Kajgana nas košta kao Svetog PetraBeograd -- Neprijatno iznenađenje na pijacama i u prodavnicama uoči Uskrsa. Cena jaja veća je skoro dva puta. Kajgana nas ovih dana košta kao Svetog Petra.
I dok prodavci poskupljenje pravdaju krizom na tržištu ne samo u regionu, već i celoj Evropskoj uniji, u Ministarstvu kažu da cenu formira isključivo tržište i da država u to ne može da se meša.
Sa nešto više od 10 dinara, cena za jedno jaje je skočila na oko 18 dinara, a negde i više. Farbanje jaja za Uskrs za mnoge će ove godine biti luksuz.
Građani se čude kako je moguće da kada se povećava promet cene skaču umesto da bude malo obrnuto, a prodavci poskupljenje pravdaju manjkom jaja na tržištu, a kažu da ni prodaja ne ide dobro.
"Ove godine totalno slabo. Prošle godine možda malo bolje išlo, ali ove godine ništa. A je li možda uzrok cena? Niko ne zna šta je uzrok, da li je cena uzrok, da li je izvoz jaja", kaže jedan od prodavaca.
Drugi dodaje da je “ova zima dosta uništila, i u celom regionu je kriza za jajima, ima izvoza nešto za Hrvatsku i Bugarsku i stvorio se manjak jaja na tržištu i onda su cene počele naglo da skaču".
Situacija nije ništa bolja ni u supermarketima. Cena naravno zavisi od veličine i kvaliteta, a na pojedinim mestima pakovanje od 10 jaja košta koliko i kilogram pilećeg mesa.
U Ministarstvu poljoprivrede kažu da, s obzirom na to da jaja nisu osnovna životna namirnica, cenu formira tržište, odnosno ponuda i tražnja. Jaja su pred Uskrs poskupela i širom Evrope. Razlog za to, međutim, leži u novim propisima Evropske unije po kojima uzgajivači moraju da gaje kokoške u prostranijim kavezima, kao i zbog viših cena hrane za živinu.
b92