BETA-AP
Šveđanin Valenberg nije slučajno spašavao Jevreje
Šveđanin Raul Valenberg (Raoul Wallenberg), koji je kao diplomata u Budimpešti spasio nekoliko hiljada mađarskih Jevreja za vreme Drugog svetskog rata, nije izabran za tu misiju slučajno kao što se ranije verovalo, saopštili su danas američki naučnici.
Istraživači iz SAD Suzan Berger (Susanne Berger) i Vadim Birstajn (Vadim Birstein) objasnili su da su došlo do novog materijala koji nagoveštava da je Valenberg održavao čvrste veze sa švedskim zvaničnicima i mađarskim pokretom otpora pre nego što je 1944. poslat u misiju u Budimpešti.
Valenberg je spasio više hiljada Jevreja u Budimpešti tako što im je izdavao lažne švedske pasoše ili obezbeđivao sklonište. Nestao je pošto ga je 1945. uhapsila Crvena armija, iz razloga koji Rusija nikada nije objasnila.
Opšte je poznato da mu je diplomatski položaj u Budimpešti bio kamuflaža za misiju tajnog izaslanika Američkog odbora za ratne izbeglice, koji je u pokušaju da suzbije istrebljenje Jevreja u Evropi osnovao tadašnji predsednik SAD Frenklin D. Ruzvelt.
Berger i Birstajn, međutim, tvrde da zapisi iz dnevnika i podaci iz drugih dokumenata koja su prošle godine dobili od ćerke mađarskog diplomate i jednog od glavnih vođa mađarskog pokreta otpora Antala Ulejna-Revickog dovode u pitanje široko prihvaćeno verovanje da je izbor Valenberga za misiju 1944. bio najvećim delom slučajan.
Ulejn-Revickijevi spiskovi gostiju sa zvaničnih večera i drugih događaja u Stokholmu i Budimpešti između 1943. i 1944. pokazuju da je Valenberg održavao kontakte sa uticajnim ličnostima koje su mogle da mu omoguće angažman, rekli su istraživači.
Jedan od njih bio je ministar inostranih poslova Švedske Kristijan Gunter (Ćristian Gunther), kao i Erik Bojeman (Erik Boheman), načelinik Biroa za spoljnu trgovinu u tom ministarstvu. Valenberg se takođe sastajao sa vodećim mađarskim političarima i preduzetnicima koje je Berger opisala kao vodeće antinaciste.
Istraživači veruju da je sve to moglo privući pažnju Sovjetskog Saveza, budući da su mnogi poznanici Ulejn-Revickog pronađeni među Valenbergovim kontaktima.
"Vrlo je verovatno da su agenti sovjetske obaveštajne službe u Stokholmu i Mađarskoj izveštavali Moskvu o njegovim aktivnostima u periodu između 1943. i 1945", rekli su oni.
Rusi tvrde da je Valenberg pogubljen 17. jula 1947. ali nikada nisu mogli da pokažu verodostojnu potvrdu o smrti niti su predali njegove posmrtne ostatke.