Biber je uz so, obavezan začin u gotovo svakom jelu. Potiče iz Indije, raste kao grm ili drvo, a postoji više od 2.000 vrsta.
Najpopularniji je crni biber koji se dobija branjem neposredno pre sazrevanja, zatim suši na suncu zbog čega dobija zagasito crnu boju, a zrna postaju tvrda.
Beli biber se dobija odmah posle berbe, zrno se natapa u vodi, zatim se odvaja od ljuske i zrno ostaje belo. Koristi se najčešće za pravljenje svetlih sosova i bele čorbe.
Zeleni biber dobija se kad se plod bere pre sazrevanja, zrna se konzerviraju u marinadi, imaju ukus bibera ali nisu ljuta, pa su idealan začin za ribu ili piletinu, kao i za osobe koje vole aromu bibera, ali ne i njegovu ljutinu.
2 grama crnog bibera sadrži: 5,1 kaloriju, 0,2 g vode, 1,3 g ugljenih hidrata, 0,5 g celuloze, 0,2 g proteina, 3,2 mg omega 3 esencijalnih masnih kiselina, 19,4 mg omega 6 esencijalnih masnih kiselina, 3,1 mkg beta karotena, 0,4 mg vitamina C, 3,3 mkg vitamina K, 8,7 mg kalcijuma, 0,6 mg gvožđa, 3,9 mg magnezijuma, 3,5 mg fosfora, 0,1 mg mangana, 0,1 mkg selena, 0,7 mkg fluora.
Crveni biber se bere u jesen i suši na suncu. Blažeg je ukusa od crnog, ali znatno jačeg od zelenog. Stavlja se u crvena mesa i jela jake arome.
Biber je izuzetno lekovit začin, reguliše probavu, pospešuje varenje, pojačava cirkulaciju i podiže imunitet.
Bogat je omega 3 i omega 6 esencijalnim masnim kiselinama, vitaminom C i gvožđem, preporučuje se osobama sa slabim imunitetom i anemijom.