Forbsova lista najbogatijih zemalja sveta
Na čelu država koje godišnje ostvaruju najveći bruto nacionalni proizvod nalaze se azijske i evropske zemlje. Pametna ekonomska ulaganja i povoljna makroekonomska klima koja je privukla multinacionalne kompanije doprineli su tome da životni standard građana u Kataru, Norveškoj, Singapuru i Luksumbergu bude najviši na svetu.
Najbogatije zemlje na svetu:
1. Katar
Država u jugoistočnoj Aziji, sa 1.7 miliona stanovnika i bruto domaćim proizvodom od 88 hiljada dolara, nalazi se na prvom mestu Forbsove liste najbogatijih svetskih država. Razlozi velikog državnog budžeta su skok cene naftnih derivata na tržištu, ulaganja u infrastrukturu (razvoj podvodne luke, želežničkog i avio saobraćaja), kao i porezi od profita multinacionalnih kompanija koje su za svog domaćina odabrale baš ovu azijsku zemlju. Zemlja sa najvećim bogastvom na svetu biće domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2022. godine.
2. Luksemburg
Posle azijske zemlje, na Forbsovoj listi sledi i evropski predstavnik, Luksemburg, jedan od šest osnivača Evropske unije koji je u drugoj polovini prošlog veka postao finansijski centar. Zahvljujući poreskom zakonodavstvu, poznat je kao "poresko sklonište", jer su u njemu na snazi izuzetno precizni zakoni o bankama. U zemlji koje je nastala u desetom veku živi oko pola miliona stanovnika. U Luksemburgu bruto nacionalni dohodak iznosi 80 hiljada dolara po stanovniku, a veoma su razvijeni industrija teških metala, šumarstvo i turizam.
3. Singapur
Južnoazisjski ekonomski tigar sa modernom industrijom i profitabilnom ekonomijom i bruto domaćim proizvodom od 56 hiljada dolara po glavi stanovnika zauzima treće mesto. Ova zemlja beleži konstantni napredak na polju proizvodnje, tehnologije i finansija. Model njegovog ekonomskog buma privači pažnju ekonomsita širom sveta i služi kao primer velikog ekonomskog napretka koji se i dalje neometano odvija.
4. Norveška
Pored Luksemburga , još jedna evropska zemlja našla se među najbogatijim zemljama sveta. Ova skadinavska država ostvaruje BDP od 52 hiljade dolara. Najveće prihode ostvaruje od prodaje nafte, što čini polovinu njenog izvoza, dok izvoz gasa kontinuirano postiže suficit. Zdrava ekonomija i dosta nakupljenog bogastva garantuju da će ovaj deo Severne Evrope i dalje biti među najbogatijim.
5. Brunej
Sa bruto nacionalnim proizvodom od 48 hiljada dolara čvrsto drži petu poziciju. Zemlja sa Boreneo ostrva svrstava se među najveće svetske izvoznike nafte i gasa. Bez obzira na veliku osetljivost na promene tržišnih cena nafte, ova zemlja beleži ekonomski rast.
6. Ujedinjeni Arapski Emirati
Među najbogatijom šestorkom na svetu, spadaju i Emirati. Njihov BDP neznatno je manji od bruto proizvoda Bruneja i iznosi 47.500 dolara. Smatraju se trećim proizvođačem nafte na Bliskom Istoku, a u poslednje vreme znatno su napredovali trgovina, finansije , industrija i turizam.
Raskorak između najbogatijih i najsiromašnijih zemalja sveta sve više raste. Pravu sliku svetske ekonomije, koju mnogi nazivaju ekonomijom obima, prikazuje životni standard afričkih država. U najsiromašnije države spadaju Burundi, Liberija i Demokratska Republika Kongo, čiji BDP iznosi 400, 386 i 312 dolara.
Superodmor