Bez kutije nema garancijeSve više prodavaca zahteva od potrošača da čuvaju ambalažu, pa čak i uputstva za upotrebu i ostalu dokumentaciju, dok god traje garantni rok
[You must be registered and logged in to see this image.]Da li su kupci tehničke robe u obavezi da čuvaju ambalažu da bi ostvarili pravo na garanciju. Ako se pitaju trgovci – da. Propisi, međutim, to nisu predvideli. U Zakonu o zaštiti potrošača, delu o ostvarivanju garancije, nema ni slova o obavezi čuvanju kutija.
Pojedini trgovci tehnikom o ovoj potpuno nejasnoj obavezi podsećaju kupce na zvaničnim Internet sajtovima, piše "Potrošač".
Osim osnovnih podataka da garantni rok počinje danom prodaje uređaja, koji se unosi u garantni list i overava pečatom i potpisom ovlašćenog prodavca, kao i da kupac gubi pravo na garanciju ako se kvar izazove nepridržavanjem datih uputstava za upotrebu ili ga servisira neovlašćeni servis, prodavci često napominju i da garancija ne važi bez ambalaže, pa čak i celokupne pripadajuće opreme i dokumentacije.
Potrebno je sačuvati sve što se dobije prilikom kupovine, napominjući čak i da ambalaža mora biti neoštećena.
U Ministarstvu trgovine potvrđuju da takva obaveza nije predviđena zakonom.
"Potrošač za ostvarivanje svojih prava može da podnese reklamaciju trgovcu od koga je robu kupio. Odredbama ovog zakona nije decidirano propisan način podnošenja i postupak rešavanja reklamacije, kao ni eventualni dodatni uslovi u slučaju utvrđene nesaobraznosti proizvoda, odnosno predaja ambalaže ili ne", kažu u Ministarstvu.
Prema njihovim rečima, trgovci imaju obavezu da pre kupovine obaveste kupca na jasan i razumljiv način, između ostalog, i o načinu na koji se postupa po prigovorima potrošača.
"To bi u ovoj situaciji značilo da je trgovac dužan da jasno i nedvosmisleno obavesti potrošača, obavezno pre kupovine proizvoda, da li i za koje situacije treba da čuva ambalažu robe koju je kupio. Kontrola trgovaca u vezi sa primenom člana 16. Zakona o zaštiti potrošača pokazuje da, pored usmenog, trgovci i isticanjem obaveštenja u maloprodajnim objektima, upoznaju potrošače o slučajevima u kojima je potrebno sačuvati ambalažu", napominju u ministarstvu.
Trgovac podnošenje i rešavanje reklamacije ne uslovljava donošenjem ambalaže proizvoda.
"U slučajevima kada je prihvatio prigovor i nesaobraznost otklonio popravkom proizvoda, trgovac ne zahteva vraćanje ambalaže. U slučajevima kada je prihvatio prigovor, ali nesaobraznost nije moguće otkloniti popravkom proizvoda, već se vrši zamena za novi proizvod ili povraćaj novca, trgovac može zahtevati (usloviti) vraćanje ambalaže i to samo u slučaju da je pre kupovine, obavestio potrošača o tom uslovu", kažu u Ministarstvu.
Trgovcima je preporučeno da ovo obaveštenje, osim što treba da ga istaknu u maloprodajnom objektu, obavezno u pisanoj formi, daju potrošaču u momentu kupovine i preuzimanja robe.
Zaključak stručnjaka iz Ministarstva je da ukoliko je potrošač, pre kupovine, bio upoznat da je potrebno čuvati ambalažu zbog ostvarivanja prava po prigovoru, ne može zahtevati rešavanje svog prigovora.
"U suprotnom, potrošač se obraća organizacijama za zaštitu potrošača i nadležnim sudovima", zaključuju.
Dve godine garantnog roka, bez odlaska kod servisera
Po Zakonu o zaštiti potrošača koji se primenjuje godinu i po dana, obavezna garancija za svu tehničku robu mora da iznosi najmanje dve godine, dok za polovnu robu, pa i polovne automobile, ukoliko se kupuje od pravnog lica, garancija važi godinu dana.
Novina je i što kada se desi da, na primer, tehnički uređaj prestane da radi kupac neće morati sam da traži servis i da nosi aparat na popravku. Potrošač više nema nikakve veze sa serviserom. Kada se uređaj pokvari u garantnom roku, prigovara se kod trgovca, tamo gde je roba i kupljena.
(MONDO)