Svetski dan muzike u BeograduSvetski dan muzike, 21. jun, biće obeležen i ove godine brojnim besplatnim koncertima i muzičkim manifestacijama u Beogradu i drugim gradovima u Srbiji, kao i širom sveta.
U organizaciji Kulturnog centra Beograda i Centra lepih umetnosti Guarnerius od 19 časova i 30 minuta pa do ponoći, prostorije KCB-a, kao i plato ispred Centra, biće mesto dešavanja multimedijalnog projekta "Imaginarni pejzaži Džona Kejdža", koji proslavlja stogodišnjicu rođenja američkog kompozitora i Svetski dan muzike.
Predviđene su i projekcije filmova o Kejdžu, izložba "Kejdž u Beogradu", koncerti, čitanje poezije američkog umetnika koji je bio vodeća ličnost u razvoju posleratne moderne umetnosti, a danas njegovo ime predstavlja sinonim za avangardu.
Centar za muziku Kolarčeve zadužbine u saradnji sa ART Televizijom, obeležiće Svetski dan muzike izložbom slika o dve decenije emitovanja emisije "Art fantazija" iz oblasti klasične muzike, kao i javnim snimanjem ove veoma gledane i cenjene emisije autorke Marine Stefanović, u Muzičkoj galeriji Kolarčeve zadužbine.
Povodom Svetskog dana muzike, Kolarčeva zadužbina pozvala je publiku, muzičare i sve ljude dobre volje da se pod sloganom "Muzika koju volim" priključe akciji prikupljanja kompakt diskova sa prigodnom klasičnom i džez muzikom namenjenoj deci koja se leče od raka kao i Centru za integraciju mladih Svratište.
Na platou ispred Narodne biblioteke Srbije povodom Svetskog dana muzike u 20 sati je koncert ansambla za ranu muziku "Jokulatores Slavenses" i sat kasnije koncert horskog studia "Zvon katolikon".
Koncert "Praznično darovanje" na Velikoj sceni Narodnog pozorišta izvešće solisti Hora flauta "Syrinx", koncertmajstor Edit Makedonska i Filharmonija mladih "Borislav Pašćan". Na repertoaru su dela Volfganga Amadeusa Mocarta, Petra Iljiča Čajkovskog, Dmitrija Šostakoviča, Frederika Šopena, Žorža Bizae, Sergeja Prokofjeva i drugih.
Ustanova kulture "Parobrod" organizuje prvi beogradski Ulični festival francuske šansone na Svetski dan muzike.
Pevači amateri, ljubitelji ove vrste muzike, koji su uspešno prošli audiciju, pevaće šansone u pratnji Tzootzoonga ansambla, koji čine bas, harmonika i gitara. Program počinje u 17 sati ispred Bistroa "Pastis" u ulici Strahinjića bana gde će pevači amateri izvoditi neke od najpoznatijih francuskih šansona poput "La vie en rose", "Parole parole", "Nathalie".
U Studentskom kulturnom centru biće održan razgovor o temi "Čemu još muzika?", u okviru koga će čembalistkinja Smiljka Isaković pokušati da odgovori na pitanja o percepciji muzike u savremenom društvu, šta sve danas zovemo muzikom, koji su problemi u umetničkoj muzici, šta znači kulturna industrija u muzičkoj produkciji.
Svetski dan muzike ustanovljen je na predlog nekadašnjeg ministra kulture Francuske Žaka Langa koji je obavaljujući ovu dužnost shvatio da se u njegovoj zemlji mnogo ljudi bavi muzikom bilo da sviraju, amaterski ili profesionalno, neki instrument, pevaju u horovima, samo za "svoju dušu" ili na ulici za prolaznike.
On je predložio da se najduži dan u godini, 21. jun, dan letnje ravnodnevnice, širom Francuske proslavlja muzikom, besplatnim koncertima amatera i profesionalca, pojedinaca i udruženja, dece i odraslih, rokera, šansonjera, džezera, klasičara.
Evropska povelja o prazniku muzike potpisana je 1997. godine u Budimpešti, potpisnice su bile Francuska, Češka, Španija, Italija, Grčka i Turska da bi prošle godine u obeležavanju Svetskog dana muzike učestvovalo 100 zemalja.
(MONDO)