica da ovakvi napadi praktično ne ostavljaju nikakve tragove da je nešto na vozilu urađeno. Kako da onda vlasnik ubedi osiguranje da on nije ništa skrivio? Svi ovi timovi se nadaju da će uspostaviti poslovne odnose sa proizvođačima automobila, što im mi iskreno želimo – pre nego što ovako ozbiljne sigurnosne rupe počnu zaista da se eksploatišu.
PC Press
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Pregrevanje može da uništi motor Pon 18 Jul - 0:40
Pregrevanje može da uništi motor
Tropske vrućine znaju da budu nepodnošljive za gotovo sve učesnike u saobraćaju. Na visokim temperaturama građanima se ne izlazi na ulicu, vozačima iz klimatizovanih automobila… dok kod vozila može da zakaže sistem za hlađenje motora.
Zbog toga se vozačima preporučuje da pre odlaska kolima na odmor provere i ako treba dopune posudu za rashladnu tečnost kako ne bi motor prilikom nesnosnih toplota „prokuvao“.
Naravno, temperatura vozila može dostići kritičnih 100 stepeni Celzijusa i na gradskim, kraćim relacijama i to iz istog razloga – kada sistem za hlađenje ne može da održava radnu temperaturu rashladne tečnosti i celog motora.
- Radna temperatura agregata je veoma visoka, a kod mnogih proizvođača je ona iznad 90 stepeni Celzijusa. Najčešći razlozi zbog kojih motor prokuva su otkazivanje ventilatora ili regulatora radne temperature motora. Naime, ukoliko kontakti ili merači temperature na ventilatoru nisu ispravni, on se neće uključiti – kažu AMSS-u i objašnjavaju da je zadatak ventilatora da smanji temperaturu rashladne tečnosti.
Zbog visokih temperatura može da dođe i do otkazivanja regulatora radne temperature motora. To je u stvari ventil koji treba da omogući izmenu rashladne tečnosti u hladnjaku i bloku motora, kada se ona u bloku motora zagreje do gornje dozvoljene granice.
- Ako tada ovaj ventil ne propusti tečnost, temperatura u bloku motora će nastaviti da raste do tačke ključanja. Postoje i drugi slučajevi kada motor prokuva, ali tada je uzrok veća neispravnost. To se dešava, na primer, zbog neispravnosti zaptivka glave motora – ističu u AMSS-u.
Kako bi se predupredila veća šteta, vozač mora da reaguje čim ugleda da skala koja pokazuje radnu temperaturu motora prelazi na crveno polje instrument-table.
- U takvim situacijama dovoljno je da vozač zaustavi vozilo, ne mora čak ni da ugasi motor, već samo da uključi grejanje i to na maksimalno kako bi se aktivirao ventilator koji hladi rashladnu tečnost. Pritom, vozač nikako ne treba da otvara čep od posude za tečnost jer usled velike temperature i pritiska može doći do eksplozije i opekotina – upozorava Jovan Rogulić, vlasnik auto-servisa „Plus“.
Posledice usled kuvanja motora mogu, u zavisnosti od vrste vozila, da koštaju između 50 i čak nekoliko hiljada evra.
- U najgorem slučaju može doći do krivljenja glave motora ili oštećenja dihtunga glave. Kod pojedinih vozila mogu izgoreti plastični delovi sistema usisa – objašnjava Rogulić.
Antifriz pre obične vode
U auto-servisu „Puls“ ističu da posuda za rashladnu tečnost u uslovima tropskih vrućina i visoke radne temperature motora može vrlo lako ostati prazna. Zbog toga se mora puniti antifrizom ili, u krajnjem slučaju, običnom vodom. – Antifriz je utoliko bolji pošto ključa na 112 stepeni Celzijusa za razliku od vode koja isparava na 100 stepeni – kaže Rogulić.
Izvor: Blic
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Zaštitite automobil od visokih temperatura Pon 18 Jul - 0:42
Zaštitite automobil od visokih temperatura
Toplotni talas zahvatio je našu zemlju još pre nekoliko dana, a po svemu sudeći trajaće još neko vreme. Obzirom da i sami moramo da se štitimo od izlaganja suncu i štetnog dejstva visokih temperatura, logično je da moramo zaštititi i našeg ljubimca na četiri točka.
Mnogi vozači svoj automobil pripremaju za hladne uslove, ali je malo onih koji isto čine i za vrele letnje dane. Šta se može učiniti da bi i vaš automobil što lakše podneo vrućine?
Pored obaveznog kompleta za prvu pomoć, tu je i pet saveta koji vam mogu znatno olakšati vožnju u letnjem periodu:
1. automobil treba da ima napunjen akumulator, da bude očišćen od korozije i pregledan od strane obučenog tehničkog osoblja.
2. potrebno je da sistem za rashlađivanje vozila bude ispravan i funkcionalan.
3. koliko god ste u prilici izbegavajte vožnju po vrelom asfaltu jer to može štetiti gumama.
4. redovno proveravajte sve tečnosti u automobilu: motorno ulje, ulje za servo, kočiono ulje, ulje za menjač itd. Uz to, izbegavajte da vam zalihe ulja budu pri kraju.
5. učinite vožnju udobnom tako što ćete koristiti klima uređaj, ali vodite računa da bude podešen tako da ne pravi drastičnu temperaturnu razliku u odnosu na spoljašnje uslove.
totalcar.rs
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Održavanje automobila Pon 18 Jul - 0:47
Čisti filteri znače i štedljivu vožnju
Kako su filteri za ulje, gorivo i vazduh potrošni materijali, treba ih češće menjati kako ne bi oštetili vitalne delove motora četvorotočkaša. Zbog zaprljanih filtera vozilo često ne može da startuje, ili se samo zaustavi usred vožnje.
Prema rečima stručnjaka, filter za vazduh i te kako može da utiče na veću potrošnju goriva. Dok filter za ulje, ukoliko je zaprljan i ne menja se na vreme, utiče na brže starenje motora.
- Filter za vazduh može da veoma ozbiljno utiče na potrošnju goriva, zato ga treba menjati po tablici proizvođača vozila. Kad je proizvođač vozila propisao da ga treba menjati, tada i treba – kažu u AMSS.
Međutim, majstori iz auto-servisa ističu da za svaki slučaj filtere za vazduh, gorivo i ulje treba menjati na svakih 10.000 pređenih kilometara. Nakon ove pređene kilometraže posebno treba menjati bar filter za vazduh, jer su naši putevi puni prljavštine i prašine, pa se oni veoma brzo zaprljaju. Na vek trajanja motora zaista utiče filter za ulje.
- Ovaj filter pogotovo treba promeniti kada se prelazi sa sintetičkog na mineralno ulje i obrnuto. Vozači ne bi trebalo da to rade na svoju ruku i zamenu ovog, a i ostalih filtera treba prepustiti za to stručnim osobama – kažu automehaničari.
Posebno menjanje filtera za ulje treba prepustiti za to stručnim licima, jer će ga oni odložiti tako da se ne ugrozi ekološka sredina. Naime, vozači koji to sami rade, često ih ne bacaju na mestima predviđenim za reciklažu, pa ovi filteri završavaju po dvorištima i rekama. Zna se da jedan litar ulja zagadi oko milion litara vode u rekama.
Kako filteri za gorivo služe da uklone nečistoću iz goriva i olakšaju pravilan i nesmetan rad motora i doprinose uštedi potrošnje goriva, neophodno je menjati ih na vreme. Motor automobila, takođe, zbog neredovnog menjanja ovog filtera, može da zakaže.
- Treba kupovati i ugrađivati originalne filtere za gorivo, a prilikom njihove zamene u servisu treba proveriti i stanje cevi kroz koje teče gorivo – kažu stručnjaci.
Na vreme, dakle, pre velikih vrućina, kada će se u vozilima svakodnevno koristiti i klima-uređaji, treba i njih proveriti i očistiti od bakterija koje su se od prošle sezone nakupile u ovim uređajima. Nije na odmet očistiti i filter na sistemu za grejanje i hlađenje kabine vozila, za koje mnogi pogrešno misle da je isto što i filter klime.
Cene automobilskih filtera
- filteri za ulje od 300 do 1.000 dinara – filteri za vazduh od 400 do 1.500 dinara – filteri za gorivo od 400 do 1.500 dinara – filteri za klimu od 600 do 1.700 dinara
Izvor:Blic
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Održavanje Sre 22 Feb - 17:35
Kako da očistimo obuću i automobile od soli
Putari proteklih nedelja koristili "na tone" soli u borbi protiv snega i leda. Čizme, cipele i delovi automobila najbolje su osetili kakve so ima "zube".
Ekipe "Gradske čistoće" u poslednjih mesec dana su na ulice prestonice posule 740.260 kilograma soli, od čega samo na autobuska stajališta više od 250.000 kila. Iz "Zelenila" je od kada je sneg počeo da pada utrošeno 330 tona soli i 8.600 litara emulzije, a ne postoji podatak koliko kilograma su utrošili sami građani.
Iako je u protekle dve nedelje so bila dragocena za otpanje leda, otkako su temperature porasle vide se i njene loše strane. Čizme, cipele i delovi automobila najbolje su osetili kakve so ima "zube".
Uvreženo mišljenje je da glavni krivac za rupe u kolovozu - so, putari tvrde da je natrijum-hlorid poguban za obuću i nezaštićen čelik, odnosno limariju na automobilu, ali da asfaltu - ne može ništa.
"Voda i mraz stvaraju rupe. Voda ispuni svaku poru u asfaltu i kada na minusu smrzne, postaje joj 'tesno' i proširuje se u pukotini koja postaje sve veća", kažu za "Novosti" u Zimskoj službi "Beograd puta".
Inženjeri iz AMSS kažu da je industrijska so, koja se zadržava na saobraćajnicama, najveći neprijatelj automobila.
"Prvo propadaju nezaštićeni delovi, a onda i sva ona mesta na karoseriji na kojima se zadržavaju voda i blato Najosetljivija mesta su rubovi krila, spojevi na haubi i na krilu, donji deo vrata, spojevi na zadnjoj haubi i pragovi", kažu iz AMSS.
Mnogi Beograđani koji su izdvojili dosta novca za kvalitetnu zimsku obuću, sada imaju "glavobolju" zbog belih naslaga soli koje nagrizaju džizme i cipele.
"Najveća greška građana je što so sa obuće ne uklone na vreme, odnosno čim uđu u kuću. Za obuću je pogubno i ako se stavi pored grejalice ili radijatora ili ako se održava pogrešnim sredstvima", objašnjava Lazar Ilić iz "Jugoinspekta". -
On kaže da je jedna od najvećih zabluda da se obuća od veštačkih meterijala čisti kremama za lice ili telo. Ako je lice obuće od prirodne kože, treba je premazati sprejevima i kremama namenjenih za određenu vrstu kože. Pri odabiru obuće za sneg treba obratiti pažnju da je vodonepropusna ili vodootporna. Na prevedenoj deklaraciji koja se nalazi na kutiji, obavezno u stavci "namena" treba da piše "obuća za kišu".
Za efikasnu zaštitu od korozije automobila koriste se lakovi, a neophodno je i prskanje donjeg dela karoserije i prostora oko motora proizvodima na bazi voska. Takođe, takvi proizvodi treba da se mažu i na plastične delove ispod vrata, unutrašnji deo blatobrana i rubove. Vozači na kraju svakog zimskog perioda treba da pažljivo očiste prostor motora.
(MONDO)
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Mirisan automobil Sub 17 Nov - 21:55
Mirisan automobil
Svežinu i miris možete da mu vratite na sasvim prirodan način, odnosno bez veštačkih osveživača vazduha
KOLIKO puta ste ušli u automobil i osetili neprijatan miris koji se uvukao u sedišta i postao sastavni deo bilo vašeg, ili tuđeg mezimca na četiri točka?
Nažalost, gotovo svaki automobil pre ili kasnije doživi takvu sudbinu, ma koliko da se trudite da ga održavate prijatnim za vožnju kačeći po njemu mirisne jelkice.
Svežinu i miris možete da mu vratite na sasvim prirodan način, odnosno bez veštačkih osveživača vazduha. Jednostavno, uzmite struk svežeg bosiljka, stavite ga na parče papira, pa na zadnje sedište automobila. Ova biljka ne samo da će “upiti” neprijatne mirise, već će i osvežiti vazduh u kolima.
novosti
Markoni
Master
Poruka : 9204
Lokacija : Evropa
Učlanjen : 16.10.2011
Raspoloženje : Uvek Dobro
Naslov: Re: Održavanje automobila Pet 24 Feb - 21:12
Zamislite udje muskarac u apoteku i trazi vazelin . Ja te gume zimi premazem glicerinom iz apoteke.Posto je mnogo gust ne koristim vatu da se ne bih umazao vec imam jednu obicnu malu cetku sa kojom premazem sve gume i nema sanse da se na bilo kakvom mrazu zalepe i pokidaju.
A mindjuse i ostale zenske rekvizite sam nalazio i bez usisivaca,kada sam bi dosta mladji...
neno
MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
Naslov: Kako da unutrašnjost vašeg automobila UVEK bude čista Čet 25 Maj - 9:19
Mnogi vlasnici automobila imaju naviku da održavaju svoje vozilo urednim samo spolja jer je to ono što drugi vide. Međutim, čistoća unutrašnjosti je možda i važnija od spoljašnje. Posebno su tekstilni enterijeri skloni prašini, mrljama i nečistoćama, pa ih je potrebno redovno čistiti. Ako se prljavština ostavi da dugo stoji, može trajno promeniti boju tkanine.
U nastavku teksta vam donosimo par saveta kako održati enterijer savršeno čistim, lako i bez prevelike muke.
Prvi korak je usisavanje automobila Usisavanje unutrašnjosti trebalo bi da postane redovna rutina. Važno je koristiti usisivač visoke snage s velikim otvorom na četki kako bi mogao usisavati i veće komade. Većina usisivača dolazi s različitim nastavcima, koji će pomoći da usisate sva područja automobila. Nemojte se plašiti da ih koristite.
Sledeći korak je nanošenje sredstava za čišćenje Vrlo je važno koristiti proizvode koji su isključivo namenjeni čišćenju autotekstila, jer sva druga sredstva potencijalno mogu napraviti više štete nego koristi i uništiti tkaninu. Obično sredstva za čišćenje sedišta dolaze u spreju. Ne bi bilo loše čistiti jedno po jedno sedište, jer čišćenje istovremeno prevelike površine može rezultirati time da ostavite predugo sredstvo na nekon području i prouzrokujete neželjeno delovanje poput ostavljanja izbeljenih fleka na tkanini. Dok prskate sprej držite bocu dovoljno udaljenu od sedišta kako biste naneli tek lagani sloj.
Istrljajte nečistoće Sledeći korak je da krpom za čišćenje ili sunđerom, u zavisnosti od preporuke proizvođača sredstva za čišćenje, dobro istrljate sedišta kako bi se uklonile mrlje i nečistoće. Nakon toga pređite čistom krpom još jednom, kako bi se sedišta brže očistila. Ponovo koristite usisivač i još jednom dobro usisajte tretiranu površinu.
Poslednji korak je zaštita Postoje zaštitna sredstva koja mogu pomoći da se sedišta prljaju sporije. Takođe, navlake su jeftin način zaštite. Imajte na umu karakteristike vašeg automobila. Univerzalne navlake za sedišta možda su jeftinije, ali neće savršeno pristajati.