Black Wizard Master
Poruka : 34967
Godina : 49
Lokacija : UK, London
Učlanjen : 30.03.2011
| Naslov: Sigurnost dece na Internetu Uto 24 Apr - 22:49 | |
| Sigurnost dece na InternetuKoristi li Vaše dete kompjuter? Ako još uvek ne koristi sva je prilika da će čim bude malo starije to poželeti . Koliko vremena dete pustiti dnevno da provede za kompjuterom? Gde staviti kompjuter? Kako steći uvid u sajtove koje dete posećuje? Kako mu ograničiti pristup sajtovima na koje ne želite da odlazi? Igrice da ili ne i u kolikoj meri? Sa koliko godina dete može da ima svoj profil na Facebooku?
Sve su ovo pitanja na koja će pre ili kasnije biti potrebno da potražite odgovor (često i ranije nego što ste mislili), čak iako sami uopšte niste zainteresovani niti upućeni u koriscenje Interneta mnogo više od čitanja mejlova. Nova generacija “milenijumske dece” raste i sazreva u okruženju Interneta, mobilnih komunikacija i brze razmene informacija i raznih tehnoloških igračaka koje mi, njihovi roditelji , u njihovim godinama nismo mogli ni da zamislimo. Nije ni čudo da su sve češće situacije da su deca napredniji korisnici Interneta i kompjuterskih programa od roditelja.
Sa druge strane, u trenutku kada svom detetu dozvolimo pristup online sadrzajima poželjno je da znamo kako da dete uputimo i zaštitimo sa jedne strane ali da ih ni ne ograničimo u sticanju znanja i veština koje će im u današnje vreme biti neophodne. Kao i toliko toga drugog i Internet može biti i sjajan i loš – u zavisnosti od toga na koji način se koristi.
Sta je ono na šta bi svaki roditelj trebao da obrati pažnju kada odluci da je vreme da detetu dozvoli koriscenje Interneta:
1. Ograničite vreme provedeno dnevno na kompjuteru
Po potrebi podesite na odgovarajući način profil deteta na kompjuteru da istom može imati pristup samo odredjen broj sati dnevno (ako ne znate kako, pokazaćemo vam u narednim tekstovima). Profile ostalih ukućana zaštitite lozinkom.
2. Pratite sajtove koje Vaše dete posećuje
Pristup sajtovima koje ne želite da posećuju ograničite korišćenjem Parental control programa (I o tome će biti više reči). Ukoliko detetu dozvoljavate pristup socijalnim mrežama (Facebook isl.) podesite privatnost njihovih profila I pratite aktivnosti njih I njihovih prijatelja u okviru profila.
3. Ako je ikako moguće kompjuter NIKADA ne postavljajte u dečju sobu
Već na mesto koje je prometno i gde svi imaju pristup. Ako imate više kompjutera i mogućnost da napravite radnu sobu (deo sobe) u kojoj ćete sedeti svako pored svog racunara to ce u velikoj meri povećati vas uvid u online aktivnosti vaseg deteta.
4. Starija deca i tinejdžeri u komunikaciji dosta koriste sleng i engleske skraćenice
Pa vam često njihovi chatovi čak i kada ih pratite mogu biti nerazumljivi. Upoznajte se koliko možete sa popularnim Internet slengom.
5. Pricajte sa decom o njihovoj aktivnosti na Internetu
Upoznajte ih sa potencijalno ružnim situacijama koje mogu da iskuse i porazgovarajte o najboljim načinima da se reše. Objasnite im sta su kompjuterski virusi i kako se od njih stiti. Pokazite im na primerima sta su kredibilni sajtovi a sta ne. Naučite ih da zaštite svoje lične informacije, i da se i oni sami ponašaju odgovorno kada su na Internetu. Na isti način na koji učite decu da ne pričaju sa nepoznatima ili idu negde na ulici, naučite ih da to ne rade ni online, objasnite im da na Internetu ne mora svako biti onakav kakvim se predstavlja.
6. Ohrabrite dete da vam prijavi svaku konverzaciju ili kontakt koji im se učini čudan
Objasnite im da to ne treba da brišu (zbog potencijalnih dokaza i utvrdjivanja izvora poruke, danas je to lako izvodljivo ukoliko postoji opravdani razlog). Imajte u vidu da se deca često plaše da ćete im uskratiti koriscenje racunara ukoliko se budu pozalili i da je to po nekim istraživanjima koja su radjena u USA jedan od najčešćih razloga zašto ne prijavljuju roditeljima uznemiravanje online.
7. Budite istinski zainteresovani za ono što vaše dete radi online
Nadjite vremena da sa njim posetite omiljeni sajt, odigrate neku igricu, porazgovarate o tome. Stvorite neki zajednički online prostor pa će i dete biti otvorenije i spremnije da sa vama podeli svoja iskustva. Pokušajte da stvorite atmosferu poverenja u kojoj ce vase dete biti dovoljno opusteno da vam postavlja pitanja i razgovara o svojim aktivnostima na Internetu.
A čak iako ranije niste bili mnogo zainteresovani za sve ovo, prihvatite nove tehnologije kao sastavni deo života vašeg deteta i njegove-njene generacije i nadjite vremena da se sa njima bolje upoznate i pomognete detetu da ih koristi na ispravan i siguran način.
Piše: Nikolina Ljepava Preuzeto sa: "Amfiteatar Portal"
|
|