Čajevi koji leče anemijuAnemija je veoma čest zdravstveni problem koji karakterišu smanjen broj eritrocita, to jest crvenih krvnih zrnaca, i nizak nivo hemoglobina u krvi.
Skoro svaka peta žena u reproduktivnom periodu, prema nezvaničnim podacima, ima smanjene zalihe gvožđa, na šta ukazuju česte nesvestice, malaksalost, brzo zamaranje, nepravilan rad srca i krvarenje iz nosa.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, počnite da pijete čaj od koprive jer je on najbolji prirodni lek protiv malokrvnosti.
Uz kičicu zaboravite na beo tenOsim koprive, anemiju leči i kičica, biljka poznata i kao crveni kantarion, koja cveta preko celog leta. Listove i ružičaste cvetove pažljivo odsecajte oštrim makazama pošto ova biljka zbog plitkog i tankog korena ne sme da se čupa, jer se tako trajno uništava. Inače, čaj od ove biljke treba da pijete i ako imate slab apetit i problema s krvnim pritiskom.
ČAJ: Dve kašičice sušene kičice prelijte sa tri decilitra ključale vode, ostavite da odstoji desetak minuta, procedite i pijte. Takođe, čaj možete pripremiti i u hladnoj vodi tako što ćete u tri decilitra vode staviti jednu kašiku sušene kičice i sve to ostaviti da odstoji šest do osam sati. Nakon toga čaj procedite i pijte, a ako više volite tople napitke, čaj malo zagrejte.
Kopriva je bogata gvožđemListovi koprive bogati su mineralima, posebno gvožđem, fosforom, kalcijumom, silicijumom i vitaminom C. Berite ih u proleće, ali s gumenim rukavicama jer će vas, u suprotnom, ruke peći i žariti.
Inače, u 17. veku osobama koje pate od artritisa savetovano je da se šibaju koprivom kako bi ublažili bolove, pa se kopriva smatrala lekom za najodvažnije.
PROVERENI RECEPT: Kašičicu osušenih i sitno iseckanih listova koprive prelijte sa dva i po decilitra vrele vode, ostavite da odstoji 15 minuta, procedite i pijte tri puta dnevno.
Trudnicama i dojiljama nije preporučljivo da piju ovaj čaj.
Trava iva od mrtva pravi živaAnemične osobe mogu da piju i čaj od trave ive, a koliko je ova biljka cenjena u narodu, najbolje pokazuje izreka – trava iva od mrtva pravi živa. Poznata je u narodu i kao dubac, a cveta od juna do avgusta i sakuplja se baš u tom periodu. Ima gorak i opor ukus, koji potiče od tanina i etarskih ulja.
ČAJ: Napravite mešavinu od 25 grama sušene trave ive i 25 grama koprive. U pola litra hladne vode stavite kašiku ovog čaja, poklopite i ostavite da odstoji tri sata. Nakon toga čaj malo zagrejte, procedite i pijte po čašu tri puta dnevno pre jela.
Ruzmarin, lek i ukrasRuzmarin nije samo aromatičan začin već i veoma lekovita biljka koja pomaže lečenju anemije, posebno kod dece. Lekovita svojstva ove biljke potiču od etarskog ulja i jedinjenja tanina, kojih najviše ima u listu ruzmarina. Trudnice bi trebalo da izbegavaju ovaj čaj jer može izazvati kontrakcije.
Ruzmarin nije zahtevna biljka, pa je možete gajiti i na terasi, a dovoljno je da je redovno zalivate jednom u tri dana.
PROVERENI RECEPT: U šolju ključale vode stavite kašičicu lišća ruzmarina, poklopite i ostavite da odstoji desetak minuta. Potom procedite i deset dana pijte tri šolje čaja dnevno.
blic