Haoss forum: Pravo mesto za ljubitelje dobre zabave i druženja, kao i diskusija o raznim životnim temama.
 
PrijemTražiLatest imagesRegistruj sePristupiHimna Haoss ForumaFacebook


Delite | 
 

 Makrobioticka ishrana

Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Ići dole 
AutorPoruka
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Sub 10 Mar - 9:58

Azijsko povrće sa baby-suncokretima
Makrobioticka ishrana Povrce
Potrebno za 1 osobu:
2 šargarepe, parče praziluka, šaka baby-suncokreta (klice, tj. mladi izdanci)
1 kašičica kokosovog ulja
1 kašika shoyu sosa (soja sos, organic, u DM parfimerijama, proizvedeno u EU, nije radiokativan:)
kašičica karija
kašika soka od đumbira (sitno se izrenda sirov đumbir i prstima iscedi sok iz njega)
porcija skuvanog integralnog pirinča

Priprema:
Isecite šargarepu na komade debele 5 cm, pa svaki okrenite popreko i isecite ga na tanke listiće. Praziluk isecite ukoso, na kolutove. Mlade izdanke suncokreta uberite i operite. Zagrejte kokosovo ulje, bacite na njega povrće i pržite uz mešanje oko minut. Dolijte nekoliko kašika vode, dodajte kari, zatim dodajte i shoyu, pa pržite još minut, uz mešanje. Ubacite izdanke suncokreta i sok od đumbira i promešajte. Servirajte preko pirinča.
zdravi recepti
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Sub 10 Mar - 10:06

Šargarepa s koprivom
Kopriva pročišćava organizam, ima posebno lep ukus i može da se spremi na stotine načina. Koprivu ne morate ni da kuvate. Dovoljno je da je izgnječite tako da listovi splasnu i izgube "bockavost". Tako je najzdravija, prelivena s malo ulja i soka od limuna. Ako kuvate koprivu, neka to ne bude duže od 30 sekundi, kako biste sačuvali veći deo korisnih sastojaka.


Za 1 osobu:
Isecite ukoso 3 šargarepe, tako da dobijete duguljaste kolutove, debele oko 1 cm. Zagrejte u šerpi koja ima dobar poklopac 1 do 2 kašičice susamovog ili maslinovog ulja. Dodajte šargarepu, posolite morskom nerafinisanom solju (ne previše, tek da so izvuče prirodnu slatkoću šargarepe). Pržite 1 minut, pa smanjite vatru na najmanje moguće (stavite difuzor plamena, ako ga imate). Dodajte 2-3 kašike vode, dobro poklopite i krčkajte 30 minuta, bez mešanja i podizanja poklopca. Šargarepa će se skuvati u sopstvenom soku i postati izuzetno slatka ako je spremate na ovaj način.


Razmutite kašičicu kuzu praha u 1/3 šolje vode i prelijte šargarepu. Sada mešajte, da se kuzu (koji služi za zgušnjavanje sosa) skuva i da se ne naprave grudvice. Posle minut-dva kuvanja dodajte punu šaku sveže koprive, izmešajte sa šargarepom i kuzu sosom, kuvajte tako 20 do 30 sekundi i odmah skinite sa plamena. Služite odmah, po želji pospite gomashiom (makrobiotički začin od susama i morske soli).


Savet: Ako kuvate unapred za kasnije, pripremite šargarepu i kuzu sos, pa posle podgrejte, ubacite koprivu i odmah služite. Važno je da koprivu jedete što je moguće svežiju.
Makrobioticka ishrana DSC03002
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Sub 10 Mar - 10:09

Beskvasni ječmeni hleb
Pečenje beskvasnog hleba izgleda kao komplikacija, ali je zapravo veoma lako, kada uvežbate postupak. Dobra je stvar što čak i u slučaju da hleb ne naraste, one je ukusan, za razliku od neuspelog hleba od belog brašna. Ako nemate ječmeno brašno zamenite ga pšeničnim, kukuruznim, heljdinim, raženim... Ja sam ječmeno brašno sam samleo od zrna ječma (geršle), u mlinu za kafu, koji koristim samo za mlevenje semenki i zrna. U njemu sam skoro mleo i proso za fantastičnu Maslinkinu pitu od prosa. Mislim da je bila dobra ideja da ječam ne sameljem u sasvim fino brašno, već malo krupnije, da bude kao griz. To je hlebu dalo dodatnu rastresitost, pa se nije "spljeskao".
Makrobioticka ishrana 2

Recept:
Razmitite 1 šolju pšeničnog brašna sa 1 šoljom mlake vode. Ostavite u keramičkoj posudi, poklopljeno tako da ima 2-3 mm prostora lufta, da bi ovo početno testo (starter) moglo da “diše”. Ako je toplo kao što je sad samo tako ostavite testo u nekom ormanu bez promaje, da stoji puna 24 časa, da dobro uskisne. Kada je malo hladnije, umotati testo u čaršav ili tanko ćebence. Za ovo vreme prirodne gljivice iz vazduha “prave gozbu” i hrane se ugljenim hidratima iz brašna, odnosno proizvode ugljendioksid od kojeg testo narasta. Posle 24 časa, gljivice će pojesti svu “hranu” i biće gladne. To je pravo vreme da umešate još brašna, pa će testo zbog gladnih gljivica lepo narasti.
Dakle, u uskisli starter umešajte sada 1 šolju pšeničnog brašna i 1 šolju ječmenog brašna, kao i malo usitnjene morske nerafinisane soli (pola kašičice). Umesite testo, snažno gnječeći oko 10 minuta.Ostavite testo poklopljeno i smešteno na isti način kao i starter, opet 24 časa. Nakon ovog vremena, testo će lepo narasti, rascvetati se…
Za pečenje je važno da imate tešku metalnu ili keramičku posudu sa dobrim poklopcem. Zagrejte tu posudu i poklopac u rerni na 220 stepeni, pa preručite testo, poklopite i pecite 45 minuta na 220 stepeni, bez otklapanja. Otklopite posudu i pecite otklopljeno još oko 10 minuta.


Napomena: Brašna su različite vlažnosti, neko je vlažnije, neko suvlje – zavisi gde ga nabavite, koliko i kako stoji, itd. Moguće je da će biti potrebno malo više ili malo manje vode nego u receptu. Testo treba da bude mekan i kompaktno. Kako testo treba da izgleda, da bi hleb ispao na kraju dobar – to se uči iskustvom. Za pečenje hleba je potrebno puno vežbe i nesupelih pokušaja.
U svakom slučaju, hleb će uvek biti jestiv, bez obzira da li naraste ili ne.
Makrobioticka ishrana 3
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 11:53

Hrana je energija i lek
Makrobioticka ishrana Mina_ilustracija
Makrobiotička filozofija življenja je nešto izuzetno što će, verujem, čovečanstvo prihvatiti u potpunosti. Holističko zdravlje, alternativna medicina i biološki čista hrana već su ušle u glavni tok ljudske zdrave misli koja spremno i odgovorno menja moderno društvo 21. veka u zdravije i srećnije društvo (piše: Mina Dobić).
Ovde u SAD, konzumacija mesa, mleka, jaja, i druge vrste hrane životinjskog porekla je u celini drastično opala. Sve više se traže se integralne žitarice, sveže povrće i neprerađena hrana; biološki čista i bez pesticida. U nekim zemljama brže, u nekim sporije. Moderna revolucija zdravlja je sve evidentnija. Medicinski stručnjaci otvorenih pogleda na tradicionalnu medicinu sve više insistiraju da se pacijenti hrane zdravom hranom; žitaricama, povrćem, pasuljima, belom morskom ribom… Oni su doprineli da se 80% Amerikanaca obraća praktičarima u polju alternativne medicine. Medicinske institucije, Centri za ispitivanje raka, bolnice i naučnici preporučuju primenu makrobiotike u lečenju degenerativnih bolesti. To se događa svakim danom sve brže i brže, jer ništa što je dobro ne ide lako!
Makrobiotika je individualna
Makrobiotika ima potpuni efekat i smisao samo ako je primenjivana sa stručnom odgovornošću i opreznošću.
Makrobiotika je veoma individualna stvar. Kod nekih vrsta raka, u medicinskoj ishrani obolele osobe preporučuje se miso supa i dva puta dnevno, a u nekim slučajevima treba izbegavati miso supu i po 2-3 nedelje. Miso supa nije samo topla tečnost sa algom, povrćem i miso kremom; ona ima medicinsku vrednost, jer unosi u nas organizam B12, kalcijum, minerale i enzime.
Kada su u pitanju medicinski napici i spoljna nega tela, primenjuju se totalno različito za svaku individuu u zavisnosti od konstitucije, kondicije i sredine u kojoj osoba živi. Za obolelog koji je dugo bio na citostaticima preporučuje se i akupunktura, koliko puta nedeljno, opet zavisi od vrste oboljenja i vrste medicinske terapije. Neko može da putuje dok je u procesu lečenja i da provede 2. nedelje na moru, a za nekog drugog je bolja planinska klima. Bolesnicima sa moždanim problemima retko se preporučuju masaže celog tela, pogotovo ne hiropraktičarski tretmani, jer ubrzavaju detoksaciju i mogu uzrikovati pojavu tromba, visoke temperature, groznice, vrtoglavice i epileptične napade. O dijeti i da ne govorim koliko mora da bude precizna; oprezno se balansiraju metodi kuvanja, metodi sečenja povrća, kombinacije žitarica, kao i izbor povrća i sve to na principima energija jina (energije ekspanzije) i janga (energije kontrakcije); centrifugalne i centripetalne sile koja vlada na nebu i na zemlji, a kojima i mi podležemo.
Prema organu i terapija
Da uzmemo samo jedan primer; dva organa ljudskog tela sa ekstremnim energijama, pankreasa (najdublji organ u ljudskom telu – jang energija), direktno je u relaciji sa zdravstvenim simptomima: hipoglikemijom - nizak šećer u krvi, težnja za konzumiranjem slatkog u ishrani; digestivnim problemima, nervnim sistemom (agresivnošću), frekventnim uriniranjem, pogoršanim vidom itd… i kože (površinski organ - jin, koji izbacuje sve što je suvišno u organizmu).
Anatomsko-fiziološka funkcija navedenih organa je potpuno različita i mora da se tretira specifičnom makrobiotičkom dijetom; prvo izborom povrća sa suprotnom energijom uvažavajući naučno utvrđene nutricionisticke vrednosti u hrani - za problem pankreasa, najčešće se preporučuje proso u kombinaciji sa slatkim povrćem, kao i povrćem koje raste ispod zemlje, ali blizu površine: rotkve i njihovo lišće. Za kožu - korenasto povrće kao daikon i čičak u kombinaciju sa drugim povrćem i žitaricama.
Lečenje samo sa stručnjakom
Nema dva ista slučaja, bez obzira o kojoj bolesti govorimo. Zato molim sve one koji čitaju moje ili bilo čije tekstove da imaju na umu da je veoma važno da čovek koji ima problema sa bilo kojim delom svoga tela bude veoma oprezan i posveti se svom lečenju samo u slučaju ako ima podršku stručnjaka za makrobiotiku, a to je onaj koji ima diplomu da ima to zvanje! Pojedinci mogu “napisati” – prepisati iz knjiga stručne tekstove, bez stručne odgovornosti, jer sami ne mogu da primene terapije na pacijentima bez gledanja u makrobiotičke knjige koje su ponudile samo generalne pristupe primene makrobiotičke terapije; na primer nije ista primena terapije za rak dojke za levu, kao i za desnu stranu, niti je ista terapija za pacijentkinju koja je imala totalnu historektomiju kao i za onu kojoj je odstranjena samo materica.
Mina Dobić
Odlomak. Tekst preuzet iz br. 59 časopisa Zdrav život
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 12:02

Makrobiotičko kuvanje u proleće i leto
Tokom duge i hladne zime, telesna energija se često zablokira, ali sa dolaskom proleća počinje da se kreće ka spolja i uzlazno. Da bismo pomogli da se ovaj proces odvija glatko, počinjemo da jedemo prolećnu hranu koja ima uzlaznu energiju, kao što su samonikle biljke, klice i razne žitarice koje su sazrele tokom zime.
Makrobioticka ishrana Makrobiotika_prolece
Osim što možemo našim obrocima dodati sveže zeleno povrće, možemo koristiti laganiji način kuvanja, kao što je kratkotrajno kuvanje, kuvanje na pari i brzo i kratko prženje. Možemo blago smanjivati količinu soli i koristiti ukiseljenju i fermentisanu hranu. Tokom duge i hladne zime, telesna energija se često zablokira, ali sa dolaskom proleća počinje da se kreće ka spolja i uzlazno. Da bi pomogli da se ovaj proces odvija glatko, počinjemo da jedemo prolećnu hranu koja ima uzlaznu energiju, kao što su divlje trave, klice i razne žitarice koje su sazrele tokom zime. Blago fermentisana jela takođe uveliko pomažu u oslobađanju ustajale zimske energije. Mogu se sakupljati divlje biljke iz okoline koje daju vrlo snažnu energiju pa ih treba koristiti samo povremeno u vrlo malim količinama. Pšenica i ječam imaju blažu energiju od drugih žitarica i mogu se koristiti relativno često u ovo doba godine. Začini sa uljem, misom, mladim lukom ili prazilukom posebno prijaju u ovo doba godine. Kako vreme postaje toplije, bolje je balansirati obroke sa kratko barenim povrćem i presovanom ili kuvanom salatom, nego povećavati količinu voća u ishrani.

Leto: Mnoge biljke sazrevaju leti i dostižu vrhunac u rastu. U tom periodu treba koristiti hranu sa aktivnom, ekspanzivnom energijom kao što je lisnato povrće, letnje tikvice, slatki kukuruz i lokalno voće. Leti se mogu češće služiti sveže ili marinirane, presovane ili lagano prokuvane salate. Tokom vrelih, letnjih meseci, mi prirodno koristimo jednostavnije načine kuvanja, kao što su kuvanje u vodi, na pari, kratko prženje što zahteva manje vremena. Salate od žitarica, testenina, mahunarki, povrća i od morskih algi leti se češće koriste. Naročito prija suši. U vrućim danima znojenjem se često gube minerali. Da bismo ih nadoknadili, možemo da koristimo male količine jakih začina. Umeboši šljive i umeboši čaj su najbolji za tu svrhu i bolje rashlađuju telo od sokova i drugih hladnih napitaka. Pojedina jela, kao na primer somen ili udon testenine, mogu se služiti hladna ili prohlađena, ali je bolje da se hrana i piće ne pripremaju ledeno hladni. Umesto toga, rashlađujući efekti se mogu dobiti laganim prokuvavanjem, kraćim vremenom kuvanja i smanjenom upotrebom soli i drugih začina. Češće se mogu služiti male količine hladnog kantena (voćnog želea), pihtija od povrća ili hladnog tofua garniranog mladim lukom, tamari soja sosom i đumbirom. Voćne salate, sveže lubenice i krastavci takođe su osvežavajući ukoliko se umereno konzumiraju u ovo doba godine.


Evelin Kuši, iz knjige
“Kompletni vodič za makrobiotičko kuvanje”
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 12:49

Rolne od kupusa sa nautom
Makrobioticka ishrana Kupus_naut
Koristite velike listove zelenog kupusa. Naut skuvajte, potom izgnječite u pire, pomešajte sa miso pastom (beli miso), mirođijom, kratko proprženim iseckanim belim lukom i sitno iseckanim prazilukom.

Za marinadu je potrebno:
1/2 šolje vode, 2 supene kašike šoju sosa.
Uz to ide i majčina dušica i limun iseckan na kolutiće.

Blanširajte velike listove kupusa i ostavite ih sa strane.
Dodajte nekoliko supenih kašika pirea od nauta sa začinima u sredinu svakog lista kupusa. Presavijte list oko te mešavine i zatvorite čačkalicom, da se list ne otvori.
Pržite u tiganju na maslinovom ulju. Kad jedna strana postane zlataste, okrenite. Potom dodajte marinadu, majčinu dušicu i kolutiće limuna i sve krčkajte 10 minuta.

Kada sa jedne strane kupus postane krckav (nakon 30 sekundi do 1 minut), okrenite rolnu i ispržite drugu stranu. Kad postane zlatnobraon boje, uklonite čačkalice i poslažite na poslužavnik koji ste prekrili papirnim ubrusom.

Kao umak koristite marinadu koju ste već napravili.
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 12:51

Paprikaš od korenastog povrća (za jake kosti)
Makrobioticka ishrana Paprikas_29
Potrebno je: 2 supene kašike maslinovog ulja, 1 šolja iseckanog crnog luka, 4 šolje čiste vode (može i tečnost supe od povrća), 1 šolja pečurki (šampinjona npr), isečenih na četiri dela, 2 šolje korenastog povrća: šargarepe, peršun i čičak, ¼ šolje bundeve iseckane na 4 dela...

...1 komad tofua, iseckan na kockice, ½ šolje vakame algi, prethodno potopljenih u vodu i sitno iseckanih.

Začin:
2 supene kašike ječmenog misoa, razmućenog sa toplom vodom
2 kafene kašičice soja sosa
½ šolje taana
1 supena kašika umeboši sirćeta

Priprema:
Najpre kratko propržite luk na maslinovom ulju, potom propržite pečurke i korenasto povrće. Potom dodajte 4 šolje vode (ili supe od povrća) i kuvajte oko ½ sata, koliko treba da omekša. Potom dodajte tofu, vakame i začin, pa nastavite da krčkate na slaboj vatri još 5 minuta.
zdravahrana.com
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 12:53

Rolna od sočiva i prosa
Makrobioticka ishrana Rolna_socivo

Za 6 do 8 osoba, potrebno je: 1 šolja zelenog sočiva, dobro opranog i prethodno potopljenog u vodi, ½ šolje prosa, ½ šolje integralnog pirinča, 4 šolje čiste vode, 1 glavica crnog luka, sitno iseckana, 1 velika šargarepa, sitno iseckana, 2 češnja belog luka, sitno iseckana...

...2 supene kašike maslinovog ulja, morska so, po ukusu, 1 kafena kašičica, umeboši sirćeta, 1 kafena kašičica oregana, 1 kafena kašičica sušenog bosiljka, 1 kafena kašičica bibera, mrvice od integralnog hleba


Potopite sočivo u vodu u tiganj i držite ga 2-3 sata. Potom zagrejte do ključanja na jakoj vatri, pa dodajte proso i pirinač, a onda smanjite vatru na srednje slabu. Pokrijte i kuvajte 45 minuta.
Dok se ovo kuva, izdinstajte kratko crni i beli luk, so i začine na ulju, dok luk ne počne da omekšava. Dodajte šargarepe pa nastavite da dinstate oko 6 minuta. Potom sklonite sa vatre.
Zatim naspite izdinstane sastojke u sočivo. Ako je potrebno, dodajte mrvice integralnog hleva kako bi se mešavina sočiva i prosa postala gušća (treba da bude gustine putera). Potom naspite tu mešavinu u modlu za rolne koju ste prethodno premazali uljem i posuli mrvicama hleba. Pospite i rolnu odozgo mrvicama hleba.
Prekrijte i pecite oko pola sata u rerni zagrejanoj na 190oC. Sklonite poklopac pa zapecite. Služite sa sosom od semenki suncokreta.


Sos od semenki suncokreta
U maloj činiji pomešajte dve kašike suncokretovog putera sa jednom supenom kašikom šoju sosa. Formiraće se relativno čvrsta kugla. Poprskajte je vodom i mešajte. Kugla će omekšati, pa će dodavanjem vode postati gust krem. Dodajite vode dok ne postane onoliko retko koliko biste želeli, ali nemojte da dodate previše vode, da se sunceokretov puter ne bi zgrušao. Prelijte time rolnu od sočiva.

zdravahrana.com
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 12:55

Seitan "bolonjeze"
Makrobioticka ishrana Seitan_bolognese_2
Potrebno je: 10 šargarepa, isečenih na komade srednje veličine, 2-3 cvekle, oljuštene i iseckane na komade srednje veličine, 4 lista lovora, četvrt kašičice morske soli, maslinovo ulje, 3 češnja belog luka sitno iseckana, 3 glavice crnog luka, iseckanog na kockice....

....10 pečuraka (šampinjone ili drugih po izboru), 2 pakovanja seitana, iseckanog na komade 2,5 cm veličine, petina kašičice bosiljka, timijana, oregana, 1/4 šolje đumbirovog soka....


Priprema:
1. Sok od đumbira se pravi tako što se koren svežeg đumbira isecka, pa potom iscedi sok.

2. Naspite šargarepe, crni luk, cvekle, lovorove listove i so u lonac, naspite vode tako da voda samo malo sve prekrije. Zagrejte do ključanja i kuvajte 15 minuta.

3. U međuvremeno, zagrejte maslinovo ulje i kratko prodinstajte beli i crni luk i sejtan sa malo soja-sosa (šoju)

4. Kad šargarepe i cvekle odmeknu, izvadite lovorove listove i izgnječite u pire. Dodajte mešavini luka, pečuraka i sejtana.


5. Ako treba, dodajte još šojua, kao i bosiljak, timijan, oregano i sok od đumbira.

zdravahrana.com
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 12:58

Uštipci od pasulja u majonezu od tofua i peršuna
Makrobioticka ishrana Pljeske_pasulj

Za 4 osobe, potrebno je: 1 šolja pasulja, opranog i potopljenog tokom 5 sati, 1 velika šargarepa, izrendana, glavica crnog luka srednje veličine sitno iseckana, komad-dva sirovog tofua za majonez, nekoliko strukova peršuna, jedna supena kašika šoju sosa (soja sos)...

...2 češnja belog luka, sitno iseckana, 2 kafene kašičice kari začina, 2 supene kašičice soka od đumbira, voda, ulje za duboko prženje.


Nakon potapanja, protrljaje pasulj između dlanova kako bi se ljuska olabavile. Ljuske će početi da otpadaju. Odlijte vodu, kako bi i ljuske otišle sa vodom. Dodajte još vode i ponovite pvu proceduru dok sve ljuske ne pootpadaju. Ocedite pasulj
Polovinu pasulja ubacite u blender. Dodajte vodu da samo malo prekrije pasulj po vrhu. Sameljite pasulj u veoma gustu masu. Pazite da ne dodate previše vode! Koristite najmanje što je moguće kako bi blender mogao da radi. Potom izblendirajte i drugu polovinu pasulja.
Dodajte beli i crni luk, začine i šoju u izblendanu masu pasulja i promešajte, pa ostavite masu po strani. Ona se može očuvati i do 24 sata ako se drži u frižideru.


Pravljenje uštipaka:
Zagrejte dovoljno ulja u dubljem tiganju, za prženje u dubokom ulju. Kad se ulje zagreje, formirajte masu pasulja i začina u tanke uštipke, koristeći obe ruke, i pažljivo ih ubacite u ulje. Pecite dok ne dobiju zlatastu boju, a ko je neophodno, okrećite ih. Odlijte ulje i ocedite uštipke na papirnim ubrusima.
Služite toplo, preliveno majonezom od tofua i peršuna.

Majonez od tofua i peršuna
250 g tofua (čvrstog)
1 velika umeboši šljiva bez koštice
1/2 kašike pirinčanog sirćeta
1/2 kašičice šojua
1/2 struka peršuna, opranog i iseckanog
voda
Ubacite tofu u tiganj i naspite vode da ga prekrije. Krčkajte 10 minuta. Ubacite tofu i ostale sastojke u blender. Izblendajte dok ne postane glatko i kremasto. Ohladite i služite u grumenovima preko pljeskavica.


zdravahrana.com
Nazad na vrh Ići dole
Romina

  

Romina

Ženski
Poruka : 5505

Godina : 68

Lokacija : iza magle

Učlanjen : 09.02.2012

Raspoloženje : uglavnom dobro


Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610Pet 16 Mar - 13:01

Barena blitva sa kuzu sosom
Makrobioticka ishrana Blitva_valjda
Odvojiti stabljike od listova blitve. Stabljike obariti u posoljenoj vodi 1 minut, zatim dodati lišće i sve zajedno kuvati još 20 sekundi. Procediti (ne bacati vodu) i iseckati.
Razrediti malo kuzua u malo hladne vode. Sipati preko blitve, pažljivo izmešati, dodati malo vode u kojoj se kuvala blitva i kuvati nekoliko minuta. Na kraju dodati malo sosa od soje.
Uštipci od povrća
Sitno iseći povrće, na primer na štapiće (šargarepu, praziluk, luk...). Pomešati jednu šoljicu pšeničnog brašna, jednu šoljicu heljdinog brašna, jednu supenu kašiku kuzua ili kukuruznog skroba sa vodom i malo soli da bi se dobila testasta ali ne previše retka smesa.
Umešati povrće u testo i pomoću štapića i varjače vaditi ovu smesu i stavljati u tiganj da se prži.
Ocediti ispržene uštipke i staviti ih na papirni ubrus koji će upiti višak ulja.
Staviti ih nekoliko minuta u toplu rernu da bi se odmastili.
Služiti uz sos za tempuru.
Sos za tempuru:
Pomešati vodu, sok od rendanog đumbira, sok od rendane crne rotkve i sos od soje
Hokaido bundeva sa lukom
Prodinstati luk, posoliti i kada omekša dodati kuzu razmućen u malo hladne vode. Kuvati nekoliko minuta. Iseći bundevu na komade od 5cm (na kriške, pa na kocke). Posoliti isečenu bundevu mešajući je rukom u nekom sudu. Nauljiti pleh, poređati komadiće bundeve i preliti ih sosom od luka.
Peći u rerni 30 minuta.
Hokaido bundeva (kesten bundeva) - kakav smo divan poklon dobili od Žorža Osave kada je u Evropu doneo semenke japanske bundeve hokaido!
Mnogo manja (više jang) od domaće bundeve, privlačna je zbog svog slatkog ukusa i zbog svojih lekovitih svojstava koje ima (posebno za dijabetes).
Može da se kuva na pari, peče u rerni, dinsta i kuva u sopstvenom soku (nituke), prži u dubokom ulju, sa i bez testa, da se koristi za supe. Mogu se takođe praviti slatkiši koji su istovremeno slatke i jang poslastice.
Palačinke od heljde
Napraviti elastičnu smesu od heljdinog i pšeničnog brašna, vode i soli. Ostaviti da se odmori, zatim sipati u dobro zagrejan i nauljen tiganj. Vreme pečenja zavisi od debljine palačinke. Budite uporni. Potreban je dobar tiganj i određeno iskustvo za ovladavanje ovom pripremom.
Ista smesa se može sipati pomoću supene kašike u nauljen pleh, a zatim ispeći u rerni: dobijaju se ukusne, hrskave i vrlo energetske galete.
Nadev za palačinke: obareno povrće ili nituke po povrća.

Čorba od koprive:
Vrlo ekonomična i okrepljujuća čorba od koprive je veoma omiljena zbog svog specifičnog ukusa. Na proleće se beru mladi izdanci sa vrha biljke.
(Napomena: mogu se osušiti ili ostaviti u zamrzivaču)
Prodinstati luk isečen na polumesece, posoliti i dodati vodu.
Kuvati 15-20 minuta, dodati opranu iseckanu kopriovu, ovsene pahuljice ili krem od pirinča.
Krem od pirinča ćete napraviti tako što ga kuvate 2 sata u 6 ili više puta vode sa prstohvatom soli. Skuvani krem može se propasirati kroz pasir za povrće. ili cediljku.
Kuvati još 5 minuta.
Začiniti sosom od soje.
Isto tako okrepljujuća a sasvim drugačija biće čorba kojoj se uz luk doda šargarepa, ne stave pahuljice ili krem, a začini misoom.
Miso supa - prvi način: Na malo susamovog ulja jangizirati luk pet minuta. Dodati iseckan list kupusa i dinstati još 2 minuta. Dodati šargarepu i nastaviti jangizaciju još 5 minuta. Malo posoliti. Dodati vakame algu koja je prethodno bila oprana, natopljena i isečena, kao i vodu od natapanja. Ako treba, dodati još vode.
Kuvati 10-20 minuta...


Recepti Srećka i Jasmine Milićević
iz knjige Vodič kroz makrobiotičko kuvanje
Nadamo se da će vam ovi recepti pomoći da pronađete pravi put prema zdravlju i sreći i da će vam pružiti sva neophodna iskustva za sopstvene eksperimente. Neka kuvanje postane sreća koju ćemo podeliti sa svima koje volimo.
- Jasmina i Srećko Milićević
Miso supa je pravi eliksir za hladno vreme ili za energetski hranljiv doručak. Preporučuje se svima, posebno deci, bolesnima i pušačima.
Konzumirajte je redovno, malu činiju za obrok.
Može biti manje ili više jang, u zaviusnosti od dužine jangiziranja povrća ili količine i kvaliteta dodatog misa.
Miso supa
Prvi način
Na malo susamovog ulja jangizirati luk pet minuta. Dodati iseckan list kupusa i dinstati još 2 minuta.
Dodati šargarepu i nastaviti jangizaciju još 5 minuta. Malo posoliti.
Dodati vakame algu koja je prethodno bila oprana, natopljena i isečena, kao i vodu od natapanja. Ako treba, dodati još vode.
Kuvati 10-20 minuta.
Na kraju dodati miso razmućen u malo tečnosti iz supe i razmućeno lišće peršune.
Da se ne bi izgubila aroma i svojstva misa, on ne sme da se kuva. Zbog toga, ili ugasiti vatru u trenutku dodavanja misa, ili ostaviti supu da stoji 1 minut na tihoj vatri ne dzvoljavajući da vri. Količina misa može da varira. Otprilike, jedna puna kafena kašičica po osobi (u zavisnosti od kvaliteta misa, zdravstvenog stanja, starosnog doba i aktivnosti osobe, razlikuju se: hačo miso (najviše jang, od soje), pirinčani miso i mugi - ječmeni miso.
Drugi način
Lagana miso supa dobija se bez jangizacije povrća, samo kuvanjem u vodi (15 do 20 minuta dok povrće ne omekša).
Supu takođe možete pripremiti i od kombu bujona (kombu alga kuvana u posoljenoj vodi dok ne omekša) u koju se dodaje sitno iseckano povrće (alga se može izvaditi na kraju.
Dodati razmućen miso na kraju kuvanja i posuti peršunom.



Kokoh
Mešavina različitih vrsta žitarica sa dodatkom susamovih semenki, mahunarki i algi.
Kupuje se već pripremljen, kao instant-brašno, jednostavan je za pripremu i može da čini vrlo ukusan doručak.
Odličan je za decu i jin osobe. Kada se skuva sa osam do deset puta više vode, služi kao zamena za majčino mleko.


Praziluk sa umeboši šljivom
Jangizirati praziluk na malo susamovog ulja.
Dodati 3 il 4 izgnječene umeboši šljive ili malo vode.
Pomešati i kuvati 15 minuta poklopljeno na tihoj vatri.

Kinpira od čička i šargarepe
Iseći koren čička na štapiće i dinstati ga na malo susamovog ulja.
Mešati pažljivo bez prestanka. Dodati šargarepu isečenu za štapiće.
Nastavidi dinstanje uz mešanje
Doliti na dno lonca malo vode, poklopiti i ostaviti da se kuva na tihoj vatri 40 minuta. Ako je potrebno, dodavati vodu.
Pred kraj, začiniti sosom od soje i ostaviti da krčka sve dok voda ne ispari.
Ako se posoli pre dolivanja vode, meće biti neophodno dodavati pred kraj sos od soje.
Mala količina kinpire po osobi biće dovoljna, jer ovo je jang energet6ski način pripreme.
Za osobe koje imaju osetljive bronhije, koristiti koren lotosa za pripremanje kinpire.

Makrobiotička *****
Napraviti testo za picu.
Ovaj recept će vam omogućiti da napravite desetak različitih pita, školjki, rolata svih vrsta.
500g pšeničnog brašna (prosejanog integralnog ili tip 850
2-3 supene kašike kukuruznog ili susamovog ulja, prstohvat soli, voda.
Sipati brašno, so i ulje u veću posudu za mešanje. Trljati između dlanovba da bi se brašno nauljilo, kako bi smesa postala nežna na dodir.
Dodavati malo pomalo vodu i blago mešati dok se ne dobije lopta koju ne treba mesiti da ne bi otvrdnula. Po mogućstvu ostaviti da se odmori 1 sat.

Posle pečenja preliti vaše pite kuzuom razmućenim u 1-4 litra hladne vode ili jabukovog soka. To će im dati sjajnu, vrlo privlačnu boju.

Prodinstati luk isečen na polumesece i posoliti. Kuvati sve dok ne postane mekan.
Izrendati šargarepu, laganoje prodinstati.
Obariti malo blitve i iseckati je.
Testom obložiti nauljen pleh, izbockati viljuškom.
Tanko rasporediti preko testa luk, pa šargarepu i zatim blitvu u gomilicama.
Preliti sosom: taan plus voda plus sos od soje (umesto taana se može koristiti kuvani tofu). Posuti odozgo sa malo timijana ili origana.
Peći 30 minuta u rerni.
Po želji možete poređati i nekoliko maslinki ili sardina.
Probajte da napravite kačap od kuvanog, a zatim mlevenog povrća (luk, šargarepa, bundeva, cvekla... sa začinima kao što su beli luk, bosiljak, celer).


Azuki sa korenom čička
Staviti u hladnu vodu jednu šolju azukija, komad kombu alge i iseckan koren čička.
Kuvati 1 sat, posoliti i nastaviti kuvanje još pola sata.

Falafel
Skuvati naut, samleti ga i dodati malo prosejanog integralnog brašna, seckani beli luk ili neki drugi začin po izboru (timijan, ruzmarin, bosiljak...)
Vaditi kašikom smesu i pržiti na ulju. Svaki falafel spljoštiti kašikom kako bi se ravnomerno ispržio.

Paprikaš od sejtana
Prodinstati povrće kao što su luk, rotkva, šargarepa i tako dalje na malo susamovog ulja (od najviše jin ka najviše kang povrću).
Blago posoliti, dodati komade sejtana i naliti (do polovine) povrća vodom u kojoj je kuvan sejtan. Dodati jedan lovorov list.
Kuvati 40 minuta, dodati malo sosa od soje, kuzu razmućen u vodi i ostaviti da kuva još 3-4 minuta.
Komadi sejtana se mogu umakati u testo za tempuru, a potom pržiti i dodati jelu na kraju kuvanja. Ukrasiti seckanim peršunom.
Gulaš od tofua
Dinstati pet minuta praziluk isečen dijagonalno, dodati šargarepu isečenu dijagonalno i cvetove karfiola. Dinstati još 5 minuta. Dodati kockice tofua. Razmutiti u vodu umeboši pastu i sos od soje i dodati povrće. Poklošiti i na tihoj vatri kuvati 20 minuta.

Kolač Osava
Potrebno je
2 šolje pšeničnog brašna
3 šolje ovsenih pahuljica
1 šolja seckanog lešnika
1 šolja suvog grožđa
2 prstohvata soliđ
1,5 šolja rendanih jabuka
1/2 šolje ulja
Malo cimeta
Voda
Pomešati sastojke, dodati toliko vode da se dobije gusta smesa koja može da se meša varjačom.
Ostaviti da stoji 30 minuta, ako je poterbno, dodati još vode.
Izliti u nauljen pleh i peći 40 minuta na 180 C
Kukuruzni biskivit
Potrebno je
4 šolje integralnog pšeničnopg brašna
2 šolje sitnog žutog kukuruznog brašna
Pola šolje susama
Pola šolje ulja
2 šolje vode i prstohvat soli
Pomešati brašno i so, dodati ulje i trljati brašno između dlanova dok se ne naulji
Dodati susam i vodu da bi se zamesilo mekano testo
Ne mešati dugo i ostaviti 30 minuta da se odmori
Posuti brašno po stolu i oklagijom razvući testo debljine oko 1cm
Modlom vaditi željeni oblik i peći u rerni 20 minuta na 200 C
Slatki biskviti se dobijaju dodavanjem pola šolje natopljenog suvog grožđa i pola šolje sitno seckanog lešnika i oraha.
Nazad na vrh Ići dole
Sponsored content




Makrobioticka ishrana Empty
PočaljiNaslov: Re: Makrobioticka ishrana   Makrobioticka ishrana Sat610

Nazad na vrh Ići dole
 
Makrobioticka ishrana
Pogledaj prethodnu temu Pogledaj sledeću temu Nazad na vrh 
Similar topics
-
» Zdravlje na testu hladnoće
» Veganska ishrana i recepti
» Ishrana u vrelim danima
» Vegetarijanska ishrana za zdravo srce
» Vegetarijanska ishrana za trudnice i decu
Strana 1 od 1

Dozvole ovog foruma:Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Haoss Forum :: Uradi sam :: Kulinarstvo-