Put oko sveta za šest satiIako zvuči kao naslov naučnofantastičnog filma, put oko sveta za svega šest časova je izvodljiv, tvrde izumitelji ETT-a (transporta u vakuumskim cevima), koji će jednog dana postati sredstvo javnog prevoza.
Da li možete da zamislite da živite u Londonu i da svakog jutra krećete na posao u svoju kancelariju u - Njujork?
Verovatno vam prvo na pamet padaju avion i sati leta, ali izumitelji vakuumskih cevi za transport tvrde da biste njihovim ETT-om iz Londona u Njujork stigli brže nego avionom, i to za 45 minuta, ili čak malo manje.
Tvorac ove revolucionarne ideje je Deril Oster, koji je još 1997. godine patentirao tu tehnologiju i počeo da radi na njoj sa kineskim inženjerima. On je i skovao termin ETT, što je skraćeno od “Evakuejted tjub transport”, i od tada je napravio niz projekata koji će mu pomoći detaljno da razradi sistem.
Najveći broj testova i projekata u vezi s infrastrukturom Deril je napravio u Koreji, ali pretvaranje njegovog sna u javu još uvek je decenijama ispred nas. Deril još nije dao pojedinosti projekta, ali njegove kolege tvrde da će putovanje kapsulom vrtoglavim brzinama jednog dana sigurno biti izvodljivo.
Najbrži kopneni prevoz
Najbrži voz na zemlji je brzi voz koji prolazi kroz nedovršena predgrađa i propale ruralne krajeve brzinom od 320 kilometara na čas između Pekinga i Šangaja.
Kao najveće prednosti ove vrste javnog transporta ambiciozni mašinski inženjer navodi to što je bezbedniji, jeftiniji i mirniji od svih ostalih mogućnosti transporta, uključujući avione i vozove. On je zamislio da jedna kapsula, tačnije kabina veličine prosečnog automobila može da primi šestoro putnika, odnosno putnike ukupne težine do 183 kilograma. Svaka cev će moći da ostvari brzinu od čak 6.500 kilometara na čas, što znači da ukoliko bi postojala infrastruktura oko naše planete, put oko sveta trajao bi svega šest sati. Put od Londona do Njujorka prešli bismo za neverovatnih 45 minuta, a od Njujorka do Kine stigli biste za samo dva sata.
Ne samo da će ETT biti brz i bezbedan već njegovi tvorci govore kako će infrastruktura kojom će se kapsule kretati biti jeftina za pravljenje i koštaće čak četiri puta manje nego što koštaju autoputevi za iste daljine.
Možda će vam pasti na pamet da bi vam se u vožnji brzinom 6.500 kilometara na čas želudac zalepio za kičmu a kosa opala od straha, Deril Oster tvrdi da je to još jedna prednost ETT-a: ne postoji sila gravitacije. Ipak, nije objasnio po kom principu fizike bi ovakvo putovanje bilo moguće.
blic