Ozbiljne droge za osobe na samrti?Rezultati novih studija sa Harvarda i Univerziteta iz Los Anđelesa predlažu da lekari pacijentima na samrti daju zabranjene droge kako bi im ublažili emocionalnu patnju ali i fizički bol.
Dr Džon Halpern sa Harvarda testirao je ekstazi kako bi proverio da li će ta droga smanjiti anksioznost kod dva pacijenta koji boluju od smrtonosnog raka.
Doktori Čarls Grob i Roland Grifit sa Los Anđeles univerziteta su, u isto vreme, koristili psilocibin (aktivnu supstancu iz halucinogenih pečurki) kako bi pomogli pacijentima na samrti da prevaziđu svoje velike strahove.
Rezultati sa oba istraživanja su, navodno, dobra. U većini slučajeva, pacijenti koji su na lakim drogama, se bolje nose kako sa fizičkim bolom tako i sa psihičkim metežom.
Istina je da pacijent na samrti ne može da postane zavisnik od ekstazija i psilocibina. Isto tako svi rizici koima su izraženi zavisnici ne mogu se primeniti na osobe kojima je ionako ostalo još malo života.
Zato korišćenje ovih droga "u dobre svrhe" zaista ima smisla. Olakšati muke pacijentima koji se suočavaju sa najvećim strahom na ovom svetu: sa smrću.
Smrtonosne bolesti i poslednji dani života su period kada bi pacijentima trebalo pomoći, na ovaj ili onaj način. Lake droge pokazale su se kao odlično rešenje.
Još jedna od njih ketamin, dokazano otklanja depresiju, kada se vrlo polako ubaci u organizam putem transfuzije. Oksikodin je, takođe vrlo koristan za osobe na samrti, iako vrlo opasan za zdrave ljude jer stvara veliku zavisnost.
Zato bi ljudi po ovom pitanju trebalo da otvore svoj um i prihvate da ove droge (koje mnogima uništavaju živote) za one druge, mogu biti čarobne supstance.
b92