Mobilni punjači nezavisni od utičnicaIzvor:TPortal.hr
Uskoro na tržištu možemo očekivati novu vrstu punjača mobilnih uređaja baziranu na SOFCs tehnologiji.
Lilliputian Systems osnovao je Massachusetts Institute of Technology (MIT) koji je i razvio potrebnu tehnologiju. Potpisao je ugovor o strateškoj saradnji i distribuciji novog revolucionarnog proizvoda s trgovačkim lancem Brookstone koji će proizvod distribuirati online i u svojim prodavnicama.
Svaka nova generacija pametnih telefona i tableta donosi veću brzinu, bolju grafiku, više mogućnosti u svakom pogledu, ali istovremeno je sve 'gladnija' energije. Današnji mobilni uređaji mahom koriste punjive litijum-jonske baterije koje su blizu granice mogućeg kapaciteta po jedinici mase i napredak u povećanju snage koje mogu isporučiti teško drži korak sa sve većim zahtevima za energijom koji se pred njih postavljaju, što rezultira sve kraćom autonomijom rada uređaja. Ako ste srećnik i niste još doživeli da vam se baterija telefona isprazni u najnezgodnijem mogućem trenutku, baš na mestu gde nema mogućnosti za punjenje, a imate neku mobilnu spravu poslednje generacije žednu energije, brzu, s velikim sjajnim ekranom i GPS-om, to neugodno iskustvo vas sigurno čeka.
U Lilliputianu kažu da je njihov novi punjač upravo idealan za takve (ne)prilike, jer vas potpuno oslobađa zavisnosti od utičnica. Uređaj dimenzija većeg pametnog telefona se puni izmenljivim plastičnim patronama u kojima se nalazi plin butan (butan se koristi i kao gorivo u upaljačima cigareta). Jedna patrona omogućava, na primer, punjenje iPhonea 10 do 14 puta, a puniti se mogu svi prenosni uređaji koji podržavaju punjenje baterije putem USB-priključka.
Tehnologija na kojoj se zasniva rad punjača pouzdana je, sigurna (dozvoljena je upotreba u avionima) i ekološki prihvatljiva, a u poređenju s klasičnim punjačima šest puta je efikasnija i ima manju emisiju ugljen dioksida (ako se gleda kompletni lanac proizvodnje i distribucije električne energije). U odnosu na masu i volumen, taj način dobijanja energije nekoliko je desetina puta učinkovitiji i mnogo jeftiniji kada se u uporedbi s litijum-jonskim baterijama.
Čipovi gorivih ćelija proizvode se u jednoj od preuređenih Intelovih fabrika (Intel je ujedno i jedan od investitora), a tehnologija će biti dostupna proizvođačima potrošačke elektronike u tri verzije što će pokriti potrebe za energijom od mobilnih telefona do laptopa.
Uređaj bi trebalo da se pojavi na tržištu tokom ove godine, u Lilliputianu kažu da će patrone koštati nekoliko dolara, a cena samog uređaja još nije objavljena.