Ni jedna druga zemlja na svetu nema veci budzet za odbranu od SAD-a. Prema recima ministarstva odbrane, budzet za fiskalnu 2010. godinu iznosio je 500 milijardi dolara, uz dodatnih 130 milijardi dolara za jacanje borbe protiv terorizma i 33 milijarde za dodatne troskove. Da ne spominjemo unutrasnju bezbednost kao i troskove odrzavanja nuklearnog arsenala koji se ne finansiraju iz ovih sredstava. Mnogo toga novca se potrosi na avione, tenkove i brodove - koji su jednom recju vrhunski i predstavljaju najnovija dostignuca u vojnim tehnologijama. Drugim recima - kostaju strahovito mnogo novca. Uverite se:
10. Lockheed Martin F-22 Raptor
Prema recima proizvodjaca "Lockheed Martin", F-22 Raptor je najbolji borbeni avion na svetu. Iako ovo moze zvucati kao kada kazete da je vas sin briljantan, jedan pogled na mogucnosti aviona potvrdjuje reci proizvodjaca. On moze probiti zvucni zid, sakriti se od radara i oboriti u letu krstarece rakete. Prema recima Ministarstva odbrane, jedna letelica kosta 150 miliona dolara, dok je ceo program procenjen na cak 65 milijardi sto je dovelo do ukidanja programa i prestanka proizvodnje 2009. godine.
9. Boeing C-17 Globemaster III
Boing C-17 je vojni transportni avion, koji je u upotrebi od 1993. godine. Avion, koji moze da ponese do 100 padobranaca u zonu ratnih dejstava, koristio se cesto u ratovima u Iraku i Avganistanu. Cena po komadu je 191 milion dolara i vec ga koriste pored vojske SAD-a i armije Velike Britanije i Kanade, kao i zemlje NATO-a.
8. Grumman E-2D Advanced Hawkeye
Grumman E-2D je avion za rana upozorenja na opasnost i datira iz 1960. godine. Pocetni model je nadogradjen na verziju E-2B, potom na E-2C, oba sa naprednijim radarskim i komunikacionim mogucnostima, dok najnoviji E-2D poseduje najnoviju radarsku tehnologiju koja mu omogucava posmatranje do tri puta veceg terena u odnosu na prethodne modele. E-2D je svoj prvi let sproveo 2007. godine, dok su troskovi izgradnje iznosili 232 miliona dolara.
7. Expeditionary Fighting Vehicle
Ovo vozilo je imalo svojih 15 minuta slave kada ga je predsednicki kandidat Dzon MekKejn 2008. godine naveo kao primer basnoslovnog trosenja budzetskih sredstava. Koristi ga mornarica da sa broda dostavi opremu vojnicima na obali, a potom na obali moze da se koristi kao potpuno funkcionalni tenk. Po jedinici, vozilo ne kosta mnogo, svega 22 miliona dolara, medjutim, ceo program, za koji se ocekuje da bude gotov 2015. godine, ce kostati oko 15 milijardi dolara.
6. Boeing EA-18G Growler
Boing EA-18G je avion koji se prvenstveno koristi u elektronskom ratovanju. Elektromagnetnom radijacijom i elektromagnetnim oruzjem on moze da ometa neprijateljski radar i onemoguci elektronsku komunikaciju. Zbog svoje upotrebe u elektronskom ratovanju, ne nosi oruzje, samo rakete za sopstvenu odbranu. EA-18G predstavlja modifikovanu verziju aviona F-18F Super Hornet-a i relativno je nov. Proizvodnja je pocela 2007, a u upotrebi je od 2009. Sudeci prema recima mornarice, jedan primerak kosta 67 miliona dolara.
5. McDonnel Douglas F/A - 18 Hornet
F/A-18 Hornet je avion koji je napravio svoj prvi let 1978, a predstavljen je pet godina kasnije, 1983, i od tada se nalazi u najsiroj borbenoj upotrebi. Njegova primarna funkcija je izvidjanje i vazdusna podrska. Maksimalna brzina mu je 1.915 kilometara na cas i moze da se popne do visine od 15 kilometara za minut. Pored vojske SAD, koriste ga i oruzane snage Australije, Kanade i Svajcarske, a prema izvestaju americke mornarice iz 2006, cena jedne jedinice je 57 miliona dolara.
4. Lockheed Martin F-35 Lighting II
F-35 je razvijan kao proizvod zajednickog programa Amerike, Velike Britanije i drugih saveznika za dejstva u vazduhu, na zemlji kao i u izvidjackim misijama. U njega moze da stane do 8 tona goriva,a maksimalna brzina mu je 1.930 km/h. Naoruzan je sa cetiri topa i osam tipova raketa, a ako sve zakaze, tu je i nuklearna bomba B61. Troskovi izgradnje jednog modela su oko 122 miliona dolara. Jedno vreme je Amerika bila spremna da kupi 2.000 ovakvih letelica, sto bi predstavljalo troskove od oko 323 milijardi. Ugovor je raskinut, a da je potpisan bio bi najskuplji vojni ugovor u istoriji.
3. USS George H.W.Bush (CVN-77)
Nosac aviona, imenovan po bivsem veteranu Drugog svetskog rata i americkom predsedniku predstavlja ultimativnu verziju super-nosaca i koristi ga mornarica SAD-a. Narucen je 2001 i kosta oko 6,2 milijarde dolara. Zavrsen je 2009. godine i usidren u Virdziniji. Sa svojih 335 metara duzine, jedan je od najduzih borbenih brodova na svetu. Maksimalna brzina mu je 30 cvorova (55 km/h), koju postize us pomoc dva motora na nuklearni pogon. Ovaj izvor napajanja u stanju je da drzi brod da radi vise od 20 godina bez prestanka bez ijednog dolivanja goriva!
2. Bell-Boeing V-22 Osprey
Boing V-22 je letelica sa vertikalnim poletanjem i mogucnostima slicnim helikopteru. Medjutim, mnogo je brzi od bilo kog helikoptera posto moze leteti brzinom komercijalnih aviona. Prvi put je koriscen u borbama u Iraku 2007. godine. Nazalost, dolazilo je do niza nesreca prilikom projektovanja aviona, kao i prilikom testiranja tokom 1991 i 2000, u kojima je vise od 30 lica izgubilo zivote. Od 2008, ovaj program je kostao vise od 27 milijardi dolara, dok svaki pojedinacni model kosta 67 miliona.
1. Northop Grumman B-2 Spirit
B-2 ili popularno - Nevidljivi bombarder, moze lansirati konvencionalno i nuklearno naoruzanje protiv najzasticenijih ciljeva na zemlji zahvaljujuci svojoj mogucnosti da izbegne radar. Prvobitno je trebalo da bude proizvedeno 132 ovakva modela, medjutim, posto je to bilo izuzetno skupo, 1987, je taj broj smanjen na 21. Ukupni troskovi da bi se proizvela jedna letelica premasuju cifru od 2 milijarde dolara. Avion je prvi put koriscen prilikom agresije zemalja NATO-a na Srbiju, i odmah je doziveo peh - oboren je od strane srpske protiv-vazdusne odbrane.