Naslov: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Pet 27 Jan - 10:55
Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji
Da li znate da neki gestovi i običaji u različitim kulturama imaju potpuno suprotna značenja, što vas u stranoj zemlji može dovesti u neugodan položaj ili njima jednostavno možete uvrediti svoje domaćine. Da biste izbegli te probleme, na kulturne razlike upozoravaju stručnjaci najpoznatijeg turističkog vodiča Lonely Planet, ali i posetioci internet portala o putovanjima koji su se i sami našli u neprijatnim situacijama zbog neznanja.
Da li znate da neki gestovi i običaji u različitim kulturama imaju potpuno suprotna značenja, što vas u stranoj zemlji može dovesti u neugodan položaj ili njima jednostavno možete uvrediti svoje domaćine. Da biste izbegli te probleme, na kulturne razlike upozoravaju stručnjaci najpoznatijeg turističkog vodiča Lonely Planet, ali i posetioci internet portala o putovanjima koji su se i sami našli u neprijatnim situacijama zbog neznanja.
PAŽLJIVO S PRSTIMA
Ukoliko imate naviku da u znak odobravanja spjate palac i kažiprst u slovo O, kao simbol za "odlično" ili "OK", nemojte to činiti u Brazilu jer se to tamo doživljava kao nešto vrlo nepristojno i vulgarno. Svoje zadovoljstvo možete, međutim, iskazati podizanjem palca, ali to nikako ne smete učiniti u Iranu jer u toj zemlji uzdignuti palac znači isto što i srednji prst.
Ako ste levoruki, moraćete se dodatno prilagoditi u Nepalu, Indiji, Turskoj, Maroku i još nekim afričkim zemljama gde se leva ruka tradicionalno koristi za zahod, a desna za hranjenje, tvrdi Lonely Planet.
Jedan levoruki posetitelj Virtualtourista prisetio se kako je u Gani pazio da u kontaktu s lokalnim stanovništvom koristi desnu ruku. Ako vam se dogodi da se zaboravite i dotaknete ih levom rukom, odmah se izvinite i nasmešite.
PRAVILA LEPOG PONAŠANJA
Kada ste u Japanu, nemojte se previše smejati, a kada to i činite, pristojno je rukom prekriti usta. Ako to ne činite, posebno ako ste na poslovnom susretu, vaši domaćini bi mogli pomisliti da niste baš inteligentni.
Nemojte se začuditi ako vaš sugovornik na Tajlandu prilikom razgovora počne kopati nos. To je normalna stvar i doživljava se kao dobra higijenska navika.
U Engleskoj su pravila znatno stroža pa se mlada Amerikanka čudila na internet forumu jer su je u vozu od Londona do Epsoma upozorili da ne može držati noge na slobodnom sedištu preko puta svoga, odnosno da se s poštovanjem mora odnositi prema opštem dobru bez obzira koliko su joj cipele čiste. Većina Amerikanaca takođe nije svesna da mnogim evropskim domaćinima često smetaju zbog glasnog razgovora, posebno u restoranima.
PAZITE KAKO JEDETE I PIJETE
U Kini nije najpristojnije pojesti sve iz tanjira jer se time šalje poruka da vam ponuđena hrana nije dovoljna i da ste još gladni. Takođe, ako vas u toj zemlji tokom obroka smeste za sto nasuprot vrata, znajte da vam je iskazana velika čast i da ste poseban gost.
Ako ne želite da vas barmen u Italiji mrko gleda ne naručujte kapućino u jutranjim časovima. Italijani po tradiciji ne uživaju u ovom napitku pre doručka. Neljubaznu reakciju turisti mogu doživeti i na pijaci ako pokušaju sami da biraju robu.
Egipćanima ne smetaju gole noge, nego tabani, pa čak i kada su u cipelama. Jedna članica VitrualTourista prisetila se kako ju je pre nekoliko godina službenik u egipatskom konzulatu upozorio jer je držala nogu preko noge, s đonom cipele okrenutim prema sagovorniku. Kasnije je saznala da se okretanje đona prema nečijem licu smatra vrlo uvredljivim.
ODEĆA I OBUĆA
Ako se spremate na put, dobro se raspitajte i o pravilima odevanja, posebno ako ste žena i putujete u islamske zemlje. Pravila se, naime, mogu razlikovati ne samo među državama, nego i regijama unutar iste zemlje. Tako, naprimer, žene prilikom ulaska u džamiju u Istanbulu ne moraju nužno prekriti glavu šalom, dok su u konzervativnijim delovima Turske marame obavezne. Bez marame žene ne mogu nigde ući ni u Siriji, a u nekim arapskim zemljama turistima uopšte nije dozvoljeno da posete svetilišta.
Prekrivanje glave nužno je i u nekim pravoslavnim crkvama poput jermenske, a i u rimokatoličkim u pravilu ne dozvoljavaju ulaz u majicama bez rukava ili kratkim pantalonama. Duge nogavice neophodne su i na indijskim svetim mestima, što turisti zbog visokih temperatura često ne poštuju.
Sup.odmor
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Ne kršite pravila ponašanja u stranoj zemlji Sre 8 Feb - 1:31
Ne kršite pravila ponašanja u stranoj zemlji
Bilo da putujete poslovno ili privatno, ne bi bilo loše da zapamtite društvene navike i pravila ponašanja u različitim zemljama. Usvajanje običaja je ključno da biste uspešno okončali posao, ali i u slučaju da samo želite dobro da se provedete. Dajemo listu stvari na koje ne smete da zaboravite ako posećujete navedenih deset destinacija.
Dubai
Petak je dan za odmor i molitvu za muslimane, a samim tim je neradan dan u islamskim zemljama sa Bliskog istoka. Zato u petak ne planirajte sastanke. Takođe, tokom Ramazana muslimani se uzdržavaju od jela i piće od svitanja do zalaska sunca, pa ako se zadesite tamo tokom ovog meseca izbegavajte jelo i piće u javnosti.
Argentina
Argentinci imaju drugačije viđenje ličnog prostora i poznao je da pričaju sa sagovornicima iz velike blizine. Nekada će vam tokom razgovora čak dodirnuti odeću ili ruku. Ako se odmaknete osetiće se uvređeno, pa će se pomeriti u stranu da bi vam dali više prostora.
Brazil
Načuljite uši. Reč “žeito” nekada znači kršenje pravila, to jest označava da dogovor nikada nije ugraviran u kamenu. Brazilci često deluju kao da se šale, ali su generalno optimisti i šala je način na koji rešavaju probleme. Vole da misle da uvek postoji rešenje.
Kina
Nikada ne oslovljavajte kineskog partnera ili sagovornika sa kojim niste bliski samo po imenu. Uvek koristite njihovo prezime i titulu. U Kini se prezime često piše na prvom mestu. Na primer nekoga ko se zove Li Vei treba da zovete “gospodine Li”.
Francuska
Amerikanci imaju reputaciju da su previše prijateljski nastrojeni. Francuzi nemaju. Više će vas poštovati ako se ponašate uzdržano. Francuzi mešaju otvorenost i nerezervisanost za neiskrenost.
Grčka
Ne mešajte “ne” i “da”. Grci mnogo gestikuliraju, pa se stranci često zbune kada lokano stanovništvo vide u akciji. “Ne” je kao i kod nas često prevedno u “c”, uz podignute obrve. Za “da” klimnu glavom na dole i blago u stranu. Stranci se često bune jer “ne” često kažu “oni” što nekada zvuči kao “ok”, a “da” je “nai”, što zvuči kao “ne”.
Indija
Ako slučajno negazite nekoga, odmah se izvinite. Indijci misle je to velika uvreda. Ako vas domaćin pozove u svoju kuću na večeru, izujte se ispred vrata.
Japan
Japanci nemaju dan kada na posao mogu da dođu “ležerno” obučeni, što je obično slučaj petkom u ostalom delu sveta. Poslovni kod oblačenja je uvek konzervativan. Žene ne bi trebalo da nose pantalone, a poželjne su samo cipele sa niskom štiklom, jer je tako izbegnuto da budu više i dominantnije od se “nadviju” nad muškarca. Nikada u javnosti ne duvajte nos. Umesto toga se izvinite i odšetajte do toaleta.
Saudijska Arabija
Žena nikada ne pruža ruku muškarcu, rukovanje suprotnih polova je dozvoljeno samo ako on to učini prvi. Posvećeni muslimani nikada ne dodiruju bilo koga ko im nije član porodice, kao ni suprotan pol. Ako rukovanje izostane, pristojno se nasmešite i razgovarajte.
Rusija
Ne odbijajte piće. Rusi često zakazuju poslovne večere uz velike doze vodke, a odbijanje se shvata kao uvreda za gostoljubivost. Druženje i upoznavanje prethodi ugovaranju poslova. Ne odbijajte čašicu, ali budite mudri i ne ispijajte sve.
blic
wild filly
ADMIN
Poruka : 85778
Lokacija : divljina
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : uvek extra
Naslov: Kako jesti i piti u raznim delovima sveta Ned 19 Feb - 15:51
Kako jesti i piti u raznim delovima sveta
Da li znate da nije uvek nepristojno zadnje kapi pića uliti u svoju, umesto u tuđu čašu ili da se u nekim delovima sveta smatra rasipništvom ako svako za stolom jede iz svog tanjira?
Hrana
Ako jedete domaću azijsku testeninu 'noodles' u Japanu, to možete da činite i vrlo glasno pa čak i da srčete. Ali, u Kini nikada nemojte zabadati štapiće vertikalno u činiju sa pirinčem jer će to vaše domaćine podsetiti na način na koji se pirinač servira mrtvima. Nije poželjno svojim štapićima dodavati hranu drugoj osobi, s obzirom na pogrebni budistički običaj po kojem se ostaci kremiranog tela štapićima dodaju između članova porodice. To pravilo, po pisanju vodiča Lonely Planet, primenjuje se širom Azije, ne samo u Kini.
U Nepalu, čekajte da vas domaćin posluži i ne mrdajte od stola, a svakako se potrudite da zatražite repete. Ako ste u grupi, nikako ne ustajte dok svi ne završe; ako baš morate da ustanete, izvinite se rečima "bistaii khaanus" iliti "jedite polako".
U restoranima u Portugalu ne pitajte za so i biber ako već nisu na stolu. Traženje bilo kakve vrste začina u toj se zemlji smatra uvredom za kuvara, a oni su vrlo cenjeni u Portugalu. Francuzi takođe vole kuvare, ali za stolom ne podnose da se razgovara o novcu. Ne voli ni deljenje računa, toliko popularno u Americi, pa će predlog da svako plati svoje doživeti izuzetno nesofisticiranim.
Ako u Meksiku tokom ručka uhvatite nečiji pogled, bez obzira da li se radi o strancu ili prijatelju s kojim delite sto, obavezno kažite "provecho" ili "uživaj". Ne zaboravite ovaj običaj, u Meksiku ga baš vole i smatraju izuzetno pristojnim.
Hranjenje iz tanjira u Etiopiji doživljava se kao smešno, bizarno, pa i rasipno. Hrana se u toj zemlji uvek deli iz jednog tanjira ili veće posude, a jede se rukama, bez ikakvog pribora. Pohlepa se smatra vrlo necivilizovanom pa za etiopskom trpezom treba jesti polako. Ne zaboravite da se mesna jela obično konzumiraju zadnja pa na njih nemojte navaliti odmah.
Piće
U Japanu nemojte sami dosipati piće u svoju čašu. Pristojno je napuniti čašu osobe pored sebe i čekati da vam ona uzvrati. Posezanje za bocom i točenje u svoju čašu za stolom bi se moglo protumačiti kao da imate problema s alkoholom.
U Jermeniji ako nekome sipate zadnje kapi iz boce, osobi niste ukazali čast, već ste je obavezali da plati novu rundu. Zato je pristojno poslednje kapi sačuvati za sebe. U Australiji drže do običaja zvanog "shouting" ili "zvanje" koji podrazumeva da svako naruči po jednu rundu pića pa nikako nemojte otići dok ne platite svoju turu.
U Rusiji, s domaćinima probati votku znači ne pijuckati, već ispiti naiskap. Od muškaraca se očekuje da čašicu reše u jednom gutljaju, a žene poneku rundu mogu i da preskoče. Votku nije dozvoljeno mešati ili razblaživati, a ispijena flaša ne sme da se vrati na sto već se odlaže na pod. U Švedskoj nije pristojno zveckati čašama, a izuzetak je jedino kucanje prilikom zdravice.
Uputstva za vegetarijance
U Peruu, kao i u ostalim zemljama, postoje vegetarijanski restorani na svim važnijim turističkim mestima. Ali, valja istaći da se u običnim restoranima termin 'bez mesa' odnosi samo na jela bez crvenog mesa ili svinjetine. Ako želite da budete sigurni da u vašem tanjiru neće biti nikakva životinja, naručite 'un plato vegetariano', što je siguran vegetarijanski obrok.
Rusija isto može biti problematična ako ne volite meso. Za vegetarijance je najbolje da posete Rusiju tokom posta kada mnogi restorani nude posebne posne specijalitete. Restorani u Moskvi, Petrogradu i ostalim većim gradovima imaju vegetarijanske restorane, ali je povrće u pravilu prekuvano 'do smrti', a vegetarijanska supa često se kuva s ostacima mesa.
I dok za vegetarijance nisu dobra ni mesarska ravničarska područja Argentine ili srednje Azije, raj mogu da budu mediteranske i bliskoistočne zemlje, Indija i Singapur.
Shadow
ADMIN
Poruka : 97443
Lokacija : U svom svetu..
Učlanjen : 28.03.2011
Raspoloženje : Samo
Naslov: Da vas ne "provale" da ste turista... Uto 20 Mar - 17:16
Da vas ne "provale" da ste turista...
... bar na prvi pogled, evo pravila ponašanja za stolom u različitim zemljama.
Imate lepe manire, zar ne? Ne naslanjate laktove na sto, kada vam je potrebna so umete da kažete "Dodaj mi so, molim te"? Ali, kada ste u inostranstvu, stvari mogu postati komplikovanije... Ako se uputite u pravila ponašanja za stolom koja važe u zemlji koju posećujete, domaćinima će biti drago, a vi ćete izbeći "etiketu" turiste.
Na Tajlandu ne stavljajte pirinač u usta viljuškom. Kada jedete nešto od pirinča, viljušku koristite samo da hranu stavite na kašiku. Postoji i nekoliko izuzetaka: neka jela karakteristična za severne i severnoistočne delove Tajlanda jedu se isključivo rukama. Znaćete da je to u pitanju ako je pirinač "lepljiv". Jela koja ne sadrže pirinač možete jesti viljuškom.
U Japanu nikada nemojte "ubosti" štapiće u pirinač. Između zalogaja, štapići bi trebalo da budu položeni ispred vas, paralelno sa ivicom stola. Zašto se smatra nepristojnim ako ih "zabodete" u pirinač? U Japanu se na sahranama na kovčeg pokojnika stavlja činija pirinča u koju su zabodeni štapići, tako da stoje uspravno.
Na Bliskom istoku, u Indiji i nekim delovima Afrike hrana se ne uzima levom rukom. Ako vas put nanese na jug Indije, dok jedete levom rukom ne bi trebalo da dodirujete ni tanjir. Leva ruka se u ovim delovima sveta povezuje sa telesnim funkcijama, tako da se smatra "prljavom", a to može ići do toga da se čak ni važni dokumenti nikada ne dodaju levom rukom. Ako ste levoruki, onda je ok da koristite levu ruku, ali u tom slučaju desnu morate "izbaciti iz igre".
U Meksiku takose nikada nemojte jesti koristeći nož i viljušku. Bojite se da ćete se isflekati? Vaš problem. Ako budete jeli takose nožem i viljuškom, lokalci će vam se smejati. U Meksiku se smatra da je korišćenje noža i viljuške dok se uživa u takosima smešno i snobovski, nešto kao kad biste u drugim krajevima sveta tražili escajg da biste pojeli hamburger. Ako ste u Meksiku, budite pristojni i jedite rukama.
U Italiji se kapućino ne pije posle 12 sati. Neki kažu da je to zbog toga što ovaj napitak kasnije u toku dana "teško pada na stomak", drugi da je to zamena za obrok, pošto je u Italiji uobičajeno da se doručkuje kapućino, ili kapućino i neko pecivo... U svakom slučaju, Italijana nikad nećete videti da pošučuje kapućino u tri popodne, ili posle večere, a ako vi uradite tako nešto biće isto kao da ste vrisnuli "turista" na sav glas. Ako vam je potrebna popodnevna doza kofeina, espreso je ok. Još jedna važna stvar: ako vam parmezan nije ponuđen, nemojte ga ni tražiti, jer to što vam ga niko ne nudi znači da nije predviđeno da se kombinuje sa jelom koje vam je posluženo.
U Čileu se ništa ne jede rukama. To važi i za pomfrit. Maniri za stolom u Čileu malo su stroži nego u ostalim zemlajma Južne Amerike. Iako vam je možda prirodno da krompiriće jedete rukom, nemojte. Čile više drži do evropske tradicije, tako da se hrana jede nožem i viljuškom.
Ako vas u Koreji starija osoba ponudi pićem, čašu prinesite držeći je obema rukama. Na taj način iskazujete poštovanje prema starijima, što je važan element korejske kulture. Kada vam je čaša napunjena, trebalo bi diskretno da okrenete glavu u stranu i otpijete gutljaj. Takođe, ako ste za stolom sa domaćinima, ne počinjite da jedete pre nego što to učini najstariji muškarac za stolom. Isto važi i za ustajanje od stola - onaj ko prvi počinje da jede, prvi i ustaje od stola.
U Rusiji ne odbijajte votku i ne mešajte je sa drugim pićem. U Rusiji se votka uvek pije čista i bez leda. Dodavanje bilo čega u ovo piće, domaćini će smatrati "kvarenjem". Odbijanje ponuđenog pića smatra se nepristojnim.
Ako pijete kafu negde na Bliskom istoku, kada završite, okrenite šolju par puta u krug. Ako to ne uradite, domaćini će nastaviti da vam dosipaju još sve dok vam ne pozli od tolikog kofeina.
(MONDO)
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Čet 29 Maj - 13:45
10 saveta da se ne izblamiraš u inostranstvu
Ono što je za tebe sasvim normalno, u nekim zemljama je nepristojno i čak nedopustivo. Informiši se na vreme, sezona godišnjih odmora i putovanja se bliži.
Podignut palac nije svuda znak odobravanja. U Iranu, na primer, to asocira na podizanje muškog polnog organa!
Kada vam u Japanu neko da svoju vizit-kartu nikako je ne stavljajte u džep - to je uvredljiv gest.
Kompliment na račun uređenja stana ili kuće, poput: "Sviđa mi se vaš kauč", u arapskom i afričkom svetu, domaćin može protumačiti kao vašu želju da vam se taj komad nameštaja pokloni.
U Japanu je nepristojno da sami sebi sipate piće u čašu. Tamo bonton nalaže da piće sipate osobi pored vas.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Čet 29 Maj - 13:47
U Indiji i nekim muslimanskim zemljama, je veoma nepristojno jesti levom rukom zato što je ona rezervisana za upotrebu toaleta!
*
Ukoliko ste u Argentini pozvani na večeru, slobodno zakasnite čitav sat. Dolazak tačno na vreme je znak pohlepe.
*
Srkanje supe je prostakluk u zapadnom svetu. U Japanu, međutim, to je znak lepog vaspitanja i uživanja u jelu.
*
Blagi osmeh se podrazumeva prilikom pozdravljanja u Koreji. Ali, ako se osmehuju strancu znači da ga smatraju glupim.
*
Sastaviti palac i kažiprst, kao OK znak, je veoma nepristojno u Brazilu i Turskoj. U tim zemljama je to znak za zadnjicu.
*
Na Filipinima ne pozivajte nikoga savijajući i ispravljajući kažiprst. Na taj način se tamo obraćaju samo psima.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Čet 9 Apr - 11:02
Kako se (ne) ponašaju gosti u inostranstvu
Čak i oni najneuviđavniji znaju da postoje pravila ponašanja kojih se valja pridržavati kada se ode u goste. Situacija je nešto složenija kada se spremate za posetu, a niste u svojoj zemlji.
Opšte poznato je da, kada pređemo tuđi prag, nije poželjno da dođemo praznih ruku, predugo se zadržimo ili da zavirujemo. Međutim, kad se nađemo u stranoj zemlji, takoreći na nepoznatoj teritoriji, ne znamo uvek kako da se ponašamo, a da ne uvredimo domaćine.
U zavisnosti od toga gde smo doputovali, treba da imamo na umu nekoliko pravila ukoliko želimo da nas pozovu ponovo. Novinari Hafington posta zabavili su se sastavljanjem liste „zlatnih“ preporuka koje će modernim putnicima pomoći da u gostima ostave najbolji utisak.
Tako u Indiji, u kojoj je gostoprimstvo svetinja, a gosti „božje senke“ (Atithi Devo Bhavo), treba obavezno popiti čašu vode koju vam domaćin nudi u znak dobrodošlice, prenosi Tanjug. Takođe je poželjno izuti se pre ulaska u kuću. Ljubljenje domaćina se pak ne preporučuje.
Tokom jela, dobro je znati da „ne, hvala“ ne znači odbijanje na nutkanje domaćice.
„Ne, hvala“ u Indiji nije znak za domaćicu da prestane da vam sipa hranu
„Ako samo to kažete, ona neće prestati da vam sipa jelo u tanjir. Treba žustro da se usprotivite, po mogućnosti uz mahanje rukama ili držanjem za stomak kako bi pokazali da ste siti“, objašnjava Srutidžit K. K, urednik indijskog izdanja Hafington posta.
U Velikoj Britaniji, poželjno je doneti dosta alkohola. „Jedna flaša nije dovoljna“, kaže novinar Kris Jork i podseća da se od gosta očekuje da uzvrati poziv.
„Kada ste u Italiji, nikad, baš nikad, nemojte tražiti kašiku da jedete špagete ili neku drugu testeninu, osim ako vam nisu poslužili čorbu minestrone“, upozorila je Džulija Belardeli, dodajući da nije lepo ni ostavljati hranu u tanjiru.
„Potrudite se da sve pojedete. Život je i onako previše kratak da biste držali dijetu“, zaključila je Džulija.
U Kanadi ćete pokazati da ste lepo vaspitani ako na kraju obroka pomognete domaćinima da raspreme sto. U ovoj zemlji se i tako veče najčešće završi u kuhinji.
Cveće u saksiji ponesite u Grčkoj
Nemci od gosta očekuju da dođe na vreme: kašnjenje duže od 15 minuta biće shvaćeno kao znak nepoštovanja.
U Maroku ili Tunisu nemojte nositi vino, osim ako niste sigurni da vaš domaćin pije alkohol.
„To može da bude shvaćeno kao uvreda. Bolje je kupiti nešto slatko ili poneti neki specijalitet iz vaše zemlje koji se ne može naći na domaćem tržištu“, savetuje urednica magrebskog izdanja lista Hueida Anuar.
„I zaboravite na klišee. Osim Beduina, i to onih u zabačenim predelima, niko više ne jede kuskus rukama. Koristite kašiku!“, poručila je Hueida.
U Grčkoj je poželjno doneti flašu alkoholnog pića, tortu ili cveće, najbolje u saksiji, koje će naći svoje mesto na terasi ili u dvorištu.
Španci uvek zakazuju večeru u 21 čas ili čak kasnije.
„Nikada, baš nikada, nemojte nekog zvati ranije. Svi će mnogo piti tokom cele večeri, ali je najvažnije da razgovor nikako ne zamre. Ukoliko nastupi tišina duža od 10 sekundi, smatraće se da je veče propalo“, ističe novinarka Marija Sanča.
Kada ste u Brazilu, gost nikada ne treba da dođe na vreme, osim ukoliko mu to domaćin nije izričito naglasio.
U Brazilu zakasnite slobodno
„Kašnjenje se ne smatra uvredom, a ako dođete na vreme postoje velike šanse da zateknete domaćine u pidžami ili kako pripremaju jelo. Posle izvesnog vremena, gost može da se ponaša kao kod svoje kuće, da otvori frižider i uzme šta mu je volja, ali je zato poželjno da pomogne pri kuvanju, pospremanju i pranju sudova nakon večere“, navodi novinar Jone Agijar.
Prilikom ulaska u južnokorejski dom neophodno je izuti se i s nekoliko reči pohvaliti uređenje kuće ili stana. I u slučaju da jelo nije po njegovom ukusu, gost treba da kaže da je odlično i potrudi se da sve pojede.
Najvažniju stvar koju treba zapamtiti kada ste u Argentini jeste da nikada ne odete pre nego što popijete kafu.
Meksiko: Kô da sutra ne postoji
Kada vas Meksikanci pozovu na večeru, znajte da ćete jesti kao da je sutra smak sveta. U ovoj zemlji okupljanja traju dugo.
„Čak i kada je veoma kasno i kada su svi već pospani, niko neće poželeti da ode. Roditelji obično stave decu da spavaju na trosedu“, naglasila je novinarka Sonja Ramires.
Na Kubi je na ceni osmeh: „Nasmešite se, čak i ako je juče neko umro“, objasnila je Iranija Lusardo.
rts
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
neno
MODERATOR
Poruka : 35951
Učlanjen : 09.02.2014
Raspoloženje : ~~~
Naslov: Šta ne raditi u ovih 15 zemalja Pet 15 Maj - 14:05
Ovo su saveti kako da ne dođete u neprijatnu situaciju ako se nalazite kao turista u nekoj od ovih 15 zemalja.
Foto: AP, ilustracija
Kada odete u neku nepoznatu stranu zemlju preporučljivo je da vodite računa šta radite, kako radite, šta pričate, jer ono što je za vas normalno za druge može biti čudno pa čak i uvredljivo. Biznis insajder savetuje kako da se ponašate tj šta da ne radite nikako ako ste u nekoj od ovih zemalja kao stranac,
NORVEŠKA NE BULJITE U GOLE LJUDE - Ljudi si veoma opušteni što se golotinje tiče tako da će npr i žene i muškarci na javnim plažama biti skoro ili potpuno goli. Naravno od vas se očuje da gledate u drugom pravcu. NE OTPAKUJTE CVEĆE - Ne skidajte ukrasni papir sa buketa pre nego što ga date onome koje je namenjen. NE PITAJ U VEZI CRKVE - Retko ko ide u crkvu a pitanje se smatra nametljivim i nasrtljivim. NE OČEKUJTE SPECIJALAN TRETMAN - Ovde su ljudi jedni drugima obraćaju veoma neformalno - na TI. Čak i premijerja Norveške često oslovljavaju po imenu.
JAPAN
IZBEGAVAJTE BAKŠIŠ - Davanje bakšiša jednostavno nije deo japanske kulture. Ne ostavljajte ni najmanji kusur, jer je potrčati da vam ga vrate. NE ULAZITE OBUVENI U NEČIJI DOM - Ako vidite da se drugi izuvaju, uradite isto. U svakom domu postoji mali prostor koji se zove genkan koji se obično nalazi u donjem nivou kuće, gde skidate obuću. Nikako ih ne skidajte na pragu nečije kuće. NE GRLITE LJUDE KOJE STE TEK UPOZNALI - Mnogi Japanci to ne vole. Posebno oni stariji. PAZITE NA POKRETNE STEPENICE - U Tokiju se po pravilu stoji na levoj strani, u Osaki na desnoj. Gledajte, pa kako drugi tako i vi.
RUSIJA BEZ PARNOG BUKETA - Ako nekome dajete buket gledajte da broj cvetova nije paran jer se po tradiciji paran broj cvetova nosi na groblje. NE OSLANJAJTE SE NA KREDITNE KARTICE - Mnogo je mesta u Rusiji gde prihvataju samo keš. LJUDI NE PODRŽAVAJU SVE ŠTO VLADA KAŽE - Mnogi Rusi ne podržavaju ono što radi i govori aktuelna vlast. Ali isto tako ne vole da vi kao stranac kritikujete njihove vlastodršce. To mogu i sami.
SINGAPUR MOŽETE BITI KAŽNJENI ZA MNOGEEEE STVARI - Između ostalog i ako: hranite ptice, pljujete na ulici, piškite na javnom mestu, pušite na javnom mestu, jedete i pijete u gradskom prevozu, bacate smeće....
HRVATSKA IZBEGAVAJTE PODIZANJE TRI PRSTA - Ovo je pozdrav koji je omiljen kod Srba . Ako to radite u Hrvatskoj mogu da vas positovete sa npr nekim srpskim nacionalistom. A to svakako nije dobro, barem ne u Hrvatskoj.
KENIJA NE OMALOVAŽAVAJTE RELIGIJU - Skoro svako koga sretnete je religiozan. Religija je u modi. Zato nemojte da se uvredite ako vas pitaju da li ste religiozni jer to je ovde normalno. Oko 80 odsto su Hrišćani. NE BUDI NESTRPLJIV - Retko šta se rukovodi tačnim vremenom. Uglavnom satnicu poštuju banke, prodavnice, a ljudi su uglavnom samo tačni kada su u pitanju poslovni sastanci. Za ostalo prema njima uvek ima vremena. NE PRIČAJTE OTVORENO O SEKSU NA POSLU - Na to se veoma loše gleda, i posle toga mnogi neće hteti da budu u vašem društvu. NE OSLOVLJAVAJTE LJUDE PO PRVOM IMENU - Gospodine, gospođo, gospođice, doktore i tome slično je prihvatljivo. Ako hoćete nekome da se obratite kome ne znate ime obratite se sa - gospođo ili gospodine. Prvim imenom se obraćajte samo ako se neko predstavi na taj način. NOVI ZELAND
NIJE SVEJEDNO - Ne mešejate Novozelanđane sa Australijancima. Verujte nam - oni to ne vole. NE ISMEVAJTE NEKE STVARI - Zaista, obratite pažnju. Nikako ne ismejavajte ragbi, Gospodara prstenova, britansku kraljicu. Kraljičin rođendan se i dalje svake godine slavi ovde a zaklinju se i na vernost. NE ZGRAŽAVAJTE SE - Mnogi vole da se u javnosti pojave bez obuće a ponekad i bez gornjeg dela odeće. To je ovde sasvim nromalno. Čak ćete i biti usluženi.
TURSKA OK NIJE UVEK OK - Ne pokazujte prstima znak ok (kašiprstom i palcem) jer se to smatra nepristojnim. SMANJITE ALKOHOL - Turci ne piju mnogo, možda tek uzmu s vremena na vreme neku čašu vina. Biti pijan je izuzetna sramota u ovoj zemlji. PAZITE ŠTA RADITE NA JAVNOM MESTU - Ne duvajte nos, ne čačkajte zube... INDIJA
BEZ LJUBLJENJA NA JAVNOM MESTU - U nekim delovima Indije zbog ovoga možete da završite i u zatvoru. BEZ RUKOVANJA I GRLJENJA SA SUPROTNIM POLOM - Na grljenje i rukovanje sa suprotnim polom se u mnogim delovima zemlje i dalje gleda sa negodovanjem. Osim ako lokalci ne ponude da se zagrlite ili rukujete - nemojte inicirati vi.
FRANCUSKA SLABA PONUDA ZA VEGANE - Budite pažljivi gde odlazite u restoran ako ste vegan. Takođe nemojte da se začudite ako neko od starijih Francuza vaše opredeljenje da budete vegan budu smatrali za veoma čudno čak i radikalno ponašanje. NE PRIČAJTE O NOVCU - Možete da kažete da ste npr dali otkaz jer niste bili dovoljno plaćeni ali nemojte da govorite koliko ste zarađivali. Mnogi u Francuskoj smatraju da je priča o novcu tabu tema. NE OČEKUJTE DA SA VAMA PRIČAJU ENGLESKI - S jedne strane edukativni sistem u Francuskoj je zakazao kada je u pitanju učenje stranih jezika. Opet pojedini Francuzi iz principa ne žele da govore engleskim jezikom, pa bolje probajte sa nekim drugim npr španskim ili nemačkim. ČILE
NE JEDITE BEZ PRIBORA - Maniri su veoma važni u Čileu. Čak i kad jedete pomfrit koristite nož i viljušku.
NEMAČKA NACISTIČKI POZDRAV JE ZABRANJEN - Ima nažalost još onih koji se usude da pozdravljaju nacističkim pozdravom ili da nose nacističke simbole. To se u Nemačkoj strogo kažnjava pa svake godine poneki turista završi u zatvoru zbog toga. NE BULJITE - Misliće ili da ste neobrazovani ili mentalno bolesni. NE BUDITE PRETERANO DRUŽELJUBIVI - Nemci vole da prođe malo više vremena dok se ne osete prijatno da vas mogu smatrati za prijatelja. PAZITE NA SUJEVERJE - Ne čestitajte rođendan pre nego što dođe taj datum. Pojedini veruju da će se u tom slučaju nešto loše desiti. Ali čak i oni koji nisu sujeverni se neće osetiti prijatno ako to uradite.
MEKSIKO NE UZDIŽITE SEBE - Meksiko se razvija i njegovi stanovnici su svesni da pojedine stvari tek treba popraviti. Ali nikako ne ističite sebe da ste bolji od drugih i to još samo zato što ste stranac. NE VREĐAJTE SE LAKO - Njihova kultura je takva da često vole da se šale i da se rugaju pojedini mstvarima. NE PLAŠITE SE DA PROBATE NEŠTO NOVO - Neće vam zameriti ako pogrešno izgovorite neku reč na španskom, a naićićete na veliko odobravanje ako se usudite da probate njihovu jaku hranu ili čašicu tekile.
VELIKA BRITANIJA NE IDITE PREKO REDA - Ovo je jedina možda stvar zbog koje bi Britanci tražili da se vrati smrtna kazna. I OVDE SE NE PRIČA O NOVCU - Nemojte se interesovati kolika je nečija plata, honorar, povišica ili slično... PAZITE KAD ZOVETE NEKOGA KUĆI - To se smatra čudnim osim ako ga ne poznajete veoma veoma dobro.
IRSKA NE POKUŠAVAJTE DA IMATE IRSKI AKCENAT - Ne postoji univerzalni irski akcenat. Delovi zemlje imaju različite akcente, a po akcentu se može videti da li je neko sa sela ili grada, koji mu je društveni status... NE BUDITE CICIJA - čašćavanje tura u pabovima je sasvim normalna stvar. Ako neko ponudi da plati prvu turu slobodno recite ako nemate dovoljno novca da ćete sami platiti piće. Nije pristojno da prihvatite a da posle vi nemate da platite turu.
(Businessinsider/EPK)
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Čet 4 Jun - 14:28
Zadnje sjedište taksija
Vjerovatno ste navikli da kada ulazite u taksi sjednete na zadnje sedište. Međutim, to nije poželjno u Autraliji, Novom Zelandu, Holandiji i Škotskoj, gdje će taksista da misli da ste nepristojni ukoliko sjednete pozadi, a vozite se sami.
Hvaljenje nečijih stvari
Dobro razmislite prije nego što pohvalite nečije stvari u određenim arapskim i afričkim zemljama. Jer iako samo želite da budete ljubazni, možete da završite sa tom stvari u svom vlasništvu.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Čet 4 Jun - 14:33
Duvanje nosa
U Japanu, duvanje nosa u maramicu smatra se odvratnom stvari. Budite sigurni da će, ako to uradite u javnosti, ljudi oko vas početi da se mršte, pogotovo ako to radite glasno ili za stolom. Zato, ako se prehladite u ovoj zemlji, obezbijedite veliku količinu maramica i spremite se da se često izvinjavate kako biste odlazili iz društva da izduvate nos.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
katarina
MODERATOR
Poruka : 74915
Učlanjen : 06.06.2011
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!! Čet 4 Jun - 14:34
Dolazak na vrijeme
Ukoliko ste pozvani na žurku u Argentini, vjerovatno biste pretpostavili da treba da se pojavite na vrijeme. Ali, to je kobna greška! Pristojna stvar je da se pojavite sa 30 do 60 minuta zakašnjenja, jer se dolazak na vrijeme smatra uvredom.
Razmisli dva puta pre nego što otvoriš usta
Sponsored content
Naslov: Re: Šta nikako ne smete da radite u stranoj zemlji!!!