Tko je Skriveno Lice?Skriveno Lice je misteriozni ratnik lica pokrivenog srebrnom maskom, vođa velike skupine odmetnika iz različitih afričkih plemena za koje nije samo vođa, već više od toga – on je živuća legenda, kako za svoje ljude s vremenom će tako postati i za svoje neprijatelje. Samom pojavom na bojnom polju u stanju je dignuti moral svim svojim ljudima, tim više što nije bunkerski zapovjednik, već prvi među jurišnicima.
On je ratnik bez slave, a to potkrjepljuje činjenica da želi ostati anoniman, iza maske. Sinergija hrabrosti i mudrosti, osoba koja u krucijalnim momentima povlači najbolje poteze kako bi zaštitio sve – suborce, narod, zemlju i naposljetku, interese političara. Zanimljivo, na spomen političara ne misli se baš na Menelika II, već na njegovu ljepšu polovicu, kraljicu Taitu, čija je desna ruka upravo Skriveno Lice. Osim mudrosti i ljepote koje je krase, Manfredi je etiopsku kraljicu prikazao kao autokratsku i prilično dominantnu ličnost što je rijetka pojava u tradicionalnim društvima.
Osim Skrivenog Lica, u serijalu se pojavljuju još troje likova oko kojih se vrti glavnina radnje (a na čije je živote Skriveno Lice uvelike utjecao). Jedan od njih je Ugo Pastore, mladi trgovački putnik koji sa svojim ocem odlazi u Etiopiju radi poslovne suradnje, a nevoljko se nađe i usred rasprave o mirovnom sporazumu u Uccialliu. Tokom svog boravka u Etiopiji susreće se sa Skrivenim Licem koji ga u potpunosti impresionira. Iako pustolovna duha, poslije incidenta na kraljevskom dvoru u Etiopiji, Ugo se vraća u Rim gdje ga čeka dosadan činovnički posao. Ugo je hrabar i osjećajan momak, ali i sramežljiv te suzdržan u mnogim situacijama. Rasuđuje uvijek hladne glave i ne prepušta se emocijama tek tako, ali kad ga one stisnu – dobro mu se zavrti. Uvijek je spreman stati na stranu potlačenoga jer je plemenita duša. Vrhunski je strijelac, ali kad puca to čini da onesposobi protivnika ranivši ga, nikad da ubije.
Ugov život se sve vrijeme od susreta sa Skrivenim Licem čini miran, sve dok jednog dana na ulici ne sretne Vittoria De Cesarija, mladog časnika talijanskog konjaništva. Iako od prvog susreta ne dijele jednako mišljenje jedan o drugome, Ugo je Vittoriu postao jako simpatičan premda mu je dugo vremena bilo potrebno kako bi stekao Ugovo povjerenje. Naposljetku, njih dvojica postaju gotovo nerazdvojni sve dok zov domovine ne odvede Vittoria u Etiopiju. Vittorio je po prirodi perfekcionist, što potvrđuje po samom dolasku sa svojom regimentom u Afriku. Tamo dobiva domorodački korpus koji obučava do savršenstva, a zatim svojim smjelim podvizima izaziva tešku zavist među talijanskim časništvom. Hrabrosti mu ne manjka, zato i uživa veliko povjerenje među svojim ljudima. S vremenom, Skriveno Lice postaje Vittorijeva opsesija. Za njega, on je više od neprijatelja – on je nerješiva enigma iza srebrne maske koja Vittorija polako odvlači u ludilo.
Treći lik koji ima važnu ulogu u serijalu je Matilde Sereni, rimska dama koja sa gore spomenutim dvojcem zatvara ljubavni trokut. Dvojica prijatelja nikako ne ostaju imuni na njezin šarm pa tako postaju rivali u ljubavi. Emocionalno krhka Matilde, pokušavajući zaboraviti neke ružne faze života koje su iza nje, često organizira balove za rimsku aristokraciju. Kada povučemo neke paralele između likova, vidimo veliku sličnost između mladog Pastorea i Skrivenog Lica – obojicu krase plemenitost, mudrost, hrabrost te razboritost, stoga ne čudi Ugova impresioniranost maskiranim ratnikom.
U Vittorijevom slučaju, vidi se kontrast između njega i Skrivenog Lica – unatoč hrabrosti koja krasi obojicu, želja za slavom je ta koja ih čini različitim. Skriveno Lice ne pati za njom i to ga čini neiskvarenim borcem za pravdu, dok Vittorija vlastita „glad za slavom“ pretvara u beskrupulozna karijeristu koji ne mari za tuđe živote. Upravo je ta Vittorijeva arogancija i glad, bila uzrok laganog propadanja ionako mentalno labilne Matilde.
Glavni akteri serijala (s lijeva na desno): Ugo, Matilde i Vittorio
Za ovaj serijal kažu da je svojevrstan hommage filmu „Lawrence od Arabije” Davida Leana iz 1962. godine, ali mislim nije samo to, već i nešto više – ovaj serijal također odaje počast Africi, njezinoj kulturi i ljudima te svim neopjevanim herojima kroz stoljeća. Inače, kod nas je ovaj serijal dostupan u tvrdo ukoričenom izdanju Libellusa, a odnedavno je dostupna još jedna varijanta u vidu bosanskohercegovačkog Agarthija, mlade izdavačke kuće koja je to vrlo kvalitetno odradila.
Stoga, ako ste željni avanture prepune uzbudljivih obrata, Skriveno Lice je upravo strip za Vas! Strip u ruke i prepustite se neka vas vodi mašta…