Vitez umetnosti
U Galeriji savremene umetnosti u Pančevu večeras (19) otvara se 14. bijenale umetnosti koje će trajati do 18. oktobra. Naziv ovogodišnje manifestacije je „Duh prirode“, a kroz tri segmenta (vizuelni, pozorišni i filmski) predstaviće Jožefa Nađa, svetski poznatog umetnika koji godinama živi i stvara u Francuskoj.
Jedan od umetnikovih performansa
- „Duh prirode“ predstavlja multimedijalnog umetnika Jožefa Nađa, koji inspiraciju crpi iz prirode, i u čijoj se umetnosti pojam organskog stavlja u prvi plan. Nađ je dobitnik evropskog pozorišnog Gran prija Taormina za 2001. godinu, a pored pozorišne umetnosti bavi se i filmom, kao i različitim medijima u okviru likovne umetnosti - grafikom, ilustracijom, fotografijom, video radovima… - kaže Jasmina Večanski, direktor Kulturnog centra Pančeva i selektor pozorišnog programa.
Pančevačko bijenale ima tradiciju dugu 30 godina. Prvo je održano 1981. i to kao izložba jugoslovenske skulpture da bi se vremenom transformisalo u internacionalnu izložbu vizuelnih umetnosti. Danas obuhvata različite medije - instalacije, objekte, fotografije, video, digitalnu umetnost, prostorne intervencije…
- Sve što označava interdiscilinarnost Bijenala koncentrisano je u delu Jožefa Nađa zato je on i uzet za njegovog „glavnog junaka“. Njegov rad se ogleda u svetu zvuka, slike i pokreta, a njegov umetnički zahtev je da se suočimo sa prirodom - čoveka, sveta i okolinom, te otud i naziv „Duh prirode“ - objašnjava prof. Miško Šuvaković, predsednik Umetničkog saveta Galerije savremene umetnosti u Pančevu. Na svečanom otvaranju Bijenala biće promovisana i dvojezična publikacija (na srpskom i engleskom jeziku) koja obuhvata aktuelnu umetničku produkciju Jožefa Nađa. Pored bogate foto-dokumentacije, publikacija sadrži i tekstove Miodraga Šuvakovića, Andreja Mirčeva, Mirjam Blede, Ivana Medenice, Milanke Todić, Ivana Obrenova, Mirka Sebića, Milana Mađareva, Branke Krilović i Miroslava Jovančića. Dizajn publikacije poveren je Željku Rajačiću.
„Za mene slika, nešto drugo i drugačije, uvek izlazi iz kutije koju treba otvoriti. U svim mojim koreografijama postoji jedan sto, centralno mesto koje je polazište za sve moguće susrete“, rekao je jednom prilikom Nađ objašnjavajući svoje delo koje istražuje paralele pozorišta i prirode. Pravi izazov mu je bio kako uhvatiti pejzaž, a pre dve godine uspeo je da uklopi sam akt crtanja sa pozorištem. U svetu preplavljenom kičom i neukusom svakojake vrste, Jožef Nađ je poslednji vitez umetnosti.
U vizuelnom segmentu Bijenala umetnosti predstavljeni su crteži, fotografije, video-radovi, instalacije, objekti, minijature i dokumentarni materijal Jožefa Nađa. Ovi radovi su izloženi u Galeriji savremene umetnosti, Narodnom muzeju, galeriji „Dvorište“ i Foajeu Kulturnog centra. Pozorišni segment bijenala obuhvata predstavu „Dužina 100 igala“ pored koje će publika biti u prilici da vidi i projekcije snimaka Nađovih koreografija kao što su „Vojcek ili najava vrtoglavice“, „Međučin“, „Mala jutarnja molitva“ i „Dnevnik nepoznatog“. Filmski segment otvara dokumentarni film o tridesetogodišnjici Bijenala umetnosti u Pančevu, a za vreme manifestacije u Kulturnom centru biće prikazani i Nađovi filmovi kao i filmski klasici po umetnikovom izboru.
Izvor blic