Galerija Pizana, koja se nalazi u naselju i marini Porto Montenegro, biće domaćin ekskluzivne izložbe radova jednog od najznačajnijih predstavnika popularne kulture, Endija Vorhola, američkog slikara, reditelja, publiciste i glumca.
Izložba nosi naziv 15 minuta slave i biće otvorena u petak, 3. avgusta u 19 sati.
Postavku čini 30 originalnih i prepoznatljivih dela Endija Vorhola, nastalih u periodu 60-ih godina prošlog veka, kada je pop art dostigao vrhunac umetničkog izražavanja. Sito štampa kao prepoznatljiva tehnika pop arta zastupljena je u većini radova. Kontroverzni i uvek zanimljivi Vorhol biće predstavljen ikonografijom simbola pop arta - Marilyn Monroe, Flowers, Marta Graham, Ladies and Gentleman i Speed Skater.
Speed Skater je, inače, rad koji se retko izlaže i predsatvlja produkt saradnje osnivača galerije Visconti Fine Art Lazara Vujića i samog Vorhola, a nastao je povodom edicije za potrebe Zimskih olimpijskih igara u Sarajevu (1984).
Prvo predstavljanje radova kultnog umetnika u našoj državi organizovali su NVO Punkt i Telekom Crne Gore u saradnji sa Američkom ambasadom u Crnoj Gori.
Izložba 15 minuta slave realizovana je u saradnji sa renomiranom galerijom Visconti Fine Art iz Ljubljane, koja ima višegodišnju tradiciju u promociji savremene umetnosti i poseduje bogatu kolekciju radova umetnika koji su obeležili pop art.
Povodom 150 godina od rođenja čuvenog austrijskog slikara Gustava Klimta (1862-1918) Grad Beč i Kontaktni biro Grada Beča u Beogradu COMPRESS prirediće u beogradskoj galeriji “Progres” od 31. oktobra do 13. novembra 2012. godine izložbu “Klimt u Beogradu”.
Na izložbi koja je već obišla nekoliko gradova istočne i jugoistočne Evrope biće prikazane visokokvalitetne reprodukcije nekoliko Klimtovih dela.
Osim poznatih slika kao što su “Poljubac”, “Emilie Flege” “Adele Bloh-Bauer” i druge, na izložbi će biti prikazane i reprodukcije slika “Higija” i “Prijateljice II” čiji su originali 1945. godine izgoreli u dvorcu Imendorf u Donjoj Austriji.
U Galeriji Prirodnjačkog muzeja na Kalemegdanu, od 4. maja do kraja novembra biće otvorena izložba "6 nogu". Neobična izložba o insektima je zamišljena kao jednostavan i prijemčiv vodič kroz svet insekata. Insekti su uglavnom omraženi i potcenjeni organizmi, žive svuda oko nas, ali i sa nama.
Ovom izložbom Prirodnjački muzej želi da posetiocima svet insekata učini bližim, razumljivijim i manje zastrašujućim, kroz primere koji se vezuju za naše zablude, asocijacije i strahove.
U saopštenju Muzeja povodom otvaranja piše: “Na izložbi neće biti ni jednog jedinog pravog insekta a tokom pripreme izložbe nismo ‘ni mrava zgazili’. Razne vrste insekata prikazane su modelima od kojih su neki veliki do pola metra, dok oni najmanji staju u šaku. Prirodnjački muzej se nada da će uspeti da doprinese pomirenju ‘našeg’ i ‘njihovog’ sveta, i da će kod posetilaca izazvati makar malo simpatije i razumevanja za ovu grupu živih bića koja ima važnu ulogu u prirodi, ali i u životu čoveka”.
Izložba "Pogledi" Ane Nikolić iz ciklusa Prva samostalna izložba, biće otvorena u Galeriji DKSG u utorak, 18. septembra u 18.30 časova. Putem boje, linija, fleka i kombinacije različitih tehnika Ana Nikolić je pokušala da prikaže sopstvene impresije i zapažanja tuđih i svojih emocija, kao svojevrsni otisak ljudskog karaktera, emotivnog i duševnog stanja, onoga što se primećuje čak i kada smo nemi.
Ana Nikolić je diplomirala slikarstvo na FLU u Beogradu u klasi profesora Zorana Vukovića 2011.
Izložba "Pogledi" će biti otvorena do 29. septembra.
Kao naslednik Memorijalnog centra Josip Broz Tito (i Muzeja revolucije naroda i narodnosti Jugoslavije) Muzej istorije Jugoslavije baštini likovnu građu koja je - između ostalog - bila deo enterijera rezidencije predsednika SFRJ Josipa Broza. Polazeći od teze da su se navedena umetnička dela u Rezidenciji našla na osnovu Titovog ukusa, kao i da su dela pribavljena po njegovoj želji, autor izložbe dr Nenad Radić ovom izložbom daje svojevrsnu rekonstrukciju Rezidencije i umetničkog ukusa Josipa Broza.
"Biće izložena dela koja odražavaju karakter ove jedinstvene vladarske zbirke, formirane u periodu od 1946. do 1977. godine - neobičan spoj dela evropskih i jugoslovenskih umetnika u rasponu od XVII do XX veka - u istom odnosu u kome su bila zastupljena u prostorima nekadašnje predsedničke rezidencije u Užičkoj 15, stradaloj u NATO bombardovanju Jugoslavije 1999. godine. Osnovni cilj izložbe je da, sa jedne strane, odabrane slike ponovo stavi u kontekst reprezentativne funkcije koju je ova zbirka posedovala, i da sa druge strane, osvetli i lični ukus Josipa Broza kroz slike koje su bile sastavni deo ambijenta privatne rezidencije predsednika SFRJ."
Izložba Zbirka slika druga predsednika predstavlja rezultat izuzetne saradnje Muzeja istorije Jugoslavije i Galerije Matice srpske (Novi Sad). Izložba istog koncepta održana je u Galeriji Matice srpske od 4. maja do 15. juna ove godine. Beogradska izložba donosi proširenje izloženog materijala i koncept koji daje precizniji i detaljniji uvid u izgled i raspored same Rezidencije Predsednika Tita. Autor izložbe, MIJ i Galerija Matice srpske udružile su se u realizaciji ovog projekta kako bi se na adekvatan način (konzervatori Galerije Matice srpske uradili su složene restauratorske i konzervatorske radove na nekolicini slika koje će biti izložene) predstavila ova dragocena umetnička građa, proširile mogućnosti njenog tumačenja (kao umetničkih dela ali i u kontekstu kompleksnog nasleđa socijalističke Jugoslavije) kao i da bi se predstavili napori muzealaca da se zajedničkim radom, u situaciji finansijske krize i veoma malih davanja za očuvanje kulturne baštine, obave važni poslovi u oblasti zaštite i prezentacije.
Biće izložene: - slike koje su se nalazile u Titovoj spavaćoj sobi - Portret nepoznatog muškarca iz 1840, Pastorala francuskog slikara XVIII veka, slika Davanje desetine, Rembrantovog učenika Gebranta van den Ekhuta, koju je, (pored još nekoliko slika koje će takođe biti izložene), za Tita u Berlinu 1949. godine kupio Ante Topić Mimara. - monumentalno platno Krste Hegedušića iz 1949. godine, Boj kod Stubice 1575, koja se nekada nalazila u Titovom radnom kabinetu, u njegovoj službenoj rezidenciji u Užičkoj ulici br. 15 u Beogradu.Ovo je njeno prvo javno prikazivanje od 1996, kada je Rezidencija u Užičkoj 15 u Beogradu bila u sastavu Memorijalnog centra „Josip Broz Tito“. - slika Atinjanka kod toalete, Vlaha Bukovca iz 1899. godine koja se nekada nalazila u spavaćoj sobi Jovanke Broz. Posebnost beogradske izložbe biće i pet izuzetnih skulptura Antuna Augustinčića, Borisa Kalina i Frana Kršinića koje su bile deo ambijenta vile u Užičkoj 15. Veliku pažnju će svakako privući i brionski Portret Jovanke Broz iz 1959. godine, Antuna Agustinčića, izrađen u kararskom mermeru, koji do sada nikada nije bio izlagan.
Autor izložbe: dr Nenad Radić Kustos izložbe: Ana Panić Dizajn postavke: Dalibor Jovanović
Izložba će biti otvorena do 21. oktobra od 10.00 do 16.00 časova svakoga dana, osim ponedeljkom. ( mij.rs )
Slika Otona Ivekovića ‘Ivan Gundulić’ bila je jedna od tri koje su se nalazile na ‘povlaštenom mjestu’, u njegovoj radnoj sobi (Dražen Aleksić / CROPIX)
BEOGRAD - Retrospektivna izložba slika klasika naivne umetnosti Dušana Jevtovića biće otvorena u utorak, 2. oktobra u Galeriji Doma Vojske Srbije u Beogradu, najavili su organizatori.
Muzejski savetnik i autor izložbe Nina Krstić rekla je da će na izložbi biti postavljeno 60 radova Dušana Jevtovića, medju kojima ulja na platnu, crteži i skice, kao i kistovi, štafelaj i boje koje je umetnik koristio.
Dušan Jevtović (1925-2011.) počeo je da slika 1956. godine, a za pet decenija umetničkog stvaralaštva svrstao se medju najznačajnije naivne umetnike sveta.
U Luvru će do 17. marta biti otvorena jedna, za ovu instituciju kulture pomalo neobična, izložba igračaka na temu "Ratova zvezda".
[You must be registered and logged in to see this image.] Luvr će do 17 marta zauzeti Džedaji
Deo čuvenog francuskog muzeja namenjen primenjenoj i dekorativnoj umetnosti biće domaćin epskih bitaka Džedaja, vojnika galaksija, droida i stanovnika Tatuina.
Doroti Šarl, kustos odeljenja za igračke kaže da u analima umetnosti "Ratovi zvezda" imaju posebno mesto jer su bili revolucija u industriji igračaka.
"Ratovi zvezda" su postali planetarni fenomen Centralna figura izložbe je Arno Grunberg, prodavac igračaka i kolekcionar čijih će 450 predmeta biti prikazano na izložbi. - Želeo sam da predstavim panoramu sage "Ratova zvezda". Oni su fenomen za mlade, oni su odraz detinjstva, ali je ova izložba za svakoga - rekao je pasionirani kolekcionar Grunberg i objasnio da njegova kolekcija varira od prvih akcionih figurica koje su se na tržištu pojavile 1978. godine do danas.
Na izložbi će se naći i Joda maske, plastične svetlosne sablje, originalni plakati za filmove, šolje u obliku Čubake i kanta za đubre u vidu Sitripija (S-3PO). Na monitorima će se prikazivati reklame za prve igračke, kao i istorija video-igara "Ratovi zvezda".
Slike i crteži Zorana Pavlovića - 01.11.2012. - 30.11.2012.
U Galeriji RTS, Takovska 10. u četvrtak, 1. novembra u 19. sati, otvara se izložba, "Zoran Pavlović, slike i crteži". Izložba je koncipirana je kao svojevrsna posveta i sećanje na uglednog slikara, likovnog pedagoga, teoretičara umetnosti i likovnog kriticara.
Trideset dela iz kolekcije porodice Pavlović (ulja, asamblaži i crteži na platnu, crteži na papiru, gvaševi, akvareli, kao i jedna tapiserija) ostvareni u širokom vremenskom luku između 1957. i 2001. godine dosledno markiraju slikarev stvaralački put.
Autor postavke i teksta u katalogu, istoričar umetnosti Nikola Kusovac, između ostalog tumači:
„Mada bi se umetnički opus Zorana Pavlovića mogao u celini da svrsta u kategoriju takozvane nefigurativne umetnosti ili kako sam definiše „apstraktne figurativnosti", što bi za tumače i tumačenje njegovo dela zanačilo da u njegovom stvaralaštvu problemi čiste likovnosti i estetike po svemu nadilaze narativne, deskriptivne, moralne i druge elemente, ipak u praksi nije bivalo tako. Narvno, osim krajem pedesetih i počekom šezdesetih godina kada je on bio jedan od vodećih protagonista potike srpkog enformela. Jer, iza prividne ikonografske nečitljivosti skrivene unutar zamršene arbeske živog razgibanog i snagom violentnog gesta definisanog crteža, inače zapretane ispod ekspresionistički zvonkih bojenih skladova koji pulsiraju moćnom unutrašnjom snagom, može da se prepozna priroda jednog brižnog intelektualca i stoga istinski angažovanog umetnika, svojevrsnog egzistencijaliste".
Tekst naslovljen „Ispod sedam kora" Nikola Kusovac zaključuje:
„Stoga ključeve koji vode do razotrkivanja i punog razumevanja njegove stvaralačke naravi, njegovog umetničkog bića, treba tražiti u igri demaskiranja, u odbijanju ponuđenog, onog što je ostavio na površini, dakle svega opisnog, narativnog i čulnog, svega što on prividno nudi. Nasuprot, samo ono što je zapretano, stavljeno ispod sedam kora, namerno prikriveno velovima tvoračkih tajni, jeste pravo lice i srž umetnika i umetničkog dela Zorana Pavlovića".
Zoran Pavlović (1932, Skoplje - 2006, Beograd) bio je slikar, likovni pedagod, teoretičar umetnosti i likovni kritičar. Diplomirao je 1959. godine na grupi za istoriju umetnosti Filozofskog fakulteta u Beogradu i na slikarskom odseku Akademije likovnih umetnosti, gde je 1961. godine i magistrirao. Izlaže od 1958. godine. Kao likovni pedagog prošao je sva zvanja, od asistenta do redovnog profesora i dekana Akademije, kasnije Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu. Godine 2000. osnovao je katedru za slikarstvo na Akademiji BK. Autor je desetak knjiga, monografija, i jedne zbirke poezije. Od posebnog značaja su i dve serije emisija koje je snimio za RTS: „Teme i tehnike u likovnim umetnostima" i „Rečnik slikarstva". Dobitnik je brojnih nagrada za likovno stvaralaštvo, između ostalih: Nagrade kritike na Oktobarskom salonu 1962, Oktobarske nagrade za slikarstvo grada Beograda za 1981. godinu, Sedmojulske nagrade za likovne umetnosti 1989, kao i dve nagrade ULUS-a za 2002. i 2003. godinu.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
mirkosevic
Član
Poruka : 2
Učlanjen : 11.11.2012
Naslov: Mirko Šević jedan od nagrađenih medaljom Lorenca El Magnifika Ned 11 Nov - 11:29
Na 8. Bienalu savremene umjetnosti u Firenci 2011godine, nagrađen petom nagradom Bienala, medaljonom Lorenco Il Magnifico - Lorenco Medici pozntiji kao mecena Leonarda Davicia i Michelangela Muonarrotia. Na 8. Biennalu je izlagalo 600 umjetnika iz 80 zemalja.
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Ned 11 Nov - 14:22
Bijenale savremene umetnosti u Firenci, održano od 3. do 11. decembra, predstavilo je više od 650 umetnika iz oko 80 zemalja, među kojima je bilo i troje sa prostora bivše Jugoslavije.
Među pozvanim učesnicima osmog Bijenala u Firenci bili su i Mirko Šević iz Hrvatske, Marija Tanasković Papadopoulos iz Srbije, koja živi i radi u Čikagu, kao i makedonski umetnik Jordan Manasijeski.
Centralni izložbeni prostor bila je srednjovekovna palata Fortezza Da Basso koja je bila političko sedište Republike Toskana u vreme vladavine Lorenca Medičija, mecene Leonarda da Vinčija.
Bijenale je okupiralo i širu gradsku teritoriju posebnim projektima, kao sto je “Sit-In Florence”, koji je okupio visoke škole i umetničke akademije, odnosno oko 500 studenata koji su stotinama stolica (poklon Ikee) zauzeli gradske ulice, uključujući i istorijski centar Firence. Učešće mladih u programu osmog Bijenala deo je saradnje sa gradskim vlastima zaduženim za obrazovanje, odnosno projekta “Razumevanje savremene umetnosti”. Bijenalu je prethodila i serija predavanja koja je u lokalnim školama održao umetnički direktor te manifestacije Stefano Francolini, objašnjavajući evoluciju savremene umetnosti i načine na koje može da bude čitana danas.
Osmo Bijenale u Firenci posebno je bilo posvećeno i istraživačkim projektima kroz umetnost i kulturu.
Ovogodišnju nagradu za životno delo “Lorenzo il Magnifico” dobio je slikar, vajar, pisac i političar José Luis Cuevas, a nagrađena je i modna dizajnerka Agatha Ruiz de la Prada koja se predstavila i novom kolekcijom haljina.
Nagradu “Lorenzo il Magnifico” do sada su dobili i Marina Abramović, Gilbert and George, Christo i Jeanne-Claude, Richard Anuskiewicz, Robert Chen, Alfredo Zalce, Shu Yong i David Hockney.
U okviru svečane dodele nagrada, posebna počast odata je i Jeffu Koonsu.
Sajt Bijenala u Firenci je florencebiennale.org.
(SEEcult.org) 12.11.2012.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Sre 28 Nov - 11:00
Међународна манифестација ECOWEEK добра је прилика за размену искуства и успостављање сарадње не само из области архитектуре већ и филозофије, социологије, психологије…
Недеља ,,зеленог’’ дизајна, одрживе архитектуре и дизајна у оквиру међународног догађаја ECOWEEK, почела је у понедељак 26. новембра. Београд је ове године, поред многих градова као што су Атина, Копенхаген, Милано, Рим, Тел-Авив, добио прилику да први пут буде домаћин једног догађаја, на ком ће се кроз синергију младих професионалаца и студената различитих профила осмишљавати идејна решења за конкретне локације у Београду.
Поред невладине организације Ecoist као локалног партнера, ECOWEEK је организован у сарадњи са многим другим партнерима и сарадницима попут организацијa НАЛЕД, SEEFED, ПКС, Италијанског културног центра, италијанске амбасаде, УШЋЕ шопинг центра, Архитектонског и Шумарског факултета као и многих других.
Манифестација се састоји из две целине: предавања која су отворена за јавност, као и специјално осмишљене радионице које ће се бавити темама у вези са одрживим развојем, екологијом, животном средином, социјалном инклузијом, одрживом архитектуром и дизајном.
Београд ће имати прилику да угости стручњаке који ће у својим предавањима покушати да приближе тему истинске одрживости посетиоцима: архитектура и полемика одрживе градње из Француске Франсоа-Елен Журд, чији је биро пројектовао прву зграду са позитивним енергетским билансом, затим Иван Реди са темом еко-урбани системи (Ortlos Space Engineering из Граца и Лондона), Ханс Бустер са темом синергије (Vitaverde, Солун), Рафаела Коломбо о природној и одрживој архитектури (Politecnico di Milano), Бранимир Јовановић о истинској одрживости и доктрини Николе Тесле (Центар „Тесла“) и многи други.
Радионице се баве и проблематикама и решењима конкретних локација у Београду, а идејна решења, која се очекују као резултат радионице, биће представљена 30. новембра пред стручњацима, колегама и менторима. Након завршетка догађаја, у сарадњи са различитим секторима, као и самим тимовима који су дали решења, прелази се на корак имплементације решења путем трајне платформе GREENHOUSE, која је активна и у другим градовама који су до сада угостили манифестацију.
ECOWEEK је, како истичу организатори, прилика за размену искуства и успостављање сарадње са врхунским страним и домаћим стручњацима, менторима и познаваоцима не само из области архитектуре већ и филозофије, социологије, психологије итд. Такође, ово ће бити прилика да се кроз осам радионица, осам предавања и осам презентација пројекта, оформе међународни интердисциплинарни тимови младих, енергичних људи, да се кроз рад и дружење научи више о методама рада и живота људи из других култура.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta [You must be registered and logged in to see this image.]
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Uto 4 Dec - 16:32
Prvi put u Kragujevcu, slike i crteži Ivana Radovića
Galerija „Rima“ u Kragujevcu priredila je dve izložbe jednog od najznačajnijih srpskih slikara XX veka – Ivana Radovića (1894-1973), kojima je svojoj publici prvi put predstavila ovog našeg znamenitog slikara, akademika i teniskog šampiona.
Prvu izložbu, posvećenu Radovićevim slikama poslednjeg dana novembra zamenili su njegovi crteži olovkom, tušem, ugljenom, akvareli i tempere koji se mogu videti do 8. decembra.
- Jedan od najboljih i najplodnijih naših crtača, Radović je iza sebe ostavio više od dve hiljade radova na papiru. Izložba će obuhvatati tridesetak radova - crteža olovkom, ugljenom, tušem, zatim akvarela i tempera. Većina izloženih radova pripada kraju druge i početku treće decenije XX veka kada je Radović okrenut temama akta u klasničnom, renesansnom smislu, a najstariji crteži su iz 1917. godine.
Pored crteža iz naivističkog perioda posetioci će moći da vide i nekoliko radova koji se vezuju za tridesete godine i fazu intimizma u Radovićevom slikarstvu – objašnjava Nevena Martinović, kustos galerije „Rima“.
Status najboljeg tenisera među slikarima zaslužio je mestom državnog prvaka 1929. i kasnije jedinog umetnika državnog reprezentativca. Godine 1929. učestvovao je u kvalifikacijama za Dejvis kup protiv reprezentacije Grčke, a 1930. u dva meča u dublu u Dejvis kupu protiv Švedske. Upravnica Spomen-zbirke Pavla Beljanskog u Novom Sadu, dr Jasna Jovanov, koja je i autor teksta u katalogu, pak, o Radovićevim slikama kaže:
- U obilju tema Radovićevih crteža i slika, od 1919. godine nalaze se predstave tenisera, možda nevažne po učestalosti ali zato bitne zbog činjenice da je tenis u toku treće decenije imao većeg uticaja na umetnikov društveni napredak od njegove umetnosti.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Ned 9 Dec - 21:41
Nagi muškarci - sve oči uprte u Beč
Izložba "Nagi muškarci", trenutno postavljena u uglednom bečkom Leopold muzeju sa ciljem da ispita naš stav prema golotinji, svakodnevno izaziva burne reakcije publike.
Naime, ljudi na Zapadu navikli su da gledaju naga ženska tela, ali su i dalje šokirani kad vide muške aktove.
Zato su autori i uprava muzeja odlučili da deo postavke izlože van muzeja. Trodimenzionalna instalacija golog muškarca kako leži postavljena je ispred Leopold muzeja, dok se širom grada mogu videti posteri na kojima su prikazani intimni delovi tela trojice fudbalera.
"Dobili smo puno, puno pritužbi građana. Nismo znali da će ova izložba uznemiriti i razbesneti tako veliki broj ljudi. U pojedinim trenucima bili smo zabrinuti za bezbednost, nismo znali kako da zaštitimo posetioce muzeja", kaže Klaus Pokorni, portparol Leopold muzeja.
On ističe da je cilj ove izložbe bio prikaz razvoja muškog tela kroz istoriju umetnosti.
"Mnogi su nam rekli da su morali deci da prikriju oči dok su prolazili pored postera. Pojedini su ih čak i prebojili. Nismo zadovoljni nastalom situacijom, budući da se uvek nadamo nekom napretku. Jer, ipak, ovo je 21. vek", objašnjava Pokorni i dodaje da je uprava muzeja bila prinuđena da, zbog besa javnosti, prikrije intimne delove tela fudbalera na posterima velikih razmera.
Pet statua nagih muškaraca nalaze se na samom ulasku u muzej. Prva u nizu prikazuje kako je izgledao muškarac iz doba drevnog Egipta, a poslednja manekena iz savremenog doba.
Tobias Nater, direktor Leopold muzeja, kaže da je namera autora bila da publiku "prošeta kroz 5.000 godina staru istoriju ljudske civilizacije".
"Izložili smo figuru nagog muškarca koja je bila neobična za drevnu egipatsku umetnost. Takođe, tu su i rimske statue i Rodenove skulpture. Naš cilj je da publici objasnimo da nagost muškog tela ima dugu tradiciju u umetnosti", kaže on.
Na izložbi su prikazani različiti stilovi – od slika Pitera Pola Rubensa, Pola Sezana, i Edvarda Munka do modernijih i seksualno eksplicitnijih dela američkog fotografa Roberta Mapletorpa i britanskih umetnika Gilberta i Džordža.
"U pitanju je jedna veoma neobična izložba koja u svom fokusu ima mušku nagost. Iznenađujuće je to što smo do sada imali mnogobrojne postavke na kojima je bilo prikazano žensko golo telo, ali nikada i muško. Nekako se to smatra tabuom. Slika nage žene se i dalje posmatra u drugačijem svetlu od slike golog muškarca", ističe Nater.
Izložba “Nagi muškarci” u Leopold muzeju biće postavljena do 28. januara.
b92.net 9.12.2012.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Pet 25 Jan - 12:25
Izložba mlade umetnice Adrijane Danilović, studentkinje kragujevačkog fakulteta umetnosti, otvarena je u četvrtak (24. januar) u galeriji „Mostovi Balkana“. Adrijana Danilović na Filumu studira slikarstvo u klasi profesora Željka Đurovića i do sada je imala brojne izložbe, u Kragujevcu, Beogradu, Novom Sadu, ali i van granica naše zemlje, odnosno u Rumuniji i Hrvatskoj.
Dobitnica je nekoliko nagrada, među kojima se izdvaja nagrada matičnog fakulteta za najbolju studentkinju odseka za primenjene umetnosti. Svečano otvaranje izložbe crteža pod nazivom „Kora“, u galeriji „Mostovi Balkana“ je bilo u četvrtak, 24. januara, u 19 sati i ona će trajati do 12. februara.
„Andrijanini radovi iz ciklusa „Kora“, metaforički se podastiru sintagmom „zagrepsti ispod kore“. Ispod kore ili ispod kože? Svejedno. Jer, ono što je kod biljaka kora, to je u čoveka koža. Obe se formiraju slojevanjem, objedinjujući sva tkiva. Svaki novi sloj formira se ispod starog, te je, ta zanovljena kora, kroz koju struje život i sokovi – rodilište. Spoljašnji slojevi se, kroz vreme, satiru i sažimaju, a njihove strukture propadaju, odumiru, postaju napuknuti krljušasti krajnji sloj bez aktivne uloge – mrtva kora. Koliko slojeva treba proći, ispod koliko njih „začeprkati“ da bi se došlo do onog tankog i tananog centralnog dela, do srži, do srčike stabla, do ljudske duše? - rekao je zbirci „Kora“ likovni kritičar, Zvonimir Osrečki.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Pet 25 Jan - 12:29
Izložba Maneovih slika u Londonu
Velika izložba francuskog impresioniste Eduarda Manea pod nazivom "Mane: Portret života" u Kraljevskoj akademiji u Londonu. Izložba koja će biti otvorena od 26. januara do 14. aprila 2013. uključuje 50 slika ovog umetnika.
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Sre 6 Feb - 19:34
Galerija Klovićevi dvori - Zagreb
REFLEKSIJE VREMENA: Zavirite u neka davno prošla vremena – prva decenija komunističke Jugoslavije na dlanu
Ivor Car
„Druže Tito, naš rođeni brate, što sjedini Srbe i Hrvate“, poruka je koja iz današnje perspektive jednostavno izaziva smijeh. Napisana je na školskim zidnim novinama koje su samo jedan od 483 eksponata u srijedu navečer otvorene izložbe „Refleksije vremena 1945.-1955.“ u zagrebačkoj Galeriji Klovićevi dvori. Uz brojne visoke dužnosnike na otvorenju je bila i Lupigina ekipa te u velikoj gužvi snimila tridesetak fotografija koje će vam dočarati o kakvim se refleksijama vremena radi. Prava poslastica koja će i one koji ne pamte prve decenije nakon Drugog svjetskog rata vratiti u neka druga vremena.
[You must be registered and logged in to see this image.] Vojin Bakić - "Bjelovarac"
Otvorenje izložbe izazvalo je veliki interes te se povremeno bilo vrlo teško probijati do eksponata. A ima ih točno 483. vrijedi Gotovo polovica ih je posuđeno iz beogradskog Muzeja istorije Jugoslavije. Oni koji posjete izložbu vjerojatno će primijetiti da ime „Refleksije vremena 1945.-1955.“ i nije sasvim primjereno ili da je barem malo nategnuto, jer se zapravo dobar dio eksponata odnosi na Josipa Broza Tita. Uz brojne Titove portrete, biste, odijela, poklone koje je dobivao od radnih kolektiva ili domaćica, njegove lovačke trofeje, nije bilo mjesta i za malo širi uvid u prvo desetljeće nakon Drugog svjetskog rata, u doba kada se, recimo, stvarala jedna sasvim nova država i rapidno podizalo industrija do tada uglavnom agrarne zemlje.
Dojam je, možda pogrešan, da je izložba složena na brzinu, na nekim mjestima neujednačeno (primjerice znatan broj izložaka uopće ne potječe iz razdoblja 1945-1955., niti se bilo čim referira na njega), što i dalje ne znači da ju se ne isplati posjetiti. Dapače, to toplo preporučamo. Zanimljivo je spomenuti i kako je samo otvorenje kasnilo nekih dvadesetak minuta, zbog kašnjenja, smijenjivanjem "onog malog" zauzete ministrice kulture Andree Zlatar, koja je trebala održati kratak govor. Inače, izložbu otvaraju filmski zapisi o danu kada su partizani oslobodili Zagreb, a simbolično završava s Augustinčićevim kipom Maršala Tita, koji je bio postavljen na Plitvicama dok ga netko, od onih koji se gnušaju i samog spomena na bivšu državu, devedesetih godina nije išarao bijelom bojom.
[You must be registered and logged in to see this image.] Štafete kao refleksija vremena
[You must be registered and logged in to see this image.] Tito pozira Antunu Augustinčiću
[You must be registered and logged in to see this image.] Augustinčićeva pobjeda
[You must be registered and logged in to see this image.] Polica s nakitom, na koji sa zida motri Haile Selesije prilikom službenog posjeta Jugoslaviji
[You must be registered and logged in to see this image.] Augustinčićev "Tenkista"
[You must be registered and logged in to see this image.] Augustinčićev kip maršala Tita koji je bio postavljen na Plitvicama, gdje ga je devedesetih nepoznata osoba ukrasila bijelom bojom
lupiga.com
Pogledajte veoma interesantnu video - reklamu za izlozbu "Refleksija vremena "
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Uto 5 Mar - 11:18
Izložba crteža i pastela Mome Kapora u Domu Vojske
Izložba crteža i pastela Mome Kapora pod nazivom ''Uspomene jednog crtača'' biće otvorena danas od 19 sati u Domu Vojske Srbije.
Na otvaranju izložbe biće prikazan kratki dokumentarac o Momi Kaporu pod nazivom "Momo uncut" (2012), autora Đorđa Markovića, nastao u produkciji Zadužbine "Momo Kapor".
[You must be registered and logged in to see this image.] Ovako je Kapor predstavio patrijarha Pavla
Ova izložba je zajednička inicijativa Ministarstva odbrane Republike Srbije i Zadužbine "Momo Kapor" kojom se obeležava trogodišnjica smrti poznatog umetnika.
[You must be registered and logged in to see this image.] "Portret Duška Radovića, uvek pomalo pospanog pesnika"
Na izložbi biće predstavljeno 70 crteža i 30 pastela kao i ilustracije za knjige poema Matije Bećkovića ''Nadkokot" i ''Kukavica".
Postavka će biti izložena u Velikoj galeriji Doma Vojske i otvorena za posetioce do 10. aprila.
blic.rs
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Pet 8 Mar - 23:57
Pikaso u ZG sa velikim obezbeđenjem
U Galeriju Klovićevi dvori u Zagrebu pod jakim policijskim obezbeđenjem stigla su Pikasova dela koja će biti izložena od 23. marta do 7. jula.
[You must be registered and logged in to see this image.] Deo radova koji će biti izloženi
To je najskuplja izožba u hrvatskoj istoriji i koštaće oko devet miliona kuna, a dela su osigurana na 670 miliona evra, preneli su zagrebački mediji. Biće izloženo 56 slika i skulptura i četrdeset fotografija.
Predstavljanje radova i dokumenata počinje od slike četrnaestogodišnjeg Pikasa "Čovek s kapom" iz 1895, preko plavog, ružičastog i drugih razdoblja do autoportreta "Nedelja", koji je završen neposredno pred Pikasovu smrt, 1971.
"Nanizana u hronološkom sledu, od ranih radova do poslednjih godina umetnikovog života, dela Pikasovog plavog i ružičastog perioda, protokubizma i istraživanja Afrike, amblematski radovi analitičkog i sintetičkog kubizma, ’klasičnog’ perioda, nadrealističke faze te kasne slike moći će se u Zagrebu videti do 7. jula 2013. Pikaso je pomerio granice umetnosti i uzdrmao tradicionalne slikarske žanrove. Vladao je svojom epohom bez premca. No, iza čoveka koji je postao mit i iza tržišne vrednosti njegovog potpisa ostaje složeno delo umetnika i slikara, svakako, ali pre svega stvaraoca“, navodi se u saopštenju Galerije Klovićevi dvori.
Procenjuje se da će izložbu obići između osamdeset i sto hiljada posetilaca, kao što je bio slučaj s najuspešnijim postavkama u tom prostoru.
Očekuju se i posetioci iz Srbije, BiH, Slovenije, Mađarske i Austrije. Uz sponzore i osiguranje izložbi će finansijsku podršku dati Ministarstvo kulture sa 250.000 evra, a isto toliko obezbediće i grad Zagreb.
Cena ulaznica za pojedinačne posete iznosi 70 kuna, a popust je obezbeđen za grupne i porodične posete, studente, penzionere... Sve detalje o izložbi i pratećem programu možete pronaći OVDE
b92.net
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Sub 16 Mar - 22:58
Izložba umetnika Franca Vesta u Beču
Izložba pod nazivom "Franz West Where is my Eight", austrijskog umetnika Franca Vesta u muzeju Mumok u Beču. AFP/Alexander Klein
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Ned 17 Mar - 19:57
Izložba Stjepana Mimice u galeriji "ULUS"
Izložba Stjepana Mimice u Galeriji "ULUS" biće otvorena sutra 14. marta u 19 časova. Stjepan Mimica se na izložbi „Open market“ ne bavi više slikom ili bolje reći bavi se njome uz pomoć fotografije.
Mnogi ga doživljavaju kao apatrida beogradske likovne scene, jer se dugo bavio grafičkim dizajnom, audio produkcijom, izdavaštvom, dizajnom enterijera, publicistikom.
Sada ga ponovo vidimo u likovnim vodama, u Galeriji Udruženja likovnih umetnika Srbije, u Knez Mihajlovoj, i imamo čime da se iznenadimo. Stjepan Mimica se na izložbi „Open market“ koja se otvara sutra 14. marta u 19 sati, ne bavi više slikom ili bolje reći bavi se njome uz pomoć fotografije.
Pojednostavljeno, rekli bismo, fotografija je samo inicijalna kapisla i krajnji rezultat u ovoj stvaralačkoj avanturi – a, opet, to nije tačno. Jer, pred nama su slike od kojih su neke, kao nekad na platnu, stvarane danima, nedeljama...Nove Mimicine slike se, dakle, otimaju standardnim merilima i rečniku aktuelne likovne kritike.
Sem autentičnog iskorala na likovnom planu, umetnik iznosi jasan stav koji se tiče stvarnog života. A, kako to biva kod Mimice, stav je čvrsto utemeljen na na umetničkom planu. I daleko je od pamfletra.
Naime u njega je ugrađen ne (samo) postupak već i sam, stvaran život autora: beskompromisan stav – sloboda. Polazeći od prozaičnog uzorka – sa tezgi potrošačke kulture, da bi stigao u predele značenja, Mimica zapravo pita šta je (ima liga) slobodan čovek danas?“, piše između ostalog u katalogu istoričar umetnosti Savo Popović.
„Open market“ je zgodan ali obavezujući naslov ove izložbe. Zgodan – jer asocira na potrošačko društvo, ovisnost o njemu, u krajnjoj liniji kontrolu nad nama. Obavezujući, jer jednom u fokusu umetnika-slikara dobija značenje koje nije komercijalno već, naprotiv, suprotno tome značenju, likovno promišljeno i nadasve likovno inspirativno a u bliskom dodiru s sveopštom egzistencijom. Izložbu Stjepana Mimice možete pogledati do 26. marta
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Uto 19 Mar - 23:02
Srpska skulptura u Narodnom muzeju
U Atrijumu Narodnog muzeja sutra (sreda, 20. mart, 19 sati) nakon pozdravne reči direktorke Bojane Borić Brešković akademik Svetomir Arsić Basara otvoriće izložbu „Srpska skulptura od 1882. do 1941.“ iz fundusa ove naše najstarije muzejske ustanove.
[You must be registered and logged in to see this image.] Dusan Jovanovic - Igracica, 1936.
Posle dugo vremena biće to prilika da vidimo dela (45) naših najznačajnijioh vajara kao što su Dragomir Arambašić, Mihailo Tomić, Milan Besarabić, Stevan Bondarov, Dušan J. Đukin, Đorđe Jovanović, Petar Palavičini, Simeon Roksandić, Toma Rosandić, Risto Stijović, Sreten Stojaković, Petar Ubavkić...
Zbirka jugoslovenske skulpture koju čini oko 900 dela predstavlja dragocen fond kroz koji može da se sagleda razvoj naše skulpture od prvih ostvarenja najstarijih školovanih vajara do novijeg doba.
[You must be registered and logged in to see this image.] Dragomir Arambašić, „Razbijeni krćag“, 1911.
“U okviru stilskih osobenosti, to su bili različiti vidovi realizma s početka ovog perioda (Petar Ubavkić, Ivan Rendić, Đorđe Jovanović, Simeon Roksandić, Dragomir Arambašić …), zatim prihvatanje elemenata secesije i simbolizma, što je značilo tematsko i likovno suprotstavljanje tradiciji 19. veka i umetnosti akademizma (Robert Valdec, Ivan Meštrović, Toma Rosandić), a nakon toga u međuratnom periodu sledi afirmacija modernih stilskih tokova izraženih kroz dela umetnika školovanih uglavnom u Parizu i u Pragu (Sreten Stojanović, Petar Palavičini, Živojin Lukić, Dušan Jovanović Đukin, Risto Stijović, Frano Kršinić, Mihailo Tomić …).
Posle rata samo je dodirnuta faza tzv. socijalističkog realizma, dok veći deo druge polovine minulog veka odlikuje bogatstvo umetničkih poetika, koje se manifestuje preko širokih mogućnosti izbora stvaralačkih postupaka i materijala (Ilija Kolarević, Ana Bešlić, Sava Sandić, Vida Jocić, Olga Jevrić, Aleksandar Zarin, Nandor Glid, Jovan Kratohvil, Mira Sandić, Matija Vuković, Nikola Janković, Svetomir Arsić Basara, Olga Jančić, Momčilo Krković, Nebojša Mitrić …).
[You must be registered and logged in to see this image.] Mihailo Tomić, Igranka u berbi, 1937.
Pored toga što zbirka Narodnog muzeja ilustruje glavne razvojne tokove srpske, a u velikoj meri i jugoslovenske skulpture, ona predstavlja i mesto gde se baštine mnoga od najznačajnijih dela brojnih umetnika čija imena stoje u samom vrhu naše novije istorije umetnosti”, objašnjava rukovodilac Zbirke skulpture Vera Grujić.
Izložba srpske skulpture treba da nas podseti da se upravo navršava 50 godina od izložbe “Srpska skulptura do 1941.”, pionirskog poduhvata koji je u organizaciji Narodnog muzeja u Kulturnom centru Beograda 1963. priredio Miodrag Kolarić, direktor naše najznačajnije kulturne ustanove od 1969 do 1973. godine.
Značajni portreti
Među portretima koje ćemo videti na izložbi “Srpska skulptura…” nalaze se i portreti kralja Aleksandra Obrenovića od Petra Ubavkića, Žanke Stokić od Sretena Stojanovića, Ljubice Sokić od Stevana Bondarova, i Rastka Petrovića rad Petra Palavičinija.
blic.rs
"Treba otimati radost danima koji beze " Majakovski
malalila
MODERATOR
Poruka : 52047
Lokacija : Haoss
Učlanjen : 04.01.2012
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Uto 26 Mar - 16:51
Izložba vrednih kolekcija
Reprezentativna dela iz privatnih kolekcija prvi put su pred publikom u “Progresu”. Izložena su dela Lubarde, Tabakovića, Dada Đurića, Veličkovića, Šejke, Reljića...
VIŠE od pola veka likovnog stvaralaštva iz privatnih kolekcija po prvi put će u utorak uveče biti dostupno javnosti na velikoj izložbi u “Progresu”. Organizator izložbe “Kolekcionar kao kustos i selektor” je Galerija “Arte”. Postavku čine reprezentativni radovi iz obimene publikacije koja sadrži više od sto autora sa prostora bivše Jugoslavije, a stvarali su u periodu posle Drugog svetskog rata. To su dela Petra Lubarde, Ivana Tabakovića, Dada Đurića, Vladimira Veličkovića Leonida Šejke, Marine Abramović, Radomira Reljića, Olge Jevrić, Ota Loga, Dušana Džamonje...
- Ovim projektom želimo da afirmišemo kolekcionarstvo - kaže Bojan Muždeka, menadžer galerije “Arte”. - Usmerili smo se samo na autore koji su stvarali od kraja četrdesetih do kraja osamdesetih godina 20. veka. Osvrnuli smo se i na autore koji su stvarali posle 1990., jer u njihov rad verujemo i mislimo da će se ubrzo naći u mnogim kolekcijama.
Publikacija, koja će biti predstavljena na izložbi, jedinstvena je zbirka likovne umetnosti u proteklih 60 godina. U njoj se nalazi 350 reprodukcija umetničkih dela i eseji o stvaralaštvu iz pera 12 istoričara umetnosti, koji su učestvovali u stvaranju mnogih kolekcija.
- Vlasnici kolekcija su privatni preduzetnici, intelektualci, direktori preduzeća, poslovni ljudi, sportski profesionalci, profesori, trgovci umetninama, filantropi, galeristi, naslednici porodičnih zbirki, lekari... Radovi iz zbirki uglavnom predstavljaju umetnost druge polovine 20. veka u Srbiji i regionu, kao i savremeno stvaralaštvo. Iako i u privatnim kolekcijama ima umetničkih dela iz prve polovine 20. veka koja su dostojna muzejskih zbirki, većina dela koja su muzeji “propustili” da nabave, ipak je iz perioda druge polovine prošlog veka - objašnjava Muždeka.
Neke od ovih kolekcija prerasle su u muzeje sa sopstvenim izložbenim prostorom, poput muzeja Macura i Cepter, druge su svoju delatnost “ozvaničile” osnivanjem fondacija, poput kolekcije Vujičića i Trajkovića, ili su svojim aktivnostima priključile i izdavanje knjiga i monografija o umetnosti i umetnicima.
- Većina kolekcionara pozajmila je dela iz svojih zbirki za ovu priliku, a osim njih ovde su prisutni i radovi iz “mlađih” kolekcija, koje su još u razvoju - ističe Muždeka.
Savesni sakupljaci
- ONO što sve ove kolekcije približava muzejskim zbirkama, jeste činjenica da mnoge od njih prati sistematičnost u izboru radova kakva odlikuje formiranje muzejskih zbirki - objašnjava Muždeka. - Mnoge privatne kolekcije prati i obimna i pažljivo sakupljena dokumentacija o umetnicima i delima, kao i registri u kojima se dela zavode pod inventarnim brojevima i u kojima se čuvaju svi podaci o delima koja ulaze u kolekciju ili iz nje izlaze.
novosti.rs
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Re: Izložbe - dešavanja Sub 30 Mar - 21:23
Izložba bronzanih skulptura Mice Poptsisa
U galeriji Zadužbine Ilije M. Kolarca u toku je izložba skulptura u bronzi skulptora Mica Poptsisa, koja će trajati do 6. aprila.
Mice Poptsis, profesor na vajarskom odseku Fakulteta likovnih umetnosti u Beogradu i član Udruženja likovnih umetnika Srbije, za sobom ima mnogobrojne samostalne i kolektivne izložbe, a uz to je i dobitnih brojnih nagrada i priznanja poput Nagrade Livnice „Plastika”, dvadeseti Oktobarski salon Beograd (1979), Nagrade za skulpturu, izložba male plastike i crteža, galerija Cvijete Zuzorić Beograd (1980), Nagrade za skulpturu Livnice „Plastika”, dvadesetčetvrti Oktobarski salon Beograd (1983) ...
Izložba "Španski majstori" u Kulturnom centru "Laza Kostić" u Somboru
Izložba pod nazivom "Španski majstori" biće otvorena u utorak u Kulturnom centru "Laza Kostić" u Somboru. Najpoznatiji slikari savremene španske i svetske umetnosti, Pablo Pikaso, Salvador Dali, Huan Miro i Antoni Tapies, biće predstavljeni sa 35 originalnih grafika.
[You must be registered and logged in to see this image.] Pablo Pikaso, "Tete de Jeune Fille", 1947, litografija
Nit koja povezuje odabir i koncept izložbe i autore, jeste mediteranski karakter, senzibilitet, španski temperament. Svaki od autora je začetnik nekog pravca moderne evropske umetnosti i svaki na svoj način nosi svoju genijalnost.
[You must be registered and logged in to see this image.] Huan Miro, "Derriere le miroir", 1978, litografija
Negde su se u vremenu poklopili ili susreli. U slučaju ove izložbe to je grafika, izvesno opuštajući, prelazni izraz, stvaranje između dve slike, ali i kao izazov svakom umetniku likovne orijentacije. Veličine sasvim autohtone a ipak objedinjene vremenom i prostorom sa kog su potekli.
[You must be registered and logged in to see this image.] Salvador Dali, "Cosmic horseman", 1982, gravura
Izložba se organizuje u saradnji sa "Visconti Fine Art Gallery" iz Ljubljane i predstavlja nastavak uspešne saradnje koja se ogledala u realizaciji izložbi Salvadora Dalija, Kosare Bokšan, Dada Đurića i Endi Vorhola. Izložba "Španski majstori" biće otvorena do 17 maja.
Izlozba hiper- realisticnih skulptura Rona Mjueka u Parizu.Rodjen je 1958. godine u Melburnu i kao dete je eksperimentisao sa lukarstvom i pravljenjem lutaka pod uticajem svojih roditelja koji su bili majstori za izradu igracaka.AFP- Thomas Coex